Alexander Veliký

• USA Alexander (více)

Alexandr se narodil jako prvorozený syn Filipa Makedonského, který sjednotil celé Řecko pod Makedonské království a Olympiady, překrásné potomkyně hrdiny Achilla. Manželství jeho rodičů nebylo vůbec šťastné. Matka jeho otce nenáviděla a doufala, že její syn se za ni jednou pomstí. Vychovávala ho k tomu, aby si podmanil celý svět. Otec se o něho v dětství téměř nezajímal. Poté se ujal jeho výchovy a vzdělání učenec Aristoteles a otec si ho začal všímat, když si Alexandr podmanil nebojácného hřebce. Tráví s ním více času a Alexandr se matce odcizuje. Jenže jeho otec má druhou ženu, která čeká dítě. V Alexandrových dvaceti letech je možnost, že přijde o jeho právo na nástupnictví. Jelikož jeho otec nenávidí jeho matku. Ta neustále našeptává Alexandrovi, že jeho otec se ho bude chtít zbavit, až jeho otci jeho druhá žena porodí syna. Alexandr se na hostině s otcem pohádá a za nějaký čas je jeho otec zavražděn a Alexandr se stává králem. Alexandr plní vůli svého otce a táhne do Persie podrobit si celý národ a zabít krále Darea. Západní Asii si Alexandr podmaní jen s 40 000 vojskem. Jeho přátelé z dětství jsou jeho vojevůdci. Největší bitva s králem Dareem však na Alexandra čeká u Gaugamél nedaleko Babylonu. Alexandr stojí proti 25 000 armádě jen se svojí 40 000 armádou. Jenže to Alexandra nezastaví, aby si nevymyslel plán, který ho přivede až do středu perské armády a samotnému králi Dareovi. Ten když si uvědomí, že může být zabit, tak prchá a svoji armádu nechává napospas. Alexandr ho nemůže pronásledovat, jelikož jeho levé křídlo je zatlačeno perskou armádou a Alexandr a jeho jízda a pěšáci jim musí na pomoc. Přesto Alexandr vyhrál bitvu a obsazuje Babylon. Hlavní město Persie, ale Alexandrovi nestačí a chce dohnat Darea a zabít ho, aby se stal právoplatným králem. Alexandr ho tedy se svojí ztrojnásobenou armádou pronásleduje až na samotný okraj perské říše. Zde nalézá krále mrtvého. Dareovi vojevůdci ho zabili, aby si zachránili život. Jenže Alexandr se rozhodne pronásledovat i je a všechny je zabít a přitom si podrobovat všechny kmeny za hranicí perské říše. Na samotné hranici mezi Persii a Indii je země, kde žijí pouze divoké kmeny. Když přemůže jeden kmen, tak se ožení s dcerou náčelníka tohoto kmene Roxanou. Je velice krásná, ale podle matky Alexandra barbarka. I Alexandrovi vojevůdci a nejvěrnější přátelé jsou proti. Má si prý vzít za ženu Makedonku a s ní mít následníka trůnu. Jenže Alexandr si nedá poradit a ožení se s Roxanou... (TV Prima)

Bugiii

Svělé herecké obsazení ( i když Angelina Jolie se mi do role matky Alexandra vůbec nehodila) a úžasná výprava. Film je bohužel moc dlouhý (kdyby měl původní 3 hodiny 45 min, asi bych se na něho vůbec nedívala!). I tak je to vydařená spolupráce 4 zemí ;) ()

djerba

Poprvé mě to moc nevzalo, podruhý mě to začalo zajímat a potřetí se mi to začalo líbit. Historicky věrný a dobře zahraný, ač na bloňdatýho Farrella se zvykalo těžko. Vastně vůbec ne špatný!Dneska ( 8.8.2009) napočtvrtý výborný, slonní bitva přenádherná a kloním se k pátý hvězdičce - 4,5:-). ()

JoKKeR

Tak tohle mě nesedlo ani zdaleka,Oliver Stone točí nějak mimo muj filmový kruh a žadný jeho film se do něj nevleze asi:-( ()

StrixCZ

První film v mém životě, při kterém jsem měl v půlce (no, možná spíš po půl hodině) chuť se zvednout a odejít z kina. Odporně dlouhá dávka samoúčelné brutality s ubohým "dějem", tupými rádoby duchaplnými dialogy a nulovou myšlenkou. Čím dál méně chápu, proč lidi pořád baví dívat se, jak se jiní lidé masově zabíjejí (čím krvavěji, tím lépe). U podobných filmů mě vždycky neskonale mrzí, kolik peněz bylo díky nim spláchnuto do kanálu... ()

Anubis 8

První polovina filmu byla dobrá, hlavně se mi líbil výcvik Alexandra, i Val Kilmer zahrál dobře, ale druhá polovina byla absolutně o ničem, jakmile se tam začly rozebírat vztahy tak jsem myslel že to vypnu, ale nakonec jsen to bohužel přetrpěl a navíc to bylo zbytečně dlouhé. ()

Neuroxerus

Výborné dílo. Mám rád takovéhle filmy a Alexandr je jedním, který se mi zaril hluboko do srdce. Úžasný herecký výkon Angeliny Jolie, jako skvělé, krásné a cílevědomé mrchy byl proste dokonalý. Poté celý příběh byl pro mne silným a místy jsem se vžil do hlavní postavy, prožíval jsem jeho emoce, když byl zrazen nebo šťasten. Dali by se tu najít i chyby, ale přednosti tohoto filmu ty drobné nedostatky zastiňují. ()

WoodoX

Môžeme byť všetci radi, že tu taký film vôbec máme, ktorý pekne priblíži dané historické udalosti, a to aj z takého pohľadu, z akého to bolo vypovedané. Dlhá stopáž vôbec nevadí, ba dokonca poslúži na zaslúžilé prednesenie celého príbehu o veľkom mužovi Alexandrovi. ()

aannemer

Po shlédnutí této tříhodinové nudy proložené několika mikrospánky jsem marně vzpomínal - o čem že to vlastně bylo? Jo, Alexander Veliký, no tak to jo. Farrel je herec jako poleno, holkám se možná líbí, ale to je asi tak všechno. Angelina nikdy nebyla můj typ a nebude ani po tomhle filmu. Fakt nenajdu důvod podívat se na tohle "dílo" ještě jednou. ()

rytir1

Dlouhé historické filmy mám rád, takže délka zde je pro mne v pohodě, v tomto se mi filmy tohoto typu líbí. Bohužel film myslím shazuje především ne moc kvalitní obsazení, zejména vojevůdce Alexandera měl ztvárnit někdo, kdo by z něj udělal přinejmenším stejnou legendu jako byl hlavní hrdina v historii sám. Nestalo se, Farrela osobně nepovažuji za dobrého herce. Za zmínku zde ale jistě stojí výborná hudba. Film tak je pro mne i přes oblíbený námět bohužel jen mírně lepší průměr. ()

djtotal

Hudba od Vangelisa ma zaujala hned na zaciatku a vnimal som ju pocas celeho filmu. Podla mna je tento film po kazdej stranke zazitok. Pojednava o pohnutkach Alexandra Velkeho a jeho dobyvatelskych vypravach. Je to naozaj film ktory vo vas nieco zanecha. A po takej jeden a pol hodinke si dajte prestavku, vypite pivo a zbodnite nejake tie jednohubky lebo film este zdaleka nekonci :) A este jeden citat ktrory ma v tomto filme zaujal: ``Alexandrovi sa laska vyhybala ako zemi koniec sveta`` ()

Enzo555

Všetci sa tak snažia- Colin bojuje a miluje, Angeline naviera na čele žila ako ruka, Rosario robí saltá po posteli, slony chodia po zadných- že nemôžem nemať rád tento historický biják. Na výprave pekne vidno každý použitý dolárik, áno som povrchný divák. ()

MFJD

Film ktorý mi nič nedal a zapadol prachom ako učebnice dejepisu, pritom z toho mohol byť bezpochyby najväčší historický epos a najväčšom vládcovi staroveku. Nuž aj to stáva. ()

DansteR

"Až se vás zeptají, co jste dělali, když padla Persie, tak odpovíte: toho dne jsem bojoval u Gaugamél"....Úžasně nahrazených několik hodin dějepisu. Perfektně pojatý příběh, celý životopis Alexandra Velikého od začátku do konce, bohužel pro obyčejného člověka je to spiš jen oprašení toho dějepisu. Navíc i ta délka je přehnaná a je zbytečné jít z Babylonu dvě hodiny do Indie a zpět. Podtrhuje to víceméně průměrný výkon všech hvězd v obsazení takže na závěr 70%. ()

Misterioso

Alexander Veliký - nenáviděný, kontroverzní, ultradlouhý životopis jedné z nejvýraznějších postav světových dějin. A nebo také zajímavě pojatý životopis s výbornou psychologií postav, který se nebojí kout žhavým železem do ožehavých témat. Záleží, co si vyberete. Já se rozhodně přikláním na stranu druhou, ale bohužel nás takových moc není. Mohl bych tenhle film považovat za mou guilty pleasure a vše by bylo v naprostém pořádku, ale já si i přes všechny kritické názory myslím, že je to film dokonalý. Už jako poměrně malý (když jsem tenhle film viděl poprvé) jsem z něho byl unešen a nadšení mi naštěstí vydrželo až dodnes. Alexanderův život by vydal přinejmenším na jednu sezónu běžného seriálu, o to těžší měl Oliver Stone práci, když ho musel vtěsnat do tříhodinového filmu. A tak se zaměřil především na osobnost Alexandera. A myslím si, že prostřednictvím výtečného Colina Farrella (ten nám toho ještě v budoucnu hodně ukáže), se mu to povedlo na jedničku s hvězdičkou. Ostatní postavy jsou také napsány výtečně. Jsou nejednoznačné, nikdo není jenom ten "hodný", ani jenom ten "zlý". Kromě samotného hlavního hrdiny mne dostávala především Olympiada, kterou si s chutí zahrála Angelina Jolie, která tyhle mrchy prostě umí. Po poměrně dlouhé době pro Hollywood hudbu skládající řecký mág Vangelis stvořil jeden z nejkrásnějších soundtracků, které jsem kdy slyšel. Tuhle pastvu pro uši můžu kdykoli. Je však zajímavé, že i tahle nádherná hudba se stala stejně jako mnoho dalších částí tohohle filmu terčem kritiky. Rýpalové (a že se takovýchto supů sletěla na Olivera spousta) nemohli unést mimo jiné prazvláštní přízvuky (uznávám, že to chvílemi zní trochu zvláštně) postav, blond Colina Farrella (proč by nemohl být tenhle "Makedonec" blonďák, zvlášť když Olympiada dává tolik podnětů k tomu pochybovat, kdo byl otcem), vypravěče či naopak fakt, že Anthony Hopkins se ve filmu příliš neohřeje, bitevní scény (ty jsou ovšem výborné a překvapí třeba netradiční pohled na bitvu očima orla) a především Alexandrovu homesexualitu (či chcete-li bisexualitu). Ta odpůrcům asi nejvíce nahrála do karet. Některým zarytým puritánům se asi těžko představuje to, že jeden z nejvýjimečnějších lidí, kteří kdy obývali naši planetu, miloval muže. Vizuální stránka filmu také nepokulhává, a pokud se dokážete dostat pod slupku tohohle filmu, bude vás nejen bavit, ale i dojímat. A budete chtít víc Alexandrova života. Oliver Stone zkrátka zase jednou ukázal, že má koule a stvořil neobyčejné dílo, které ale zůstalo neprávem nepochopeno. Já jsem však rád, že mezi tu hrstku "pochopivších" patřím. Chce to trošku více soustředění a ochoty dostat se pod povrch a Alexander se vám za to bohatě odmění. Srdcovka. PS: The Final Cut dodává Alexanderovi novou hloubku, jde ještě více (pokud si to lze vůbec představit) do jeho nitra. Je možná trošku zdlouhavější, ale o to více silnější. Jen scény (a že těch nových bylo přidáno poměrně dost) byly podle mne seřazeny lépe v normální verzi. I tak ale můžu s čistým svědomím The Final Cut doporučit. PS2: Ultimátní sestřih je asi úplně nejlepší. Scény zůstávají seřazeny podobně jako ve "finálním" sestřihu, nicméně až nyní jsem úplně docenil provázanost "současnosti" s flashbacky. Navíc mi, jak se Stone dušuje, jeho poslední verze přišla stejně tak silná, avšak více sevřenější, než předchozí Final Cut. () (méně) (více)

Trinculo

Co když napíšu, že se mi líbily ty bitvy, brané z pohledu letícího ptáka. Makedonská falanga proti Perskému houfci. Měl jsem kdysi knížku, kde byly takové obrázky. A to je všechno, zbytek je něco mezi tou starověkou knížkou, jakousi horečkou a Herkulem s Kevinem Sorbem. Dlouhé a uspávající a občas probleskne skvělý záběr. Ale je to málo. A možná ne, když si vemete celý ten příběh o mladíkovi, který se vypravil s vojskem až na konec světa, kterému u nohou klečely říše, ženy, všechno možné, ale kterého podle vyprávění z toho zajímalo hlavně jít dál. Žádná vize, žádné cíle, jen zběsilý pochod. Ďábelská spanilá jízda, která otevřela vrata mísení kultur a helénské době. Ten film jako celek je tomu podobný, mohutná a velkolepá konstrukce, která má několik světlých momentů a pak se musí jen zákonitě bortit. ()

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

Zemřel legendární hudební skladatel Vangelis

19.05.2022

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Anthony Hopkins a Transformers 5

Anthony Hopkins a Transformers 5

04.06.2016

Sir Anthony Hopkins si v blockbusterech zrovna nelibuje. Nikdo se sice nedivil tomu, když ho Oliver Stone ukecal do Alexandera Velikého a Kenneth Branagh do Thora, kdyby vám ale někdo řekl, že bude… (více)