Králova přízeň

• Nizozemsko

The Other Boleyn Girl

Drama / Historický / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 2008, 111 min

Kdekdo zná nechvalně proslulou sňatkovou politiku anglického krále Jindřicha VIII., proto je zajímavé sledovat ono „druhé Boleynovic děvče“, které, odstrčeno a zastíněno starší sestrou, nakonec bojuje právě o (sestřin) holý život. Dle románové předlohy se ale nám rozkládá rozpačité drama, až naivně čitelné, chladně unylé, bez jediné zásadnější scény. Režisér Justin Chadwick až trestuhodně prohýřil (úzkostně stejný pocit jsem měl i u Černé Dahlie Briana DePalmy) záviděníhodné hvězdné obsazení a navíc nenabídl zhola nic, co by film mohlo označovat romancí!! Hodně našedlých 60%..(10.6.2008)

Rozpočet $35miliónovTržby USA $26,814,957Tržby Celosvetovo $77,713,866Tržby za predaj DVD v USA $8,218,921 //počet predaných kusov 498,171║ Malá komorná dráma, ktorá po pomalšom rozbehu, kde sa príbeh len z ľahka hrá sa divákom a necháva ho v kľude prežívať rozmary Boleynových dievčat na kráľovskom dvore, postupne vybaľuje z ponúknutého príbehu o prehnanej láske ku kráľovi Henrymu silné tromfy, ktoré postupne vo svojej sile vyznejú samým záverom filmu, kde príde na skutočné sekanie hláv za oddanú lásku ku kráľovi. /videl v kine: 80%/(2.1.2009)

film, ktorý - nech si hovorí kto chce čo chce - stavia na hereckom/ženskom súperení Portman - Johansson (zlá - dobrá, prolhaná - nevinná, bruneta - blondína: vskutku "oceňujem" prvoplánový casting - a to nielen v hlavných úlohách, ale kráľ musí mať ako jediný bradu, kráľovná bradavicu, matka prísny anglický výraz a otec/gigúrka falošne pôsobiace smiešne fúziky . . .) nie je veľmi originálny po stránke námetovej (historické/kostýmé filmy, kde nejde o boje, akčnosť a veľkovýpravnosť sú v poslednej dobe celkom zaužívané, Shakespeare in Love či Libertine sp toho dôkazmi), to, že historické fakty "strihá" úplne klipovo sa dá ospravedlniť tým, že filmu ide skôr o myšlienku, než o príbeh (fakt, že v danej dobe sa robili intrigy cez posteľ, zapredanie vlastnej rodiny za cenu zapáčiť sa kráľovi), pre mňa osobne to mohlo byť o desať až 15 minút kratšie, lebo to posledné naťahovanie, kedy už len divák čaká "kedy ju konečne popravia" (a ako to bude režijne riešené) je silnejšie, než záujem o to, aké ešte intrigy sa na plátne kombinujú, takže napokon priemerné 3 hviezdičky; a k tomu súboju - herecky aj žensky tentokrát vyhráva natalie (a to nielen preto, že mám radšej mršky ako slušňáčky); b.t.w. odporúčam oveľa viac Coppolovej Antoinettu alebo Margot!(3.2.2009)

Film, který má na půl televizní režii, ale kvězdné obsazení. Co hvězdné, rovnou superhvězdné. Dvě nejžádanější herečky součastnosti, obě dvě jsou sice krásné, ale tady jsem ani pro jednu slabost nenašel a Eric Bana, který je dobrým hercem, ale pro takovou roli mu chybí prostě šarm, kouzlu a charisma. Takže o nějakém výpravném velkofilmů nemůže být ani řeč. Vlastně Chadwick je další "zabiják" projektů a herců, protože tohle si určitě za rámeček nikdo z hlavní trojice nedá. Ze začátku mi to přišlo jako sladká limonáda, ale změnilo se to v ostrou pálenku, která občas fakt kopala. Emoce jsou cítit i v tom největším zákoutí a Natalie i Scarletta intrikují co to dá, ale když má přijít něco velkýho, prostá režie to shodí dolů mezi ostatní harampádí. __ Na dopoledne slušný, ale jako historický velkofilm? Ani za tisíc let! Tři s odřenýma ušima.(11.12.2008)

Ze začátku bylo všechno zajímavé a začalo se to hodně zamotávat. Krásne kostýmy, skvělí herci, dobrá zápletka, příjemná hudba, dobová atmosféra... to celé mi dávalo dohromady krásný historický film. Ale všechny ty intriky vedly jen k neuvěřitelnému trápení. Oddanost k rodině mě zaráží, všichni museli ustupovat a měli to za povinnost... Ženy neměly skoro žádná práva, královna rodila, dokud neměla syna... Že měl král dostatek milenek, to už nikoho nezajímalo, manželka tedy sloužila jen formálně. Přijde mi to neskutečné, i když o tom neslyšim poprvé. A tak když se mluví o téhle době, rozhodně si nepředstavim jen krásný šatičky... ale krutost, méněcennost, lhostejnost... prostě to na mě zapůsobilo natolik, že sem ráda, že žiju ve světě počítačů :) Jen chci dodat, že obě herečky to zahrály skvěle... Co se týče Natalie Portman, ona je dokonalost sama... a čím dál tím víc... herečka s velkým H !(31.10.2008)

• - Ve skutečnosti byl Thomas Wyatt ženatý s Elizabeth Brookovou (1521). (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Marie Boleynová, milenka Jindřicha, měla ve skutečnosti dvě děti Kateřinu a Jindřicha. Říká se, že jedno, nebo obě děti zplodil sám Jindřich. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Po poprave Anny Boleynovej za ňou smútil len málokto. Pre väčšinu ľudí zostala len uzurpátorkou, ktorá vyhnala zákonitú kráľovnú a dostala za to spravodlivý trest. Nakoniec ale Anna predsa len všetky ostatné manželky Henricha VIII. (spolu ich bolo až 6) "tromfla", keďže jej dcéra Alžbeta sa stala ako Alžbeta I. najslávnejšou a najobľúbenejšou panovníčkou, akú kedy Anglicko malo. (PinkButterfl)