Festivalovými vavříny ověnčená alegorie současného světa na motivy povídek E. A. Poea ve fantaskním obraze režiséra Jana Švankmajera. Podle vlastního scénáře natočil výtvarník, scenárista a režisér Jan Švankmajer film Šílení, který označuje za „filozofický horor“ a je opět kombinací hraného filmu s animovanými pasážemi. Tématem jsou absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace. Scénář volně vychází z motivů dvou povídek E. A. Poea: „Zaživa pohřben“ a „Šílený psychiatr“. Tyto motivy jsou skloubeny v samostatný děj, který s uvedenými povídkami nesouvisí. Jednou z hlavních postav je Markýz. Tato postava je inspirovaná markýzem de Sade. „Ve scénáři jsem použil některé autentické texty de Sada. Je to film hraný, animace je použita jen skromně ve snech. I když se děj filmu zdánlivě odehrává začátkem 19. století ve Francii, je plný anachronismů a reálií dneška, protože tento film je alegorií současného světa. A blázinec je jeho výstižnou kulisou,“ říká Jan Švankmajer. (Česká televize)

Cecilka

Úžasný snímek docení bohužel pouze vyspelí jedinci, sadisti, popřípadě extrémisté, psychicky narušení nebo alkoholem oblažení.. Nevím kam patřím, ale vím kam patří Šílení - do škatulky neopakovatelné, nepochopitelné a úchvatně obohacující. Nepamatuji si na nic podobného, prostě špička ()

HouseMK

Pro tento film nemám hodnocení. Byl plný kusů masa a orgánů, nahých těl, výborného Třísky a šíleného Lišky. Jediné co vím je, že už ho znova nechci vidět . ()

TomasKotlant

Znatelný Švankmajerův rukopis, ale všecky ty hrátky s jídlem mi tu přišly poněkud strojové a nepříliš napomáhající atmosféře. Z Poea si bere jiné věci než např. Burton, čímž otevírá zajímavý pohled na jeho dílo, ale přecejenom ta hravě morbidní Burtonova atmosféra mi sedí víc. Každopádně stojí za zhlédnutí, už jen proto, že když jsou čeští herci dobře vedeni, tak umějí hrát. *** Ve zkratce: Někdo se má dobře vždycky, někdo někdy a někdo nikdy. ()

Woodstock

Člověk člověku vlkem, šílenec šílenci lékařem. Pomoc všem trpícím, terapie se zpěvy a tanci a zaručenými výsledky, svůdná Charlota zdarma všem potřebným. Odvážný coming out známé nymfomanky Ani Geislerové! Ostatně myslím, že Švankmajerův taky :-) ()

gusman

Tak po shlédnutí dnešní předpremiéry píši velmi krátkou kritiku. Oproti poslednímu filmu mistra, se zde více objevují typické Švankmajerovinky (že by nedostatek animace během těch pěti let?), ale ty zde působí již trochu samoúčelně, kýčovitě a do jinak celkem lineárního filmu se moc nehodí. Psycho hudba k nim však jako vždy (!) sedne velice dobře. Filmu se nedají upřít v úvodu proklamované prvky, a tak tu máme dílko pro český film celkem netradiční, naopak tradiční pro mistra Švankmajera. Místy to však již trochu přehání a vyměňuje absurditu za nesmysl, který za sebe klade dosti nesouvisle. První půlka je jak jsem již naznačil spíše taková změť pocitů a teatrálních výkonu herců, avšak půle druhá je velice dobře zpracovaný příběh. Nabízí se srovnání s Otesánkem a tedy vzheldem k němu je Šílení celkově víc fragmentované, nesouvislé. PŘI HODNOCENÍ TOHOTO FILMU JSEM BYL AŽ PŘESPŘÍLIŠ VYTÝKAVÝ. PO DRUHÉM SHLÉDUTÍ A ZÍSKÁNÍ ČASOVÉHO ODSTUPU A NADHLEDU MUSÍM PŘIDAT JEDNU HVĚZDU. SLOVNÍ HODNOCENÍ SAMOZŘEJMĚ PLATÍ, ALE FILMU NIJAK ZÁVAŽNĚ NEUBÍRÁJÍ MÉ VÝTKY. ()

luxuska

docela velké zklamání. k čemu režisérovo úvodní slovo, proč pavel liška postopadesáté stále stejný?a přiznám, že jsem čekala více animací... na druhou stranu opravdu skvělý jan tříska a výborné výtvarné zpracování. nejspíš se na to podívám ještě jednou... ()

tragos

Šílení budou v mé mysli zapsáni hluboko. Zaprvé jsem poprvé naplno a bez záchranné brzdy vkročil do světa JŠ, a byl jsem jím okouzlen, stejně jako pohlcen. Za druhé jsem pochopil, že slova o Gilliamově inspiraci v tvorbě JŠ nejsou ani v nejmenším planá. A konečně za třetí jsem pochopil, že JŠ není český Gilliam, nýbrž Jan Švankmajer. ()

gombarix

Švankmajera mám rád, ale tohle mi moc nesedlo. Triska přehrává, Geislerová deklamuje, Liška idiotsky patlá jako obvykle. Mám rád i filmy s nepříjemným vyzněním, ale tohle bylo celkem utrpení vůbec jen sledovat. Nejryzejší a nejlepší byly prostřihy s masem, skvěle dokreslené typickým orchestrionem. ()

Rami

Nejprve jsem se tohoto filmu dost obával. Ne, že bych se bál nějakých strašidel (na Švankmajera jsem zvyklý), ale obával jsem se kvylity snímku. Všechny filmy, kde hrají herci jako: Tříska, Liška, Geislerová či Dušek, nejsou ideální a kór, když se sejdou všichni pohromadě. Pak to zavání strašlivým přehráváním a hereckou konvenčností, kdy všichni zmiňovaní herci hrají pouze to, na co jsou od nich diváci zvyklí z jejich nejznámějších filmů (Liška a Geislerová - Návrat idiota; Dušek - Pelíšky, Horem pádem, Pupendo, Želary; Tříska - Jedna ruka netleská...). Všechny jmenované filmy jsou typické pro novodobou českou kinematografii od '98, ze které se postupem let vytrácí inovace, humor, případně atmosféra a pouze se kopírují předešlá díla. Dle mého nastal po roce 2002 všeobecný úpadek českého filmu (ale to je na delší povídání). Šílení mě však velmi mile překvapili. Především poetičností, nedčasovostí, atmosférou každého záběru a onou šíleností. Film má osobitý styl a to mám rád. Všichni herci (zvláště Aňa Geislerová) mne velmi mile překvapili. Střih, kamera, režie, kostými, prostě všechno je v naprosté pohodě. Budu si muset Šíleně ještě jednou pustit, protože, když je dávali v TV, tak jsem neustále odbíhal a moc jsem z toho neměl. Dávám 5 hvězdiček (85%), za to, že se dokázali herci odprostit od svého charakterového zaškatulkování. ()

Akana

Dnes je obecně málo filmových tvůrců, kteří se nebojí uskutečňovat svojí vizi až na doraz. Švankmajer je určitě jedním z nich. Stejně jako ve svých předešlých dílech je i v Šílení nekompromisní, provokující, konfrontační. Tohle není plané moralizování o svobodě, útlaku, náboženství, etice nebo "normálnosti", to je smělý pokus o odkrytí krutého chaosu reality. Leccos mi tu nesedlo. Dialogy byly často toporné (kupodivu musím jmenovat hlavně mého oblíbence Lišku, zatímco Třískovi jeho role vyloženě chutnala), surrealistické prostřihy s pochodujícím masem na mě postupem času působily trochu rušivě. Ale smekám před odvahou autora v době všemožné korektnosti strhávat roušku věcem, které nechceme vidět. ()

Puol

Pán Švankmajer ma dostal hneď na prvý krát, budem sa snažiť pozrieť toho od neho viac. Šílení je divný film,zaradenie horor mi nesedí, ktorému v podstate nie je čo vytknúť. Je originálny, chce niečo povedať, využíva netypická výrazové prostriedky a je i patrične úchylný, ale pocitovo to nie je za 5*. Herecky ma zaujal hlavne Jan Tříska a na malom priestore i Martin Huba. ()

bernajk

Ze zacatku filmu jsem si od nej moc nesliboval. Do pul filmu jsem nejak nechytal pointu. Ale od pulky dal jsem prisel na pointu. A zacalo me to velmi bavit. Triska, Liska, Dusek a Gaisslerova byl primo herecky koncert. Tah ohledne hercu se Svankmajerovi povedl. ()

dokktor

ryzí manýrismus, kterým vrcholí dosavadní švankmajerova filmová tvorba. autor svému předsevzetí dostál na 100%, teď je už jen otázkou jak to objektivně zapůsobí na nezasvěceného diváka. já osobně jsem nadšen, ale něco ve mě hlodá, že tu pátou musím hodně promyslet. ()

parabellum

Po dlouhé době český film který mě opravdu zaujal a velmi krásně překvapil. Jan Tříska ve své roli přímo exceluje, byl jsem uchvácen jak odříkával svůj text při kritice přírody a cirkve. ()

Kaučuk03

Úvodní proslov je velmi působivý. Obdivuji také Švankyho pro to, že mu zdánlivě není nic svaté a jeho styl rouhání je vždy velmi zajímavě opodstatněn. Zdařilé je i pojetí a zapojování soudobých reálií do minulosti. Klasicky výborně hrající herci. Tříska je fenomenální, zdatně mu sekunduje i Liška a ani jsem nevěděl, že má Aňa tak hezká prsa:) Všechno to nakonec vyznívá velmi zajímavě, ale já si prostě nemůžu pomoct, pořád nemůžu Švankmajerovu stylu přijít na chuť, snad časem. ()

bárbígrrrl

Natočit film kde se spojí povídky Edgara Alana Poea a navíc se zakomponuje Markýz de Sade mezi hlavní postavy... to je vážně povedená myšlenka. Její realizace se myslím také povedla, a to jak po výtvarné stránce (pohybující se maso), tak i obsazením Jana Třísky, který je vždycky tak úchvatně teatrální... ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

29.01.2006

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

13.01.2006

V Praze ve dnech 26. 1. 5. 2. 2006 v kinech Světozor a Aero a následně v Brně od 6. 2. do 14. 2. 2006 v Sálech B. Bakaly a Scala proběhne 13. ročník filmového festivalu Dny evropského filmu. Na něm… (více)