Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (TV seriál)

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Česko, 1993, 26x28 min

Miloš Macourek

Emil Sirotek

Jiří Lábus, Miroslava Šafránková, Vladimír Dlouhý, Marián Labuda st., Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Kepka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček, Hana Igonda Ševčíková, Dagmar Patrasová, Matouš Soukenka, Jana Kimlová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Stella Zázvorková, Jana Andresíková, Oldřich Kaiser, Iva Janžurová, Radoslav Brzobohatý, Luděk Sobota, Bronislav Poloczek, Josef Dvořák, Raoul Schránil, Lucie Vondráčková, Petra Martincová, Luba Skořepová, Václav Štekl, Gabriela Wilhelmová, Ota Jirák, Pavel Nový, Jana Drbohlavová, Jana Synková, Jiří Hálek, Valerie Kaplanová, Oldřich Vízner, Lubomír Kostelka, Karel Effa, Jan Přeučil, Vítězslav Jandák, Květa Fialová, Milan Neděla, Martin Růžek, Michal Suchánek, Ilja Racek, Ladislav Trojan, Ladislav Županič, Uršula Kluková, Jan J. Vágner, Lucie Svobodová, Václav Babka, Miriam Kantorková, Nina Divíšková, Radan Rusev, Miroslav Moravec, Marcela Martínková, Břetislav Slováček, Lena Birková, Bedřich Prokoš, Oldřich Velen, Jiří Krytinář, Karel Augusta, Daniela Pokorná, Bohumil Bezouška, Stanislav Bruder, Otto Budín, Václav Chalupa, Karel Chromík, Vilma Cibulková, Hana Čížková, Jozef Dóczy, Martin Faltýn, Zdena Hadrbolcová, Jiří Havel, Jaroslav Heyduk, Roman Hemala, Jindřich Hinke, Jan Hraběta, Jan Kehár, Jaroslav Kepka, Jiří Kodeš, Martin Kolár, Michaela Koliandrová, Karel Koloušek, Miroslav Krejča, Josef Kubíček, Jiří Kvasnička, Barbora Leichnerová, Blanka Lormanová, Svatopluk Matyáš, Miroslav Saic, Dana Morávková, Viktor Nejedlý ml., Jan Nemejovský, Gustav Nezval, Miroslav Nohýnek, Jaroslava Obermaierová, Rudolf Papežík, Jiří Patočka, Ladislav Potměšil, Alexej Pyško, Josef Šebek, Jana Šedová, David Schneider, Roman Skamene, Jan Skopeček, Jan Škvor, Milan Stehlík, Leoš Suchařípa, Miroslav Táborský, Miloš Vávra, Vlastimila Vlková, Josef Vondráček, Vlastimil Zavřel, Stanislav Zindulka, Miroslav Zounar, Jiří Zahajský, Ivan Jiřík, Zdeněk Srstka, Karel Polišenský, Alexander Hemala, Kateřina Hrachovcová-Herčíková, František Filipovský, Jan Kalous, Václav Kotva, Alena Karešová, Věra Nerušilová, Pavel Vondruška, Adam Novák, Jiří Lír, Bohumil Vávra, Sabina Králová, Libor Baselides, Jana Altmannová, Eduard Pergner, Stanislava Bartošová, Jana Robenková, Václav Upír Krejčí, Jaroslav Čejka, Daniel Rous, Pavel Mang, Petr Rajchert, Jaroslav Pauer, Karel Smyczek, Lenka Kubálková, Kateřina Hejdušková, Hana Talpová, Ivan Helcl, Daniela Bakerová, Jakub Zdeněk, Jiří Sedláček, Tomáš Staněk, Michal Malátný, Jarmila Beránková, Vilém Udatný

No to snad není možné. Mě muselo zmiznout hodnocení. Přece není možné, aby jsem to hodnotil až téměř po dvaceti měsích, co jsem zde registrován. První série byla neskutečně pohádková. Tato už postrádala tu výjimečnou atmosféru. Prvních pár dílů celkem ještě šlo, ale ty další už postrádaly ten původní glanc. Hodnotím slabšími čtyřmi hvězdami.(2.2.2010)

Jenom 50 procent? Jste se všichni posrali v kině, ne?! Původní série je sice klasika, ale jestli mi na ní něco vadí, tak je to ubrečená Arabela, která pět dílů v kuse čeká v socialistickém bejváku na to, "až si pro ni Rumburak přijde". V nové sérii je postava Arabely upozaděna a prostor dostávají skvělí hláškaři Petr Nárožný s Pavlem Zedníčkem (zvlášť přítomnost popelářů u Majerů doma stojí za to). Rumburak se postupem času mění z uťápnutého zlodějíčka ve všeho schopného hajzla. I ten Fantomas mi přijde sympatičtější než toporák dabovaný Františkem Peterkou z původní série (jako malí jsme si se setrou vyrobili ze stavebnice Cheva Fantomasovy technické zázraky a naházeli je do kufříku s obrázkem Šmoulů). Dále se v nové sérii objevuje řada skvělých nápadů jako zahradník Pompo (taky jsem si zkoušel zasadit svůj vlastní nehet) a scénař je neuvěřitelně propletený, že až nevěřícně zíráte, jak tohle všechno může Macourkovi do sebe zapadat. Naopak za zápor považuji dějovou linii kolem pana Pappa, jeho dcery a smečky buržoustů. A nevím jak vás, ale mě na konci děsně rozbrečelo, že se Blekota nevrátil z pekla. "Věštba se plní, paní kolegyně!" (68.)(20.10.2006)

• jajinka

Původní Arabela byla lepší, více pohádkovější, tady už bylo přetechnizováno..(18.4.2007)

...aneb jak se stal český televizní seriál typickou ukázkou amerického pojetí sequelů. Více triků, více postav, o mnoho méně děje.(26.5.2003)

• Faidra

Kdyby radši zůstala tam, kde byla.(3.9.2007)