Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je velmi zkušený zloděj a jeho největší mistrovství je v krádeži nejcennějších tajemství. Ovšem není to jen tak obyčejný zloděj. Dom krade myšlenky z lidského podvědomí v době, kdy lidská mysl je nejzranitelnější – když člověk spí. Cobbova nevšední dovednost z něj dělá nejen velmi vyhledávaného experta, ale také ohroženého uprchlíka. Musel obětovat vše, co kdy miloval. Nyní se mu však nabízí šance na vykoupení. Může získat zpět svůj život. Tato poslední zakázka je nejen velmi riskantní, ale zdá se, že i nemožná. Tentokrát nemá za úkol myšlenku ukrást, ale naopak ji zasadit do něčí mysli. Pokud uspěje, bude to dokonalý zločin. (Cinemax)

safety

Počátek se mi moc líbil, mam však spoustu ale...Chvílema jsem si připadala jako v akční gamesce. Na můj vkus je přeplácaný akčními scénami a možná právě proto spousta diváků má problém udržet pozornost na hlavní myšlenku. Více se mi líbila ta psychologická část, které tam naopak ale bylo málo a která se podle mě opírala o podstatu snění a tvořila základ celého filmu. To, že konec je udělaný tak, aby divák nejspíše tápal, kde nakonec hlavní hrdina skončil - jestli v realitě nebo ve snu, je tak trochu laciný trik na diváka, aby to filmu dodalo na dramatičnosti. Celkově mam tedy spoustu kritiky v sobě, ale základní pointa se mi zdála natolik výborná, že tento filmek považuji za vážně skvělý:) ()

Slimakovec

Když jsem to viděl poprvý, říkal jsem si: "lehce nadprůměrnej film". Ale něco mi nedalo pokoj a musel jsem si to pustit ještě jednou. A už jsem si říkal: "hodně nadprůměrnej film". A pořád mi to nedá a brzo si ho asi pustím znova. Třeba pak bude i těch 5 hvězdiček. ()

Ceberus

Pokud se vám u filmu nechce zapínat mozek, na tenhle film určitě nechoďte, protože u něj budete potřebovat skutečně vnímat, co se na plátně momentálně děje. Pokud se něco mezi hodnotícími opakuje, pak je to srovnání s Matrixem, s čímž musím jedině souhlasit. Počátek je po dlouhé době filmem, který přichází s relativně novou myšlenkou - alespoň v porovnání s klasickými blockbustery o hrdinech, padouších, lásce a dalších klišé. Ty jsou sice v Počátku také, ale jsou zabaleny v nevídaném hávu. Dokonce se odvážím tvrdit, že děj tohoto filmu je ještě náročnější sledovat, než u zmíněného Matrixu, kde jsou ty úrovně realit pouze dvě. Každopádně DiCaprio už dávno není tím mladičkým kukučem z Titanicu, ale ostříleným hercem, který podává přinejmenším nadstandardní výkony. A nezklamalo ani obsazení dalších rolí. ()

Ba-nny

Tak film je ohromujuci a dokaze fakt divaka vtiahnut do deja, ale nevtiahne vas do deja ako tak film sam o sebe, ale prave ta Zimmerova hudba, bez ktorej by film fakt nebol az taky uzastny. A ja by som mu urcite dal o jednu hviezdicku menej. Az po druhom zhlaidnuti som si uvedomil, ze niektore sceny vobec nie su take napinave, priam nudne a ta hudba to proste vsetko pokryvala ako leokoplast :). Kazdopadne tento film som zaradil to rebricka filmov, na ktore ked sa opytam niekoho o 10 rokov ci dany film videl a odpovie mi ze nie, tak ho vysmejem :) CELKOVE HODNOTENIE 90% ()

Bart16

Christopher Nolan se po vynikajícím Temném rytíři pustil do natáčení ambiciózního sci-fi opusu ze světa lidských snů.Tempo je dokonale vyvážené a každičká drobnost sedí až po poslední políčko obrazu přesně tak jak má, takže se nemusíte bát, že by vás nějaký rušivý element vytrhnul ze soustředění. I když příběh na okamžik lehounce zpomalí, vždycky je na co koukat, a mě po dlouhé době bylo při sledování filmu líto, když se blížil konec. A to je při úctyhodných sto padesáti minutách opravdu výkon. Během soubojů i honiček vždycky naprosto přesně víte, co se na plátně děje a můžete si tak naplno vychutnat nápaditou choreografii (beztížná rvačka vstoupí do historie). O režisérově silném vizuálním cítění snad ani mluvit netřeba a stejně jako v předchozích filmech si opět vybral skvělé herecké obsazení. ()

netWoor

pět hvězd dávám jen filmům, které pro mě mají nálepku "kultovní". A tento film, který si vyžádá vaší plnou pozornost (a ani v tomto případě není jisté, zda to všechno pochopíte) tuto nálepku prostě má. Snad jediné, co mi vadilo, je to nekonečné množství vystřílených nábojů, které kupodivu nezasáhnou cíl (na straně zloduchů) a téměř stoprocentní úspěšnost klaďasů (ale dobrá, tvařme se, že jde o projekci a tedy ne o skutečnou střelbu). Ale jinak ...dokonalé ... ()

jaki96

Film Počátek byl už několika lidmi navrhován na Film roku 2010, a já se k nim musím přidat. Skvělá režie v podání Christophera Nolana, skvělé herecké obsazení, všichni herci a všechny herečky předvedli jedny ze svých nejlepších výkonů, a skvělá hudba od Hanse Zimmera. Pokud takových filmů bude více, máme se na co těšit. ()

Bbronx

Chris Nolan je prostě bůh. Nic tak komplikovaného a přitom jednoduchého. Film zaujme absolutně vším na co si jen náročnější divák může vzpomenout. Od kvalitního hereckého obsazení (DiCaprio ukazuje všechny své kality a mladičká Ellen Page jen ukazuje jaký má talent - obrovský, neznám jinou mladou herečku co dokáže zahrát každou roli do které je obsazena) Zvuky sou dokonalé a hudba též a ten nápad. To je prostě dokonalost. Nolan je režisér NUMERO UNO. Díky Christophere, za to že jste. 95% ()

eMatt

Wow ! Počkat, zapomněl jsem na hudbu .. WOOOW ! I když jsem už místy ztrácel přehled nakonec člověku dojde jak to všechno zapadá. Christopher Nolan je PAN režisér; V kině mě napadlo že existují filmy, které ve 3D vydět nemusím abych měl lepší zážitek - tenhle to splňuje. ()

Monroe1991

Asi bych tomu měl dát ještě jednu šanci. Samozřejmě oceňuji skvělou režii, scénář a originální myšlenku Christophera Nolana i herecké výkony ( i když DiCaprio měl více prostoru na hraní v Prokletém ostrovu). Ani Hans Zimmer nezklamal. Pravda ale je, že v kině jsem cítil, jak se počáteční nadšená atmosféra mění v nervozitu a stále více lidí se začalo dívat na hodinky. A to sen rozhodně nebyl. ()

krizi

No, rozhodně mě to zas tak nenadchlo, prostě jsem od toho čekal víc. Nemůžu se ubránit srovnání s Matrixem a na ten to nemá ani náhodou. Navíc jsem se asi v polovině filmu totálně ztratil a pak jsem se zase horko těžko hledal, což nemám rád, protože při filmu téměř vždy vypnu a nechce se mi přemýšlet, takže filmy, u kterých je přemýšlení nutné málokdy plně docením. ()

m_a_c_a

Zajímavý nápad a vyhlášení tvůrci ve mě vyvolali mnoho očekávání - bohužel nic převratného jsem nezaznamenal. Ano, efekty, zvuk, kvalitní herci a samozřejmě Zimmerova hudba (minimálně za 2 hvězdy) jsou obrovské plus, ale příběh sám o sobě ničím nevyniká. Přece lidská mysl má nekonečné možnosti, tak proč to omezovat je na pár přestřelek a výbuchů... škoda... 70% ()

diodoros

Nolan nesklamal (ako vždy) a natočil perfektné sci-fi s dychberúcou technickou stránkou, dobrými hereckými výkonmi a zaujímavým záverom, ktorý pritiahne najväčšiu pozornosť a vynúti si opakované vzhliadnutia... Hudba Hansa Zimmera dokonale podfarbuje dianie, každá postava je spracovaná, má tu svoju úlohu (najviac miesta má samozrejme DiCaprio, o ktorého tu celý čas ide), kamera (a celkové technické spracovanie) sú najväčšími kvalitami filmu. Dej o skupine "zlodejov myšlienok", ktorí majú tentoraz "myšlienku vložiť" je zaujímavý a závisí na mnohých detailoch, na ktoré občas tvorcovia nanešťastie zabudli alebo si ich nevšimli (divák je však tak zažratý do deja, že si to všimnú iba vyslovení hľadači chýb), ako celok je ale spracovaný a podaný výborne a efektne. Novodobý skoro-nástupca Matrixu sa vydaril. ()

Demonic189

Leonardo ovladol rok 2010!!! Kym v Shutter Island doslova herecky exploduje a zaživa solovy koncert, tu je jeho uloha skor zasadena do jedneho organického celku, z ktorého ani nema šancu moc vyčnievat. I napriek tomu je tu užasný, čo sa da samozrejme povedat aj o filme samotnom. Od neuveritelnej hudby majstra Zimmera, cez efekty až po myšlienku samotnu je tento film takmer genialny. Holt, spadne vobec ten totem na konci? ()

OPI.

Počátku jsem se dlouho vyhýbal, nemám rád ten velký "boom", který se točí okolo filmů už dlouho dopředu a to mě od něj odrazovalo. Dnes jsem se konečně odhodlal a musím říct, že je to opravdu VELEDÍLO, které si ten velký "boom" zasloužilo. Nolan nám zde ukazuje, že je to opravdu PAN filmař. Něco tak perfektního jsem neviděl už dlouho. Zimmer také opět nezklamal a filmu dodal perfektní hudební kulisu. Určitě jeden z nejlepších snímků minulého roku a Nolana? Ten nejlepší! ()

Beanek

Tak nám Nolan zase jednou předvedl, co je to filmové umění. V Inception (Počátek) nás zavádí do našich nejnitěrnějších snů a nechá nás na pochybách, zda-li to, čemu věříme je již realita nebo stále sen. První polovinu filmu se seznamujeme s postavami a hlavně celé koncepci "stavění snů", s pravidly, paradoxy atd.., abychom si druhou polovinu mohli již jen neskutečně vychutnávat. Napětí, gradace, psychologie, vše v tomto filmu najdete. Byl jsem mírně skeptický, protože Temný rytíř mi přišel mírně přehypeovaný, ale Inception je opravdu dílo, při kterém pro vás závěrečné titulky rozhodně nebudou znamenat konec filmu. ()

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

08.10.2021

Přibližně před měsícem jste se zde mohli dočíst, že režisér Christopher Nolan (Dunkerk, Tenet) po neshodách se svým domovským studiem Warner Bros. nakonec přesídlil ke konkurenčnímu Universalu, u… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Tenet znovu odložen

Tenet znovu odložen

26.06.2020

Studio Warner Bros. opět odložilo nadcházející snímek Christophera Nolana Tenet. Tentokrát se z původního 31. července (kam byl film přeložen ze 14. července) odkládá na 12. srpna, tedy znovu o dva… (více)