Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

Rodin

Ač jindy souhlasím s kleopatrou, nebo se aspoň od jejího hodnocení odchyluji jen málo, tohle bylo pro mě neskutečné zklamání. Možná proto, že historie je mým celoživotním koníčkem, jsem trpěl, jako zvíře. Navíc Colin, který absolutně neměl co hrát, zahrál přesně to, co měl hrát. Jen z úcty ke kleopatře nedávám hvězdu jednu. Třicet procent u mě tohle sladkobolné předstírání, že se snad někdy v historii mohlo něco podobného komukoli přihodit, a že snad některý z dialogů mohly skutečně vést lidské bytosti, atakovalo jen s vypětím všech sil. Pane Stone, proboha, a já vás tolik miloval! :-) ()

movemat

Asi najlepší historický film aký som kedy videl. Skvelý Colin Farrell. Výborne zvládnutý dej filmu, kde mi aj párkrát bolo do plaču. Samozrejme nechýbala akcia, romantika... Proste všetko, čo má mať poriadny historický veľkofilm a ešte oveľa viac. ()

aa12

Velmi dobré a poměrně realistické ztvárnění výbojů tohoto vojevůdce. Přece jen je škoda žetam byla jen jedna pořádná bitva. Lidi by přece jenom víc ocenili trochu víc bojů a akce. ()

Izz

Odporně roztahaný,v mnoha věcech totálně nedotažený a často nepříjemně amatérský velkofilm.Něco podobného bych od zkušeného provokatéra Stonea nikdy nečekala.Přitom Alexandrův život je natolik atraktivní,že se podle něj dal natočit naprosto strhující film plný památných výjevů.Ovšem režisér neomylně škrtá ty nejzajímavější okamžiky panovníkova života (přetnutí Gordického uzlu se zde nevyskytuje proč?) a předkládá nám nezajímavé hádky tu s otcem,tu s matkou,občas s přáteli.Obrovské zklamání,které si pořád nedovedu uspokojivě vysvětlit. ()

Fiara

film to určitě dokonalý není, ale mě se líbí podobnost s knížkou Válečníkova píseň a ne sázka na vyslovenou komerci.... ()

fallanga

Film sám o sobě je dobrý, bitvy jsou skvěle provedené a samotný Alex je takový, jakého jsem si ho vždy představoval. Ale v půlce filmu to nějak ztrácí a napětí a začíná nuda. Hlavní klad tohoto filmu vidím, v akčním podání historie a na základních školách by mohl být promítán jako doplněn výuky. Ale jako film do kin za moc nestojí. ()

hazdrova

Fúha, tak toto bolo dĺhééé, 3 a pol hodiny histórie boli v podstate zaujímavé, ale dokopy mi trvalo 5 dní, aby som to po častiach dopozerala. Nebolo to zlé, ale takýto film si človek naozaj môže pozrieť len raz za život. 3* ()

PaRi

Nenadchlo ani neurazilo. Podruhé vidět nemusím. Myslím, že nominace na 6 Razzies ten film dost dobře charakterizuje. Víc slov netřeba. ()

J.e.r.e.c

Velikej Saša je v mnoha ohledech přesným opakem Scottova Gladiátora. Jednak tam, kde se Ridley smál historii do ksichtu, drží se Oliver celkem přesně známých reálií, ale především, na rozdíl od svého kolegy a mnohých dalších, neznásilňuje a nepoameričťuje ducha tehdejší doby. Tam, kde Gladiátor nabídl jen černobílé figurky, přichází Alexander s možná nejplastičtějšími a nejméně jednoznačnými charaktery, jaké v historickém spektáklu hollywoodského ražení kdy uvidíte. To zní skoro ideálně, ne? Jenomže, zase tam, kde se Gladiátor mohl pochlubit parádními bojovými scénami, zde je k vidění jen divně natočený a sestříhaný chaos (zejména závěrečná bitva u Hydaspés je jeden velký pestrobarevný bordel). Tam, kde Gladiátor nabídl silné heroické momenty přetékající patosem a podpořené legendárním Zimmerovým soundtrackem, tady sledujeme telenoveláckou lekci z dějepisu prokládanou tanečními a hudebními čísly jako z pořadu Makedonie hledá SuperStar. Možná je to tím, že dát si z několika možných verzí tu třiapůlhodinovou tentokrát nebyl ten nejlepší nápad. Už někde ve třetině jsem se docela nudil a v duchu si říkal, co tam jako ještě bude? Je tam víceméně pořád totéž – všichni divně vypadají a ještě divněji mluví, intrikují tak složitě, že není úplně jasné, vo co komu de, kdo má ke komu jaký vztah, co je pravda a co je lež... Stone to asi takhle zamýšlel a dost možná to i odpovídá skutečnosti, ale výsledkem je schizofrenní podívaná za sto padesát mega (tj.o půlku víc, než stál Gladiátor), které chybí pořádné koule. Apropo, když už jsme u koulí, tenhle film je vizuálně a pocitově tak strašně gay, že už to snad víc ani nejde. Opět – správně bych za to měl Stonea poplácat po zadku, protože homoerotický aspekt mužských vztahů za dob antiky snad všechny slavné historické velkofilmy zbaběle ignorují, ale když pak už po páté sleduji, jak se k sobě dva naolejovaní fešáci tulí ve froté župáncích nebo si laskají oholené hrudníky na hedvábných poduškách, tak mě to spíš otravuje. Takže, až příště zase někoho napadne natočit monumentální starověkou fresku, třeba o Hannibalovi, měl by se toho ujmout buď Ridley Stone nebo Oliver Scott. Pak z toho bude dokonalý biják! 70 % ()

Yahey

Svého druhu velký pompézní vzdělávací videoklip za doprovodu krásné Vangelisovy hudby. Nádherná podívaná. Nejde o klasický film s epicky budovanou příběhovou linkou, k tomu mu něco chybí (chápu, proč někteří považují film za slabý nebo nudný: pokuste se však odložit vaše očekávání). Ale já opravdu oceňuji tuto velkolepou jinakost, která přednáší portrét Alexandra v jeho velikosti i rozporuplnosti. Krásně rozvedená oidipovská linka Alexandr - matka - otec. Nejsilnější scéna: mladý Alexandr a Bucefalos. ()

Clark_Kent

Alexander Veliký - nenáviděný, kontroverzní, ovšem jedna z nejvýraznějších postav světových dějin. Pokud pochopíme jejich pohnutky, pochopíme (i když nemusíme souhlasit) i jejich život. Za mě palec nahoru. ()

maeb

I když chápu, proč to komerčně propadlo (myslím, že je s podivem, že někdo vrazí 150 mio USD do filmu s takovým dějem a ještě čeká, že vydělá), tak musím říci, že je to super záležitost. Vůbec nechápu všechny ty kritické námitky, jako že to má nudné a nezajímavé dialogy (naopak!) nebo že jsou tam špatné herecké výkony (ani jeden!) Vrchol demence jsou pak letošní nominace na Zlaté maliny, kde nominovali Angelinu, Colina a dokonce i Val Kilmera (který v tomhle filmu imho jednoznačně exceluje). Na "Malinách" museli bejt úplně ožralí nebo co, jinak si to nedokážu vysvětlit. No nic.... Snad jedinou námitku k filmu bych uznal, speciálně v druhé půli by to asi opravdu chtělo trošku prostříhat + Hopkins, mám ho rád, ale jeho postava je tam naprosto zbytečná. A taky smysl toho flashbacku jsem úplně nechyt. Ovšem jinak velmi chytrý a skvěle natočený film (Babylon a obě bitvy naprosto dokonalé), výborné herecké výkony, zajímavý příběh, historická věrnost... prostě takřka bezvadné. Pokud máte jako já rádi dlouhé a pomalé filmy a nevadí vám trocha té krve (a nejste zaujati proti homosexuálům:-), tak rozhodně nelze jinak, než vám Alexand(e)ra doporučit. ()

HanSolo

Kdybych tento snímek měl hodnotit ještě v době, kdy jsem na něm byl v kině, pravděpodobně bych mu dal víc hvězdiček, protože jsem z toho tehdy byl unesen, ale postupem času moje vášeň k tomuto filmu ochabla a dnes už navíc ani nemám chuť se na tento film znovu dívat, za což může řada zbytečných scén, které Stone do snímku nacpal. ()

snake

Je zásadní co od filmu čekáte. Velkorozpočtový megalomanský projekt s řadou bitev a patetických keců? A nebo dílko, které cestuje do hlubin vladařovi trochu nepochopitelné duše? Bohůžel je trochu problém, že možnost dvě je ta, kterou se Stoneův film zabývá. A jsou velice rád, že tomu tak je. A velice mě rozesmívá, že se s tím řada kritiků nedokáže smířit (nebo spíš nechce?). Co zcela chápu, že film musel v Americe zákonitě propadnout, protože to rozhodně není cukrkandlová Troja s hezounem Pittem v čele (čímž nikterak nechci shazovat jeho herecké kvality, protože on a Eric Bana jsou jedním z mála kladů této přeamerikanizované blbůstky). Je to velice tvrdý, naturalistický a do jisté míry trochu na hlavu padlý film. To hlavně kvůli vladařovu smýšlení. Chápu, že né každý se s tím dokázal smířit. Alexander je hajzl, který zotročuje. Alexander je dárce, který se snaží podrobeným národům dát aspoň částečnou svobodu a pomoci jim. Alexander je maminčin chlapeček, který je pořád částečně sevřený v jejich intrikánských hrstích. Alexander je vlastně i dost velký pomatenec, částečně zblblý z historie slavných antických hrdinů. Alexander je pomatený milovním, který miluje stejně jako nenávidí. Jenže kdo je Alexander ve skutečnosti? Zblblý rozmazlenec, nebo moudrý ale krutý vladař? Ne že bychom se to po shlédnutí dozvěděli ale každý si v něm může najít něco. Docela by mě zajímalo, co si v něm našel hlavní představitel Colin Farell. Nedokážu to přesně odhadnout ale myslím, že v něm našel spíš toho nepochopitelného podivína, který svými krutými rozhodnutími dává stejně jako bere. Asi jeho postavu nikdy nepochopím takovou jaká byla, ale vím, že je postava zajímavá a fascinující. Takže tímto vším chci říct, že Alexander je doopravdy dokonalý psychologický film, který není zcela pochopitelný. Každopádně jsem si ho doopravdy zamiloval. A chci poděkovat Oliveru Stoneovy, že film zpracoval právě takto. Kašlu na historické nepřesnosti nebo co to mektají kritikové, o to v tomto díle zase až tolik nejde. A i když byl Babylon po příchodu Alexandru již zničet, jeho ztvárnění je dokonale nádherné. A co už vůbec nedokážu pochopit jak si někdo může stěžovat na nedostatek bojových scén. Dokonale ztvárněná bitva u Gaugamel, která trvá skoro dvacet minut je snad málo? Myslím, že i tato jedna bitevní scéna by pro celý film bohatě stačila. Ale rozhodně jsem rád, že je tam i ta druhá bitva kdesi v Indii a to z jediného důvodu. Červéná psychedelická kamera je prostě naprosto dokonalá. Jenže je to něco jiného takže to řada lidí prostě ani nezkousne. Mě to sejmulo na kolena, protože Stoneova kamera je prostě dokonalost sama ve všech jeho filmech (Takový normální zabijáci...). Hudba od Vangelise je dosti atypicky zvolena, každopádně na tomto filmu je divných řada věcí tak proč by nemohla být divná ani hudba. K tomu podle mého k filmu skvěle pasuje. Alexander Veliký je jednoznačně dokonalý psychologický film. ()

Malcek

Stoneův schizofrenní homosexuální Alexandr je pro současného diváka naprosto špatně interpretován a americká společnost si zcela určitě utvoří mylnou představu o tomto velikánovi starověkých dějin. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)