Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

scarfacer

film přesně podle mého gusta. Vybraná skupina odborníků vyslaná na cestu vesmírem k záchraně lidstva před vyhasínajícím sluncem. Cesta byla předem detailně naplánovaná ale vesmír je zrádný a možnosti,jak se mohou plány pokazit jsou nekonečné. Když při své cestě narazí na první ztroskotaný projekt vyslaný před nimi vše najednou není tak snadné jak se původně očekávalo. Skvělé sci-fi. Osud Země leží na bedrech jedné posádky. Byla posádka vybraná správně k záchraně lidí? 5/5 ()

Saur.us

Danny Boyle opět předvedl, že je mužem mnoha žánrů. Však posuďte sami. Celou stopáží jde o apokalyptické sci-fi, místy meditativní plavbou ala 2001 (nezabíjejte mě!). Chvilkama jde o čistokrevnou reality show ala Big Brother a na konci dokonce o horor ala Horizont Událostí (jo, přesně tam už jsme to všechno viděli). Nadruhou stranu se ale nechal porazit nutností použít klasické heroické modely smrtí "buď já, nebo zhebnou všichni" a tak se film místy kazí. A tak to jde celým filmem. Chvíli nahoře a chvíli dole. Poslední dole bylo bohužel to největší. Mám na mysli hororovou poslední třetinu, kde i když se mu podařilo v některých scénách navodit hodně napínavou atmosféru a to také díky kameře s efektním filtrem, stejně bych si na konci této hvězdné plavby představoval něco jiného. P.S.: Můžete mi někdo vysvětlit, proč mají tvůrci scifi potřebu myslet si, že kde není vzduch není ani gravitace? ()

Brusíček

Tenhle sci-fi film patří k mým nejoblíbenějším, je až k nevíře jak se tento nízkorozpočtový snímek povedl. Vše mi tu přišlo reálné, škoda jen že se do tohoto filmu nenasypalo více peněz, potom by to mohla být opravdu pecka. Skvěle zahráno, Cillian Murphy, Hyroyuki Sanada, Chris Evans. Nebýt toho "Seschlého mutanta" bylo by to za plné body, a tudíž tedy 95%. ()

MovieFive

Wow! Tomuhle filmu podle mě nic nechybělo, skvělá akce a atmosféra a jako ve většině Boylových filmech výborná hudba. Chápu, že je to možná klišé o záchraně planety, které už jsme viděli stokrát, nicméně Sunshine si mě zatím získalo nejvíc. ()

from

Hm, i malý dítě ze základky musí vidět, že základem filmu je naprostá hovadina... a to prostě překousnout nejde. ()

Wardan

Danny Boyle je král. Udělat z tak průměrného a klišovitého scénaře, který tak okatě vykrádá Horizont Události, takovou pecku, to musí být člověk opravdu génius. Nádherný vizuál, skvělá režie a absolutně famózní soundtrack. ()

RedHot

Chybí mi tam návaznost a taková lidštější tvář. Proč se stal kapitán Ikaru 1 nestvůrou? Nedalo se nějak blíž ztvárnit charaktery jednotlivých postav, abych měl větší přehled o tom, komu vlastně fandím - nebo spíš, kdo vůbec ještě žije? U podobného Vetřelce tenhle problém nebyl. --- Námět krásný, zpracování po efektní stránce působivé, ale dlouho asi době neodolá. Na ten Mars už se těším. ()

paul.cz

Hvězda o hmotnosti slunce na konci svého života náhle vyhasíná, místo aby začala konzumovat helium? Ve vakuu člověk zmrzne téměř okamžitě, nikoliv vlivem radiace až za několik hodin? Superpočítač, který potřebuje autorizaci dvou členů posádky, aby bylo možné odvolat bezpečnostní protokol pro zajištění úspěchu mise může jednoduše "vypnout" i neoprávněná osoba? Škoda tolika nelogičností, které u většiny filmů přehlížím -- v tomto žánru očekávám více. Jako největší pozitivum vidím skvělou atmosféru a hudbu. ()

rexino

Vizuálne neskutočný film, ktorý doteraz ľutujem že som nevidel v kine(podobný film ako gravity, ten som na šťastie v kine videl). Soundtrack je neskutočný a husia koža naskakuje pri každej scéne, ktorá je sprevádzaná touto krásou. A..... potom príde totálne blbý zvrat vo filme ktorý celú túto krásu a atmosféru nabúra a vy si poviete ČOŽE???!!! Hneď na začiatku filmu som si povedal že fyzika ide bokom, to by nevadilo. Ale v deji sa vyskytovalo proste príliš veľa nejasných vecí. Ja som zaťažený až príliš na audio-vizuálny zážitok (to je pre mnohých stále nepochopený dôvod prečo mám proste radšej filmy ako knihy) a ak má film takéto scény, tak dávam 5 hviezd a najbližšie 3 mesiace si tieto scény pozerám až dovtedy, kým ich nepoznám naspamäť úplne aj odzadu. Ale nemôžem si pomôcť, tu ani takéto scény nezachránia to, čo mi to pokazilo. Zatiaľ 4* ()

Platom

Jeden z epických Sci-Fi filmů, kde stojí za vyzdvihnutí především vizualizace, hudba a několik scén, které zajisté vstoupí do filmových dějin. Bohužel se zde najdou i dosti hluchá místa, při kterých divák nervózně čeká na další neuvěřitelnou scénu. Hodnotím za velmi silné 4* ()

Druury

v čem se většina z Vás rejpe!? super film, atmosféra by se dala krájet.. jako bych tam byl s nima! bomba! bomba! bomba! doslova! ()

Extrakritik

Nejlepší sci-fi snímek roku 2007.Ale ve filmu byla jedna scéna,která zkrátka nedávala smysl a proto musím strhnout jednu hvězdičku.Soundtrack je mimochodem geniální.90% ()

Lukin413

Tři čtvrtiny filmu sledujeme inteligentní sci-fi, které vyznívá velmi realisticky, postavy jednají poměrně logicky a s nabalováním dalších a dalších problémů mise narůstá i napětí. Poslední čtvrtina filmu se bohužel změní (spoiler?) na poměrně primitivní béčkovou vyvražďovačku, škoda. ()

Bozvav

Vizuálně dokonale vymazlená hnačka, kde dění, zejména v poslední třetině filmu moc smyslu nedává. Upřímně, některé sekvence byly nádherné, ale jako celek mne to vůbec nechytlo. ()

Lindushka

Vyzeralo to sľubne, ale potom sa to nejako zvrhlo. Najviac mi vadilo, že nebolo jasné o čo tomuto filmu vlastne išlo. Spočiatku sa to tvárilo ako seriózne sci-fi s vedeckým a odborným podtónom, potom to začal byť nejaký nepodarený horror... Tiež som nepochopila niektoré samoúčelné scény, napr. ako sa ten psychiater rád díval do Slnka, čakala som, že to bude mať neskôr nejaké vysvetlenie alebo význam a nie že to bol proste magor čo si nechal spuchnúť ksicht, alebo mi nebolo jasné, prečo mal byť náhradou za kapitána nejaký strašpytel, ktorý chcel najdôležitejšieho fyzika vyzliecť zo skafandra, aby sa zachránil v čase keď už bolo jasné, že smrť posádky je len otázkou času a je treba teda ešte tak trochu zachrániť to ľudstvo - však na to tam išli... Vôbec je trochu divné, že na záchranu ľudstva by na Zemi vybrali skupinku zloženú zo samých magorov a ten najväčší magor dokonca velil Ikarusu I. Toľko magorov by nenašli ani v blázinci, pritom človek by predpokladal, že než sa vyšle zo Zeme posádka s takýmto dôležitým cieľom, aspoň sa otestujú ich morálne, charakterové a iné vlastnosti a vypracuje osobnostný profil. ()

Ka!n

50 mil.d? Vážne? Ani se tomu nechce věřit. Uchvatné ve všech ohledech. Danny Boyle to zvládl na jedničku s hvězdičkou. ()

tragos

Boyle & scifi? Nespoutanost a živočišnost Mělkého hrobu, Trainspottingu i Extra Lifu jsou tatam, zbylo z nich opravdu jen pár střípků. Sunshinu naopak vládne rozvláčnost s předvídatelností, ale taky jistá poetika a dobře zachycená dusná atmosféra. Pastva pro oči? Ano i ne. Ano proto, že záběry na sluneční kotouč a vesmírnou loď jsou úchvatné, ne proto, že vizuální stránka filmu kromě nich a závěrečných pár minut nic jiného nenabízí. Těch podledních pár minut, kdy se čas a prostor "zbláznily", bylo ale zajímavých. Děj filmu je jen variací na oblíbená "scifácká" témata, včetně filosofické roviny (byla-li tam nějaká). Argumentace letu ke druhé kosmcké lodi je vážně vtipná -- ale jak jinak vymyslet zápletku, že? Naštěstí film táhnou vynikající herci, jejichž výkony jsou nezvykle vyrovnané a kvalitní. ()

hazaba

Pár pěkných záběrů na Slunce nezachrání nesmyslnost a předvídatelnost děje. Původní myšlenka filmu- znovu roznítit Slunce a tím zachánit Zemi, je docela zajímavá, zrovna tak by mohlo být zajímavé "zkoumat" vztahy členů posádky na palubě, jejichž charaktery jsou velmi rozmanité - od kldného a rozhodného kapitána, přes vznětlivého hlavního inženýra, hysterického zástupce velitele, po racionální bioložku a především "hlavního hrdinu" fyzika. Bohužel v momentě, kdy se na séně objeví druhá loď (tedy první) a její zombijský kapitán, jde všechno od desíti k pěti (nebo přímo k nule). Herecké výkony hlavních představitelů jsou velmi dobré, ale jak se říká, kde nic není, ani smrt nebere. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace