Street Kings

Králové ulice

(festivalový název)

Krimi / Drama / Thriller / Akční

USA, 2008, 109 min

Kvalitne a pri niektorych scenach brutalne natoceny kriminalny thriller alebo skor drama z prostredia skorumpovanych policajtov. Nepatrim medzi tych, ktori by uz mali scenar dopredu v hlave a potom by som bol sklamany, ak by sa scenar filmu uberal inak. Ja sa radsej necham prekvapit tym, ako sa film bude dalej uberat a pri tomto filme bolo dost scen vratane zaveru, ktore ma prekvapili, takze som bol velmi spokojny. Forest Whitaker a Keanu Reeves podali perfektne vykony a taktiez dokonala hudba Graeme Revella urobila svoje... 07.05.2008 _______ Keanu Reeves - (Det. Tom Ludlow) +++ Forest Whitaker - (Kap. Jack Wander) +++ Hugh Laurie - (Kap. James Biggs) +++ Chris Evans - (Det. Paul Diskant) +++ Jay Mohr - (Seržant Mike Clady) +++ Terry Crews - (Det. Terrence Washington) +++ Naomie Harris - (Linda Washington) +++ John Corbett - (Det. Dante Demille) +++ Produkcia: Arnon Milchan +++ Hudba: Graeme Revell +++ (Videl v kine 06.05.2008) +++(7.5.2008)

Me tyhle kriminalky o policajtech moc neberou, ale sem tam se nakej paradni kousek urodi a tohle je jeden z tech pripadu. Uz samotnej pribeh me prekvapil, celkem originalni, taky diky Reevesovo postave nekompromisniho poldy, kterej vse resi pistoli, ale je to vlastne kladas. Navic je film docela svizne natocenej a hlavne je paradne drsnej a krome asi 15 minutovyho hluchyho mista po uvodni akci se porad neco deje. Herecka sestava je taky fajn, nejlip asi hraje Whitaker, Reeves taky rozhodne neni spatnej, ale tady je to spis diky pekne napsany postave, nez ze by hral nejak uzasne. No a rozhodne stoji za zminku Laurie, sice jeho hlas neni tak udernej jako v dabingu House a ta jeho pleska je trochu divna, ale rozhodne hraje dobre. Celkove proste skvele natocena, dobre napsana a zajimave obsazena kriminalka, na kterou klidne jeste nekdy kouknu.(27.2.2009)

Ayer je späť! I keď mnohých svojím predchádzajúcim filmom nesklamal, mňa áno, ale teraz mi to všetko vrátil aj s úrokmi. Pekelne nabrúsená mašina, ktorá silne konkuruje všetkým filmom o skorumpovaných ochrancoch zákona. Scenár z drsného života policajtov je skvelo napísaný, jeden zvrat strieda druhý a potom sa to všetko ešte raz zvrtne úplne naopak, ale stále to má svoju ucelenú rovinu a príbeh (silného scenáristického komba Wimmer-Ellroy) Ayer drží pevne v rukách. Navyše Keanu je neskutočne pri chuti a vidno, že si svoju postavu užíva, akoby po nej túžil už odmala a teraz sa mu splnil detský sen. Ayer teda takmer pokoril svoj slávny 'Training Day', ale nakoniec ostali oba pre mňa na rovnakej úrovni. Kto by to čakal, že tá istá téma bude aj po tretíkrát v rukách toho istého režiséra stále tak horúcim uhlíkom. 90%.(6.12.2008)

Scénář: James Ellroy, Kurt Wimmer, Jamie Moss .. Konnichiwa is Japanese. It's insulting to Koreans. Svěže natočená kriminálka, která přeci jen sklouzne k tuctové šabloně o "probuzení se" v hordách korupce a vražd. Díky tomu jsou Street Kings nakonec jen jednorázová (pravda řádně stylová) podívaná, kde tvrdě řádí skvělý Keanu Reeves a jeho věrná pistole.(26.5.2008)

Systém policajnej práce je skorumpovaný a slúži záujmom mocných. Králi ulice divákov presviedčajú, že nie systém, ale konkrétni mamonári a ich sluhovia v polícii sú tí odpudzujúci a zlí. Zároveň ponúka riešenie. Spočíva v ráznom odťatí zhnitých častí systému, aby - síce naďalej krivoľako, ale predsa len o kúsok spravodlivejšie ten istý systém mohol fungovať ďalej. Základom sú čestní a nekompromisní jednotlivci. Ich prototyp predstavuje vysoko mravný policajt v podaní Keanu Reevesa. S dokonale tvrdnúcim výrazom nenávisti v tvári stále nekompromisnejšie odstraňuje z povrchu zemského predstaviteľov zločineckých komplotov. Poznámka: Alkoholová presiaknutosť hrdinov dnes už zďaleka nepredstavuje taký problém ako kedysi. To je, popri spomenutom základnom predpoklade filmu - obhajobe existujúceho stavu - nenápadná propaganda alkoholovej lobby, ktorá v reklame aj vo filmoch poráža na hlavu lobby cigaretovú. Vďaka tomu nejedným pohárikom potúžený chlap či žena môže stále konať vysoko hrdinské akčné činy.(21.4.2014)