Prokletý ostrov

• USA Shutter Island (více)

Okara

Jedno z největších překvapení roku 2010. Od tohoto silného, atmosferického psycho thrilleru jsem moc nečekal. Již ale při příjezdu detektivů na ostrov, s dokonale dramatickou hudbou, jsem zpozorněl a uvědomil si, že mě čeká něco velkého. Taky že ano. Jedno z nejvíce depresivních míst, zajímavé dialogy a opět dokonalá hudba na pozadí vedly k tomu, že jsem se vzpamatoval až na úplném konci s otevřenou pusou. Originální zápletka v děsivém prostředí s úžasným Di Capriem mě naprosto odrovnala, že jsem se z ní ještě dlouho vzpamatovával. Jinak ve většině komentářů čtu "pointu jsem věděl hned", ale vsadím se, že tu nadstavbovou mnoho z Vás chytrolínů neodhalilo. Nejlepší soundtrack z filmu 100% ()

Ant

Scorsese je pan režisér a zpracování Shutter islandu tomu odpovídá, jen ta zápletka je průhledná jako papír a ani námět celkově mě zvlášť neposadil na lopatky. Nicméně atmosféra je děsivá a hudba naprosto geniálně poskládaná. Pár scén mě nechalo v němém užasu jen tiše zírat. Skvělý výběr herců, většina ale zůstala míle za DiCapriem, který jednoduše exceluje. Závěr filmu je dokonalou třešničkou na dortu. 85% ()

pm

„Prokletý ostrov“ je výtvarně vypilovaná, výborně zahraná a režijně neskutečně suverénní pocta starým detektivním thrillerům, která divákům nabízí dvě rovnocenné možnosti výkladu děje, aby ve finále naprosto nelítostným závěrečným zvratem zbortila naše i hrdinovy představy o vině, oběti a trestu i o dobru a zlu. A především o realitě. Pravda totiž bývá velice jednoduchá a ještě více tragická. Film je tak metaforou nemocné společnosti s mnoha dobovými a politickými konotacemi a zároveň psychologickým dramatem nešťastného jedince. Zdá se, že současný americký film může být inteligentní i divácký... a báječně podvratný navrch. 100% ()

Campbell

A to je jako všechno? Čekal jsem hodně přeci jenom Scorsese je výbornej režisér ale co mi tady předvádí je strašný. Plno scén bylo naprosto zbytečných a neuvěřitelně ukecaných, já se po většinu stopáže nudil abych pak mohl zjisti to co jsem věděl už od první hodiny. No paráda. Závěrečná pointa mi byla bohužel jasná po pár okamžicích. Aspon že hudba a atmosféra za něco stály, hudba byla výtečná a podtrhávala výbornou atmésféru která byla prostě nezapomenutelná, ale je to málo na takovejhle film, navíc těch keců okolo! To bylo strašný, neustále se tu kecalo a mě to deptalo. Škoda mohlo to dopadnout daleko lépe. ()

tukomaster

Nechápu jak to mohli pustit ve stejnym roce jako Počátek, protože role DiCapria je hroozně podobná.. Každopádně film je to velmi kvalitní, ale nemohu si odmyslet poněkud laciné triky k navození atmosféry. Všechny ty neživé holčičky, zmrzlí vojáci, kýčovité vzpomínkové scény.. zkrátka nerežírovat to Scorsese je z toho asi solidní béčko. Výborný závěr pak ospravedlňuje kostrbatost a jakousi vyprázdněnost příběhu. Parádní DiCaprio a Ruffalo, ale ženské postavy mi příliš neseděli. 85% ()

nascendi

Prekliaty ostrov je zaujímavý film nakrútený zručným režisérom, ktorý má filmové remeslo v krvi. Je to však aj film, ktorý u mňa nemá šancu dosiahnuť na plný počet hviezdičiek a je otázne, čo so súčasným hodnotením urobí, ak sa mi podarí film vidieť opakovane. Možno sa naplní osud iných filmov s prekvapujúcim koncom. Atmosféra bola vďaka prostrediu a tiež aj hudbe výborná, scenár bol chvíľami príliš prispôsobovaný celkovému zámeru a vyzneniu filmu (časté zábery z Dachau), ale herci, na čele s Leonardom DiCapriom odviedli kus dobre práce. ()

Slartibarkfast

Výborný thriller s prvky horroru. Lekací scény sice spíš otravují, mám raději psychologické věci, ale i tak to byl zážitek. Příběh je servírován postupně s retrospektivními okénky, takže celou dobu divák neví na čem je a můžu říct, že ani při závěrečných titulcích jsem si nebyl ničím jistý. Slizoun DiCaprio, kterého vyloženě nemusím a pokaždé, když vidím ten jeho obličej, se mi otevírá kudla v kapse, tu odvedl dobrou práci a musím ho pochválit. Doporučuji zhlédnout všem, co se rádi bojí a mají rádi spekulativní příběhy s otevřeným či nejasným koncem. 90% ()

predators

No, zdálo se mi to hodně neuvěřitelné! 120 minut jsem žil v přesvědčení, ze kterého mě vyvedlo posledních 15 minut, a to ještě s pořádným kopancem do zadku. Tedy asi hlavně moje chyba, že jsem alespoň o nějakých variantách nezačal přemýšlet. Ale tak to dopadá, když jsem veden za ručičku až k samému konci. Obrat je tedy dokonalý, dává smysl, tedy shrne vše podstatné. TriCaprio je vynikající, to bez debat. I tak ale ve mně převládají smíšené pocity z matoucího děje a místy jsem nepobral občasný nesoulad hudebního doprovodu s panující atmosférou...65% ()

Arsenal83

Otvorený koniec tohto filmu dáva námet na nekonečnú diskusiu. Vysvetlenie rozdeľuje divákov i kritikov. Už len toto samotné stačí na to, aby bolo hodnotenie stopercentné. A je dosť možné, že len jedno pozretie nebude stačiť. Človek totiž na konci zistí, že Prekliaty ostrov musí pozerať pozornejšie a všímať si každý detail. A ani to nemusí stačiť na to, aby si ten záver nejako uspokojivo vyložil. Skvelo, ohromujúco a brilantne spracovaný snímok. ()

PetrPan

Těžkopádná cesta za předpokládaným odhalením. Formálně a herecky bez připomínek, snové scény vynikajicí a paradoxně ze sna vytrhující, zbytek jsem totiž prodřímal. A pro mě osobně další důkaz toho, jakou sílu může mít úplný závěr,   jen kvůli "Je lepší umřít jako dobrý člověk nebo žít jako zrůda?"  si beru čtvrtou pilulku a  už musím jít vykoupat děcka.... ()

Tomco

Keby to bolo kino a nie stupídny notebook, tak sa zrejme prikloním k fullke. Škoda, že som si zas jeden kvalitný KINO film takto zhovadil.. 80% ()

Slarque

Film se většinu své stopáže tváří jako kriminální thriller, ale v rámci překvapivé pointy vlastně i zcela změní žánr. To byl bod, který jsem úplně nezkousnul, ale uznávám, že na takhle velký film to končí velmi znepokojující scénou. Hlavní hrdina se vlastně dostal k podobnému morálnímu dilematu jako hrdina jiné adaptace Lehaneova románu – Gone Baby Gone. A také musí volit mezi dvěmi nesprávnými možnostmi. Scorsese dokáže výborně vybudovat pochmurnou žánrovou atmosféru, také použití děl klasické hudby jako soundtracku funguje výborně (90%). ()

Claw

„Prokletý ostrov“ je zatím nejslabší Scorseseho dílo. Tentokrát se žádný zázrak opravdu nekonal. Sice to mělo svou atmosféru, ke které přispěl i tajemný ostrov s psychiatrickou léčebnou. Námět nebyl špatný. Možná trochu těžší na pochopení, ale já ho pochopil. Vadila mi dvouhodinová stopáž, která byla prodloužená zbytečnými a lacinými flashbacky do jeho minulosti (např. zjevování jeho mrtvé manželky). Zbytečné scény, které děj nikam dopředu neposouvali. Jenom měly zobrazovat jeho psychický stav a hlavně ten závěr byl takový nijaký. Tenhle film je jen na jedno zhlédnutí, protože když se dozvíte pointu celého snímku, tak se už vytrácí ta tajemná atmosféra. Vyzdvihl bych výborný (jako vždy) herecký výkon DiCapria a také velmi vydařenou zvukovou stránku. Trochu lepší zpracování, smysluplnější závěr a hodnocení by mohlo být vyšší. Ale za jedno zhlédnutí to určitě stojí. /60%/ ()

Bachy

Tento perfektní film má dvě brutální chyby. Herci, hudba, atmosféra, scénář, režie..vše na výbornou. Traileru se ovšem vyhněte, pokud již není pozdě, jelikož ten vykecá naprosto, ale naprosto vše. A pak je tu ještě jedna scéna, která mi poměrně zkazila dojem a vzpomenu si na ní pokaždé, když si vybavím Shutter Island..ovšem prozrazovat ji nebudu, ať dokážu, že dokážu udržet tajemství lépe než trailer. Po druhém dokoukání dojem ještě vzrostl. ()

Happens

Dokonalý film stvořený dokonalým režisérem, trochu jsem z atmosféry vycítil Lynchův styl, působivý soundtrack, který podkresloval dramatičnost scén, celkové propojení dvou světů, reálného a iluzorního, z toho vyplývající dvoj role pro herce a hlavně skvělý DiCaprio. 5 hvězdiček ()

classic

Zo spolupráce - režisér - Scorsese a dvorný herec - Dicaprio, sa jedná o najlepšiu doterajšiu spoluprácu. Film je radosť pozerať, už z toho hľadiska, ako sa k nemu pristupuje, ako je nakrútený, akú má skvelú kameru, aký má skvelý strih, ale najmä, akú má skvelú POINTU, ktorú nepoznať je podstatné, pričom postupne vypláva na povrch podstata pravdy, ako sa veci majú v skutočnosti. Atmosferický - vynikajúci snímok, z MIXOV : psychologického thrilleru s prvkami hororu, kde ešte doplním žáner - FILM - NOIR, a o zábavu je postarané ! Herecký ansámbel je vskutku prenikavý, okrem DiCapria, je tu ešte Mark Ruffalo, ktorý si zahral kolegu - detektíva, kam prichádzajú na OSTROV SHUTTER, vyriešiť jednu záhadu, kde sa dej začne zvŕtať šokujúcim spôsobom... Ben Kingsley, je bravúrny herec, ktorý strieda lepšie úlohy s horšími, a táto je lepšia z nich, čo majstrovská rola, z ktorej ide strach. A Max von Sydow si zahral zlosyna, nacistu, vlastne do obdobia - 2. svetovej vojny sa vracia i snímok, kde pomocou flashbackov sa vracia postava Teddyho Danielsa ( Leonardo DiCaprio ), keď bol spojeneckým vojakom a oslobodzovali koncentračný tábor - Dachau, odkiaľ sa mu zaryli do podvedomia obrazy - hrôzy, keď videl mŕtve teľa väzňov + máva živé sny so svojou, už mŕtvou ženou... Martin Scorsese je určite slávny režisér, ale je len málo snímkov, ku ktorým by som sa rád vracal, tento patrí medzi nich ! Snímok, ktorý je výborne napísaný, zrežírovaný, zahraný, atmosféra je tak hustá, že sa dá doslova krájať, a to obdivujem ! ()

Chrustyn

Scorsese se po menší pauze vrací s filmem, který neoslavuje gangstery a mafiány ale děsí mrazivou atmosférou jako málokterý film. Režisér už má určité zkušenosti s temnými thrillery (Mys hrůzy) ale to co předvádí zde se jen tak nevidí. Povedlo se mu vytvořit mrazivý thriller s atmosférou, tak strhující, že už první záběr s lodí v mlze naznačuje, že o rozkvetlé louky zde opravdu nepůjde. Scorsese ze své kulisy tajemného ostrova těží naprosté maximum a divák se nemusí obávat, že bude zavřený v jedné budově o pár temných místnostech ale bude mu k dispozici celá ostrovní oblast čítající temný les, ostrá skaliska, hřbitov a tajemný maják. Režisér buduje atmosféru nejen výbornými lokacemi ale i ostatními důležitými aspekty jako minimalistická ale v důležitých chvílích nepostradatelná, atmosféru skvěle dokreslující hudba, vynikající kamera a především tajemný a otázkami nacpaný scénář. Scénář má opravdu minimum hluchých či méně zajímavých míst a neustále nás bombarduje na první pohled nedůležitými flashbacky a stále novými otázkami, které diváka nutí k zamyšlení jak to nakonec dopadne a nechybí v něm ani závěrečný "megazvrat", který na první pohled může působit dojmem, že tvůrci nevěděli jak film zakončit ale na druhou stranu je výborně promyšlený a nejen, že se v něm vysvětlí vše co je potřeba ale dalo by se říci, že má více podob a donutí diváka vidět film znovu. Zatím jsem se věnoval jen atmosféře a to hlavně proto, že to je ten největší tahák tohoto filmu, který překonává všechny horory a thrillery co jsem za poslední dobu viděl. Z herců nikdo nevyčnívá a každý hraje to co má. DiCaprio drží svůj výborný standard, Kingsley je jako vždy přesvědčivý a Ruffalo je prostě vedlejší postava, která sice není moc výrazná ale filmu nijak neškodí. Je těžké "Prokletý ostrov" hodnotit, protože to je oparvdu ten typ filmu, který musíte vidět abyste pochopili, proč jsou z něj diváci nadšení. Je to thriller, který tu dlouho chyběl. Sice je na to brzo ale zatím se jedná o nejlepší film roku 2010. ()

klerik

Výborné budovanie atmosféry. Od začiatku dosť práce vykoná hudba a potom to dotiahne DiCapriovo šialenstvo. Mám rád paranoidné filmy... Scorsese ma prekvapil svojim obrazovým poňaťím.... ()

DiCaprio krutým zabijákem

24.05.2013

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

Nový Terminátor od scenáristky Avatara?

18.01.2013