Když se náš čas na Zemi chýlí ke konci, je skupina výzkumníků pověřena nejdůležitějším posláním v lidských dějinách: cestou za hranice naší galaxie, při které má za úkol najít mezi hvězdami pro lidstvo nový domov. (Warner Bros. CZ)

Jiriczzcek

Čekáte, čekáte a nakonec zjišťujete, že nic moc velkého nepříjde. Přesto díky Imaxu odcházím spokojen. Vtip nastaven na 40%, napětí nastaveno na 70%, zpracování nastaveno na 90%, hudba a zvukové efekty nastaveny na 65% a upřímnost nastavena na..... edit 7.10.2015 Po shlédnutí filmu Marťan, zvedám hodnocení na 5*. Není tak lehké natočit scifi film z vesmíru. ()

iXtr3m3

Nie, nebudem kritický kvôli zrovnávaniu s Odyseou alebo Kubrickom. Nech už majú tieto filmy akúkoľvek váhu, dnes si ich už nedokážem znovu pozrieť, pritom 70-80 roky sú moje srdcové. Interstellar nepasujem za blockbuster, to boli Transformeri, ani za sci-fi, to bol Star Trek, toto je SILNÝ film, ktorý sa len vezie na sci-fi pozadí, ukazuje svet, aký môže byť (dúfam, že nebude) a silné momenty strieda s inteligentným humorom (robotická kolónia :) Je to kvalitný "mindfuck", ktorý nesadne každému a už vôbec nie jednoduchému divákovi, pretože sa v ňom viac hovorí ako deje, ale všetko, nech je to pre určitú sortu ľudí akokoľvek WTF spracované, je to medzi sebou previazané a dáva to zmysel a kde máme zdanlivo scény bez náveznosti alebo vysvetlenia, tam niekto vidí logickú dieru, ja tam vidím priestor na fantáziu a nie len konzum. Jeden z mála filmov, kde som nevedel, ktorá scéna ako skončí, ako skončí celý film, kto je kto atď... Jednoducho Vesmírna odysea nového tisícročia, nech si hovorí kto chce čo chce... Po niekoľkých rokoch dielo, pri ktorom, keď sa tajil dych mne, tak bolo ticho v celom inak natrieskanom kine, keď som sa zasmial ja, tak sa zasmiali aj ostatní, keď som sa opájal scénami, tak to robilo aj zbytok kina, žiaden "výkrik do tmy" ani čierna ovca... Hviezdne zloženie pred kamerou aj za kamerou tomu už len dodalo totálny zásah do môjho osobného rebríčka "silných filmových zážitkov"... Silnejšie v konečnom dôsledku ako AI alebo Andrew, ale pritom nie nasilu tlačiace na pílu ako napr. AI (inak dokonalý sci-fi ciťák), jednoducho dokonalý film pre dospelého diváka... Dokonalé technické spracovanie, nechávajúce ďaleko za sebou digitálnu a sterilnú Gravitáciu, atmosférický hudobný podmaz, úžasné scenérie, originálna práca s časom a dejovými líniami... Nolan je u mňa vo vodách svojho žánru rovnocenný Spielbergovi, Lucasovi či Cameronovi. Za mňa 100% ()

leon_id

"Christopher Nolan to dokazal! Natocil film, kterym prekonava sve predchozi dokonala dila, splnuje nemala ocekavani vsech svych fanousku a predklada celemu svetu nadcasovy vesmirny opus"...strih...radeji si v kine kontroluju vstupenku, jestli opravdu bezi film, po kterem vsichni odchazi rovnou do vycvikoveho programu NASA, protoze chteji zazit tu vsechnu opojnou krasu, kterou do nich Nolan 3 hodiny tlaci. Narozdil od vsech recenzentu tu bohuzel nerozeznavam kvalitu analogoveho materialu, imax kamery a investici 160 mega. Nektere vesmirne sceny na me pusobi az trosku papundeklove a zachranuji to az vylety islandskou krajinou, kde si chcete na vsechno sahnout, pustit si k tomu sigur ros a vecer pak sednout s bjork na kafe. Dejova linka je misty dost nevyvazena, natahovana a nekdy az moc tlaci na divakovy emoce. Nestava se mi moc casto, abych u Nolanova filmu dokazal odhadnout kudy se bude dej ubirat a jak budou nektere postavy jednat. Nebyt tu par twistu, tak mam pocit, ze koukam horsi remake Sunshine. Nastesi to zachranuje herecka extraliga, kde ovsem muze byt rovnocenou konkurenci pro McConaughenyho pouze robot TARS. Zaverem se tu neubranim spojeni s "novym Fincherem" potrebuju film videt jeste minimalne jednou, abych ocenil vsechny kvality, ktere jsem asi na prvni pokus proste nezachytil, bohuzel jsem z Interstellaru a Zmizele odchazel rozpacity a s mirnym zklamanim. Pro me tedy zatim Nolanuv nejslabsi kousek, ktery ale i tak cni nad vetsinou filmu co jsem letos mel moznost videt. 75-80% upravim po dalsim zhlednuti ()

HiddenDragon

Nekdy bych chtel videt bratrum Nolanovym do hlavy, nebo do snu. Myslim, ze by to vydalo na nekolik dalsich hutnych sci-fi. V tomhle zanru si vytvorili vlastni nezamenitelny styl. I R. Scott nebo Cameron umi tocit skvele nabusene blockbusterove sci-fi, ale Nolani do toho davaji jakousi az trademarkovou esoteriku, ktera mozna nemusi sednout kazdemu, a na ktere ma nutno priznat lvi podil Zimmeruv soundtrack. Mne osobne to sedi a opet me jejich styl vtahnul a pohltil. I jejich verze apokalypticke budoucnosti Zeme je dosti odlisna a subtilni nez v klasickych bijacich. Zadne valky, zkratka boj o preziti, boj o novou urodu, jelikoz jidlo dochazi a planeta se zaprasnuje. Mozna je to trochu stridme vysvetleno, vlastne tu neni vubec rec o velkomestech, ale pro dej to staci. Rodinna pouta jsou zde nastinena lehce ale peclive, coz je pro emocionalni stranku filmu dulezite. Takze i kdyz se dej presune o radu svetelnych let dal, nebo bezi paralelne v jine galaxii i na Zemi, stale je citit ta citova souvztaznost postav, ktera divakovi nejednou nuti slzy dojetim do oci. Sci-fi (technicka) stranka je bravurni a Nolan ji ma proste zmaknutou bez debat. Velmi ocenuju ty textury - vsechny povrchy, kostymy, materialy...vsechno pusobi ze uz "ma neco za sebou", coz je velmi tezke vizuelne docilit. Vysledek je vsak perfektni "realisticnost" a uveritelnost kulis. Ne jako jina radoby moderni, ale tuctova sterilni sci-fi, kde vypadaji skafandry i lode, jakoby prave vyjely z vyrobny. A nejen tyto detaily, ale i cele svety jakoby vypadly z fantaskniho snu. Nolan ucelove (a realisticky) zanechava naproste ticho ve vesmiru, takze ve vetsine scen je dalsi "postavou" Zimmerova hudba, ktera je zkratka nadpozemska jako vzdy. Kdyz se k tomu pridaji vyborni herci (McConaughey je posledni dobou neskutecne vyzraly), a zajimava pointa, neni co resit. Mozna se jako u "Inception" (2010) bude divak misty trochu ztracet, protoze informaci a fyzikalnich jevu je tu zminena spousta. Take to vyzaduje od divaka nadhled a mysleni zalozene na relativite casu, kdy dej probiha paralelne, nebo ubiha jinou rychlosti na dvou mistech, nebo dokonce se mista i pres casoprostor prolinaji. Je to zkratka sci-fi jak ma byt, protoze o techto vecech dosud nevime tolik, abychom mohli jednoznacne rict, co mozne je a co ne. Nolan opet nastini vize, ktere by se jednou klidne mohly uskutecnit. Kdovi. Formou to opravdu hodne pripomina Kubrickovu "2001: Vesmirnou odyseu" (1968). Ale prave to, ze Nolan podava zaver mnohem vice vysvetlujici formou, tak mi vice sedi nez Kubrickova zcela neuchopitelna filosofie. [P.S.: pridavam opet jednu profi recenzi, s kterou slovo od slova souhlasim http://film.moviezone.cz/interstellar/recenze/ ] [Oscar 2015: Vizualni efekty] ()

Seti

Tak ani se svým vesmírným sci-fi opusem Nolan nešlápl vedle a dokázal mi v kině připravit parádní filmový zážitek. Opět to ale není bez výhrad. Je třeba se připravit na několik faktů: Interstellar je velmi rozmáchlý a Nolan se v něm snaží obsáhnout značné množství témat, z čehož pramení téměř tříhodinová stopáž; jedná se o takový ten space exploring subžánr, takže kdo čeká akční nálož, bude asi zklamán; co se tempa týče, tak Interstellar je jako BeBe dobré ráno - energie uvolňovaná postupně (úvodní rozvržení děje je velmi pomalé a po hodině by mohl leckdo začít ztrácet trpělivost, ale poslední třetina je opět tak nolanovsky strhující, že jsem měl husinu až na prdeli). Přiznám se, že stěžejní hardcore díla tohoto žánru jsem povětšinou neviděl, takže nejsem moc schopen posoudit, nakolik bratři Nolanové opisují odjinud, ale každopádně téma cestování do jiné galaxie za účelem záchrany lidstva mi přišlo maximálně zajímavé. Bratři Nolanové jsou vůbec mistři při volbě námětu, jelikož ať již u Inceptionu nebo u Interstellaru, vždy zvolili tak málo prozkoumané téma, že si ve scénáři mohli dělat v podstatě co chtěli (samozřejmě při zachování alespoň základního faktického obsahu a principů logiky) a nikdo jim nemohl nic moc vytknout. Nolan krom vědecké stránky v Interstellaru výrazně pracuje také s tou lidskou nebo řekněme emoční a přiznám se, že u mě byly jeho snahy dostat se divákovi na komoru velmi úspěšné. Interstellar mi dokázal dát naději, vyvolat smutek a obavy, soucit i opovržení, uvrhnout do beznaděje a nakonec samozřejmě tu naději znovu vydolovat. Nolanovi je často vytýkána doslovnost. Jsem toho názoru, že polopatické vysvětlování v rámci vědeckých teorií je zcela na místě, jelikož pochybuji, že se většina z nás dokonale orientuje na poli kvantové fyziky (i když bylo trochu úsměvné, když vědátor vysvětluje školenému NASA pilotovi, proč je černá díra koule a ne kruh:-). Nolan je však často zbytečně doslovný i ve vyprávění, což se mi ne vždy zamlouvalo. Přestože má v mých očích Interstellar svoje slabá místa, tak v závěrečné třetině Nolan šlápne na plyn takovým způsobem, že jsem na ně téměř zapomněl. Když bych se měl dobrat k nějakému závěru a Interstellar hodnotit v celku, tak to byla skvělá záležitost, jíž by si neměl nechat žádný sci-fi fanda ujít. ()

los.negros

Vzhledem k tomu, že sci-fi miluju z celého svého srdce a vesmír mě fascinuje víc než cokoli jiného, tak hned na začátek podýtákám, že jsem z kina odcházel v úplném tranzu a kompletně emocionálně rozladěnej. Nolanovi se podařilo dostat na plátno vše, co mě na sci-fi bere nejvíc: vesmír, meziplanetární cestování, červí díra, horizont událostí. O vizuálním provedení se vůbec nebavme, zde není co vytknout. Co mne osobně spíš trochu rozladilo (v dobrém slova smyslu), byl příběh a jeho emocionální průběh - střídání nadšení, napětí, radosti, překvapení, smutku. Ač jsem chlap a na slzy u filmů moc netrpím, tak musím říct, že Nolanovi se mě podařilo rozbrečet a z kina jsem tak odcházel v pro mě jinak nepochopitelném emocionálním rozpoložení. Na celém filmu mne skutečně velmi nadchlo samotné cestování vesmírem, které mi přišlo až neskutečně reálné. Zážitek z filmu na úrovni návštěvy Kenndedyho Space Centra na Floridě. Hodnotím 100%! ()

chmíří

Nemůžu jinak sice to není dokonalý film o tom nemůže být řeč, ale zasáhl mě jak žádný jiný film dlouho ne. Tématem, hudbou, hereckým obsazením a spoustou detailů které budu ještě dlouho vstřebávat. Prostě Nolan opět potvrdil že skvělý režisér ale taky skvělý scenárista. Tenhle film chci vidět ještě a myslím že to jednou nebude stačit. 95% ()

zencitizen

Paradoxně první Nolan, který mi nepřipadal tak příšerně odpudivý (tedy vyjma Batmanů) jako třeba Inception nebo The Prestige. První část na Zemi je dokonce výborná a při paralelní montáži odjezdu z farmy/vzletu rakety do vesmíru jsem si říkal, že je tady opravdu zaděláno na něco velkého. Samozřejmě jsem si ale neuvědomil, že Nolan je vlastně autista a místo, aby celý film ústil do něčeho znepokojivého a neznámého, stane se z něj podivná a trochu pitomá hříčka, křížovka, sudoku. Jak dobře píše Douglas/Kokeš - Nolan směřuje k uzavřenosti oproti Kubrickovské otevřenosti. To by ani tak nevadilo, ale problém začíná jednak ve skutečně podivných oslích mustcích a nemotivovaných úkonech postav ve scénáři ( proklínaný Prometheus je oproti Interstellar koherení a poctivé dílo), a za druhé v tom, a že Nolan předvádí lidské emoce především tak, že lidé před kamerou hojně pláčou. V případě Cainova partu už to bylo zvlášť nesnesitelné a ostentativní. A jak tu někdo velmi správně napsal, film se v dějové ose opravdu až neskutečně podobá A. I. od Spielberga. A jak poznamenala přítelkyně: Nolanovský realismus je spíš nedostatek fantazie a tvůrčí vize. Film velice vděčí Zimmerově hudbě za dojem koherence, kterou ale ve skutečnosti postrádá. Zmiňovat jedním dechem jakákoli jiná jména (Tarkovskij) v souvislosti s Interstellar je zcela mimo mísu. (Viděno v Imax, Praha). Dovětek: Kdo si mimochodem dá tu práci a pustí si právě stařičkou Solaris, uvidí, co všechno lze udělat ve sci-fi i bez Imaxu. A že realismus může znamenat i něco úplně jiného než quasi subjektivní pohledy na kosmické vehikly a že poezie může být ve filmu přítomna i bez neustále recitace Dylana Thomase, kterého jinak miluji. A že bez etického problému se žádné drama nedá vystavět. ()

KoRner

Odkiaľ berie Nolan tieto námety? Je na to nejaká mašina, čo dokáže svojimi nápadmi ľuďom explodovať hlavy? Nie som vedec, aby som odhlalil všetky nedostatky, ale formou je to famózny film s neprekonateľnou hudbou Hansa Zimmera. Jedine, čo sa mi nepáčilo bolo to poľudštenie hrdinu, ktorý jeden deň zbiera kukuricu, aby na druhý letel kdesi do vesmíru. A na to pilotný výcvik tu určite nestačí... McConaghey zase trefa, ale vlastne všetci sú tam super. Pri každej emocionálnej scéne mi zovrelo hrdlo, aj keď som si vedomý, že sú tam tak trochu navyše. ()

Wicky

Nolan natočil nadčasový sci-fi film o kterém můžeme přemýšlet a diskutovat celé hodiny. Nebo je čas až příliš vzácný na to o tom filmu diskutovat a jsou v životě důležitější věci? Good job Christopher. 90% ()

Rudinsky

Veľmi odvážne dielo, ktoré mohlo byť takmer prelomové (a to slovo takmer si nechávam pre Nolanov masterpiece). Nolan je tvorca, pri ktorom pochybujete, či sa zmestíl do súčasnej filmovej kultúry. Akoby mu nestačila technika a divácky mindset na to, aby svoj zámer plnohodnotne pretavil na plátno. To sa, samozrejme, odzrkadľuje aj na vizuálnej stránke, na míle vzdialenej 200 miliónovým extravaganzám z Avataru a pod. Nolanov svet je hlboko za vizuálom a nikdy na ňom samoúčelne nestál (Wachowskich CloudAtlas pri tomto filme vyzerá ako produkcia od Asylum) Jednoznačne jeden z najlepších sci-fi, aké je možné vidieť. Krásne, vsrtevnaté a vzhľadom na rozsah a tému perfektné budované. Keby to ľuďom naservíroval v osemdesiatych rokoch, bol by nesmrteľný. PS: Zimmer u mňa zložil najlepší soundtrack kariéry PS2: Viacnásobné projekcie s odstupom času ma definitívne presvedčili o tom, že aj napriek zbytočným rušivým prvkom (celá línia s tučným Damonom a niektoré etudy zo Zeme) je to jeden z najlepších sci-fi filmov vôbec. ()

Kienast

Vesmír, Červí díra, Černá díra, Matthew McConaughey, Roboti, Jiná galaxie, Cestování časem, Záchrana lidstva, Rodina, Emoce (ano byl jsem na měkko) a Matt Damon !!! .... Tak komplexní, chytré a epické sci-fi tu nebylo hodně dlouho a doufám, že se z tohohle FILMU stane kult ! O filmu stále přemýšlím a to je to "vo co gou" . Tleskám chlapcům Nolanovic a děkuji za ten zážitek (který si určitě zopakuji a né jednou ). P.S. Sestřenka u filmu usnula .... přestal jsem se s ní bavit :) ()

wooozie

Fenomenální, brilantní a neuvěřitelně strhující sci-fi paráda. Nolan to opět dokázal a tímto dílem redefinoval vesmírný žánr jako takový. Triky jsou parádní a zcela pohlcující, ale v žádném případě film není zaplácaný scénami ze zeleného plátna a efekty jsou použity přesně tam, kde mají být a náležitě si je užijete (takový Jackson a jeho Hobit by se mohli učit). Osobu, kterou bych chtěl především vyzdvihnout, je Hans Zimmer. Někteří lidé ho považovali za vyšťaveného nebo ohraného, jenže to co tady předvádí už přesahuje veškeré hranice geniality a vzpomínky na průlety červími dírami za omračujícího doprovodu varhan mi vyvolávají neskutečnou husinu. Příběh je výtečný a já si každou minutu a každý zvrat náležitě užíval. Překvapivě hodně se zde hraje na emoce a na lásku, která přesahuje dimenze času a prostoru, přičemž ono to s tou tísnivou atmosférou okolo dokonale fungovalo a emoce se ve mně mísily ještě dlouho po závěrečných titulcích. McConaughey, Hathaway, Chastain, prostě všichni naprosto skvělí a překvapivě i Damon v netradiční roli výborný. První projekce v kině byla skvělým mixem emocí a omračujících triků, ale při každém dalším zhlédnutí se musím přiznat k tomu, že málokterý film má na mě tak drtivý emocionální dopad a díky kterému mám až naivně optimistický pohled na naše lidstvo. Na lidstvo, jenž se dokáže obětovat, které se nikdy nevzdává, bojuje za každou cenu a v konečné fázi vyhraje. ()

Kuny27

Pomalejší rozjezd. Fajn. Už od prvních záběrů ze vnitřku rakety jsem si říkal. Ajaj - blíží se nám Star wars :D Naštěstí zas, až na pár momentů jsem svět Hvězdy Smrti opustil, a nechal se vtáhnout tichem, doprovázeným varhany v podáním Zimmera. Krása. Matthewovi se povedlo hrát. Do momentu otevřené knihovny jsem si film opravdu užíval. Jakmile se hodila první kniha, už jsem si říkal, ajaj - začněme myslet, začněme škvařit mozkové závity, protože přichází dlouhé a potencionálně nekonečné přemýšlení. Od časoprostoru se film začal ubírat na vlnu, která mi prostě nesedí! No a zakončení scénou, kdy si sedá "Anakin do vesmírného vozidla, a za něj uléhá R2D2" mě opravdu zklamala. Přesto film hodnotím velice upřímně kladně! Moc pěkný a dokonce super. Jen (posledních 30-40 minut) né můj šálek kávy. ()

DavidS.

Jsem skeptický k tomu, že NASA UNDERGROUND vyšle za záchranou lidstva farmáře ze Signs a The Happening, aby vzdal hold 2001: A Space Odyssey a šířil v jiné galaxii sobecký gen...Brilantně natočená neokázalost, která je až trestuhodná a ne vždy vstřícná...Zimmer meets Bach...P.S. S každou další projekcí je zážitek ucelenější a nekompromisnější... ()

Indy

Pre mňa film roku! Na prvý pokus mi tam niektoré kúsky mozaiky úplne nezapadali, ale po druhom pozretí v Prahe v IMAXe skladačka zapadla a bol to úžasný zážitok. Nie je to technicky tak dychberúce ako Gravitácia, ale Interstellar boduje šírkou rozprávania, keď tému rodiny umne mieša s objaviteľskou cestou za hranice poznaného. Film má výborné obsadenie a úžasnú Zimmerovu hudbu, ktorej okrem komornej "rodinnej" témy dominujú varhany dodávajúce jednej kľúčovej scéne neuveriteľnú silu. Christopher Nolan zase raz potvrdil povesť výnimočného filmára a už po ôsmykrát! v rade zabodoval. 10/10 ()

joora1

Nolana obdivuji už od Mementa a Interstellar je v podstatě první film od tohoto režiséra, kterému udělím slabší hodnocení. A to z jednoho prostého důvodu. Bylo to působivé, ale nikoliv nejlepší. Hodně zkratkovitá dějová linie na Zemi působila dost zvláštně a Nolan zde kladl důraz na scéničnost, nikoliv na vývoj děje. Emociální rovina někdy byla až přehnaně vykonstruovaná, ale zase na druhou stranu chápu, že chtěl tyto hodnoty vypíchnout. Nicméně i tak je to vynikající snímek. Nápad, provedení a herecké výkony skvělé. Včetně triků, které z větší části ani nebyly před zeleným pozadím (u dvou scén jsem ale spatřil jakousi trikovou "nedokonalost"). Emocemi, dějem a vizuálními orgiemi nabitý film, který má co dát, ale laťka, na jakou jsme byli zvyklí se ani nepohnula natož, že by ji Nolan přeplachtil. ()

M.Niccals

oops, he did it again! Nolan se do toho znova opřel a znova je to super. potvrzuje, že je jedním z nejlepších současných filmařů, který vám dokáže přinést absolutní šťavnatý hollywoodský blockbuster a přitom to neudělá lacině, jako jiní, ale hledá jiné cesty a postupy. donutí vás myslet, prožívat, soucítit. už dlouho mi tři hodiny v kině neutekly tak hladce. ()

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

19.07.2023

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

25.03.2023

Trend bobtnajících filmových stopáží pokračuje i letos a po 169minutovém Johnu Wickovi 4 se diváci pomalu ale jistě můžou začít připravovat i na další vydatné kousky. Čerstvě totiž byly odhaleny… (více)