V mysli vraha

Solace

Honba na vraha

Solace

Mysteriózní / Thriller

USA, 2015, 101 min (Alternativní: 98 min)

Poslední dobou pozoruji jeden velký nešvar a to obsazování docela zvučných jmen do kriminálek napsaných podle druhořadých televizních scénářů.Solace měl být možná pokračováním pro mě neskutečně přeceňovaného blábolu 7even, možná je ve finále i trochu zábavnější, ale jinak je to jak celovečerní díl televizního seriálu.Hlavně předvídatelnost děje je opravdu ubíjející.Už mě nebaví vědět hodinu a půl do předu jak film dopadne a každou scénu si říct 30 vteřin předtím, než v ní má dojít k ''překvapivému'' zvratu.Např. ve scéně výslechu jsem okamžitě řekl, že dotyčný je buzerant a svou ženu nezabnil a řekl sem to o minutu dřív než Hopkins...na kterýho byl dlouhýýý záběr, který měl asi vybudovat napětí.Stejně jako vám po pár minutách dojde, SPOILER... že hledaný je jen lepší verze samotného Sira a tímhle je bohužel protkaný úplně celý film.Tudíž vám zbyde mírna zábavnost v podobě herců i když Hopkins už to sám neutáhne a dvd žabař v hlavní roli Morgan je už dávno synonymem pro béčkovou výprodejovost.Nečekoval jsem ani reklamy na film či upoutávky, ale pokud chtěli tvůrci hrát na tajemnou strunu kdo že to je vrah, obsazením Farrella se jim to určitě nepovedlo, jelikož je to stejný castingový fail jako Jeff Daniels v Blood Work, pokud ovšem šli do toho s tím, že ho prezentovali jako vraha od začátku, tak mu bohužel scénář nedovolí vůbec nic předvést a jeho vrah nemá žádné charisma.Jedna z mála věcí které člověk od Solace nečeká je důvod vrahova řádění, ale bohužel i to si po pár sřípkách řeknete nakonec dřív, než to nahlas vysloví sám velký Lecter.Na jeden večer to možná pobaví, ale ve finále je to tak hloupé, naivní a neskutečně předvídatelné, že se spíš po skončení s úsměvem na tváří dáte na psaní Hollywoodských scénářů, protože takovou naivní pohádku sesmolí každý kokot.50%.(6.3.2016)

Potenciálně nabušený námět, který musel na papíře vypadat skvěle (což zdůvodňuje hvězdné obsazení), a taky ještě v půli filmu drží diváka v příjemným napětí, se v závěrečné třetině začne drolit v rozbředlou scénáristickou kaši (asi se tři pisálkové nedokázali domluvit), až to začne být celý k smíchu.(12.1.2016)

Pět minut po dosledování Solace a současné emoce bych shrnula nejspíš slovy nadšená, fascinovaná a vyčerpaná. Něco tak výborného jsem už dlouho neviděla. Vyčerpaná jsem proto, že to byl opravdu intenzivní zážitek. Od začátku se jelo naplno, žádný poklidný rozjezd, nic. Od začátku jsem zadržovala dech a čekala, co přijde. Hopkins a Farrell úžasní jako vždycky, ale Solace nestojí výhradně na nich. Tvůrcům se podařilo vytvořit skvělý mix napětí, chytlavosti a film je krásný i po estetické stránce (což je něco, co miluju třeba i na Bondovkách). Co mě nadchlo možná nejvíc je poměrně originální typ "padoucha". Vždy a všude je udělaný aspoň trochu psycho a tak, aby divák ani na chvilku nepochyboval, kde je dobrá a kde špatná strana a kdo má pravdu. Tady se jim to ale podařilo vyvážit opravdu výborně. Jak vidím podle hodnocení zdejších uživatelů, tak ne každému se tento typ filmu líbí, budiž. Ale já bych se klidně podívala hned znovu. (Neudělám to, i bez toho už asi budu mít dnes špatné sny.)(12.2.2016)

Chce to více podobných thrillerů, který se opírá o tak hvězdné obsazení. Při pátrání vraha, kdy hlavnímu hrdinovi napomáhají vidiny a obrazy minulosti, budoucnosti. V některých momentech to bylo až za hranou, vize chodily namátkově, jak se scénáristů hodilo a z Hopkinse dělaly nadčlověka, za což by se nestyděli ani v Avengers. Po hodině se trošku zápletka vydává směrem, kdy se děj táhne a ztrácí na tempu. Je to škoda, takto je to lehce nadprůměrný thriller......6/10(14.10.2016)

Solace působí opravdu dobře, ale jenom první hodinu bohužel. A. Hopkins hraje dobře a kvalitně, jak to už u něj bývá - má charisma, a to se nedá naučit. Je tam spousta moc pěkných záběrů a prostřihů, na začátku detektivní pátrání po vrahovy opravdu divákovi vrtá v hlavě a drží jeho pozornost. Ani nejdřív nevadí ten mystery kabátek. Jenže to jsme pořád v prvních 60 minutách. Potom přijde na scénu C. Farrell (ano, opravdu až po hodině a něco, takže jestli se na to chcete dívat kvůli němu, je to zbytečný) a jde to do háje. Ne kvůli němu, on je v pohodě, ale kvůli scénáři. Myslím, že kluci (byli na to 3) už nevěděli, co s tím chtějí udělat a zároveň měli zájem to zesložitit. Naprosto zbytečně. Ta poslední půlhodina je fakt kámen úrazu a samotnej závěr, mně přijde, je úplně mimo. A to je škoda. P.S.: Jestli se o tomto uvažovalo jako o pokračování kultovního Se7en, tak to se někdo hodně spletl.(10.2.2016)

• - Původně se mělo jednat o pokračování snímku Se7en (1995) s názvem Ei8ht. (Jocker94)

• - V 54. min policajný pes šteká na dvere, ktoré označil, no v nasledujúcom zábere z iného uhla zmizol z celej chodby. (Jadro)

• - V deváté minutě filmu položí agentka Cowlesová (Abbie Cornish) u doktora Clancyho (Anthony Hopkins) na stůl složky k případu, aby si je prostudoval a odchází z místnosti. V dalším záběru na Clancyho, který se ani nepohnul, je v pozadí vidět stůl bez složek. (raininface)