Rychle a zběsile

Rýchlo a zbesilo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2001, 106 min

• kajda.l

Dvě zářivé za toho vůbec nejroztomilejšího mončičáka, co jsem kdy viděl - Jordanu Brewster :*. Nevíte někdo, ve kterém hračkářství se tyto kapesní mazlítka prodávají? Na tuhle kočičku bych totiž dokázal dvě hodiny upřeně civět, i kdyby jen stála u plotny a obracela hamburgery, nebo by mi mohla zhotovit chléb s tuňákem a hlavně bez kůrek! Hmm...mňam. Zbytek komentovat netřeba, protože jak se říká: "kde nic není". TFatF je jednoduchým filmem pro jednoduché publikum (jako drtivá vetšina současného halyvůdu, že?) jako pravděpodobně celá tako rychlo-zběsilá série. Těším se na další díl, co mi zpříjemní poobědové rozjímání. Dvojka a trojka bez Jordany? Pche...(22.8.2011)

Je to mierne nadpriemerný akčný film. Má celkom dobrý príbeh o policajtovi v utajení, ktorý dostane za úlohu dostať sa do priazne jednému špecialistovi na autá a jeho skupine, keďže sú všade, kde sa niečo deje a vedia o všetkom z tejto oblasti, pretože v poslednej dobe nejaká skupina zlodejov prepadáva kamióny a u nich by sa mohol dozvedieť ich totožnosť. To sa mu aj podarí a čoskoro si uvedomí, že práve oni sú tí zlodeji, lenže si tu nájde skutočných priateľov a dokonca aj lásku a tak stojí medzi políciou a zločineckou skupinou a musí sa rozhodnúť, na ktorú stranu sa prikloní. Spracovanie je celkom slušné, síce táto tématika o automobiloch, nelegálnych pretekoch, tuningu a podobne ma vôbec nezaujíma, ale našťastie to tu ani nemá až tak moc priestoru, skôr sa tomu film venuje len niekde v pozadí, prvoradé je práve to pevné priateľstvo a rozhodovanie sa medzi skupinami a to je dobre zvládnuté. Takže aj keď si ma to ani na okamih plne nezískalo, má to dobré tempo, žiadne hluché miesta a po celý čas je to dostatočne zaujímavé, takže sa na to dá bez problémov pozerať. Akcie je tu dosť a síce nie je zlá, ale ani ma moc nezaujala. Tvoria ju prakticky výhradne automobilové naháňačky, takže typ akcie, ktorý beriem len ako doplnok a nie plnohodnotnú akciu, ktorá by ma dokázala skutočne zaujať. Všetky sú dobre natočené, aj keď tých nereálnych záberov bolo možno o niečo viac, ako by som chcel a pôsobia pomerne dynamicky, lenže problém je, že sú obsahovo na tej najnižšej možnej úrovni, prakticky stále sa len dva alebo viac automobilov predbieha v rovine, takže tu nielen, že chýbajú nejaké nápady, tu tie automobily dokonca ani nemusia zatáčať, takže úplná sterilita. Výnimkou je jedine akcia z poslednej štvrtiny, kde už konečne sú aj nejaké nápady, pár výborných momentov a dokonca to pôsobí aj celkom napínavo. Herecké obsadenie je na tom dobre, bolo treba vybrať mladých a sympatických ľudí, ktorým sa ten vzťah k automobilom aj dá veriť a to sa splnilo. Paul Walker a Vin Diesel a v hlavných úlohách, k tomu ženský element Michelle Rodriguez a Jordana Brewster a viacero slušných vedľajších postáv, bavili ma hlavne Matt Schulze a Ted Levine. Réžia a technická stránka sú v rámci žánru slušný nadštandard, takže bez problémov. Určite sa nepovažujem za fanúšika tejto série, až piaty diel sa mi skutočne páčil, ale aj tak to nie je zlé, v rámci akčného žánru tento film samozrejme nie je žiadna konkurencia, ale ako taká oddychovka na víkendové odpoludnie ideálne. 58%(24.4.2013)

• sud

V době zpopularizování tohoto filmu jsem začal chodit na střední školu. Mezi spolužáky to byl naprostý kult, který dostal každého. Až na jednoho. Tím jsem byl já. "Rychle a zběsile" je film pouze a jen o autech. Auta mám rád, proto jsem se na něj dokázal dodívat. Jinak film pro mě nabízí pouze pár obyčejných buchet, namachrovaných frajírků a mnou neoblíbeného Vina Diesla. Tyhle moderní kulty s příchutí testosteronu, co se snaží být hrozně cool a teenage mě vůbec neoslovují.(1.12.2007)

• Lucasion

Rozumím tomuhle fenoménu. Chápu proč má tisíce fanoušků. Pro mě, tak jako kdysi nemá tenhle film žádné větší lákadlo. Nebyl jsem fanouškem Vina Diesela a jméno Paul Walker mi nic neříkalo. Teprve s rokem 2011 a nástupem Johnsona začala být tahle veleúspěšná značka pro mě atraktivní. První Rychle a zběsile, co tuhle značku našláplo pro mě ani po shlédnutí, nemá žádné kouzlo. Závody aut, akce, tuctový příběh a vhodná muzika. Diesel pro mě není herec, a když mě nezaujme příběh, tak těžko mě film může bavit. Ke mě si vždy našlo cestu 60 sekund (2000), který měl taky hezká auta, charismatického Cagea, hudbu a místy jsem se i zasmál. U tohodle se nesměji, nebavím, nejsem v napětí, jak to dopadne a proto pro mě zůstane jednička jako krimi thriller s auty a detektivní zápletkou. Nic víc, nic míň. Na sto minut to bylo ažaž. (40 %)(19.4.2017)

Vin Diesel dělá čest svému příjmení. Během hraní NFS Underground jsem si vždycky připadal jak v tom filmu. Povinnost pro všechny fandy tuningu a rychlých aut. Tenhle díl odstartoval celou 7 dílnou sérii. Vin Diesel byl pro Paula Walkera dobrým učitelem. Parádní scény a závody nás provází celým filmem. "Zlomíš jí srdce a zlomím ti vaz." :D(27.1.2013)

• - Byl natočen i alternativní konec, kdy Brian O´Connor (Paul Walker) odejde od policie, přijde za balící a stěhující se Miou (Jordana Brewster) a chce s ní zůstat. Scéna ale nabyla použita, protože by se špatně navazovalo dalšími díly. (Maulincio)

• - Když Brian (Paul Walker) přivolává vrtulník a představuje se jako policejní důstojník, má telefon u pravého ucha, následuje střih a Brian drží telefon v levé ruce u levého ucha. (Timak)

• - Michelle Rodriguez a Vin Diesel během natáčení prvního dílu série tvořili pár i v reálném životě. (Chipsonator)