Festivalovými vavříny ověnčená alegorie současného světa na motivy povídek E. A. Poea ve fantaskním obraze režiséra Jana Švankmajera. Podle vlastního scénáře natočil výtvarník, scenárista a režisér Jan Švankmajer film Šílení, který označuje za „filozofický horor“ a je opět kombinací hraného filmu s animovanými pasážemi. Tématem jsou absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace. Scénář volně vychází z motivů dvou povídek E. A. Poea: „Zaživa pohřben“ a „Šílený psychiatr“. Tyto motivy jsou skloubeny v samostatný děj, který s uvedenými povídkami nesouvisí. Jednou z hlavních postav je Markýz. Tato postava je inspirovaná markýzem de Sade. „Ve scénáři jsem použil některé autentické texty de Sada. Je to film hraný, animace je použita jen skromně ve snech. I když se děj filmu zdánlivě odehrává začátkem 19. století ve Francii, je plný anachronismů a reálií dneška, protože tento film je alegorií současného světa. A blázinec je jeho výstižnou kulisou,“ říká Jan Švankmajer. (Česká televize)

diogenés

kdyby byla šestá hvězda..neváhal bych..foucalt by své "dohlížet a trestat" jistě ocenil....skvělé zahrané...a kupodivu od všech (jen zase ten Tříska vyniká)...Markýz se jistě usmívá v budoáru...kdo je šílený? Sade? či společnost?...nemohu si taky dovolit nepřipomenout kontrast kočáru a dálnice...ale kdo zná Švankmajerovo krátkometrážní snímky, nepodiví se.. ()

Spike86

Švankmajer je opravdu šílenec a tenhle film je pořádně šílený. Je to taková adaptace na Poeovy povídky, ale hodně provokativně udělaná, poukazující na některé šílené motivy světa s taktéž podivně přimýchanými modernějšími věcmi, které tam tak nějak nesedí, jako třeba vedle kočáru autobus, pistol atd. Prokládané je to klasickými Švankmajerovými podivnými animacemi. Je to kýčovité a je to křečovité včetně hudby. Opravdu těžko se to hodnotí, člověk neví, co si o tom myslet. 65% ()

Antal89

Švankmajerův film, ve které se spojují různé reálie a divák vlastně neví, ve které době je se krásně propojuje hraný film a špičková animace, ve které naši animátoři rozhýbaly kusy masa, které neustále odtrhávají od kontroly hlavního hrdiny v podání Pavla Lišky. Počátek filmu mi značně připomínal trochu výpravné drama s anglickým podtextem, který zde byl celkem patrný. Skutečnost se však postupně vytrácí stejně jako důvěra Pavla Lišky k dívce, kterou chce zachránit před šíleným psychiatrem. Vše je nakonec úplně jinak a namísto jedné hrozby, kterou je pro něj Markýz se ocitá zcela sám i se svými psychickými problémy uprostřed blázince, ze kterého není návratu. ()

domceek

Hororová komédia, ktorá nie je ani strašidelná, ani vtipná. Pan Švankmajer mal zostať pri krátkometrážnych animáciach, ktoré mu na rozdiel od dlhších filmov šli veľmi dobre. Ale každý poriadny umelec musí mať nejaký drsný politický názor, ktorý medzi riadkami zdeľuje svojim divákom. Áno, na našom území sa často striedali režimy, jeden horší, ako druhý, ale fakt ešte aj po toľkých rokoch demokracie nemajú naši umelci čo iné kritizovať, len to, čo už každý slobodne povie aj na rovinu a nikomu nehrozí, že mu odrežú jazyk? Načo to kamuflovať do akože satirickej analógie s bláznincom? Ďalší podivuhodný aspekt filmu je, že nepatrí do absolútne žiadneho časopriestoru. Postavy, pomenované po francúzkej šľachte sa prevážajú ako sovietskymi autobusmi, autami, tak aj záprahovými kočmi, používajú chladničky, obliekajú si kostými z počiatku 19steho storočia, inokedy rifle. Možno chcel básnik povedať, že dej sa dá posadiť do každého obdobia, lebo rieši nikdy neumierajúce problémy, ale namiesto toho skutočne nepatrí do žiadneho obdobia. Za komančov by ho zrejme zakázali a v súčasnosti až na pár nekritických obdivovateľov Švankmajerovej osoby, to nikoho nezaujíma, lebo je to akési otrepané.. Čo sa týka Marqízovej teatrálnej revolty voči náboženstvu, znova nič nové pod slnkom, kresťanstvo sa dá napadnúť aj údernejším spôsobom, ako argumentácia v štýle „Boh je zlý, lebo spôsobuje ľuďom utrpenie“. Jedniné dobré motívy s pochovávaním zaživa a šialenými psychiatrami, sú vypožičané od Edgara Allana Poe-a (čo sa zdá byť ako najlepšia voľba, ak chcete natáčať horory a nemáte vlastné nápady), ale spracované sú takým nudným spôsobom, že od desivosti pôvodnej predlohy majú ďaleko. SPOILER: trest číslo 13 je podľa tých kariet (na začiatku filmu) odrezanie genitálií. Ak teda Marquis je francúz, predpokladám, že v tej krabičke "dovezenej z Paríža" na konci filmu je Marquizov vták? Zas až tak dôvtipne uzavreté, aby sa v tom vyžili aspoň nejakí intelektuálni fetišisti, mi to nepripadá. Skôr ako pasívna agresia prezlečená za nejakú zle vylúhovanú formu surrealizmu. ()

gizi

Šílené. Po půl hodině jsem chtěl znechuceně odejít, ale vydržel jsem a nelituji, jelikož se film tak trochu umírnil a hlavně začal být jaksi zajímavý a poutavý, kdy divák stále čeká, co se z toho dále vyvrbí. 65%. ()

draxxi

Je to silene, je to uchylne, ale mou zvedavost a napeti si to udrzelo az do trochu predvidatelneho konce... 30/10/2022 64% ()

Miroslav.Zac

Svět je blázinec a šéfuje mu Tříska... Excelentně zpracovaná předloha mistrem Švankmajerem, cesta dlouhá pětatřicet let je opravdu na filmu vidět. Herecký ansámbl v čele s nesmělým a zmateným Liškou, (zatím ještě) nevinnou a skromnou Geislerovou, excentrickým Duškem nebo posluhovačným Novým nesahají (myšleno v dobrém) geniálnímu Třískovi, který by film utáhnul i bez výše zmíněných herců sám, ani po kotníky. Bezčasý svět, šílený blázinec, černá mše a nechutné animované vsuvky o tom, že jsme prostě jen kus masa - to je originální zpracování slavného díla, na které můžeme být my Češi pyšní. ()

HokusPokus

Ze začátku máte pocit, že Vás chce režisér bezduché slátaniny oblbnout "šílenými" výrazovými prostředky, leč později dojde ke gradaci děje, události naberou konkrétního smyslu a nakonec nechybí ani napětí a nečekaná pointa! ()

Painer

Dokonalé herecké výkony a pasáže s úchylným masem (jak už to u Švankmajera bývá) vás zajmou, i když chybičky u některých dialogů prohlédnete okamžitě jakmile začnou, ale řekněte mi název některého filmu, který je úplně bez chyby? Nemožné, takže pokud přehlédnete pár drobností, jedná se o dílo mistra!!! ()

J.M.Kubik

Dokonalost, dokonalost, dokonalost... dokonalé ve své šílenosti, dokonalé ve své křečovitosti, dokonalé ve své unylosti. ()

AshMorgan

Dávám tři hvězdy a to asi spíš za herce, než za scénář, ten je chytrý, plný podtextů a myšlenek nad kterými by se měl člověk zamyslet, ale mě to v takové míře a na tohle téma nebaví. A to co předvedl Tříska, nad tím fakt smekám, on je šíleně dobrá volba do role Markýza. Ale i Huba, Liška a Geislerová se mi v tomhle filmu líbili...až na to, že film sám o sobě mi pořádný zážitek nedal a to už vůbec ne jako horor. *** ()

ouf

Po výtvarné stránce super (hýbající se maso) a mistr Tříska zahrál skvěle s jeho mánio smíchem.Klasickej Švankmajer. ()

desa

doposud jsem neviděl žádný film pana Švankmajera. zpočátku jsme byl znechucen, ale na konci jsme byl nadšen. Myslím že tento film dotane bud 5 hvězdiček nebo odpad. Pan Švankmajer je frajer. Pan Tříska geniální, ale to jsem věděl vždycky. Překvapil mne příjemně Pavel Liška, kterého opravdu moc nemusím. Myslím, že pan Švankmajer je světový unikát. Zajímalo by mne, jak by byl film hodnocen v zahraničí. ()

Redyx1 odpad!

Tak jsem tento umělecký počin viděl na čt2 a už je mě jasné,proč byl na tomto kanálu uveden.Něco tak absurdně šíleného si na 1 nedovolili pustit a nechápu tady ty 70%. ()

HJ-FILIP

Zajímavé a pozoruhodné animace s masem. Ze začátku zábavné, poté už odporné a zvrhlé. Celkově film působí ponurým dojmem. Rozuzlení dává divákovi jasnou otázku : Kdo je ve skutečnosti nebezpečnější šílenec? Chovanec blázince anebo jeho ředitel? Film se mi líbil, vydržel jsem asi těch 100 minut pozornost, ten závěr nebyl nic moc co by se mi líbilo. ()

lenoch

Přestože je to horší než starší Švankmajerovy filmy (Troška a hlavně Liška nedokázali úplně využít velkou příležitost, kterou jim takové role nabízely) tak mistr stále dokáže vybudovat pozoruhodný, magický (a znepokojivý) svět, zcela odlišný od fádní obyčejnosti většiny ostatních filmů. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

29.01.2006

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

13.01.2006

V Praze ve dnech 26. 1. 5. 2. 2006 v kinech Světozor a Aero a následně v Brně od 6. 2. do 14. 2. 2006 v Sálech B. Bakaly a Scala proběhne 13. ročník filmového festivalu Dny evropského filmu. Na něm… (více)