V mysli vraha

Solace

Honba na vraha

Solace

Mysteriózní / Thriller

USA, 2015, 101 min (Alternativní: 98 min)

Thriller je žánr, který patří skutečně k těm mým nejoblíbenějším, ovšem narazit v dnešní době na nějaký opravdu kvalitní, dá docela fušku. Proto jsem upřímně rád, že jsem narazil právě na Solace, film, který sice svou kvalitou určitě nepatří k té naprosté žánrové špičce, ale i tak mě oslovil a prakticky po celou dobu bavil, a to hned z několika podstatných důvodů. Jednak se jedná o poměrně originální podívanou, která tedy sice nemá s realitou až tak moc společného, a díky schopnostem několika postav se tu dá tvůrcům vytknout nejedno vypomáhání si různými, ne zrovna vychytanými, berličkami, aby dosáhli svého, nicméně i přesto se jim povedlo film zpracovat poměrně dynamickým a napínavým způsobem, s nejedním nečekaným zvratem a i slušnou gradací, a to až do finále, které ovšem musím upřímně zkritizovat, neboť to už bylo těmi schopnostmi vážně až moc přeplácané a jen to ubralo na výsledném dojmu. Velice působivé bylo samozřejmě hvězdné obsazení, Hopkins i přes svůj pokročilí věk pořád září, J. D. Morgan je sympaťák a Farrell si zde svého záporáka skvěle užívá, tady není moc co řešit, pro samotný film byli prostě opravdu důležitým a výrazným přínosem. Atmosféra a emoce pak též docela fungovali, ikdyž se přiznám, že bych je uvítal i daleko syrovější a neklidnější, což mi ale bohatě vynahradilo spousta různých vizuálních vychytávek, které mě tu nehorázně bavili, ty se vážně povedly. Já dám Solace zkrátka krapet nadhodnocený počet *, neboť jak už jsem zmiňoval, kvalitních, působivých a přesvědčivých thrillerů je opravdu málo, a tak ikdyž tohle není to pravé bukové, v rámci žánru jsem s tím nakonec upřímně spokojen.(11.5.2017)

Pro mě rozhodně příjemné překvapení, neboť na základě zdejšího hodnocení jsem čekal daleko více průměrnou podívanou. Ve finále jsem se však dočkal spíš lehce nadprůměrné záležitosti. Anthony Hopkins podobné role zvládá levou zadní a za pochvalu stojí rozhodně Colin Farrell v záporné roli. Snad je jen škoda, že dostal méně prostoru.(26.10.2016)

Se Se7en to nemá nic společného. Mystický, až nadpřirozený prvek představuje základní hybnou sílu. Kolem té je vystavěn celý příběh. Otázka je, do jaké míry to spolknete. Když budete tolerantní, tak si docela užijete rychlou nenáročnou jízdu, ve které se využívají moderní dialogové prvky. Někdy to na mě působilo seriálovým dojmem, kde se hraje na efekt. Pozitivní bylo ztvárnění záporáka. Rozhodně nebyl plytký a vlastně ani špatný, spíše měl jiný úhel pohledu.Tenhle žánr mi velmi chybí, kéž by se toho točilo více (na špičkové i béčkové úrovni). 57%.(11.1.2016)

V podstate to zvládli na pomerne dobrej úrovni. Jediné, čo ma tam iritovalo a posobilo zbytočne lacno, boli tie podivné zábery vízií, ktoré asi mali dodávať na umeleckom dojme, ale na koniec vyzneli úplne opačne až gýčovito. Pri takomto hereckom obsadení už divák očakáva určitú kvalitu a takéto zbytočnosti skutočne nie sú nutné. Pán režisér by sa mal naučiť, že menej je niekedy viac. Bonus- interiéry nádhera!(10.10.2016)

Potenciálně nabušený námět, který musel na papíře vypadat skvěle (což zdůvodňuje hvězdné obsazení), a taky ještě v půli filmu drží diváka v příjemným napětí, se v závěrečné třetině začne drolit v rozbředlou scénáristickou kaši (asi se tři pisálkové nedokázali domluvit), až to začne být celý k smíchu.(12.1.2016)

• - V deváté minutě filmu položí agentka Cowlesová (Abbie Cornish) u doktora Clancyho (Anthony Hopkins) na stůl složky k případu, aby si je prostudoval a odchází z místnosti. V dalším záběru na Clancyho, který se ani nepohnul, je v pozadí vidět stůl bez složek. (raininface)

• - Původně se mělo jednat o pokračování snímku Se7en (1995) s názvem Ei8ht. (Jocker94)

• - V 54. min policajný pes šteká na dvere, ktoré označil, no v nasledujúcom zábere z iného uhla zmizol z celej chodby. (Jadro)