Twilight sága: Rozbřesk - 1. část

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2011, 112 min

Rozbřesk naprosto předčil očekávání a všechny předchozí díly nechal daleko za sebou. Dokonce i moje oblíbená první část by si teď zasloužila remake s větším rozpočtem. Rozbřesk přitom není okázalým blockbusterem, ale filmem, který veškeré scény udržuje na stejné, přirozeně vyvážené úrovni (od kouzelné lesní svatby, přes Brazílii, která přesně vystihuje atmosféru knihy až po porod a přeměnu). Necelé dvě hodiny utečou jako 20 minut a ještě štěstí, že současně natočená druhá část skýtá záruku totožné kvality - snad. Kdybych chtěla za každou cenu hledat chybu, narozené dítě nemuselo mít upíří výraz jako z cirkusu, ale pořád lepší, než předškolák v roli přebalovaného batolete z Dr. House. :) Na velkém plátně jsem už Rozbřesk viděla několikrát a zdá se, že ani v domácí podobě to není marné. K tomu zase jednou docela povedený soundtrack... Stručně řečeno, mi tu vůbec nic nechybělo (když chci totiž koukat na sexy pány, pustím si True Blood).(19.11.2011)

• Viktooorka

Pokaždé si říkám, že na další díl Twilightu už do kina nepůjdu. Stejně mi to nedá a do kina jdu a pak se proklínám, když poslouchám ty rozhovory slečen za mnou. Letos jsem to poslouchala i při filmu. Dřív jsem zatnula zuby a snažila se to ignorovat, jinak bych je musela roztrhat na kousíčky a většinou se mi to i dařilo, protože se v tom filmu něco dělo. Jenže… Rozbřesk je ten film, který spíše kecá a ukazuje výhody a nevýhody manželství a nějaká akce, která by se přeci stále jen ve filmu o upírech a vlkodlacích dala čekat, chybí. Takže si dokážete představit, kolikrát za ten film jsem se držela sedačky, abych nepřeskočila o řadu výš a tu ukecanou kačenu neuškrtila. Ač se pan režisér snaží a evidentně se mu snaha u mnohých vyplatila, já trpěla. Zastávám názoru, že je ten díl zbytečný. Kdo chce vědět detaily, například jak hrají šachy, neb si přečte knihu :o) Já bych tedy raději proseděla tři hodiny v kině s vědomím, že je tohle moje poslední návštěva Twilightu v kině. A panu režisérovi děkuji, že udělal můj další krok v rozhodnutí, že si adoptuji černouška.(29.11.2011)

• Isherwood

Není v tom předpojatost. Lidi (i ne-lidi) mají právo se zamilovat, tokat ostošest a chovat se jako idioti. Ale proč o tom proboha točit čtyři filmy? 4 a ½ nenavazuje na nadhled a údernost Sladeovy trojky, bohužel není ani tak srandovně pitomá, jako dvojka. Nejblíže to má k prvnímu dílu, nedospělé milostné tragédii, kterou oceňují především emočně nevyzrálé adolescentky, které se v hlavní hrdince zhlédnout jak v naleštěném zrcadle. Že si navíc v tak dějově vyprázdněném bijáku budu několikrát klást otázky, které mi zodpoví asi jen knížek znalé obecenstvo, to je na pováženou. Nemám tu ságu rád pro její „životní postoj“, mám ji rád pro tu naivní filmařskou nablblost. Tohle je ale regulérně nejhorší díl.(26.1.2012)

Tak za tohle se klidně postavím. Nejenže je Rozbřesk nejlepší díl série, ale hlavně je to konečně film, který vede od bodu A k bodu B, něco se tam děje, občas zafunguje dramatická strunka, triky nejsou k smíchu a i ten vizuál si Condon výrazněji hlídá (kupa mrtvých těl, porod). V první půli je to až na pár okamžiků „starý, dobrý Twilight“, tzn. nefunkční romance plná patetických keců, ale Condon vše šperkuje hudebně, takže to aspoň není taková nuda. A druhá půle, tam už se děj nezastaví. A bez mučení přiznávám, že celá ta linie s baby-upírem a válkou mezi rody mě bavila a jsem zvědavý, jak to tvůrci zakončí. Pod 60 nejdu. Dát tomuhle filmu odpad je ryzí předpojatost…(15.11.2011)

Myslím, že tenhle díl bude nečekaným překvapením i pro ty největší kritiky. Ty, které sem preventivně píchnou odpad, aniž by film viděli, samozřejmě naprosto ignoruji. Já oceňuji neuvěřitelně poutavý děj, perfektní vizuální stánku, slušnou dávku drama a povedený humor. Občas jsem měla pocit, že si tvůrci dělali srandu i sami ze sebe. Opravdu vědí, jak člověka pobavit. Herci působí víc zkušeně a zbytečně nepřehrávají. Perfektně naservírováno, bez kliček, pestré od začátku do konce. Hodnotím zatím jako nejlepší díl. Jen ten "vlkodlačí rozhovor" mohl být dotaženější. Zasloužených 5*.(19.11.2011)

• - Kvůli původní verzi milostné scény mezi Edwardem (Robert Pattinson) a Bellou (Kristen Stewart) byl snímek ohodnocen přísnějším ratingem R. Scéna proto musela být upravena tak, aby film dosáhl přístupnosti PG-13. (Stirek45)

• - Postavu Rileyho měl původně ztvárnit Tom Felton nebo Channing Tatum. Nakonec byl však vybrán Xavier Samuel. (danielosbourne)

• - Režiséři, s nimiž se zástupci studia a autorka předlohy Stephenie Meyer kvůli obsazení pozice režiséra také setkali, byli Mark Waters a Gus Van Sant. (oje)