Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

J*A*M*A*L

Vikingové mi hodně připomíná Barbara s Madsem Mikkelsenem.Ne že je mu to podobné, ale že jsem se na něj moc těšil režisér nebyl špatný bylo to z historie a nakonec jsem se u něj nudil a trpěl.Asi už po deseti minutách mě film pomalu, ale jistě začal nudit a šlo to stále z kopce.John McTierman točit umí, ale toto se mu vážně moc nepovedlo.50% s odřenýma ušima! ()

Drirr

Všechny výtky mi jsou naprosto ukradené. Tohle je moje největší guilty pleasure. Některé hlášky jsou v naší komunitě naprosto nesmrtelné. Jinak - beru to jako fantasy (proto mi je jedno že jsou jejich kostýmy mimo a to i přesto, že sám dělám vikinské LH). Kdo chce historický (byť způlky fiktivní) příběh, ať si přečte Pojídače mrtvých. ;) ()

Wishkah

Uznávám, že tenhle film má spoustu chyb a spoustu lapsů, které z něj dělají pouze průměrnou zábavu, ale pro mě to má své kouzlo. Tenhle film mě baví a pokáždé, když ho vidím v programu, tak si ho nenechám ujít. Ani nevím proč, ale líbí se mi to ()

Paldiny

Až na to, že sú Vikingovia príšerne predražený (asi kvôli večnému dotáčaniu a doťahovaniu sa s produkciou) ide o solídny dobrodružný film s uveriteľnými postavami aj zápletkou. Áno, akcia sa odohráva výhradne v noci, je ťažko zrozumiteľná, čo je ale v rámci vierohodnosti a chaosu akým by postavy reálne prechádzali, ospravedlniteľné. Navyše prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva, dýcha drsnosťou a pochmúrnou atmosférou, nehovoriac o podivných zvykoch aké majú barbari zaužívané. Prekvapivo pôsobí uchopenie kultivovaného Banderasa čoby hviezdy filmu. Ten nepredstavuje typického hrdinu, poctivo si delí miesto na plátne s ostatnými zúčastnenými a ku koncu dokonca odovzdáva štafetu hlavného hrdinu ďalšiemu z radu bojovníkov. Nepochybne zaujímavý filmový počin s pompéznym hudobným doprovodom, ktorému tak trochu zvyšuje kredit fakt, že ide o vôbec prvý VHS originál v mojej zbierke. ()

Klay

Hlavním plusem Vikingů je vyborná atmosféra. Napomáhají k tomu hlavně herci, včetně poněkud podceňovaného Banderase, v castingovém oddělení tentokrát zabodovali. Zato McTiernan je vcelku bezradný, ve chvíli, kdy se vikingové vydají stopovat své nepřátele, se film doslova rozpadne a nikdy už nenabyde kvality předchozího dění. Nebýt toho odfláknutého závěru, dal bych klidně 4* ()

Jeržik

Vážně netuším, proč lidé tenhle film tak nesnáší. Vždyť nabízí všechno co takový duševně nemocní hledají...;) Je to hollywood, je to Banderas a jsou to Vikingové. A ti jsou cool.:-) P.S. Pro ty, kteří mají příliš tmavé obrazovky: Existuje vlastnost obrazovek a jmenuje se "zesvětlení obrazu".:o) ()

gumolit

Človek by chcel napísať,že po tomto filme sa cíti sice dobre,ale ja som bol mierne sklamaný.4i už z hereckého výkonu darmo myslím si že Banderas nie je dobrý herec ako charakterový určite a keby nebolo Desperado tak neviem hrá tu úplne nemo a odflaknuto skor tí neznámi herci jeho spolubojovníci sú lepší ako on.Kniha bola veľmi nudná a vlastne bez deja z filmu sa podarilo trochu viac vykúzliť zato až taký nadšený som nebol.John Mactiernan mal dosť chabý scenár a nemohol z toho vykúzliť niečo nečakané.I napriek tomu kopiruje aj sám seba a svoje filmy napriklad odchod tych "netvorou" s hlavou možu pripomenuť Predátora skok zo skaly napr.Smrtonostnú pascu alebo prechod rýchleho naučenia jazyka napr.Hon na ponorku.Možno to je len nahoda,ale ja som si to myslel.Nechcem,ale len kritizovať niektoré scény celkom ušli aj keď bojových bolo dosť málo čo ma tiež sklamalo.A samozrejme ten Banderas akože sorry ale nehodil sa tam. ()

Yoss

Absolútne zbytočný film. Jediné, čo v ňom stojí za niečo, je Goldsmithova hudba. No je škoda, že nebola využitá v inom príbehu, s iným režisérom, s inými hercami, jednoducho so všetkým iným! Ešteže to malo iba hodinu a pol, lebo neviem, ako by som prežil povedzme dve hodiny alebo viac pri tomto „diele“... ()

Cement73

Dalsi z genialnych prekladov, ked z 13teho bojovnika niekto urobi vikingov. Wow! Inak napad stratu tak rozdielnych kultur tak davno v minulosti bol celkom zaujimavy a Banderas vyzeral medzi blondakmi fakt dost mimo :) Za originalitu davam az 4* ()

Movie Gourmet

Vikingové (v originále The 13th Warrior / Třináctý válečník) s Antoniem Banderasem jsou docela zdařilým snímkem, kterému nechybí napínavá atmosféra. Není to nic světoborného ale koukat se na to dá. Verdikt: 3* a 70 %. ()

Jimmy15

Průměrný film, který by se chtěl tvářit jako historický. Je zde však mnoho nepřesností, třeba aby Arab pomáhal Vikingům proti nájezdníkům, to asi není úplně možné. ()

Santino7

Nuž nemôžem si pomôcť, táto snímka je pre mňa - svojim spôsobom - klasikou. Ale nechápte ma zle, nemyslím to v zmysle takom, že by som si na nich nejak extra ulietal, to vôbec, no proste v mojich očiach tak nejak prirodzene uzatvára (resp. je jedným z posledných zvučnejších filmov svojho druhu) žáner historické fantasy, aspoň teda v jeho starej dobrej podobe, keď dané filmy ešte neboli priam preplnené rôznymi najmodernejšími efektmi od výmyslu sveta. Síce už to zďaleka nebolo tým, čím napríklad svojho času Barbar Conan a jemu podobné kúsky z 80tych až 90tych rokov, avšak stále tam možno nájsť aspoň akú-takú podobu (napríklad odľahčenou atmosférou pretkanou viacerými úsmevnými momentmi, či tiež samotným zobrazením temných tajomných protivníkov, ktoré je úsmevné samo o sebe), kdežto u dnešných "žánrových nástupcov" čosi také už skrátka nevidím - pravda je však taká, že ich ani nijak špeciálne nevyhľadávam, takto narýchlo si viem vybaviť vlastne iba Outlander, no a ten ma skutočne nepresvedčil. Ale aby som sa vrátil "k téme", najväčším plusom tohto filmu podľa Crichtonovej predlohy bola z môjho pohľadu jednoznačne forma spracovania, respektíve "obal", kabát či ako už len chcete... Vizuálna stránka totiž fakt žiadnym prúserom nebola, práve naopak - jaskynná scéna, ako aj tajomní nepriatelia, ktorých totožnosť bola odhaľovaná postupne ma naozaj zaujala, rovnako ako aj samotný nápad osamelého Araba so zahnutým mečom medzi buranskými Vikingmi, klobúk dole (inak ten rýchlokurz učenia cudzieho jazyka len a len na základe počúvania by sa mi zišiel, je to ozaj tak jednoduché?:)) Oceňujem aj fakt, že v tomto prípade mi neprekážal dokonca ani Banderas, ktorého ako herca zvyčajne moc nemusím, a čo je taktiež dôležité, zvyšok obsadenia bol taktiež fajn a nijak nezaostával. Aby som ale zdôvodnil aj to, prečo som koniec koncov udelil "len" tri, dôvod je prostý - je ním obsahová stránka filmu. Nebudeme si predsa klamať, príbehovo je to slabý čajíček, to je proste fakt. Našťastie nie je to až natoľko kritické, aby to nejak príšerne skazilo celkový dojem, to zas nie. Celkovo za mňa teda priemer, no ako som už spomínal, nerobí mi absolútne žiaden problém sa k tejto snímke raz za pár (cca 4-5) rokov vrátiť, presne ako tomu bolo aj teraz. 3/5 ()

Renfield

Kdyby se jednalo o starší televizní seriál, nebo film, nebylo by to až tak zlé. Některé starší seriály totiž Vikingové nemálo připomínají. Ale není tomu tak a jako film promítaný v kinech je to opravdu slabá podívaná. Vše špatné začíná hned u podivného scénáře, ve kterém máme dost nelogičností a podivných chování postav. Po scénáři se nabízí upozornit na herecké výkony, nebo spíše nevýkony... Překvapivě mi zde nesedla ani hudba, která hrála a hrála pomalu pořád a stávala se velice otravnou, to jsem u Jerry Goldsmithe nečekal. No a vrchol hlouposti, za který ovšem tvůrci nemohou je český název. Kostýmy a celkovou vizáž vikingů raději ani řešit nebudu, přeci se jedná o fantasy a to hodně. Co u filmu hodnotím kladně jsou pěkné lokace natáčení, kamera a několik docela zajímavých momentů. Kameru u soubojů a bitev ovšem rozhodně kladně nehodnotím, ale u těch neselhala pouze ona, navíc už tu vše k nim bylo popsáno. 40% ()

Untentrauer

Celkem nedoceněný film. Vyzdvihl bych zejména jedinečnou atmosféru a hlavně Kulichův a Banderasův výkon. Je to povedený kousek. ()

FunThomas

Ale jo, přežít se to dalo. Antonio směle mlátí nepřátele hlava nehlava. Celkem dobrý pokus o vystižení historie( samozřejmě pokud beru jen poslední dobu)... ()

Haniczka

Crichton napsal příběh podle skutečného cestopisu Ibn Fadlána, který všemožně poslepoval, vyrobil zápletku se stvůrou a nakonec se připletl do režie. Škoda. Jednu hvězdičku za hudbu, jednu za Banderase. Jinak nic moc. ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)