Rychle a zběsile

Rýchlo a zbesilo

• Austrálie

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2001, 106 min

Zcela odvařený z toho může být maximálně ten, kdo má víc ve svalech než v hlavě. Někdo tady slintá nad tisíci krásnými, mladými holkami, ale být chlapem, tak bych si o takové neopřela ani kolo. Jeden aby se bál, že něco chytne. Nejsem ani cílová skupina, která fandí námětu a příběhu jako takovému. Magory v našlapaných kárách, co si pletou městské ulice se závodní dráhou, bych zavírala do chládku na hodně dlouho. Vin Diesel na mě ale udělal dojem. Ostatně jako vždy, takže za něj a za výběr hudby dávám 2,5*(1.5.2017)

Ja vôbec nie som autíčkar, nerozumiem sa do tých strojov, nemám dokonca ani len vodičský preukaz - a že ma aj napriek tomu tento film zaujal a celý čas bavil, svedčí o tom, že sa asi právom zaradil tu na csfd do 200 najobľúbenejších filmov - má totiž našľapané tempo, veľmi charizmatickú hereckú osádku, medzi postavami to funguje tak, ako má, Vin Diesel je tu naozaj klasik, budí rešpekt a má charizmu, ženské sú tu vytúnené rovnako ako autá a akcia, ak na ňu dôjde, fičí na plné obrátky. ku koncu sa scenár trochu nedoťahuje, ale to nevadí, lebo hra je rozohraná a hrdinovia majú naše sympatie. dobrá zábava, ktorá nenudí.(4.7.2011)

Pred pätnástimi rokmi som videl len nabúchené autá a testosterónovú akciu, plnú naháňačiek. Dnes som si to pustil znova a videl som to isté, ale okrem toho aj komickú zápletku bez štipky sebareflexie, hlúpe dialógy na úrovni kreslených seriálov a v neposlednom rade strašne otupené herecké výkony. Hromový hlas Vina Diesela naozaj nestačil na obhájenie si štvrtej hviezdičky. Mám rád celú túto sériu, a aj preto musím privrieť oči, pretože toto bol základný kameň, na ktorom vyrástla celá jedna generácia. Z nostalgie je guilty pleasure ako bič, aj keď sa jedná len o vizuálnu show s totálne béčkovým scenárom a primitívnym dejom. Nezmyselná akcia, atraktívne kočky, autá, veľa áut, pekelne rýchlych áut - ale nič iné. Pokiaľ vám to stačí a máte doma odparkovaný vytunnovaný a ospojlerovaný športiak, dáte o hviezdičku navyše. 60%.(3.4.2015)

Je to mierne nadpriemerný akčný film. Má celkom dobrý príbeh o policajtovi v utajení, ktorý dostane za úlohu dostať sa do priazne jednému špecialistovi na autá a jeho skupine, keďže sú všade, kde sa niečo deje a vedia o všetkom z tejto oblasti, pretože v poslednej dobe nejaká skupina zlodejov prepadáva kamióny a u nich by sa mohol dozvedieť ich totožnosť. To sa mu aj podarí a čoskoro si uvedomí, že práve oni sú tí zlodeji, lenže si tu nájde skutočných priateľov a dokonca aj lásku a tak stojí medzi políciou a zločineckou skupinou a musí sa rozhodnúť, na ktorú stranu sa prikloní. Spracovanie je celkom slušné, síce táto tématika o automobiloch, nelegálnych pretekoch, tuningu a podobne ma vôbec nezaujíma, ale našťastie to tu ani nemá až tak moc priestoru, skôr sa tomu film venuje len niekde v pozadí, prvoradé je práve to pevné priateľstvo a rozhodovanie sa medzi skupinami a to je dobre zvládnuté. Takže aj keď si ma to ani na okamih plne nezískalo, má to dobré tempo, žiadne hluché miesta a po celý čas je to dostatočne zaujímavé, takže sa na to dá bez problémov pozerať. Akcie je tu dosť a síce nie je zlá, ale ani ma moc nezaujala. Tvoria ju prakticky výhradne automobilové naháňačky, takže typ akcie, ktorý beriem len ako doplnok a nie plnohodnotnú akciu, ktorá by ma dokázala skutočne zaujať. Všetky sú dobre natočené, aj keď tých nereálnych záberov bolo možno o niečo viac, ako by som chcel a pôsobia pomerne dynamicky, lenže problém je, že sú obsahovo na tej najnižšej možnej úrovni, prakticky stále sa len dva alebo viac automobilov predbieha v rovine, takže tu nielen, že chýbajú nejaké nápady, tu tie automobily dokonca ani nemusia zatáčať, takže úplná sterilita. Výnimkou je jedine akcia z poslednej štvrtiny, kde už konečne sú aj nejaké nápady, pár výborných momentov a dokonca to pôsobí aj celkom napínavo. Herecké obsadenie je na tom dobre, bolo treba vybrať mladých a sympatických ľudí, ktorým sa ten vzťah k automobilom aj dá veriť a to sa splnilo. Paul Walker a Vin Diesel a v hlavných úlohách, k tomu ženský element Michelle Rodriguez a Jordana Brewster a viacero slušných vedľajších postáv, bavili ma hlavne Matt Schulze a Ted Levine. Réžia a technická stránka sú v rámci žánru slušný nadštandard, takže bez problémov. Určite sa nepovažujem za fanúšika tejto série, až piaty diel sa mi skutočne páčil, ale aj tak to nie je zlé, v rámci akčného žánru tento film samozrejme nie je žiadna konkurencia, ale ako taká oddychovka na víkendové odpoludnie ideálne. 58%(24.4.2013)

První díl slavné série. Hlášky: Dominic Toretto: "Brian Earl Spilner, jméno jak pro masovýho vraha. Jsi vrah?" Brian O’Conner: "Ne, vole!" / Brian O’Conner: "A co mělo znamenat tohle?" Dominic Toretto: "To je na dlouho." Brian O’Conner: "Fajn, máme před sebou třicet kiláků." / Dominic Toretto: "Zlomíš jí srdce, já tobě vaz." / Dominic Toretto: "Chtěl jsem nadupanou káru. Ne rozdupanou káru." / Dominic Toretto: "Čemu se tak řehtáš?" Brian O’Conner: "Skoro jsem tě měl, vole." Dominic Toretto: "Ty že jsi mě měl. Nikdy jsi mě neměl. Teď nemáš ani svý auto. Blbě řadíš bez meziplynu, no prostě hrůza." / Mia: "Už tři týdny sem dennodenně chodíš a ptáš se mě, jakej ten tuňák vlastně je. Byl mizernej včera a byl mizernej i předevčírem a představ si, že je pořád stejnej." Brian: "Dám si tuňáka." - 80%.(9.4.2017)

• - Mark Wahlberg, Christian Bale a Eminem byli zvažováni pro roli Briana O'Connora, než byl vybrán Paul Walker. (FilmFan24)

• - Ze začátku filmu ve scéně přepadení kamiónu s nápisem Rodgers, kdy je kamión v záběru zezadu, je v levém dolním rohu záběru vidět stín auta s kamerou. (Kroup4)

• - Doručovatel pizzy, který nemůže kvůli závodu projet, je sám režisér Rob Cohen. (hippyman)