Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

cyright

Z počátku výborná atmosféra, až mi chvílemi bylo z toho slunečního žáru horko. Film bohužel sráží sám sebe na kolena tolikrát použitým klišé, kdy se veliká vesmírná záhada změní v *SPOILER* klasickou vyvražďovačku s jedním zlounem. Od toho okamžiku je vše až do konce jasné a předvídatelné. Pro dobro snímku naštěstí pracuje ještě výborná hudba, která krásně buduje napětí a filmu velice těsně zachránila 4*. EDIT: Po druhém shlédnutí měním názor. Je to natočené velmi šikovně a promyšleně, že i vraždící klišé se dá překousnout. A některé momenty (přelet merkuru, smrt na štítu, smrt v observatoři) mají velkou sílu a hloubku. Proto nakonec slabých 5*. I dnes (2010) považuji tento film za jedno z nejlepších sci-fi posledních let. ()

chlebos

Není to uplně čistá pětka, ale na velkém plátně vás sluncem zalitá kosmická loď prostě dostane. Krásná vizualní podívaná. ()

druhaveta

Po dlouhých světelných letech seriózně vystupující vesmírná sci-fi (vědeckou stránku neřešit), která v poslední třetině graduje do sice o něco méně seriózního, ale o to napruženějšího psychedelického slasheru. ()

PolluxGem

Z tohodle filmu mám smíšené pocity. Je tu velmi dobrý nápad, který ale nebyl zcela dobře rozvinut. Myšlenka skupinky uzavřených lidí po delší dobu není originální, ale k tomuto tématu se více než hodí. Záporný hrdina nebyl moc promyšlen, a celkově celý konec nebyl dobrý. ()

pjeer

parádní sci-fi, bez jakýchkoliv hluchých míst, film je nabitý událostmi (i nepředvídatelnými) které baví, vizuální stránka také super ()

Louie

Bohužel hromada nelogičností diváka dokáže zkrátka občas znudit daleko rychleji než celý film. A tem je stejně jen plný nudných postaviček... ()

messi@h

Režie: ***** Scénář ** Danny Boyle mě až tímhle filmem přesvědčil, že má opravdový talent. 3/4 filmu jsou skutečně skvělé, tady bylo zaděláno na nový SF milník. Režie je natolik sugestivní, že neřešíte případné fyzikální nesmysly nebo místy jistou účelovost. Jenže od okamžiku příletu k Ikaru 1 začne režii házet klacky pod nohy scénář, který je náhle děravý jak rybářská síť. Př.: Když vyšlete loď, jejímž jediným účelem je shodit nukleární bombu do Slunce a na výsledku mise zavisí osud celého lidstva, nevyškolíte pro jistotu kvůli zastupitelnosti v případě nehody nebo úmrtí každého člena posádky k zacházení s onou bombou? Další př.: Půjdete navštívit vrak lodi putující roky kosmickým prostorem v extrémních podmínkách blízko Slunce bez skafandru, když si nemůžete být jistí, v jakém stavu je trup lodi? Do třetice.: Pokud je na lodi počítač, který je chlazený v mrazivé lázni, nejspíš vybavíte údržbáře nějakými dobře zateplenými neprosakujícími "montérkami", aby vám při případné delší opravě nezmrzl. Atd. Takže pokud Danny Boyle bude pracovat s lepšími scénáristy, je na co se těšit. 70% ()

arkie

Vizualne super, naladovka, velky potencial. Neskor tomu zacne dochadzat stava vinou pomerne riedkeho scenara a nepochopitelnych charakterov. Nechapem, preco sa to muselo ku koncu zvrhnut do klasickej vesmirnej nahanacky s horovimi motivmi, ale co uz. Koniec je trochu sklamanie, mohlo to byt inak. ()

Respex

První zhlednutí mě zaujalo. Druhé mě nadchlo a třetí (v kině) bylo úžasné a potvrdilo mi, že Murphy je klasa. Tak čisté, surové sci-fi se jen tak nevidí. V současnosti jsme zahlceni hromadou podprůměrných blábolu, ale naštěstí tu jsou filmy jako tento. Za mě 5* DVD jsem zakoupil za 75 Kč v Datartu. Snad jednou nebo dvakrát v životě jsem měl takovou radost z nákupu filmu. ()

Karmin

Čte někdo moje komentáře? No, tak pro tenhle film vemte ten od Cervenaka a zfúzujte ho s tím od Monologa a budete mít můj pohled na věc. (až na tu poslední Monologovu větu: je jasné, jak ho to mohlo spálit, stačí dávat pozor). Taky se mi víc líbila první část, ta atmosféra vesmírné lodi s one way ticket má prostě grády (konkrétně přesně do času 1h 13min). Ale konec je vážně nedotažený, chybí mu prostě to NĚCO. Jenže, dokončujte nějak rozumně film, u kterého je každému jasné, že to musí skončit smrtí celé posádky! Jej, teď jsem to prokec...Jo a ke všemu umře jako první postava, která byla můj favorit od první vteřiny!____PS: tvůrci se fakt snažili, aby to všechno vypadalo věrohodně, vědecky a smysluplně, tak se tvařte, že jim to žerete, ju?____Doplněk: Je tam vážně ale fakt strašně moc logických chyb! Furt nacházím další! Ten scénář je děravý jako ústa staré squaw. Ať už to člověk bere detailně nebo v celku - ten film je neuvěřitelná hovadina. Ale pořád je dost působivý, abych mu ty **** nechal. ()

loveless

Další spolupráce Dannyho Boyla a Alexe Garlanda. Naprosté vítězství formy nad vším ostatním - ale popravdě, vůbec mi to nevadilo... ()

alienemo

Blbé a nudné. Tento film je nudný až hrôza, Evans dokazuje svoje kvality neherca a dej je nezmyselny až strach. Proste ma to nezaujalo aj ked vizuálna stránka je slušne spravená. ()

MeaCulpa

Takhle inteligentní scifi s přesahem už tady dlouho nebyla. Audiovizuální skvost, který Murphyho hudba společně s Boylovou režií táhne směrem ke kultovním klasikám typu 2001: Vesmírná odysea. Jen škoda, že film s příchodem Pinbeckera trošku ztrácí tempo, ale za nádherné scény typu opravy solárních panelů nemůžu dát miň než 9/10. Jestli tenhle film opravdu stál jen 25 milionů liber, tak je Boyle génius, protože ten film vypadá minimálně třikrát dráž. ()

Jablek

Vizuálně zajímavý, ale tim to hasne. Nepamatuju si, kdy naposledy se mi stalo u filmu, že sem tolikrát nevěděl, co se to tam vlastně děje, respektive věděl co, ale nevěděl proč. A to sem byl střízlivej a nemyslim si, že by mi něco důležitýho uniklo. Zlatá 2001ka :) ()

elshish

Co mě naprosto dostalo u tohoto filmu, je luxusní ambientní muzika :) Opravdu dlouho jsem nebyl tak mile překvapen. Sice konec má typický doják , ale i tak supr :) ()

Dubron

Spousta logických chyb, nesmyslů, absence myšlenky, klišé na klišé, ale na druhou stranu pěkné efekty, režie a kamera Alwina Küchlera (Proof, Ratcatcher). Žádný kult se nekoná, ale pár scén má ten potenciál. Celkem vzato, příjemná podívaná. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace