Psychologické drama Město šílenců (1997) rozvíjí vděčné téma hollywoodských filmařů, a sice manipulaci veřejného mínění prostřednictvím sdělovacích prostředků. Propuštěný hlídač v muzeu malého kalifornského města Sam Baily (John Travolta) se zoufale snaží dostat zpět svou práci a když nepochodí u ředitelky, stane se řízením různých shod okolností zločincem se skupinou dětských rukojmí. Protřelý reportér, pracující pro místní televizní kanál, Max Brackett (Dustin Hoffman), který je náhodou na místě činu, neváhá a celou situaci začne živě pouštět do éteru. Senzace, jejíž průběh může sám ovlivňovat, a která mu jistě pomůže oživit poněkud skomírající kariéru, je na světě. Prostoduchý hlídač si totiž vůbec neuvědomuje dosah svého počínání a navíc ani neví, jak se má v podobné situaci vlastně chovat... Snímek, jehož děj nápadně připomíná cynickou komedii Billyho Wildera Ace in the Hole (1951, Eso v rukávu), těží ze souhry hereckých hvězd Dustina Hoffmana a Johna Travolty, kteří se spolu v jednom filmu objevují poprvé. V dalších rolích zaujmou Alan Alda (prominentní reportér velké televizní společnosti, který nelibě sleduje sólokapra bývalého kolegy, jehož se zbavil) a Blythe Dannerová (ředitelka muzea), která dnes už většinou stojí ve stínu své známější dcery Gwyneth Paltrowové. Jako režisér je pod snímkem podepsán režisér řeckého původu Costa-Gavras. (Česká televize)

borohub

Nebylo to zase tak špatný, je pravda, že se děj nechutně táhne a zápletka nijak neohromí, ale Travolta s Hoffmanem to poměrně slušně vytáhli a dodali filmu nějakej ten šmrnc. K pěti hvězdám to má pořád dost daleko ale takové horší 4 si to bez pochyby zaslouží ()

ostravak30

Přiznám se, že jsem dlouho nevěděl, co si o filmu myslet. Když se totiž Sam zavře s rukojmími do muzea, zpočátku to dokonce místy působí bizarně až směšně, možná dokonce parodicky. Tvůrci měli jasný záměr poukázat na sílu médií v podobných situacích. A dnes, v době sociálních sítí bych řekl, že je situace ještě horší. Já osobně se těšil na spojení Dustin Hoffman a Alan Alda. Jenže dohromady to celé slepuje pouze provizorně hodně průměrný scénář. Nevím kde přišli nebo kdo to je Tom Matthews, ale jisté je, že napsal jediný scénář a to je tenhle. ()

Kozlowski8

Film o zoufalci, který přijde o práci a neuváženě se zaplete do pořádného průšvihu, ale hlavně o moci médií, které se pro sledovanost neštítí porušit ani ty nejzásadnější etické a morální principy. A zdaleka to neplatí pouze pro období před 25 lety, kdy Costa-Gavras natočil tenhle snímek. Velmi zajíámavý námět a solidní herecké výkony, avšak dění v příběhu je příliš statické, moc se to neposouvá, chybí tomu větší spád, více napětí - chybí tomu prostě koule. Kvůli slabému scénáři nedostatečně využitý potenciál. 65 %. ()

PTuranyi

Výborná osobná dráma, ktorá je sociologickou sondou do bulvárneho fungovania amerických médií. Dustin Hoffman v úlohe novinára Bracketta, ktorý je svedkom rukojemníckej drámy, v ktorej sa výborný John Travolta ako vyhodený strážca múzea snaží získať späť svoju prácu. Kým sa Brackett pokúša získať verejnú mienku na Samovu stranu, zbytok médií na čele s Brackeovým konkurentom Hollanderom ho vykresľuje ako zločinca. Tragický záver je mementom podlého fungovania bulvárnych médií. ()

Stereoid

Asi tak první půlhodina filmu se mi moc líbila, ale pak už děj začal stagnovat, což se dělo většinu filmu a finále bylo tak rychlý, že jsem si ani nestačil všimnout, že je už konec.. Co se mi na tom líbilo, nebo spíš co se mi díky filmu začalo ještě mnohem víc hnusit, je vliv, zarputilost a bezohlednost médií. Nejvíc to dobře známý i z jiných filmů, možná i z reality, když vyjdete z nějakých dveří a novináři jsou schopní vás ušlapat, hlavně když od vás něco zaslechnou a zaberou vás kamerou. ()

Stinger78

Od začátku bylo jasné, jak to dopadne, ale to pominu. Jako hlavní bod bych vytáhl téma toho, jak mediální mrdky dokáží, co si zamanou a udělají pro to naprosto vše. Jen některé scény mi přišly už trochu přehnané, zejména, když jeli na rampě k čištění oken ke Cliffovi a zcela nenápadně ho filmovali, nebo když se dva novináři převlíkli za doktory a pak opět zcela nenápadně natáčeli s kamerou u pasu... Hoffman v roli těžkého kliďase, Travolta roli zoufalého muže zvládl s bravurou a Alda coby vrchní hajzl byl chvílemi až nechutný. ()

zeromen

Velice vydařený film. Perfektní John Travolta i tak trošku komediálním Dustin Hoffmanem. Film pěkně ukazuje hnusnou moc médiích. ()

Andrej22

Film má dobrý příběh, ale je nemilosrdně srážen velice špatným scénářem a ani Hoffman a Travolta film nedokáží zachránit i když se o to celý film pokouší 42,5%. ()

Sa.sa

Drsný pohled na realitu moci "médií", které dokážou manipulovat s veřejností pro větší sledovanost a prodej reklamy 😢😢😢 Hodně smutné obzvlášť v dnešní posrané a hyperkorektní době, kterou pravda nezajímá... Jo kdo by řekl, že je to film z roku 1997 a né z roku 2022 😀😎🤔 ()

Dusty56

Filmu škodí délka, kdyby to bylo o půl hodiny kratší, tak by to bylo skvělé drama, takhle mě to přeci jen nudilo a jen jsem doufal, aby je už pustil a film skončil. Což je škoda, protože v první polovině bylo vidět, že film má potenciál. 65% ()

J.o.h.n.ny

Skvělý výkon Travolty, Hoffmana i Aldy. Ten obzvlášYť ukázal, jak novinářské řemeslo může manipulovat s lidmi. Líbil se mi konec a závěrečná věta Hoffmana: "Vy to nechápete, to my jsme ho zabili!" O tom filmu jsem musel přemýšlet celý příští den, podle mě velice nadprůměrný film. ()

oregon.fox

Výborné výkony Hoffmana, Travolty, ale i Alana Aldy dělají z tohoto psychologického dramatu jeden z nejlepších filmů roku 97. ()

McIron

Není to vůbec špatné, a pokud se to místy vezme jako podobenství, tak je to i chytré. A Hoffman, Travolta i Alda jsou vynikající! ()