Rychle a zběsile

The Fast and the Furious

Rýchlo a zbesilo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2001, 106 min

Tradičně oddychový Rob Cohen uvádí holky a mašiny na Dieslový pohon aneb tuning jako náboženství a rychlost jako modlitba v prequelu ke kampani "Nemyslíš, zaplatíš". Takže nechte svůj mozek na odpočívadle a držte si spoďáry, možná to bude trochu házet! Kde jsou ty časy, Vine?! Když jsi byl ještě opravdu cool a ne parodií sebe sama... Přece ten primitivní (avšak napoprvé vcelku zábavný) koncept nechcete vymačkávat donekonečna???(12.4.2011)

Tak tohle je průměr průměrů...Tenhle film je tak cool, až je to místy trapné a nepříjemné. Auta jsou parádní, to co se s nimi předvádí už tolik ne, příběh je samozřejmě jednoduchý jako facka, aby se v něm nikdo neztratil a režie opravdu svižná...Herci, až na čestnou výjimku Vina Diesela, odhodili herecké umění u vizážistů a soustředili se především na to, aby před kamerou vypadali drsně, in a prostě dobře. Musí se ale nechat, že jim to docela jde...(22.6.2005)

Když postavy mlčí a věnují se řízení, tak to má šťávu, ale kdykoliv ze svých vytuningovaných aut vylezou, tak se to rázem propadá o několik kvalitativních tříd níže. Jedna hvězda za Vina Diesela, který je nucen film nejednou táhnout sám. Kdyby se k němu býval připojil režisér, scenárista (byl-li vůbec nějaký) či alespoň jiný herec, tak to mohlo dopadnout i podstatně lépe.(26.1.2007)

• kajda.l

Dvě zářivé za toho vůbec nejroztomilejšího mončičáka, co jsem kdy viděl - Jordanu Brewster :*. Nevíte někdo, ve kterém hračkářství se tyto kapesní mazlítka prodávají? Na tuhle kočičku bych totiž dokázal dvě hodiny upřeně civět, i kdyby jen stála u plotny a obracela hamburgery, nebo by mi mohla zhotovit chléb s tuňákem a hlavně bez kůrek! Hmm...mňam. Zbytek komentovat netřeba, protože jak se říká: "kde nic není". TFatF je jednoduchým filmem pro jednoduché publikum (jako drtivá vetšina současného halyvůdu, že?) jako pravděpodobně celá tako rychlo-zběsilá série. Těším se na další díl, co mi zpříjemní poobědové rozjímání. Dvojka a trojka bez Jordany? Pche...(22.8.2011)

První díl už je pro mě klasika, která rozjela parádní sérii. První díl je hodně o ilegálních tuningových závodech a všem, co k tomu patří. Do toho je namíchaný akční žánr a funguje to skvěle. Příběh je jednoduchý bez většího překvapení. Policista v utajení se má za úkol dostat do gangu, o kterém si FBI myslí, že má na svědomí krádeže kamionů s elektronikou. Jednoduché, několikrát i viděné, ale vše zde funguje skvěle. Pro mě jeden z nejlepších filmů co se motá kolem vytuněných aut. Za mě 100% :)(4.9.2012)

• - Když Brian (Paul Walker) přivolává vrtulník a představuje se jako policejní důstojník, má telefon u pravého ucha, následuje střih a Brian drží telefon v levé ruce u levého ucha. (Timak)

• - Jen v prvním závodu je 15 000 individuálních zvukových efektů. (hippyman)

• - Při otevření kapoty vraku, který dotáhne Brian (Paul Walker) do Dominicova (Vin Diesel) servisu, užasne Jessie (Chad Lindberg) nad tím, že je uvnitř motor z Mazdy 13B. Jedná se o poslední z dvourotorových Wanklových motorů z řady 13B, typ 13B-REW přeplňovaný dvěma turbodmychadly Hitachi HT-12 (255 - 280hp). Ovšem po přestavbě je ze zmíněného vraku Toyota Supra (A80) s třílitrovým řadovým šestiválcem Toyota 2JZ-GTE I6 Twin-turbo (výroba 1992 - 2002). Toyota Supra nikdy žádný z motorů Mazda 13B neobsahovala. Naproti tomu, Dominic jezdí v Mazdě RX-7, kterou přesně tento typ motoru pohání. (Zdroj: Encykopedie automobilů (kniha)). (ajaxx)