Rychle a zběsile

Rýchlo a zbesilo

• Austrálie

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2001, 106 min

Ja vôbec nie som autíčkar, nerozumiem sa do tých strojov, nemám dokonca ani len vodičský preukaz - a že ma aj napriek tomu tento film zaujal a celý čas bavil, svedčí o tom, že sa asi právom zaradil tu na csfd do 200 najobľúbenejších filmov - má totiž našľapané tempo, veľmi charizmatickú hereckú osádku, medzi postavami to funguje tak, ako má, Vin Diesel je tu naozaj klasik, budí rešpekt a má charizmu, ženské sú tu vytúnené rovnako ako autá a akcia, ak na ňu dôjde, fičí na plné obrátky. ku koncu sa scenár trochu nedoťahuje, ale to nevadí, lebo hra je rozohraná a hrdinovia majú naše sympatie. dobrá zábava, ktorá nenudí.(4.7.2011)

Vin Diesel dělá čest svému příjmení. Během hraní NFS Underground jsem si vždycky připadal jak v tom filmu. Povinnost pro všechny fandy tuningu a rychlých aut. Tenhle díl odstartoval celou 8 dílnou sérii. Vin Diesel byl pro Paula Walkera dobrým učitelem. Parádní scény a závody nás provází celým filmem. "Zlomíš jí srdce a zlomím ti vaz." :D(27.1.2013)

• MM_Ramone

Pre ľudí, čo sa venujú tuningu to musí byť Oskarový snímok. Ja túto vášeň s nimi nezdieľam. Svojho Forda si nechám takého aký je. No musím uznať, že autá v tomto filme sú skutočne vymakané. Výborne sú spracované aj scény, kedy sú tieto stroje v akcii. Motory hučia, pneumatiky pištia, divák cíti tú rýchlosť... Tieto momenty sú veľmi dobre natočené. Ale inak to bola pre mňa len strata času. Nesympatický Van Diesel, gambatá Michelle Rodriguez a ďaľšia horda slabých hercov všetkých etník. Do toho znie poväčšinou rapová hudba, ktorú z duše neznášam. Druhý krát si to už isto nepozriem. **(1.2.2009)

Jezdci pohledem oťukávali nablýskané bouráky svých soupeřů, holky v minisukních se pohupovaly, testosteron byl na maximum a plynové pedály dostávaly zabrat. Tehdy to byla pecka, o které se hodně mluvilo, a asi málokdo čekal, že by vzniklo tolik pokračování. Překvapivě i dnes jednička poměrně spolehlivě funguje. Na scéně se objevuje respektovaný závodník Vin Diesel i uhlazený blonďák Paul Walker, který chce získat jeho respekt, ale hlavně přijít na kloub přepadávání kamionů s drahými náklady. Je totiž polda. Ovšem do téhle rodinné party zapadne tak silně, že bude nakonec docela těžké vytáhnout odznak. Výsledkem je nenáročná podívaná se svižným tempem a dynamickými songy. Nechybí několik laciných gest a patosových přešlapů, ale to k tomu už tak nějak patří. Auta jsou tu za sexuální objekty, z Diesela stříká charisma a akce je velmi solidně natočená. Co chtít víc? Nadhodnocené čtyři hvězdy.(26.9.2018)

Vykrádačka Bodu Zlomu, který je ve všech aspektech o několik tříd lepší. Cohen je béčkař, který neví kudy kam a topí se v tunách klišé a drsných keců. Pokud si myslí, že dokáže zaujmout filmem s nulovým dějem, kde hrají prim rychlá auta, krasné ženy a drsné kecy, krutě se plete. Jednou a dost. Rychle a zběsile je použitelné, avšak ani na poli akčních filmů díru do světa neudělá. Světlé okamžiky tu nicméně jsou. Diesel má charisma, Jordana Brewster je božská a všechny scény s ní rovněž. Akce nic moc - ani ta automobilová a jediná opravdu památná je férovka s Ferrari na dálnici při pobřeží.(17.3.2007)

• - Při otevření kapoty vraku, který dotáhne Brian (Paul Walker) do Dominicova (Vin Diesel) servisu, užasne Jessie (Chad Lindberg) nad tím, že je uvnitř motor z Mazdy 13B. Jedná se o poslední z dvourotorových Wanklových motorů z řady 13B, typ 13B-REW přeplňovaný dvěma turbodmychadly Hitachi HT-12 (255 - 280hp). Ovšem po přestavbě je ze zmíněného vraku Toyota Supra (A80) s třílitrovým řadovým šestiválcem Toyota 2JZ-GTE I6 Twin-turbo (výroba 1992 - 2002). Toyota Supra nikdy žádný z motorů Mazda 13B neobsahovala. Naproti tomu, Dominic jezdí v Mazdě RX-7, kterou přesně tento typ motoru pohání. (Zdroj: Encykopedie automobilů (kniha)). (ajaxx)

• - Pouštní války se natáčeli na letišti San Bernardino. (Maulincio)

• - Mark Wahlberg, Christian Bale a Eminem byli zvažováni pro roli Briana O'Connora, než byl vybrán Paul Walker. (FilmFan24)