• Česko

Mortal Kombat - Boj na život a na smrt

Fantasy / Akční / Dobrodružný

USA, 1995, 101 min

Je to béčko, ale zatraceně povedené béčko se stejně zdařilým soundtrackem. Navíc mi to pokaždé připomene onen boom, kdy byl Mortal Kombat jedničkou videoher, popřípadně počítačových her nebo her na konzolích. Pokořit ostatní soupeře a postavit se princi Gorovi, bohužel neměl jsem to štěstí dojít tak daleko. Postava Raydena v podání Christophera Lamberta mi přišla přesně taková jaká by měla být. Stejně tak Johnny Cage, Liu Kang, Kitana, Scorpion, Sub-Zero.(1.8.2007)

Nekonečné hodiny prosezené před monitorem a herní potyčky, které se následně přenášejí i do reality, neboť odsednout od této návykové hry byl nadlidský úkol. No brain, no pain. Přesně podle tohoto hesla se řídil i Paul Anderson a natočil po dějové stránce prostinkou řež, která si bez kapky vážnosti utahuje ze zavedených klišé o hrstce vyvolených zachraňující svět. Choreograficky na jedničku zvládnutá podívaná, ve které sice neukane ani kapka krve, ale ve svižném tempu, postaveném na bojové scéně v cca 3-5 minutových intervalech, je to odpustitelné. Úsměvné digitální efekty jsou omluvitelné rozpočtem a datem výroby, naopak potěší opulentní výtvarnická práce na výpravě. K tomu navíc nadupaný soundtrack, Christopher Lambert v poslední pořádné roli své herecké kariéry a divákovi nezbývá nic jiného, než po necelých 100 minut sledovat s přiblblým úsměvem na tváři, jaká to v polovině 90. let byla na poli akčního filmu neskutečná zábava a nostalgicky vzpomínat, že od této chvíle jsme se další pořádné videoherní adaptace nedočkali.(19.2.2006)

Mortal Kombat - Boj na život a na smrt je splněním snu všech fanoušků a hračů původní herní série, zároveň se však jedná o béčko a to s ultralevnými efekty, od kterého nelze čekat nic jiného než nabušenou bojovku, přesně takovou, jakou je samotná hra. Paul W.S. Anderson se tady ukázal jako zkušený filmař, obdařil snímek vším co by měl mít, možná dokonce i něco přidal. Rozhodl se Mortala natočit v duchu klasických hongkongských akčňáků té doby, zejména se mu podařilo přenést zprávnou atmosféru bojových sekvencí, které obohatil výjimečným hudebním doprovodem. Takže fanoušci chrochtají blahem a nemůžou si snímek vynachválit, většina ostatních jej nejepíš nedokáže pochopit, a je to jejich smůla, o hodně totiž přicházejí. V samotném snímku pak překvapila věta (kterou včerejší televizní verze pohřbila) "Není čas na falešnou hrdost." na kterou by si při hodnocení měl každý vzpomenout a ne jenom u Mortala. [TOP 19/14 59%](30.9.2006)

No žádná intelektuální záležitost to opravdu není a naprosto chápu všechny, kteří dali hodnocení pod dvě hvězdy. Protože po filmařské stránce je film opravdu hodně špatný. Scénář i herecké výkony víc než mizerné, choreografie soubojů je podprůměrná, triky jsou až příliš laciné. A film nezachrání ani Christopher Lambert jako Lord Rayden ani stylová hudba. Jenže i přes všechny nedostatky je to odvaz. :)) Nejen pro milovníky oné počítačové hry (já jsem ji např. nikdy sám nehrál, nicméně ji samozřejmě znám) to má svoje kouzlo. Že se jedná o klasické béčko nikdo nezpochybňuje a film ani neměl jiné ambice. Viděl jsem již několikrát a až budu někdy potřebovat „vypnout“ pustím si to klidně zase.(26.3.2012)

Já a počítačové hry si netykáme, takže jsem v tomhle směru úplné batole. Je to ale jeden z těch filmů, kde bych chtěla být při natáčení a vidět jak a co je skutečnost a co počítač. Měla bych jen připomínku k Sonje, protože u tak bojovného človíčka bych předpokládala trochu vypracovanější svaly jako třeba u těch ostatních postav. Jinak Shang dělal fantastické grimasy.Takže mám za sebou výzvu ve formě Mortal Kombat se všemi jejich kotrmelci, hvězdami, přemety, zkrátka dokonalá sestava pro boj se zlem. A Christopher s jiskřícíma očima neměl chybu. Přemýšlet se u toho opravdu nemusí a občasné vtipné hlášky, například o brýlích za pětistovku to trochu zjemnily do úsměvna i když já jsem tam těch okamžiků našla daleko víc..(30.8.2015)