• Česko

Mortal Kombat - Boj na život a na smrt

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1995, 101 min

„Pojeď na malý turnaj“, povídal. „Bude to bezva pro tvoji kariéru.“ Hry nehraju, takže původní herní sérii neznám, ale tohle je nejstylovější a nejnašlápnutější béčko jaký znám. Nemá žádné slabé místo, nenudí a nechybí ani spousta humorných hlášek. Vlastně, ji musíš obdivovat. Jak si něco vezme do hlavy… – To není hlava co obdivuješ. – Pravda. Prostě skvělá odpočinková záležitost s výborným a velmi profláknutým soundtrackem (u béčkových filmů opravdu nevídaná věc). Máme společnost. Přesně takové mám ráda. Blbé a hnusné.(6.4.2008)

• Bachy

Béčko se vším všudy. Jedna celofilmová mlátička a k tomu Christopher Lambert. Nic víc. Přesto to na průměrnou zábavu stačí, protože to má svůj styl. Příběh je tak maxiblbej, že to mohli možná natočit jenom jako sportovní přenos a vyšlo by to lépe. Do toho ty psychodialogy typu:"Já ti věřím, ty najdeš sílu." "Dobře, překonám svůj strach." Prostě mínusů to má tisíce a tisíce, ale přesto mě to jakžtakž bavilo, protože stopáž zase tak dlouhá není a sekalo se to tam slušně. Dokonce se těším i na dvojku. Je mi sice jasné, že tam už ta hloupost dosáhla vrcholu, ale určitě se to zase bude pořádně sekat.....jako oddechovka, proč ne? Přesto se nakonec přikloním spíš ke dvoum hvězdám, protože u hry jsem skoro rozsekal klávesnici.(6.11.2008)

Mortal Kombat bol podobným kultom v rámci hernej digitalizácie, ako Pokémon či Pulp Fiction vo svojich oboroch i cieľových skupinách (porovnanie zosobnenej obľúbenosti, nie jej kvalitatívnej úrovni :)) Treba brať najmä k tomuto úvodnému dielu ako efektnej jazde choreografických čísiel i exotického šiku, než mystického východného spiritualizmu, ku ktorému okato inklinuje. Ale spôsobom, akým sa jeho meno znehodnocovalo prieč nasledujúcimi rokmi je sekundárnou záležitosťou a iba odzrkadlilo jeho adresnú non-potenciu.(8.9.2016)

Ja si proste nemôžem pomôcť, ale to spracovanie audio-vizuálnych efektov už na rok 1995 je príliš slabé. Ale myšlienka adaptácie tejto dobrej bojovej hry na plátno nebola zlá, no podla môjho názoru s tím mali počkať tak minimálne do roku 2002. Aj na priek niektorým vydareným bojovým scénam, je to len stále priemerné béčko.(5.5.2011)

Mortal Kombat - Boj na život a na smrt je splněním snu všech fanoušků a hračů původní herní série, zároveň se však jedná o béčko a to s ultralevnými efekty, od kterého nelze čekat nic jiného než nabušenou bojovku, přesně takovou, jakou je samotná hra. Paul W.S. Anderson se tady ukázal jako zkušený filmař, obdařil snímek vším co by měl mít, možná dokonce i něco přidal. Rozhodl se Mortala natočit v duchu klasických hongkongských akčňáků té doby, zejména se mu podařilo přenést zprávnou atmosféru bojových sekvencí, které obohatil výjimečným hudebním doprovodem. Takže fanoušci chrochtají blahem a nemůžou si snímek vynachválit, většina ostatních jej nejepíš nedokáže pochopit, a je to jejich smůla, o hodně totiž přicházejí. V samotném snímku pak překvapila věta (kterou včerejší televizní verze pohřbila) "Není čas na falešnou hrdost." na kterou by si při hodnocení měl každý vzpomenout a ne jenom u Mortala. [TOP 19/14 59%](30.9.2006)

• - Bridgette Wilson se nenechala zastoupit kaskadérkou. (HellFire)

• - Steven Spielberg si mal ako fanúšik videohier zahrať v tomto filme cameo, a to postavu režiséra v úvodnej scéne Johnnyho Cagea (Linden Ashby). Avšak kvôli pracovnému vyťaženiu sa nakoniec nemohol natáčania zúčastniť. (beso74)

• - Do role Raidena byl zvažován Danny Glover. S touto překvapivou informací přišel v rozhovoru pro server IGN duchovní otec videoherní předlohy Ed Boon: „Měli (studio New Line Cinema) některé opravdu divoké návrhy týkající se postav. Vzpomínám si, že oznámili, že chtějí do role Raidena obsadit Dannyho Glovera.“ (Butcher of Blaviken)