Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

Kingjiri

Nemůžu si pomoct, ale Sunshine by určitě byl působivější, kdyby posádka Icaru 2 sváděla "boj" jenom s vesmírem, sluncem a náročnou misí. Od chvíle, kdy měl Icarus 2 o jednoho pasažéra navíc (btw. nechápu, proč takovejhle spoiler zmiňuje oficiální distributorskej popisek), šla do tý doby solidně budovaná atmosféra s napětim do kelu. Kdyby aspoň šlo jenom o blázna a ne nějaký nadpřirozeně zmutovaný individuum bez snahy osvětlit jeho vznik, dalo by se ještě leccos zkousnout. Jakoby tvůrci nevěděli, jestli chtěj spíš něco filozofičtějšího nebo mainstreamovějšího. Na akci se mohlo klidně přidat formou řešenim dalších technickejch potíží nebo neshodama uvnitř posádky, ale "vyvražďovačka" byl poněkud nešťastnej způsob. Za filmařinu (s výjimkou haluzní kamery při záběrech Pinbackera), herecký obsazení, hudbu a neobvyklou evropskou produkci v rámci scifi žánru, třetí silnější hvězda. ()

Mik_e

Krásné, napínavé, i díky hudebnímu doprovodu velice podmanivé. Celou dobu jsem myslel na jasné 4*, než přišla poslední zhruba půlhodina. Díky tomu, do filmu se naprosto nehodícímu se závěru, dostane tahle Sluneční odysea 70%, i tak spokojenost. Ale škoda, škoda. ()

neo93

Skvělý sci-fi snímek, ve kterém jsme rovnou hozeni do celého problému příběhu. Slunce pomalu vyhasíná a jedinou naději lidstva je jedna posádka vesmírné lodi, která má za úkol pomocí nukleární bomby uvést Slunce znovu do činnosti. Žádné zbytečné ukazování zbídačené země nebo nábor záchranného osazenstva lodi, či hlubší a bližší poznávání členů posádky. Přímo jen sledujeme posádku Ikarusu 2 s jediným cílem a to zachránit naši planetu před vyhynutím. Docela dobře zpracované ale nic, co bych již neviděl v některých jiných a žánrově podobných filmech. Vidíme také několik otřepaných a klasických výstupů, které jdou napříč filmem. I přesto jsem se dobře bavil a závěrečná půlhodinka je výborná, když se celý snímek přemění až skoro do hororové podoby, kdy se na scéně objeví nezvaný host. S perfektní audiovizuální stránkou se jedná o velmi podařený snímek Dannyho Boylea. ()

Sweat55

Vizuálně fantastický a ty záběry plavidla řítícího se vesmírem ke Slunci jsou pořád moc pěkný. Posádka taky dobře zahraná, ale párkrát jsem měl problém s jejich chováním. Což by nevadilo, ale na čtyři hvězdy to shazuje "pátý člen posádky". Scény s ním byly fakt příšerný a mě z nich bolela hlava. Jinak je to ale parádní lahůdka pro fanoušky vesmíru. ()

Maximilianus

Film má dobrú atmosféru a relatívne aj zápletku. Vadili mi na ňom dve veci. Jednou z nich boli občasné chaotické prestrihy, ktoré ku koncu filmu nabrali na intenzite a kvôli ktorým som veľakrát nevedel kde je kto a čo sa presne deje. Druhou a pre mňa menej závažnou bola hororová zložka tiež od poslednej tretiny filmu. Nejako som stále čakal, že niečo také príde, ale film by pôsobil kvalitnejšie a vyzretejšie bez nej. 7,2/10. ()

Hashirama

Symbol filmového zážitku. Boyle svým vizuálním mistrovstvím zalévá obraz opojnou sluneční výhní, Garland utahuje šrouby a graduje vyprávění až na hranu, Murphy se vám zaryje hudbou pod kůži jako nic a herci vám předají emoce do mrtě. Dokonalá souhra všeho, co dělá film filmem, která se zformovala ve velké epické vyprávění s filozofickým přesahem, jehož obrazy vám zůstanou v hlavě dost možná napořád. ()

sanikope

Prva polovica- veľmi dobrá 4. Druhá s Frediem Kruegerom si nezaslúži ani odpad. Škoda, dobrý štart a úžasný nápad - recconection s ikarus 1- no ten moment keď sa vzajomne prepoja sa pre mňa film skončil. Odskočil si scenárista na cigaretku a Danny sa rozhodol že to dokončí bez neho...? ()

Kritik.

Chcel som napísať rozsiahlejšiu recenziu...ale ten umelý scifi-hororovo-alien-masaker-trápny zvrat ku koncu bol vážne odveci. Kde sa vzal, tu sa vzal, tam kde nik nemohol žiť, odrazu dlhodobo žije potvorka z Resident Evil. Dlaň na tvári, prekrúcam oči, pokazený dobrý film. Koniec hlásenia. ()

Jilda15

Hodně hodně napětí. Morální rozhodnutí mezi zabitím několika pro dobro celé posádky/celé mise pro záchranu lidstva. V druhé půlce filmu se navíc objevuje i boj proti nihilismu. My kind of movie. ()

Hellknight12

Dnes pozreté po pár rokoch. Stále skvelý film. Sci-fi príbeh, ktorý sa jedného dňa stane aj keď je skôr pravdepodobnejšie, že sa zničíme sami. Máme tu skvelú atmosféru od začiatku až do konca. Máme tu napínavú atmosféru, tiež tu nechýba klaustrofóbia. Skvelé napísané charaktery postáv. Nech rozmýšľam koľko chcem, tak nevidím na tomto filme žiadnu chybu.Film môžem odporučiť každému kto má rád kvalitné sci-fi. Celkové hodnotenie za mňa je 85%. ()

shifter

Nebyt zaverecnych horrorovych 10-15 minut, dal by som 5 hviezdiciek. Ale film urcite stoji za to vidiet, a to na velkom platne :) ()

Looka

Zajímavý námět, neotřelá zápletka a originální ztvárnění (jak už bývá u Boyla zvykem) dělají z tohoto filmu víc než další řadovou sci-fi. Na jednu stranu "krásné" vizuální scény na druhou tíživá atmosféra jak z prvního Vetřelce. Určitě se jedná o jeden z nejzajímavějších sci- fi (hororů?) poslední doby, který vás donutí se aspoň na chvíli zamyslet. A to není vůbec málo. ()

aik

Bomba. Možná, že to trochu kopíruje námět Horizontu, ale mě je to jedno, tohle sci-fi drama, bylo po dlouhé době opět filmem, který mě přikoval k pohovce a nedal mi čas vydechnout. Vizuální stránka byla naprosto brilantní a hravě strčí do kapsy většinu Holywoodské produkce ("pane Singere příště se podívejte co jde udělat i z 1/5tinovým rozpočtem než nás budete krmit dalším vytunelovaným Supermanem" :) ) a i zbytek parametrů včetně herců (skvělý Murphy s Evansem) sedí přesně na svém místě. Pro mě obrovské překvapení a asi nej film první poloviny roku. Z Boyla se stává v mých očích evropský vizionář, který dokázal na našem kontinentě odstartovat další upadající žánr. ()

D.awi.d

Kdyby tam nebyl spálenej zombie kapitán,byl by to můj top 10 film... první hodinka a čtvrt je prostě dokonalá! To musíte vidět!To musíte prožít! ()

driver005

Ze slušně rozjetého vlaku Boyle během patnácti minut vyrobil cosi, čímž si pravděpodobně chtěl kompenzovat frustrace z malého rozpočtu. Sázka na kombinaci opáleného Freddyho Kruegera a rádoby abstraktně-uměleckého vizionářství se jednoduše nesešla s mým (a věřím, že nejen s mým) očekáváním. Výsledek je nemastný, neslaný. Neskutečně mě štvaly samoúčelné záběry, které se snažily přinést něco náramně originálního do jinak okoukaného schématu. Nemluvě o tom, že si hodinu po projekci nevybavím jediné jméno z Ikarovy posádky, což je další, ale bohužel zdaleka ne poslední minus. ()

Railman

WTF? Divná směs několika žánrů, poslední třetina mě odrovnala. Něco tak nečekaného, ale blbého, se jen tak nevidí. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace