Titanic

• Česko Titanic 3D (více)
USA, 1997, 194 min (Alternativní 187 min)

V dubnu 1912 vyrazila luxusní zaoceánská loď Titanic z Anglie na svou první, a bohužel i poslední plavbu. Své pasažéry ale do cíle cesty nikdy nedovezla – narazila na ledovec a klesla pod hladinu. Tím začalo drama největší námořní katastrofy v dějinách lidstva. V ledových vodách Atlantiku skončilo mnoho životů a osudů. Mezi nimi byla i jedna láska, která vlastně ani pořádně nezačala. Americký velkofilm v režii Jamese Camerona, oceněný jedenácti Oscary®, katapultoval mezi nejzářivější hvězdy Hollywoodu oba představitele hlavních rolí – Kate Winsletovou a Leonarda DiCapria. (Cinemax)

GTS_PUNK

Príbeh najslávnejšej zaoceánskej lode sveta a jej rýchly koniec zrejme netreba nikomu bližšie predstavovať. Potopenie RMS Titanic sa radí medzi najväčšie lodné nešťastia histórie, ale osobné tragédie prežívali ľudia na palube ešte predtým, než parník narazil na ľadovec. Aspoň taký je príbeh tohto filmu, ktorý je prezentovaný ako retrospektívny pohľad a rozprávanie Rose (Kate Winslet), ktorá tragédiu prežila a na palube zažila románik s potulným umelcom Jackom (Leonardo DiCaprio). Rose už ako storočná (Gloria Stuart) približuje dopodrobna tento príbeh, a všetko s ním spojené, skupine výskumníkov pátrajúcich po zostávajúcich tajomstvách Titanicu. Lepší spôsob, ako natočiť tento mnohými Oscarmi ocenený film, snáď ani nemôže byť. Funguje v ňom všetko, čo má a ťažko sa na ňom hľadajú chyby, aj keď sa radíte medzi najnáročnejších divákov. Samotný príbeh a jeho spracovanie je zrejme tým najlepším aspektom celého filmu a retrospektívne pohľady na palubu "nepotopiteľnej" lode fungujú na jednotku. Všetko do seba zapadá tak, ako má a tak je táto romantická dráma s tragickým koncom vyšperkovaná, čo sa dejovej línie týka, do najmenšieho detailu. Veľké množstvo scén v sebe nesie silné emócie, ktoré s človekom pohnú a priblížia mu, ako to sa na Titanicu mohlo vyzerať. Pred, počas a po náraze na ľadovec. Ľahko shakespearovský motív lásky Rose a Jacka je nosnou črtou celého filmu, ktorá je doplnená o menšie, ale o nič menej podstatnejšie, dejové aspekty so zapracovaným pestrej plejády filmových postáv. Tým samozrejme dominuje spomínaná dvojica, bohatá Rose a chudobný Jack, spolu tvoriaci snáď najznámejší zamilovaný pár v histórii kinematografie, ktorým tú lásku musí priať snáď každý jeden divák tohto filmu. Z pomedzi ostatných hercov, ktorí sa do svojej role vžili, možno spomenúť Victora Garbera ako konštruktéra Titanicu, Thomasa Andrewsa. Najlepšie však celkovú atmosféru a dobový dojem dotvárajú vedľajšie postavy členov posádky či ľudí z jednotlivých tried. Výprava a priestory lode sú majstrovskou robotou, podobne ako dobové ošatenie postáv. Film sa takisto viackrát šikovne pohráva s kamerou a ničomu neostáva dlžný ani čo sa špeciálnych efektov týka. Dnes už síce badať na efektoch odraz doby, ale to nie je žiaden veľký problém. Tento film je predsa len o niečom inom, než o efektoch. Titanic je filmom o tom, že láska prekoná aj tú najväčšiu katastrofu. A aj keď sa to môže v mnohých prípadoch javiť ako úplná hlúposť, na konci človek vždy pochopí, že tomu tak je. Dielo Jamesa Camerona je dnes už legendárnym snímkom, ktorému k absolútnej dokonalosti ešte niečo málo chýba, ale aj tak ho možno zaradiť medzi filmy, ktoré zmenili a výrazne poznačili svetovú kinematografiu a veľkými písmenami sa zapísali do jej histórie. Titanic vyplával iba raz, ale jeho odkaz aj v tejto filmovej podobe, bude žiť už naveky. Vynikajúci a dojemný snímok, ktorý má silu vtesnať slzy do očí takmer každému. Povinné dielo pre každého milovníka filmového umenia so snáď najdokonalejším a najemotívnejším soundtrackom všetkých čias v podaní Céline Dion. () (méně) (více)

MoniKoloma

Tento film mě vždy rozbrečí. Neměli to lidi na lodi jednoduché se zachránit. Je to smutný příběh i když se odehráli i romantické scény. ()

Inozuka

U Titanicu mě fakt mrzí, že to není brané víc z faktografické stránky a ke katastrofě je naroubován příběh stavovské vzpoury alá Pytlákova schovanka naruby. Chápu, že při tom rozpočtu bylo asi potřeba zajistit masovou návštěvnost, ale i tak mě to štve, zvlášť když je celý ten příběh a dramatické kličky klišovitý až hanba. A tak u mě Titanic zůstává filmem, který mohl být o dost lepší. Zbývá skvělé vizuálno, zejména v závěru, a parádní hudba, ale to na plnou palbu nějak nestačí. ()

Grogan

Určitě jde o film s poctivými filmařskými kvalitami a byly doby, kdy bych mu napálil plný počet hvězd. Cameron si dal záležet na detailech a oceňuji veškerou práci, kterou si dal s rekonstrukcí Titanicu. Efekty jsou i v dnešní době působivé, herecké výkony velmi kvalitní, je zde řada působivých scén (většina ohledně samotné scény potápění). Můj jediný zásadnější problém je milostná linka - ne, že by nebyla slušně zahrána, oproti stovkám jiných romantických lovestory je zahrána velmi slušně a vkusně, ale u tak nosného tématu, jakým potopení Titanicu bezpochyby je, bych ji klidně oželel a více bych se věnoval detailům kolem tragické plavby. ()

blans

I přesto, že jsem tento film viděla několikrát, vždy si všimnu něčeho nového nebo na mě nějaká scéna zapůsobí. Tentokrát mě ani tak nezaujal hlavní příběh Jacka a Rose, ale všímala jsem si příběhů lidí z nižších tříd. Jako nejsmutnější scénu nepovažuji, jak Jack s Rose byli po utopení Titaniku na dveřích a loučili se. Jednoznačně ve mě vždy vyvolá slzy scéna, kdy staří manželé leží na posteli v objetí a pod nimi protéká rychlostí voda. Za zmínku také stojí protiklad odhodlanosti kapitána a dalších, zemřít na lodi, kterou "špatně" postavili versus zbabělý útěk Bruce Ismaye na člun. V závěru se mi také líbil přístup stoleté Rose k diamantovému náhrdelníku. ()

chaturga

Co dodat? No prostě pěknej film, ale do hloubky to probírat nebudu..... Udělat romantiku při katastrofě je holt trend, ale dobrý. ()

loveless

24 let po premiéře znovu zhlédnuto a ač jsem dříve dala hvězdy 4, musím jednu ubrat... Film je pro mě totiž hlavně příběh a tahle romantika na pozadí katastrofy se mi zdá poněkud prázdná. Ačkoliv oba protagonisté hlavních rolí patří mezi mé oblíbené herce a jejich výkon nebyl špatný, nemůžu za ně tentokrát hvězdičky na víc než tři přidat. Plusem filmu je i po letech skvělá technická stránka, které totálně nepřebila vše ostatní, což je dobré. Průměrný příběh v nadstandardním provedení. ()

Hellknight12

Včera pozreté po rokoch. J. Cameron sa pekne vyhral s týmto príbehom. Film má 194 min. Úvod filmu cca 30 min je pekný začiatok, kde nám vlastne vysvetli ako sa potopil Titanic. Film sa dá pekne rozdeliť na dve polovice prvá je romantická časť a druhá katastrofická. Obe sú veľmi dobre zladené a na konci filmu sa pekne spoja. Film má aj alternatívny koniec https://m.youtube.com/watch?v=Z45abi4N4_E. Alternatívny koniec je tiež zaujímavý ale viac sa mi páči pôvodný koniec. Kamera je skvelá. Jedna za mňa z najkrajších scén s ktorou sa kameraman vyhral je snáď tá najznámejšia na zábradlí. Každopádne film má ešte zopár skvelých záberov z paluby lode. Hudba od C. Dion dodáva pekný romantický nádych https://m.youtube.com/watch?v=CUmOFqQRkco. K. Winslet a L. DiCaprio celý film tiahnu od začiatku do konca. Samozrejme vedľajšie postavy hrajú tiež výborne. Celkové hodnotenie za mňa je 85%. ()

Nix

Co k tomu říct. Leo v životní roli, která mu podle mne změnila svět a Cameron ukázal, co umí nejlépe. To je prostě paráda se na to dívat a smočit kapesník na konci. Pořád to má své kouzlo. ()

src

Prvni pule je dosti slaba, ale od chvile co se lod zacne potapet jde kvalita prudce vzhuru. Mene koncentrace na milostny pribeh a vice koncentrace na skutecne lidske osudy by filmu prospelo. Vubec nejhorsim napadem bylo zasazeni vseho do ramce soucasnosti. Vse nastesti zachranuji DiCaprio s Winslet, kteri jsou velmi dobri, a take spousta kvalitnich hercu ve vedlejsich rolich. Naha Winslet je zajimavou tresnickou na dortu. Vzato kolem a kolem prumerny film, ktery napotreti jiz videt nemusim (na rozdil od jinych, pravych, katastrofickych filmu jako je Sklenene peklo). ()

alsha

Freskoidní lovestory na palubě zámořského vraku je velmi pěkná a Cameronovic hoch potvrzuje svou extratřídu. Na poněkolikeré shlednuti však zjistíte, že jakmile opustí ve svém vyprávění palubu onoho macka, stojí to za straou kamarádku Belu. Pomineme-li nadšení z efektů a výpravy, českého diváka nejvíce pobaví čeští kaskadéři, kteří dnes tvoří už extratřídu svého oboru...slyšeli jste snad někde, že by se některý z nich zabil o most? ()

Abdul

Dodnes jsem nepochopil, proč tento film získal Oscara za nejlepší film. Výprava- ano. Triky- dobře! Ale za naprosto tradiční převedení klišovitého příběhu na filmové plátno se udělují ceny snad opravdu jen v USA. Cameron natočil pouze návod (či spíše jej pouze zopakoval), jak za neúměrnou a zbytečnou sumu peněz natočit filmový brak, zralý rozplakat americkou kritiku. Není to nic, co je potřeba vidět (poněvadž už to jednoduše viděné bylo a ještě k tomu v bledě modrém)... ()

wito

ked sa s niekym bavim o titaniku (za cias, ked sa o nom este hovorilo), takmer kazdy reaguje negativne, hadze tento film do studenych kalnych vod odpadu. podla mna vsak tito ludia bud nevedia o filme vobec nic, necitia vobec nic alebo ho nevideli. po remeselnej stranke je film dokonaly. miestami mozno zdlhava predohra hlavnej akcie dokaze v rukach zrucneho rezisera zaujat. hudba je skvela (az na konecnu skladbu, tolko omielanu). herci si plnia svoje ulohy nadpriemerne. akcna stranka uchvatna, podfarbena tragicnostou, ktorou je film doslova presiaknuty. mam rad minimalisticke filmy v style jarmuscha, napriek tomu tuto presperkovanu holywoodsku vypalovacku hodnotim objektivne, tak, ako si to zasluzi: piatimi hviezdickami ()

KdG

Neuvěřitelně dlouhá nuda. Schválně hrajou průhledným scénářem divákům na city. Hvězdičky dávám jen za prsa Kate Winsletový a pěknej efekt potápění toho parníku. ;-) ()

fojtas

existoval nekdy lepsi film, na ktery by mel clovek vzit svou milou?mozna romeo a juliet s zase s leonardem, ale u toh se clovek sem tam i smal...ale co bylo na tohle hlavnio?dokonale technicke zpracovani, famozni smysl pro detail dava jasne cameronovi misto v sini slavy a tomuhle filmu slusne hodnoceni ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill