Street Kings

Králové ulice

(festivalový název)

Krimi / Drama / Thriller / Akční

USA, 2008, 104 min

[imdb: 7.0/10] | me: Drsnej podla, tvrdé praktiky, špinavé mesto a krvavé prachy v akčnej oddychovke, ktorá nijako nevybočuje zo žánrových koľají, ale vďaka Keanu-ovi a kvalitnému tempu stojí za to. Film ponúka všetko čo divák očakáva (a nebyť záverečného klišé) bolo by to ešte o čosi lepšie. Celkovo je to ale dobrý akčný kúsok. "How can you shoot a guy taking a dump? I mean, seriously, that's sacred. That's like shooting a man in church."(20.12.2010)

Rozhodně kvalitní přírůstek do žánru, ale čekal jsem o chlup nápaditější scénář nebo nějakou ultimátní scénu, která by Street Kings katapultovala do zapamatování hodného nadprůměru. Takhle je to jenom hodně solidní řemeslo, ve kterém Keanu Reeves znovu dokazuje, že drsného poldu zvládá levou zadní. 7/10(25.5.2008)

Ayer opět ve svém živlu zkorumpovaných poldů a velkohubých 'what's up man?' už tak nějak nemá co by nabídnul nového a tak omílá stále dokola zaběhlý koncept policejní story s ústřední postavou, která se do klubíčka lží, podvodů a podrazů zamotává jako Forest Whitaker do své role (ten chlápek je neskutečný, s přehledem nejlepší herecký výkon). Dvě přestřelky, Hugh Laurie házící cynické hlášky (kde je nabral?) a chodící bez hole (kde ji ztratil?), policajt, který ztratil ženu a utápí své problémy v alkoholu a hlavní záporák, kterého jsem vážně odhadnul poprvé, co vstoupil na scénu. Bída, bída, bída. Nic nového, jen natočené s pěknou kamerou a dobrými herci. Půl hodinka keců a scén, které jen protahují očekávaný závěr, klišoidní dialogy kam se jen podíváte a hafo negrů ochotných udělat pro záchranu své řitě cokoliv. Hugh Laurie ve svém prvním výstupu pobavil (mohlo za to určitě i prostředí, wtz), scéna s ledničkou potěšila a jak už jsem říkal, Whitaker bral dech. Ale je to sakra málo, motherfuckers. [Přesná stopáž: 104 min](28.5.2008)

Špinavé, noční ulice, gangsteři všech "barev" a ražení, kapsy plné drog, ruce plné zbraní a byty plné bílého masa, nadto jeden zkorumpovaný chlastající policista a atmoséfra je na světě. Keanu Reeves bere zákon do svých rukou a v duchu neo-noiru odhaluje, jak je v jeho čtvrti obtížné rozlišit policajta od mafiána (doslova). Nic moc originálního, první polovina dokonce zavání béčkovitostí, ale pak se to zkomplikuje, zahustí a žánrová klišé se alespoň z menší části zahalí pod roušku slušné kriminálky. Děj je sice samozřejmě smyšlený, ale v něčem se do černého přeci jen trefuje - řada policistů svého postavení zneužívá a je takřka nemožné jim to dokázat. Původně zde byly slabé 4*, ale s odstupem přehodnocuji na silné 3, přeci jen na tomto filmu není nic světoborného. 7/10(28.1.2009)

Keanu Reeves coby oprstýnkovanej policejní drsňak Tommy Ludlow, co ráno po zazvonění budíku hnedle kontroluje pistoli, aby mohl dopadnout (lépe zastřelit) další grázly, co se prohání po losangeleských ulicích. David Ayer, sic jde ruku v ruce s moderními trendy, mu nabízí jen velmi tradiční děj o morálce v policejním světě a mě už zrovna nebavilo poslouchat tuhle lehce obehranou písničku. Těžkotonážní policejní buldoci se s ničím nepářou, přičemž Tommy je nejvýraznějším architektem nočních jatek. A sic to není žádný svatoušek, má tu smůlu, že stojí na špatném konci spletitého korupčního provazu. Tvůrci nabídnou několik skvostných akčních scén, ale stejně jako mě Ayer ani před třemi lety neuspokojil svými Harsh Times, kde se rovněž snažil být za každou cenu ultradrsnej a vulgární, tak i pro tentokráte si myslím, že by se jeho atmosférický thriller více vyjímal na nějakém pěkném lesklém nosiči v půjčovně. Michael Mann je Michael Mann!!(29.5.2008)

• - Vo filme mal hrať tiež Sean Penn. (ladko)

• - Jako scénáristu se jim povedlo ukořistit Jamese Ellroye (L.A. přísně tajné, Černá Dahlia). Ellroy má se zločinem vlastní zkušenost. V roce 1958, když malému Jamesovi bylo deset, tak mu brutálně zavraždili maminku. Ellroy v roce 1996 napsal své memoáry "My Dark Places." (Rodriguez)

• - Detektiv Tom Ludlow (Keanu Reeves) jazdí autom Dodge Charger SRT8 a nosí hodinky značky Rolex GMT Master II. (lskala)