V mysli vraha

Honba na vraha

• Nizozemsko

Mysteriózní / Thriller

USA, 2015, 101 min (Alternativní: 98 min)

Thriller je žánr, který patří skutečně k těm mým nejoblíbenějším, ovšem narazit v dnešní době na nějaký opravdu kvalitní, dá docela fušku. Proto jsem upřímně rád, že jsem narazil právě na Solace, film, který sice svou kvalitou určitě nepatří k té naprosté žánrové špičce, ale i tak mě oslovil a prakticky po celou dobu bavil, a to hned z několika podstatných důvodů. Jednak se jedná o poměrně originální podívanou, která tedy sice nemá s realitou až tak moc společného, a díky schopnostem několika postav se tu dá tvůrcům vytknout nejedno vypomáhání si různými, ne zrovna vychytanými, berličkami, aby dosáhli svého, nicméně i přesto se jim povedlo film zpracovat poměrně dynamickým a napínavým způsobem, s nejedním nečekaným zvratem a i slušnou gradací, a to až do finále, které ovšem musím upřímně zkritizovat, neboť to už bylo těmi schopnostmi vážně až moc přeplácané a jen to ubralo na výsledném dojmu. Velice působivé bylo samozřejmě hvězdné obsazení, Hopkins i přes svůj pokročilí věk pořád září, J. D. Morgan je sympaťák a Farrell si zde svého záporáka skvěle užívá, tady není moc co řešit, pro samotný film byli prostě opravdu důležitým a výrazným přínosem. Atmosféra a emoce pak též docela fungovali, ikdyž se přiznám, že bych je uvítal i daleko syrovější a neklidnější, což mi ale bohatě vynahradilo spousta různých vizuálních vychytávek, které mě tu nehorázně bavili, ty se vážně povedly. Já dám Solace zkrátka krapet nadhodnocený počet *, neboť jak už jsem zmiňoval, kvalitních, působivých a přesvědčivých thrillerů je opravdu málo, a tak ikdyž tohle není to pravé bukové, v rámci žánru jsem s tím nakonec upřímně spokojen.(11.5.2017)

• Tom Hardy

Má to potenciál, chvílemi opravdu nápaditý vizuál, vynikající (ale dostatečně nevyužitý) casting a minimálně jeden skvělý moment (setkání detektiva a vraha u oběti). Problém je v základním konceptu. Pokud máme zápletku postavenou na schopnosti předvídání kroků, pak zkrátka jakákoli katarze bude působit nevěrohodně, protože by jí postavy měly umět předejít. Velká škoda, že se filmaři trochu neutrhli ze řetězu. Tohle oscilování mezi klasickou detektivkou a paranormálním přesahem filmu nesluší, protože ani jedna složka nakonec není pořádně využita. Nenadchne, ale ani neurazí. 50%(26.11.2016)

Bohužel jsem až moc chytrý a už z názvu mi bylo jasné, že to bude tentokrát svým způsobem boj dobra s dobrem. Tohle není temný thriller, to je zamyšlení o morálnosti eutanázie asistované tak trochu jinak. Místy je to i dojemné, když tedy zapomenete na to, že popisem trápení umírajících to mají tvůrci tohohle snímku vcelku dost snadné s vyvoláním soucitné reakce, zvláště pak díky vybraným hercům. Nečekejte crossover Bergmanových Šepotů a výkřiků s Fincherovým Sedm, spíš takový úhledně zabalený blejskavý dojáček. 60%(20.5.2016)

Je to takový fajn, docela dobře promyšlený, což se tak nějak očekává, protože když už tam máte takovou plejádu herců, a že jich je opravdu dost, tak přece jen nemůžete vyrukovat z blbým filmem. Přece jen ale dva herci vynikají natolik, že vás strhnou víc než samotný příběh, který to na diváka trochu hraje. Anthony Hopkins a Colin Farrell dokazují svoje schopnosti.(14.1.2016)

Trošičku neobvyklý Thriller pro starší publikum, který ukazuje hloubku Johnova podvědomí. "Zabíjím nemocné, aby nemuseli trpět ukrutnými bolestmi, než s nimi zemřou". Zvláštní motiv "vraha", který je chytrý a má jasný cíl. Chtělo by to více snímků s podobnou tématikou zaměřenou na psychiku hlavní postavy, ale i těch vedlejších. Jednoduše řečeno je to elegantní Thrillerové béčko, které má silné momenty, ale slabší scénář. 60%(1.5.2017)

• - V deváté minutě filmu položí agentka Cowlesová (Abbie Cornish) u doktora Clancyho (Anthony Hopkins) na stůl složky k případu, aby si je prostudoval a odchází z místnosti. V dalším záběru na Clancyho, který se ani nepohnul, je v pozadí vidět stůl bez složek. (raininface)

• - Původně se mělo jednat o pokračování snímku Se7en (1995) s názvem Ei8ht. (Jocker94)

• - Snímek měl původně režírovat Shekhar Kapur a do hlavní role měl být obsazen Bruce Willis. (Jocker94)