Festivalovými vavříny ověnčená alegorie současného světa na motivy povídek E. A. Poea ve fantaskním obraze režiséra Jana Švankmajera. Podle vlastního scénáře natočil výtvarník, scenárista a režisér Jan Švankmajer film Šílení, který označuje za „filozofický horor“ a je opět kombinací hraného filmu s animovanými pasážemi. Tématem jsou absolutní svoboda, civilizační represe a manipulace. Scénář volně vychází z motivů dvou povídek E. A. Poea: „Zaživa pohřben“ a „Šílený psychiatr“. Tyto motivy jsou skloubeny v samostatný děj, který s uvedenými povídkami nesouvisí. Jednou z hlavních postav je Markýz. Tato postava je inspirovaná markýzem de Sade. „Ve scénáři jsem použil některé autentické texty de Sada. Je to film hraný, animace je použita jen skromně ve snech. I když se děj filmu zdánlivě odehrává začátkem 19. století ve Francii, je plný anachronismů a reálií dneška, protože tento film je alegorií současného světa. A blázinec je jeho výstižnou kulisou,“ říká Jan Švankmajer. (Česká televize)

Behind

Skvělý film. Nebyl jsem ale schopen ho dokoukat až do konce. V mém případě brnkal na příliš citlivé struny. ()

Soubi

Myslím že režisér nevykročil správným směrem...A. E. Poe je můj milovaný autor a tohle si nezasloužil. Nicméně na české poměry...3*. Liška a Tříska potěšili. ()

ondey

Wuáááá! Jsem hrdý na to, že Švankmajer je Čech! Že je náš! Tohle je FILM přátelé. Nemá smysl mluvit o výtvarné stránce, ta je samozřejmě odzbrojující. Nechybí ale ani výbornej scénář. Až fejetonová pointa vás zarazí do židle a zároveň rozesměje. Proto se mistře před Vámi u každého Vašeho díla hluboce klaním. ()

Romanka89

Ačkoli jsem předtím Švankmajerovu tvorbu neznala, tohle jsem vidět musela, protože je to inspirováno Markýzem de Sade a Poem. Byla jsem naproto nadšená, Švankmajer prostě umí. Je to ulítlé, je to šílené, je to prostě dokonalé. A pan Tříska geniální. ()

Blalle

Film myšlenkově čerpá z ateistických úvah markýze de Sade. Pamatuji si, že už když jsem je četl kdysi, říkal jsem si, že to nebyl zrovna žádný myslitel a křesťanství neznal do hloubky. U tohoto filmu se mi to připomenulo. Je snadné křesťanství něco podsouvat a pak to s výsměchem setřít. Například Liška namítá něco v tom smyslu, že krutost je proti přirozenosti. Načež ho Sade setře, že příroda sama je plná krutosti, že ji tak stvořil Bůh, ergo Bůh je krutý. V rozhovoru se Švankmajerem v Plátku Lidových novin jsem se dočetl, že tyto úvahy stále považuje za nepřekonané, z čehož mi vyšlo, že ani Švankmajerem se není třeba příliš zabývat. Jako zábavný příběh ale film docela funguje. Výborné jsou tančící hovězí jazyky. ()

kubilov

V tomto filmu můžeme sledovat, jak animace, pro Švankmajera tak typické, ustupují do pozadí před hranou částí filmu. ()

Stejšn

Švankmajera mám celkem rád, ne tak už Lišku. Nicméně to by ani tak nevadilo. Vadily mi samoúčelné masové vsuvky. Sice pro Švankmajera je to celkem typický znak, tady ovšem podle mého mínění neměly žádné opodstatnění, byly rušivé a vložené do filmu jenom aby působil co možná nejvíc nechutně. Proto ode mě jenom za tři. Jinak souhlas s komentářem anais. ()

zubrik66

Každý máme o šialenstve svoje predstavy. Ako nápad fajn, lenže to žiaľ nestačí. Ak je niečoho príliš mnoho, potom sa z toho stáva galimatiáš. ()

SirGawain

Čekal jsem hroznou ,,intelektuálštinu,, , ale nebylo to zase až tak hrozné. Film je přístupný docela široké vrstvě lidí, a myslím, že se nenajde nikdo, kdo by si z toho neodnesl nějaký zajímavý zážitek. Ať už kladný ( což je můj případ ), nebo záporný. Ty typické Švankmajerovi surrealistické animované scénky se mě osobně zdály dost nehumánní. Použít skutečné vniřnosti, oči, kosti a maso jako rekvizity se mi zdá fakt moc nechutné. Samotný jejich význam jsem asi ne zcela pochopil. Asi jenom nastiňují co se bude v další scéně odehrávat. Jan Tříska podává vskutku excelentní výkon hodný obdivu. Liška opět nasazuje svojí pózu idiota, i když tu občas, i s tím svým výrazem, prohodí něco ne úplně hloupého. Už samotný námět je hodně zajímavý a jeho zpracování je ještě zajímavější. Určitě se vám vyplatí na to zajít, protože něco takového jste ještě neviděli. ()

Petrozkoz

Z tohoto filmu jsem byl skutečně rozpačitý. Myšlenka je v celku hluboká, leč Pavel Liška mi kazí dojem. Kazí mi ho v podstatě všude, kde by měl zahrát cokoli vážného. Ale naprosto famózní je Jan Tříska, opravdu skvěle zahrané a recitace v jeho podání zní úžasně. Už kvůli jeho výkonu stojí za to film vidět. I Jaroslav Dušek se zálibou v různých vousech byl skvělý. Jen ten Liška... ()

JanHá

Těch kusů masa mohlo být méně. Působilo to na mě jako nadbytečné klišé. Jinak film hodnotím v rámci české produkce jako hodně nadprůměrný, ovšem na Švankmajera asi spíše průměr. Ale i tak je zde několik výborných a silných míst a celá atmosféra více než příznačná a přesná. Bezmocné loutky v šíleném kolotoči... Doporučuji k přečtení studii Františka Dryje Chvála anachronismu aneb Je král nahý?, jež se filmem zabývá. Vyšlo to ve Film a doba (4/2005). ()

SB

Oproti předchozímu úděsnému Otesánku je toto příjemná změna, kde Švankmajer ubral samoúčelných triků a přidal příběh a pochmurno. Liška a Tříska se konečně dostali ze svých stereotypů. ()

CrazymanM

Uznávám,že pan Švankmajer je určitě třída,ale mě to příliš neoslovilo,i když musím říci,že to bylo zajímavé a herecké výkony skvělé.Přesto jsem to asi zcela nepochopil,nedocenil,nevím,jsem na rozpacích. ()

ChandlerBing

Vždycky jsem nadšen, co nám pan Švankmajer zase připravil za nevšední zážitek. Šílení, opravdový český horror, který se nemazlí vůbec s ničím (hlavně ne s divákem) je toho skvělým důkazem. Film, který podle mého názoru ne každý divák zvládne shlédnout do konce, ovšem když už se dodívá, pak teprve pochopí, o jaké umělecké dílo se jedná. I když, jak nám na začátku snímku pan Švankmajer poví, nejde o umění:) Pavel Liška jako vyděšený mladík, který má noční můry a Jan Tříska, jakožto blázen, který opovrhuje vírou, Bohem a kterého vzrušují všechny zvrhlosti násilí a sexuality a nejlépe spolu v kombinaci, tvoří naprosto dokonalou dvojici hlavních postav. Do toho Anna Geislerová jako zvrhlá nymfomanka, která lže a podvádí. Horrorové prvky vycházející od Edgara Allana Poea. A aby toho nebylo málo, tak všude kolem pobíhá oživlé maso a lidské jazyky. Skutečně grandiózní podívaná. Děkuji pane Švankmajere a Markýzi de Sade. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

29.01.2006

Dny evropského filmu

Dny evropského filmu

13.01.2006

V Praze ve dnech 26. 1. 5. 2. 2006 v kinech Světozor a Aero a následně v Brně od 6. 2. do 14. 2. 2006 v Sálech B. Bakaly a Scala proběhne 13. ročník filmového festivalu Dny evropského filmu. Na něm… (více)