Rychle a zběsile

Rýchlo a zbesilo

• Austrálie

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2001, 106 min

Start your engines! Ride so fuckin fast! Rychle a zběsile odstartovalo éru takzvaných adrenalinových filmů. Tady se naprosto oprostím od jakýhokoliv hloubkovýho rozboru, protože tohle není film o poslání (pokud jím ovšem není ten adrenalin sám), tohle je film vcelku o ničem. Žádnej světabornej příběh, žádná práce s napětím a žádná propracovaná charakteristika postav. Vykašlete se na jakákoliv srovnání, Rychle a zběsile vrátilo v neuvěřitelně nadupaným tempu do akčního filmu to, co tam neodmyslitelně patřilo odjakživa – pořádný benzinem nasáklý a spálenýma pneumatikama smrdící automobilový honičky. Film co udělal z vina diesela Vina Diesela a nakopl ho tak do často zmiňovaný role prototypu akčního hrdiny. Rob Cohen sice není režisér světové extratřídy, ale práce s obrazem tak aby si zachoval svou dynamiku a podpořil akceschopnost děje je mu vlastní. Jasně, tohle není koncert skvělých herců, ale o tohle se ani film nesnaží. A je to dobře, všude krásný holky a svalnatý chlapy, trochu kýčovitě, ale trefně využitej potenciál. Proč dávám 4 a ne o jednu míň, která by hodnotila skutečnou hodnotu filmu? Protože není vždycky nuceně zapotřebí propracovaného ducha příběhu, když máte silnej a dynamickej akční děj. Tady mi to výjimečně stačí.(23.10.2004)

Jezdci pohledem oťukávali nablýskané bouráky svých soupeřů, holky v minisukních se pohupovaly, testosteron byl na maximum a plynové pedály dostávaly zabrat. Tehdy to byla pecka, o které se hodně mluvilo, a asi málokdo čekal, že by vzniklo tolik pokračování. Překvapivě i dnes jednička poměrně spolehlivě funguje. Na scéně se objevuje respektovaný závodník Vin Diesel i uhlazený blonďák Paul Walker, který chce získat jeho respekt, ale hlavně přijít na kloub přepadávání kamionů s drahými náklady. Je totiž polda. Ovšem do téhle rodinné party zapadne tak silně, že bude nakonec docela těžké vytáhnout odznak. Výsledkem je nenáročná podívaná se svižným tempem a dynamickými songy. Nechybí několik laciných gest a patosových přešlapů, ale to k tomu už tak nějak patří. Auta jsou tu za sexuální objekty, z Diesela stříká charisma a akce je velmi solidně natočená. Co chtít víc? Nadhodnocené čtyři hvězdy.(26.9.2018)

• PetrPan

Hm, hezký auta, pár pohlednejch nohou, nějaká ta koza ( ale v tričku !, tsss) a že je Vin Diesel ten holohlavej chlápek ..to je asi tak všechno co si asi zapamatuju . Viděl jsem to prvně asi před X lety a nepamatoval jsem si kromě holé hlavy opravdu nic, teď, i díky tomuto svému komentáři, si můžu zážitek z filmu kdykoliv připomenout, ale asi to nikdy neudělám.(21.6.2013)

Nevím, kdo mohl v tehdejší době tušit, že tento film položí základy tolika úspěšným pokračováním, když vlastně o nic extra nejde. Musím říct, že svým příběhem mě první Rychle a zběsile neměl snad ani čím oslovit. Standardní béčková zápletka a trošku křečovité rozuzlení (nevím, proč jsem si na konci vzpomněl na Point Break). Nicméně film je prošpikován relativně chytlavými momenty, jak jinak než z pouličních honiček. Určitě nelze říct, že bych se u filmu nebavil. 6/10(10.5.2017)

Je pravda, že příběh není zrovna silnou stránkou tohohle filmu, forma zde jasně překonává obsah, ale tenhle film si nedává za cíl vzbudit v divácích hlubokomyslné úvahy o bytí a nebytí, ale pouze pořádně pobavit, což se mu daří velmi dobře. Paul Walker mě nijak nezaujal, ovšem obsazení Dominica Vinem Dieselem se ukázalo jako perfektní tah, jde o jeden z filmů, kde fandíte spíš než hlavnímu hrdinovi jeho soupeři. Však taky tato role IMHO pomohla Dieselovi k největšímu průniku do podvědomí většiny lidí. Abych to shrnul, působivá akce, nabušený auta, krásný baby a Diesel dávají dohromady film, který dokáže skvěle pobavit a svoje 4* si jistě zaslouží.(23.12.2005)

• - Filmaři požádali majitele okolních domů, jestli by si své domy přemalovali tmavšími barvami, aby tak vynikly barvy aut. (HellFire)

• - Jen v prvním závodu je 15 000 individuálních zvukových efektů. (hippyman)

• - Volkswagen Jetta, kterého řídí Jesse, si později koupil Frankie Muniz (herec a závodník). (HellFire)