Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek

• Slovensko Arabela sa vracia
Pohádka / Komedie / Dobrodružný
Česko, 1993, 12 h 8 min (Minutáž: 28 min)

Scénář:

Miloš Macourek

Kamera:

Emil Sirotek

Jiří Lábus, Miroslava Šafránková, Vladimír Dlouhý, Marián Labuda st., Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Kepka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček (více)

Epizody(26)

Arabela pokračuje dalšími šestadvaceti příběhy, jimiž autoři Miloš Macourek a Václav Vorlíček volně navázali na díly předchozí. Než se podařilo pokračování úspěšného seriálu napsat a natočit, uběhla řada let. Někteří herci z první série se už, bohužel, natáčení nedožili: Vladimír Menšík, Václav Lohniský, Petr Svojtka či Jiří Hrzán. Přesto se ale s většinou herců, které si diváci oblíbili, zase setkají. Se Stellou Zázvorkovou, Vlastimilem Brodským, Ivou Janžurovou, Janou Brejchovou, Vladimírem Dlouhým a přibudou k nim desítky představitelů nových rolí. Například Marian Labuda, Petr Nárožný a Pavel Zedníček. V titulní roli Arabely vystřídala slovenskou herečku Janu Nagyovou neméně půvabná Mirka Šafránková.

Od chvíle, kdy naposledy zazvonil kouzelný zvoneček, se udála spousta věcí. Arabela a Petr jsou spolu 10 let a marně čekají na dítě. Z Honzíka a Mařenky se stali vysokoškoláci, studují folkloristiku, tedy pohádky. Říše pohádek je vážně ohrožena, ze země obrů je pro své vegetariánství vyhnán obr Balibul a usadí se poblíž království, aby se naučil jíst lidi. Každý den žádá novou oběť. Bystrozraký uteče z vězení, aby se nestal jeho obětí a zmocní se kouzelného pláště. Letí do světa lidí. (Česká televize)

swinevenca

Václav Vorlíček ukázal, že taky zkusí z osvědčenýho vytlouct, co se dá. Vyjmenoval bych tak třicet osm věcí, které zbytečně natahovaly děj a vadily mě, ale přesto - Rumburak v půlce seriálového maratónu splní všechny podmínky věštby, tento status zůstává až do posledního dílu (s naznačenou vysokoškolskou erotikou) a hle, hovno z toho. To je docela zásadní problém s pointou seriálu. A přitom stačilo, aby si na něho kdokoli fyzicky troufnul ve chvíli, kdy byl bez kouzel, šancí bylo dost. ()

honzic

Tak opět proti první Arabele hodně nepovedený úlet. Chybí mi tu skutečná Arabela (náhražka za ní se prostě nepovedla) a potěší akorát tlustý Pap a Pompo, zato cestování do Pultanely už je trapnost první kategorie a většina efektů a scén též. Je to zbytečně dlouhé a pitvorné role Nárožného a Zedníčka nejsou vůbec humorné. Hodnocení: 40 % ()

carl.oesch

Škoda, ještě že někoho nenapadlo "udělat" pokračování Návštěvníků, to by asi dopadlo podobně.....málokdy se podaří navázat na něco kvylitního a originálního, jako byla "opravdová" Arabela..... ()

Gig

Pokračování mého oblíbeného pohádkového seriálu. Bohužel mu škodí míň romantické pokračování původní série, jiná hudba, překombinovanost děje. Šafránková mi nevadí. Chybí mi přítomnost Menšíka. Rumburak je víc komicky než záporný padouch. Někteří další pohádkové bytosti, tedy herci nám mezitím umřeli. A tak chybí původní Fantomas, i kdyz Moravec je zase ten pravý Fantomas/Marais, Dlouhy ala Šimánek je tentam, místo disneyovského trpaslíka tu máme Krytináře atd atd... Synové Nárožný se Zedníčkem sice jsou kouzelně vtipní, ake to je právě na škodu původní poetiky. Taky Kaiser z Rumburaka je tu a to je škoda. Ale jinak už za Dlouheho, tedy Vladimíra, tedy Petra, už za Filipovskeho, Sovaka, Brodskeho musím hvězdičku přidat. Není to "pětihvezdičková" Metaxa. Ale pořád to Metaxa je, i když jen tříhvězdičková, tedy prostší. ()

walkingdead

Když mi bylo dvanáct, tak se mi to líbilo, ale když jsem na to vzpomínal, tak mi bylo jasné, že je to kravina. A po shlédnutí 1. dílu po skoro 30 letech se mi to potvrdilo. Chybí Menšík (za to tvůrci nemůžou), ale chybí hlavně ta pohádková atmosféra původní Arabely. ()

j.sorensen

V ´93 jsem vydržel několik dílů, teď, po 30 letech, jsem to zkusil znovu a s velkou námahou dokoukal. Senilní Macourek s Vorlíčkem měli nechat původní a geniální Arabelu nechat žít věčnou slávou a ne ji hanobit takovýmhle hnusným paskvilem. Ale je jasný, že nešlo ani tak o pohádku, jako o prachy. A nevěřim, že to Nagyová oplakala, ta když si to přečetla, jen kulantně odmítla. ()

Tempest

Přiznám se, že 2 hvězdičky dávám jen proto, že mým dětem se to docela líbilo. Osobně si myslím, že toto pokračování nesahá ani po kotníky původní Arabele. Zatím co jsem viděl seriály, které po letech navazovali na původní díly (mimo Arabely např. Sňatky z rozumu nebo Nemocnice na kraji města) tak to byla vždy katastrofa. Nejhorší je když mají herci hrát svoje role stejně jako před 20 - ti a více lety a to už většinou nejde. Mimo toho je to většinou hodně nastavovaná kaše, spíše by bylo lepší už další díly netočit, ale je to patrně asi jen všechno o penězích. Nedávno jsem někde četl, že má být další řada Nemocnice a po takové otřesnosti jako byla 2 řada si vůbec nedokážu představit, jak bude vypadat ta další a přitom prý má jít o jeden z nejdražších seriálů v české historii vůbec. ()

lizardking

Arabela se vrátila, ale radši se vracet neměla. Tahle série už není tak povedená jako ta první. Navíc bez Vladimíra Menšíka to není ono. ()

rigby

Pokračování legendárního dětského seriálu se nese ve znamení velkého průšvihu. Typicky americký seriál se spoustou úžasných triků a perfektních kulis, ale celé je to velmi, velmi prázdné. Nemělo se to raději ani točit. ()

Ilus

Oproti původnímu celkem milému seriálu s napínavým dějem, úžasnými kouzly (kdo by nechtěl otočit prstenem a splnit si všechna přání) a vtipným kontrastem pohádkového světa s tím naším tu máme přemodernizované pokračování s divnou zápletkou s dědky místo dětí. Celkově je to divné a už ne kouzelné. Na druhou stranu si ale vzpomínám, že jako dítě jsem to moc nevnímala a pokračování se mi líbilo skoro stejně jako první série. A jelikož seriál je určen dětem, beru jako rozhodující pro moje hodnocení právě vzpomínky na něj. ()

Deidy

Poetika celého seriálu je tatam... A "lejzrový" pohled pana Bystrozrakého, kterým dokáže zničit televizi a zničit dveře tak, aby se dostal z vězení na svobodu, je vážně věc k popukání! ()

SZYslak odpad!

Odpad Odpadič Odpadiťenko nebo spíš Große Hnuß (němčináři případně prominou). Stará dobrá Arabela, to je prostě pohádková klasika, kvalitní klasika. Ale ňákej neotevřitelnej kufr, co ho rozpouštěj ve vaně, z prdu kulička Fantomas či kýho ďasa, teplej Foukáček Vilibald větrem, mp3 USB6 HDMI Cinch Scart Arafon, létající teleportující kadibudka Mercedes Superb, dědci co mládnou, dospělý Ondřej Kepka (omlouvám se, nic jste mi neudělal, ale mám vás zafixovaného jako protekčního chlapce), Lucka Vondráčková (omlouvám se, nic jste mi neudělala, ale jste protekční holčička a nejste dobrá herečka, natož zpěvačka) a mladej, neklidnej, otřesnej Patras (rodinná šaráda) ... to má bejt jako pohádka? Vorlíček s Macourkem se zhulili, a to, co je napadlo, sepsali, natočili a podle toho to dopadlo. Jsem nasrán, jdu si pustit Rocco znásilňuje Prahu. ()

Mapl

Tento seriál byl hlavně plejádou hereckých hvězd první velikosti. Excelentní Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Petr Nárožný, Marián Labuda, František Filipovský (bohužel poslední role tohoto úžasného herce, který stál na jevišti až do posledních dní), Vladimír Dlouhý, Jiří Hálek,... Takže 4 * zejména díky těmto velikánům. Málokterý seriál je postavený na tak skvostných hercích a zejména ne porevoluční. I proto mám tohle pokračování rád stejně jako první sérii s úžasným panem Menšíkem. 88 % ()

GASTON73

1.série DÍL 1: Pomoc, za kopcem je obr - Od chvíle, kdy naposledy zazvonil kouzelný zvoneček, se udála spousta věcí. Arabela a Petr jsou spolu 10 let a marně čekají na dítě. Z Honzíka a Mařenky se stali vysokoškoláci, studují folkloristiku, tedy pohádky. Říše pohádek je vážně ohrožena, ze země obrů je pro své vegetariánství vyhnán obr Balibul. Usadí se poblíž království, aby se naučil jíst lidi a každý den žádá novou oběť. Bystrozraký uteče z vězení, aby se nestal jeho obětí, a zmocní se kouzelného pláště. Letí do světa lidí. DÍL 2: Osudná věštba - Ačkoli Rumburak ví, že je Arabela šťastně provdaná, nepřestává přemýšlet o tom, jak by do jejího života znovu zasáhl. Věštba čarodějnice, že se Rumburak stane králem Říše pohádek, lidí i zvířat, pokud zničí Arabelino štěstí, přichází jak na zavolanou. Není pochyb, že taková věštba se Rumburakovi velmi líbí, zatím ale neví, jak si s ní poradit. Praví se v ní totiž ještě, že se Arabeliny děti stanou dědky. DÍL 3: Rumburak letí na Pultanelu - Honzík a Mařenka se rozhodli navštívit Říši pohádek, aby si tu Honzík ověřil některé důkazy, kterými chce operovat při obhajobě své semestrální práce. Mladí lidé ale nevědí, jak se tam dostat. V pohádkovém světě nepřestává řádit obr, kterého přijel zneškodnit Fantomas. Rumburak mu v tom ale úspěšně zabrání. Dojička krav Roxana povýšila. Díky Vigovi se z ní stává čarodějnice II. kategorie. Rumburaka ale nejvíc zajímá věštba, podle níž má zničit Arabelino štěstí, aby se přiblížil svému cíli. Zdá se, že už ví, jak na to. DÍL 4: Arafon - Arabela je v lidském světě šťastná a spokojená. Čeká děťátko, a tak jí sotva budeme vyčítat, že se málo stará o to, co se odehrává v Říši pohádek. Obr tam denně dostává svou oběť určenou losem a všichni mají z losování hrůzu. Rumburak se vydal na ostrov Pultanela, kde se lidé rodí jako starci, aby skončili svůj život jako děti. Arabela netuší, jak osudové následky bude pro ni mít tenhle Rumburakův výlet. DÍL 5: Rumburak v jablečném sadu - Král hraček Papp svěřil Arabele práci na arafonu, přístroji, který umožní lidem komunikovat se zvířaty. Honzík s Mařenkou stále hledají kouzelný zvoneček, který by jim měl umožnit studijní cestu do Říše pohádek. V lidském světě se znovu objeví kouzelný prsten, ale nic to nezmění na tom, že kolem Majerových se zvolna stahují sítě Rumburakovy pomsty. Zelené jablko z ostrova Pultanela mu poslouží k tomu, aby se naplnila pro něj tak příznivá věštba. DÍL 6: Osudné jablko - V Říši pohádek dál řádí obr, jeho zatím poslední obětí je pan Vigo. Rumburak je ale spokojený. Jednak se zamiloval do Roxany, ale hlavně Arabela snědla zelené jablko z Pultanely. Teď už si je Rumburak jistý, že splnil podmínku věštby a otvírá se před ním nádherná perspektiva neomezeného vládce nejen v Říši pohádek, ale i nad lidmi a zvířaty.. DÍL 7: Pan děkan mění názor - Honzík uspěje se svou semestrální prací a děkan fakulty už nepochybuje o existenci pohádkového světa a životodárné síle fantazie. Díky kouzelnému prstenu jsou z vousatých dvojčat krásná miminka a jejich věrná kamarádka Natalka je hrdě vozí v kočárku. Vigo promění Rumburaka opět v havrana a chce ho jednou provždy zničit. Moudrý král mu v tom ale zabrání. Aby mohlo dobro vítězit nad zlem, musí zlo existovat jak v pohádkách, tak i ve světě lidí. DÍL 8: Věštba se plní - U Majerů vládne neklid a napětí. Honzík s Mařenkou stále nemají kouzelný zvoneček a jejich cesta do Říše pohádek je v nedohlednu. Arabela, ačkoli měla porodit až za několik měsíců, musela okamžitě do porodnice. Rumburak může být spokojen. Arabelin předčasný porod dokonale zničí její a Petrův šťastný život. DÍL 9: Tatínku, máte dvojčátka! - Díky zelenému jablku z Pultanely se Arabele narodili dva starci Karel a Hyacint. Nešťastní rodiče se to snaží před veřejností utajit, ale jejich život se začíná komplikovat. Jistou nadějí na pomoc je konečně nalezený kouzelný zvoneček, který ale nezvoní a je ho třeba nejdříve opravit. Tomu se pochopitelně snaží zabránit Rumburak a odlétá do Říše pohádek, aby jakoukoli pomoc Arabele překazil. DÍL 10: Past na Roxanu - V lidském světě se objeví Roxana, která uprchla z Říše pohádek před zamilovanými ministry. Najde útočiště u čarodějnice, sousedky Petra a Arabely. Ti oba pracují pro krále hraček Pappa a o jejich divné děti pečuje Peterka, hlídač v muzeu. Honzík s Mařenkou získali kouzelný plášť a konečně se mohou vydat na studijní cestu do Říše pohádek. Slibují Petrovi, že nejdřív ze všeho se postarají o to, aby se přerostlá dvojčata proměnila v normální miminka. Jenže nebude to tak jednoduché, jak si mysleli... DÍL 11: Studijní cesta do říse pohádek - Honzíka a Mařenku v Říši pohádek zajali vojáci a uvrhli je do vězení. Tam se dozvědí o obrovi a o tom, že jeho poslední obětí má být král Hyacint. Mařenka srdnatě prohlásí, že obra zabije a je z vězení propuštěna. Má velké štěstí, že na cestě za obrem je nečekaně obdarována lahví, z níž vystoupí džin a nabídne jí splnění tří přání. Než se dozvíme, co se dělo dál, je třeba vědět, že v lidské říši se dvojčata Karel a Hyacint spřátelili s Natálkou, dcerou pana Pappa, která má starosti. Její tatínek se zamiloval do Roxany a nabídl jí, aby se přestěhovala do jejich vily. DÍL 12: Mařenka a obr - Mařenka zneškodnila obra a navíc se ukázalo, jak málo byl nebezpečný. Pan Papp by už rád zahájil výrobu arafonu, ale Arabela má potíže s nahráváním zvířecí řeči. Potíže má i Natálka, která se nedokáže smířit s tím, že se její otec zamiloval do Roxany. Ale holčička brzy najde způsob, jak se vetřelkyně do rodiny zbavit. DÍL 13: Roxana znovu na pastvě - Fantomas se chystá na svatbu s princeznou Xenií, což se pochopitelně nemůže líbit Rumburakovi. Honzík s Mařenkou zamířili na Pultanelu, aby splnili svůj slib Petrovi a proměnili starce Karla a Hyacinta v normální děti, jenže zabloudili. Ani ve světě lidí nejde nic tak, jak by mělo jít. Pan Papp si zoufá nad proměnou Roxany v kozu, Arabela není stále hotova se svými nahrávkami zvířecí řeči a Petr nemůže vymyslet novou atraktivní hračku, na kterou má smlouvu s panem Pappem. DÍL 14: Petrova šance - Arafon se bude vyrábět v Irisenu, kam musí odletět i Arabela. Bere s sebou Karla, druhé dvojče, Hyacinta má na starosti Petr. Rumburak, který splnil všechny podmínky věštby, marně čeká, kdy konečně ovládne Říši pohádek. Konečně najde způsob, jak se domoci svého práva. Využije Fantomasova vynálezu a přisvojí si jeho podobu. Vypadá to, že jako manžel princezny Xenie usedne konečně na trůn v Říši pohádek. DÍL 15: Podvodný sňatek - Rumburak se lstí stal manželem princezny Xenie, ale král mu odmítne odevzdat korunu. Rumburak má ovšem tu, kterou mu vypěstoval na své zahradě strýček Pompo. Přesto se ale Rumburakovo kralování odkládá, stejně jako cesta Mařenky a Honzíka na Pultanelu. Zatím jsou proměněni v malinké hračky a bezmocně čekají v krabici, co bude dál. DÍL 16: Král bez poddaných - Těžko odhadnout, jak se budou věci odvíjet dál, když to vypadá, že se nic důležitého neděje. Arabela spolu s inženýrem Zachariášem pracuje v Irisenu na výrobě arafonu. Roxana je stále proměněna v kozu. Pan Papp marně přemýšlí, jak jí vrátit lidskou podobu. Ale přece jen je tu jistá naděje, že by se věci mohly pohnout správným směrem. Natálka a vousatá dvojčata vlastní Fantomasův kufřík, po kterém touží Rumburak... DÍL 17: Trojlístek zahajuje boj - Rumburak ztrácí půdu pod nohama. V lidském světě proti němu stojí dětský trojlístek, z Říše pohádek mu uprchla novopečená manželka Xenie. Zneklidněný zloduch cítí, že na všechno nestačí a je mu jasné, že by potřeboval dvojníka. DÍL 18: Rumburak č. 2 - Strýček Pompo se postaral Rumburakovi o dvojníka. Své alter ego vysílá Rumburak za Honzíkem a Mařenkou, kteří konečně míří na ostrov Pultanelu, kde chtějí vypátrat, jak by bylo možné proměnit vousatá dvojčata v miminka. Sám Rumburak se chystá vypůjčit si podobu pana Pappa a získat pro sebe jeho ženu Roxanu, do které je vlastně stále zamilován. Přesto ale potřebuje donutit Xenii k návratu do Říše pohádek, aby nepřišel o nárok na trůn. Jak je vidět, i na dva Rumburaky je těch úkolů víc než dost. DÍL 19: Falešný pan Papp - Nápad pořídit si dvojníka se Rumburakovi vyplácí. Zatím, co jeho druhé já dál pronásleduje Honzíka a Mařenku, aby je hlavně připravil o důležitou lahev s džiny, Rumburak v lidském světě uspěl jako pan Papp a stává se tak manželem Roxany i otcem malé Natalky. Nikdo netuší, že pravý pan Papp je ve vězení. Ví to jen vousatá dvojčata. Obávají, aby Rumburak nenašel Fantomasův kufřík plný vynálezů, který by v jeho rukou byl nesmírně nebezpečný. Kufřík ukryjí do komína Hermanovy vily. DÍL 20: Trojlístek opět pohromadě - Petrovi a Arabele se ztratila dvojčata. Petr v domnění, že je našel, přivede domů zaměstnance městského parku, kteří vypadají naprosto stejně jako jeho staří synové. Skutečná dvojčata se spolu s Natálkou ocitla v Říši pohádek, odkud s úžasem pozorují, co se odehrává v lidském světě. Nejhorší je, že Rumburak už ví, kde je Fantomasův kufřík a Honzík s Mařenkou cestou na ostrov Pultanela přespali v Kocourkově. Netuší, co je ráno čeká. DÍL 21: Mařenka pod šibenicí - Rumburakovi jeho dvojník skvěle sekunduje. Všechno, co si oba zlosyni naplánují, jim vychází. Vypadá to, že Rumburakovi vláda v Říši pohádek i v lidském světě co nevidět spadne do klína. Mařenka s Honzíkem přišli o svou lahev s džiny a dozvídají se, že je Rumburak předhonil a už pluje na ostrov Pultanelu. DÍL 22: Rumburak vládcem Pultanely - Lahev s džiny pomohla Rumburakovu dvojníkovi ovládnout ostrov Pultanelu. V lidském světě zase Rumburak spoléhá na Fantomasův kufřík plný neuvěřitelných vynálezů, který by mu měl usnadnit cestu k tomu, aby se stal pánem světa. Přesto je tu stále naděje, že z Říše pohádek zasáhne proti Rumburakovi dětský trojlístek. DÍL 23: Kufřík v rukou zloducha - Rumburakovu dvojníkovi slouží na Pultanele poslušní džinové. Legitimní vláda ostrova je ve vězení a je tu i Honzík s Mařenkou, kteří teď sotva najdou způsob, jak proměnit vousatá dvojčata v normální děti. V lidském světě se chystá Rumburak využít možností Fantomasova kufříku a věří, že se jeho vítězství blíží. Přestárlá dvojčata a Natalka proti němu zatím nedokázali zasáhnout. DÍL 24: Zápas o Pultanelu - Od chvíle, kdy se Honzíkovi podařilo vzít Rumburakovu dvojníkovi lahev s džiny, bývalý vládce Pultanely snědl závin z červeného jablka a nakonec se proměnil v motýla, začíná se blýskat na lepší časy. Rumburak se sice stále vydává za pana Pappa a manžela Roxany, pevně přesvědčen, že nic nemůže ohrozit jeho plány. My ovšem tušíme, že bude zanedlouho velmi nepříjemně překvapen. DÍL 25: Výlet někam jinam - Natalka a vousatá dvojčata konečně zasáhla a připravila Rumburaka o jeho zbraně i o kouzelný prsten. V lidském světě startuje kabina firmy Papp k letu kolem světa a mezi jejími pasažéry je i Honzíkova maminka. V tu dobu spěchá do Říše pohádek pomstychtivý Rumburak, aby tu zničil Zlatou knihu, samu podstatu pohádkového království. Pod čepicí obra sem směřuje i Honzík s Mařenkou a to, co se tu odehraje, by mohlo být pořádné drama. DÍL 26: Rumburak kontra Fantomas - Promění kouzelný prsten dvojčata zpátky v miminka? () (méně) (více)

kokofek

Seriál jsem viděla samozřejmě už hodně dávno,ale dnes jsem si všimla, že jsem jej nehodnotila.A to je moc dobře,protože v kontextu dnešní doby se můj pohled určitě změnil. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková