Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (TV seriál)

Arabela sa vracia

Pohádka / Komedie / Dobrodružný

Česko, 1993, 12 h 8 min (Minutáž: 26x28 min)

Miloš Macourek

Emil Sirotek

Jiří Lábus, Miroslava Šafránková, Vladimír Dlouhý, Marián Labuda st., Jaroslava Kretschmerová, Ondřej Kepka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček, Hana Igonda Ševčíková, Dagmar Patrasová, Matouš Soukenka, Jana Kimlová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiří Sovák, Stella Zázvorková, Jana Andresíková, Oldřich Kaiser, Iva Janžurová, Radoslav Brzobohatý, Luděk Sobota, Bronislav Poloczek, Josef Dvořák, Raoul Schránil, Lucie Vondráčková, Petra Martincová, Luba Skořepová, Václav Štekl, Gabriela Wilhelmová, Ota Jirák, Pavel Nový, Jana Drbohlavová, Jana Synková, Jiří Hálek, Valerie Kaplanová, Oldřich Vízner, Lubomír Kostelka, Karel Effa, Jan Přeučil, Vítězslav Jandák, Květa Fialová, Milan Neděla, Martin Růžek, Michal Suchánek, Ilja Racek, Ladislav Trojan, Ladislav Županič, Uršula Kluková, Jan Vágner, Lucie Svobodová, Václav Babka, Miriam Kantorková, Nina Divíšková, Radan Rusev, Miroslav Moravec, Marcela Martínková, Břetislav Slováček, Lena Birková, Bedřich Prokoš, Oldřich Velen, Jiří Krytinář, Karel Augusta, Daniela Pokorná, Bohumil Bezouška, Stanislav Bruder, Otto Budín, Václav Chalupa, Karel Chromík, Vilma Cibulková, Hana Čížková, Jozef Dóczy, Martin Faltýn, Zdena Hadrbolcová, Jiří Havel, Jaroslav Heyduk, Roman Hemala, Jindřich Hinke, Jan Hraběta, Jan Kehár, Jaroslav Kepka, Jiří Kodeš, Martin Kolár, Michaela Koliandrová, Karel Koloušek, Miroslav Krejča, Josef Kubíček, Jiří Kvasnička, Barbora Leichnerová, Blanka Lormanová, Svatopluk Matyáš, Miroslav Saic, Dana Morávková, Viktor Nejedlý ml., Jan Nemejovský, Gustav Nezval, Miroslav Nohýnek, Jaroslava Obermaierová, Rudolf Papežík, Jiří Patočka, Ladislav Potměšil, Alexej Pyško, Josef Šebek, Jana Šedová, David Schneider, Roman Skamene, Jan Skopeček, Jan Škvor, Milan Stehlík, Leoš Suchařípa, Miroslav Táborský, Miloš Vávra, Vlastimila Vlková, Josef Vondráček, Vlastimil Zavřel, Stanislav Zindulka, Miroslav Zounar, Jiří Zahajský, Ivan Jiřík, Zdeněk Srstka, Karel Polišenský, Alexander Hemala, Kateřina Kaira Hrachovcová, František Filipovský, Jan Kalous, Václav Kotva, Alena Karešová, Věra Nerušilová, Pavel Vondruška, Adam Novák, Jiří Lír, Bohumil Vávra, Sabina Králová, Libor Baselides, Jana Altmannová, Eduard Pergner, Stanislava Bartošová, Jana Robenková, Václav Upír Krejčí, Jaroslav Čejka, Daniel Rous, Pavel Mang, Petr Rajchert, Jaroslav Pauer, Karel Smyczek, Lenka Kubálková, Kateřina Hejdušková, Hana Talpová, Ivan Helcl, Daniela Bakerová, Jakub Zdeněk, Jiří Sedláček, Tomáš Staněk, Michal Malátný, Jarmila Beránková, Vilém Udatný, František Dominik Staněk, Hana Ulrychová
  • sud

Pokračování, které nemělo vzniknout. Tvůrci do něj vnořili všechny neduhy své doby (produkt placement, počínající pseudokapitalismus prostřednictvím postavy pana Papa) na úkor scénáře (zápletka s lidožravým obrem je zcela zbytečná, stejně tak možná polovina nových postav). Některé legendy bohužel končí takhle :-(. Jinak jedinými plusy je pro mne duo Nárožný - Zedníček a postava strýčka Pompa. Tak za ně těch 20%.(17.4.2011)

Kvalit původního seriálu ani v žádném případě nedosahuje. Zato se v něm objevuje tuna diskotrisko emeriken startrek efektů, pošahaný ostrov Pultanela (i když občas vykouzlí vtipné hlášky), senilní dvojčata a dementní pan kterého hrál Marian Labuda (tuhle postavu jsem opravdu neměl rád), zato klasicky skvělá Jarka Kretschmerová, která si zahrála Roxanu.Výkony pánů Sováka, Brodského nebo Zázvorkové či Brejchové seriál zachranují před pádem do naprostých hlubin.Ale na druhou stranu- jako mladej kluk jsem na to rád koukal a zase tak moc špatný to neni(22.12.2007)

Co já jsem se na to jako dítě nadíval.Teď to přece nebudu shazovat.(28.4.2003)

• gudaulin

Arabela byla seriálem mého dětství a i když jsem už pohádkám trošku odrostl, přivítal jsem pokračování seriálu ne snad s velkým očekáváním, nicméně s určitým zájmem.Znovu se potvrdilo, že do jedné vody v řece dvakrát nevstoupíš. Po třech dílech jsem jasně poznal, kolik uhodilo, nicméně jsem vydržel až do sedmého dílu. Zatímco původní Arabela byla především osobním projektem autorů, je pokračování jen komerční zakázkou a obchodním kalkulem. Je to natahované, uspěchané, studené, schází osobní zaujetí a určitá poetika.Největší problém je v samotném scénáři... Celkový dojem 25%.(29.4.2007)

• Mononoke.

Dávat si reprízu asi nebyl ten nejlepší nápad. Vzpomínky na jeden z nejlepších seriálů dětství blednou při představě, že přestože král disponoval kouzelným prstenem, pláštěm, čepičkou a jestě Fantomasem s watchmenem, nechal si všechno vyfouknout pod nosem a nevzmoct se na sebemenší odpor. Pan Vigo alias nejneschopnější čaroděj všech dob.(6.5.2012)

• - Do úlohy Arabely oslovili ako prvú Janu Nagyovú, ale jej nemecká agentka, ktorá ju zastupovala, požadovala 1,000 mariek za jeden deň nakrúcania, takže z toho zišlo. Herečke to bolo tak veľmi ľúto, že sa musela vyplakať do vankúša. (Raccoon.city)

• - Jiří Lábus se coby Rumburak neobjevil jen v první epizodě seriálu. (fiLLthe3DD)

• - Hana Ševčíková (Mařenka) odehraje celý seriál ve stejném oblečení. (M.B)