Epizody(7)

Bagdád, Irák 2003. Mise: nejasná. Nepřítel: nezjištěný. Délka mise: neznámá. Členové 1. rozvědky námořnictva nemohli předpokládat, co se v průběhu oněch prvních čtyřiceti dnů války v Iráku stane. Na každém kroku se potýkali s nedostatečnými zásobami, frustrací z nekompetentního velení a pochybnostmi o smyslu celé mise. Otevřený, zasvěcený pohled na výsledek moderní americké války byl natočen podle bestselleru Evana Wrighta v produkci Davida Simona a Eda Burnse, kteří se podíleli i na vzniku kriticky oceňovaného seriálu HBO The Wire. Generation Kill je nyní podobně úspěšnou sedmidílnou minisérii z dílny HBO Films. (Magic Box)

Pedro Morales

Perfektní seriál, který popisuje událostí prvních několika týdnů během války v Iráku očima několika průzkumných mariňáků. Akčních scén je poskrovnu, avšak jsou výtečné a většina času, kterou vyplňují převážně rozhovory mezi vojáky a různé situace, s nimiž se vojáci musí vypořádat jak nejlépe umí, jak jim to umožňují rozkazy a tak, aby si uchovali zdravý rozum. Některé dialogy opravdu nemají chybu, obvzlášť mezi Bradem, Rayem a mnou velmi oblíbeným Pokem Esperou. Skvěle natočeno, skvěle zahráno, skvěle, skvěle, skvěle! Screwby! ()

Johny303

O válku v Iráku se hodně zajímám a to je zřejmě hlavní důvod, proč se mi to líbilo, pochybuji že to chytne nezasvěceného - jinak, chybí mi tam akční scény, kterých je zde opravdové minimum... ()

kubyno

Je to geniální seriál, rozhodně ne pro každého. Ale trochu bych i ocenil něco, čeho by se dalo víc chytnout. Navíc jsem měl celkem velkej problém orientovat se v těch hodnostech, kdo komu velí a kdo co posral - na konci už to nějak tak dám dohromady, ale je to škoda, jelikož ze začátku člověk přijde o spoustu souvislostí. ()

Stanley619

Generation Kill je vlastně takový sedmihodinový Mariňák(Jarhead). Žádné přehnané střílení bez přebíjení, žádné nesmyslné heroické záchranné akce. Prostě jenom taková ukázka moderního způsobu války. Konec byl možná trochu klišovitý, ale řekl bych že daleko víc převládala ta celková uvědomělost nad "dobře odvedenou prací". 82% ()

Furmi

7x7 ... Celkom rozporuplná vecička. Na jednej strane veľmi dobra práca. Atmosferické a i s absenciou nejakej častej akcie som sa ani pri jednom diely nenudil. Psychológia funguje, postavy sú všestranné a pomerne zaujímavé na sledovanie. Seriál dosť mrzne na primitívnych dialógoch a monológoch vojakov (no ale dalo sa asi čakať že Americký mariňáci nebudú žiadny slušný géniovia). Dosť zamrzí absencia nejakej akcie. No o nej v konečnom dôsledku v seriály ani nešlo. Išlo o sýrové vyobrazenie vojnových zločinov a ľáhkovažnosti nadriadených k ich páchaniu. Šlo o ukázanie veľmi zlého velenia dôstojníkov (dokonca ne jeden z veliteľov bol psychicky nestabilný jedinec), ich zlého hodnotenia situácií a z toho vynesených patričných dôsledkov ktoré si odskákali rádový vojaci. Celkovo stratégia i taktika (pokiaľ to tak v skutočnosti i bolo) bola v tomto konflikte nedotiahnutá a ťažilo z nej množstvo chýb za ktoré neviem či vôbec dodnes niekto prebral zodpovednosť. No, nevadí, ide sa v živote ďalej. Ehm. ()

petikacka

Tak Generace zabijáků jsou hodně neučesaný seroš. Avšak právě proto, že je tak rozcuchaný, tak mě to vlastně bavilo. Je to zase jiný pohled na válku, tentokrát očima reportéra, který psal o tom co viděl. A nebyl to hezký pohled, ovšem jak může být vůbec pohled na válku hezký, že?! Takže žádné Bratrstvo neohrožených, Četa, Ryan, Jestřáb, Krigen atd. atd. Možná trochu Hlava 22, ale hodně po svém. Ty zelené bezmozky tu jsou ztvárněny naprosto geniálně a já se jenom divím, že takové lopaty někdo někdy někde neodprásknul. Za mě 95% ()

kowalski

Nečekejte něco podobného jako "bratrstvo neohrožených", kde byli potoky krve a kamarád umíral kamarádovi v náručí. Vojáci jezdí Irákem sem a tam. Řeší problémy s důstojníky a mezi sebou. Čtou dopisy od právníků manželek a jednou za čas se dostanou do přestřelky, ve které jim maximálně prostřelí pneumatiku. Spíše vidíte absurdity a nepochopitelné tahy velení a mnoho dalších situací, nad kterými vám zůstává rozum stát... ()

KOZEL84

Na válčení moc nejsem.Nevím proč,ale nějak mě tenhle žánr úplně přestal bavit.Z Bratrstva Neohrožených sem viděl asi 3 díly a Pacifik mě neláká vůbec.Možná to vyzní blbě,ale mě omílání 2. světové války furt dokola,už vyloženě nudí.Irák to je jiná.U tohodle sem si říkal,že těch 7 dílů kdyžtak už nějak vydržím i kdyby mě to nebavilo a na konci si říkám ''proč to má jen 7 dílů?''.Chytlo mě to hned.Obsazení absolutně nemělo chybu a já měl pocit že sleduju opravdové vojáky a ne herce.Spíš než o boj,kterého tu moc není (je to průzkumná jednotka,jak si někteří asi nevšimli),tady jde o dialogy a u těch sem se občas až válel smíchy.Hlavně řidič Ray Person mě ničil:-).Celkově sou mi po tomhle američtí vojáci sympatičtější a to hlavně proto,že nemám problém tomuhle seriálu všechno sežrat a věřit,že takhle nějak to tam asi bylo.Někteří byli ale řádní dementi.Např.už tady zminovaný Kapitán Amerika byl neuvěřitelný vyjebanec.To člověk fakt nezachápe.Doporučuju všema dvaceti a sám sem to určitě neviděl naposled. ()

Petrus1

Nějak sem byla pevně rozhodnuta, že prostě nebudu psát komentáře k seriálům…Tento mě fakt ale tak dostal, že sem se rozhodla to změnit. :-) Takže jde vlastně o můj první koment k seriálu…Je tady pro mě vše, co mám ráda – válka, zbraně, vtip, ironie, sexuální kecy, akce, strategie (ta je přece v boji nejdůležitější) a taky se tady samože najde pár blbů, kteří se teda vyskytují všude, nejen ve službách US Marines. Jedním z těch blbů je jistěže plukovník Ferrando „Godfather“ (Chance Kelly), ale ten nemá na největšího debila vůbec, kterým je kapitám McGrawe „Captain America“ (Eric Nenninger). To je fakt kokot. Ten co udělá, posere, k čemu vydá rozkaz, je o hubu a navíc ze všeho krásně vybruslí a odserou to za něj jiní. Takže jediní, kdo má aspoň trochu rozum, zůstávají seržant Colbert „Iceman“ (Alexander Skarsgard), který mimochodem výtečně střílí z mé oblíbené M4 (v tomto případě doplněné ještě nočním viděním a granátometem) a poručík Fick (Stark Sands), který je z nich snad nejmladší (aspoň tak vypadá, je to takovej pěknej klučina :-)) a kterej má rozumu víc než celý velení dohromady, ale i ten musí poslouchat některý debilní rozkazy, ale ne vždy tak učiní. Taky se tady najdou jedinci, kteří prostě střílí na vše – třeba takovej Trombley (a to z nějakýho lehkýho kulometu, jehož název mi zatím ovšem uniká :-D) A aby toho nebylo málo, tak sebou ještě musí táhnout Reportéra (Lee Tergesen), kterej jim někdy způsobuje docela veselý situace. No a tito muži a ještě spousta dalších vyráží v roce 2003 směr Bagdád. Operace Irácká svoboda. A jak že taková válka v Iráku vypadá? „Vysrat se, nažrat, střílet…vyhonit a přidej k tomu i ňáký spaní.“ Ano, na tomto seriálu se mi (mimo jiné) líbí právě to, že mariňáci sou tady prostě vykresleni lidsky. Se všema svýma potřebama :-) Já myslím, že by každá rota měla mít ze dvě šlápoty, aby kluci nebyli tak nadržení – prostě sex na příděl (jako jídlo). :-D Setkáme se tady i s docela zajímavýma podivnostma (to, že Kmotr rozdává rozkazy, při kterých umírají civilisti nebo mučení zajatců, focení se s mrtvolama - mi už ani podivný nepřejde): nejdůležitější je mít oholenej knírek, dostat do pouště protichemický obleky s lesní kamufláží, leteckou podporu poslat bombardovat písek (s 5000kg munice) – z čehož si pak všichni dělají srandu, vysmívat se dopisům od americkýh dětí :-), vydat se proti tankům v otevřených Humvee a já už ani nevím, co ještě. Osnovou mi to vlastně připomíná Bratrstvo neohrožených – na začátku výcvik (příprava k boji); pak boj, akce; „vítězství“, celkové zklidnění a vážnost. Zvládla sem to sjet za dva dny. A už se těším, až se na to budu koukat znova. Dávám si předsevzetí, že příště to dám na jeden zátah! No, jelikož na svůj první koment k seriálu sem toho napsala opavdu dost…Assassin Over. ()

warrenur

Pacilo sa mi to...autenticke, pomaly az dokumentarneho charakteru. Tie ludske povahy, co sa tam stretli, fakt sila. Clovek si po tomto vie predstavit, co sa v Iraku asi dialo, ked sme sledovali spravodajstva a boli nam predkladene len suche "fakty". Pocas sledovania celeho mini-serialu som si pripadal ako prisediaci pozorovatel v marinackom humvee a plnil jeden nezmyselny rozkaz za druhym. Marnost, frustracia, sialenstvo, hrdinstvo, hroza, apatia, naivita, empatia a dalsie silne pocity zazivaju postavy, ktore za tych par hodin spoznate. Nakolko som cely serial skukol asi na 2x, mal som z neho isto intenzivnejsi zazitok ako s medzipauzami, ale tie styri si to zasluzi. ()

Caaslav

mohlo to být Bratrstvo neohrožených v moderním hávu. Bez nějaké pořádné dějové linky, pořádných dialogů které by dotvářely charaktery postav je to o třídu horší...ale pořád dobře koukatelné... ()

killpunker

Jsem strašně nevděčnej parchant. Většinu seriálů nerozkoukám, protože si stěžuju, že mají moc sérií a jsou moc dlouhý. A tady u sedmého dílu mi je smutno a štvě mě, že to amíci dobyli tak rychle a je konec. A o čem to je? Jedou autem, něco kecaj, někoho zastřelý, jedou dál, něco odbouchnou. "To bylo hustý. A kterou zemi obsadíme příště?" Jestli tohle je nejlepší armáda na světě, tak doufám, že někdo natočí seriál o nějaké průměrné... ()

mala_kea

Hodně velké zklamání. Takové vysoké hodnocení a takovýhle výkon ? seriál, ve kterém se za 7 dílu takřka nic nestalo ? nemyslím si, že je to dost dobrý nápad napsat takovouhle stupiditu. Pár pasáží je ještě unosných, ale celkově Simon Cellan nenatočil takřka nic. Měl by toho vážně nechat.Psychika vojáků je nadprůměrná, ale ani tato věc seriál rozhodně nezachrání. ()

TETŘEF

Vedle Bratrstva Neohrožených se na piedestal nejlepších válečných seriálů rozhodně nemůže vyhrabat Pacific, ten už jednou vzaný koncept jen převádí na jiné bojiště, ale svižně tam vyskočí Generation Kill. Neuvěřitelný výlet do Íráku s lidmi připravenými na válku, která už asi nikdy nebude. Průzkumný prapor, který jezdí napříč krajinou a vlastně jen vyhledává potravu pro ostatní trpí výstřelkama neschopného vedení a hlavně špatné metodiky boje. S přibývajícími díly se z nestranného pohledu stává kritika války v Íráku nebo aspoň jejího vedení. Jednoduchou formou je vidět, že smrt je naprosto relativní věc. Může přijít kdykoliv. Hlava 22 pro generaci Y. Navíc se nedá zapomenout na výpravu. Kde to točili? Vypadalo to jako Írák. To, že si tohle HBO dovolí natočit s takovýmhle rozpočtem ji staví úplně někam jinam. ()

Radek.SCH

Mnohem, mnohem lepší než takové Bratrstvo neohrožených nebo Pacific. HBO je v současnosti televizní jednička. Co ovšem nechápu je fakt, že ko*oti jako Kapitán Amerika můžou někomu velet. Já myslel, že takový lidé v USMC mohli být naposledy tak někdy ve Vietnamu, ale ve 21. století? ()

Rázlik

Tak tento seriál mě opravdu neoslovil. Nijak zajimavý příběh, pouze holé dialogy mezi vojáky v Iráku, občas nějaka přestřelka, ale to je asi tak vše. Od půlky seriálu jsem se nudil a docela jsem se přemlouval abych to dokoukal. ()