Twilight sága: Rozbřesk - 1. část

• Austrálie

• Irsko

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2011, 112 min

Ono to překvapivě slušně odsýpá. Dokonce jsem se místy bavil (změny "výrazu" v Patizónově tváři jsou něco nepopsatelného). Udivuje mě ale to, že tohle závěrečné krvavé inferno se do filmu s přístupností pro děti dostalo a v Expendables 2 příjdeme kvůli Chucku Norrisovi o všechnu legraci. Nespravedlivý svět.(27.1.2012)

• Fr

,,JÁ, EDWARD CULLEN ... SI BERU TEBE, BELLO SWANOVÁ... ZA SVOU PRÁVOPLATNOU MANŽELKU. V DOBRÉM I ZLÉM. V CHUDOBĚ I BOHATSTVÍ. V NEMOCI I VE ZDRAVÍ. BUDU TĚ MILOVAT A CTÍT, DOKUD BUDEME OBA ŽÍT“..... /// A byla svatba. Místo záběrů z pařby v baru z rozlučky se svobodou nám Edwík řekne něco ze svý temný minulosti, ale jejich lásku to (překvapivě) nenahlodá. Láska je totiž láska. A pak to přichází.... Uhhh jak romantické! (zařval bych, bejt mi o 200 let míň) ...nevěsta v bílejch šatech kráčí mechem, všechno kvete bíle (bílej je i strom – sorry, v botanice jsem nebyl nikdy dobrej) a zamilovaný pohledy mě propalujou plazmu – proč tu proboha píšete, že to není tak trapný??? Čtvrthoďka snů vdavek chtivej patnáctek je pryč... kecám dvacetiminutovka... (KECÁM půlhodina!) a máme tu líbánky. Sláva! Romantickej ostrov, Bella si 5minut holí nohy, aby mohli... no vždyť víte (nebo aby si ji nespletl s vlkodlakem?)... ,,TOHLE BYLA NEJHEZČÍ NOC MÝHO ŽIVOTA“..(jeho ty vole!!!)...,,JSI NEJLEPŠÍ“ (já vím!!!) a pak – věřte nevěřte – zpožděná perioda! Konečně se děj začne motat kolem něčeho jinýho, než Belliny vagíny! Sladkej příběh z vaší ulice, vylepšenej 2ma akcičkama a porodem, kterej by udělal radost i Dr. Housovi. Co říct závěrem....,,Bello, proč máš tak rudý oči?“ /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju filmy, který jsou pro mládež (i všechny ostatní) OD 12ti let nevhodný. 2.) Knížku od Stephenie Meyer ,,Breaking Dawn“ číst nebudu (to je kurva jediná jistota v mým životě!). 3.) Thx za titule ,,Hlawoun“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne(21.2.2012)

Vězte, že následující slova psal člověk se slabostí pro svět stvořený Meyerovou (ne, není mi -náct, ne, nejsem emo, a ne, s inteligencí na tom nejsem špatně). Knižní Rozbřesk je nejslabším článkem ságy, jeho převedení na plátno (respektive jeho první půlky) však nedopadlo vůbec špatně. Condon je schopný režisér, kterému se podařilo vnést humor a nadhled do scén, které mohly lehce sklouznout do trapnosti: např. svatba díky úsměvným proslovům nepůsobí nikterak pateticky (předsvatební noční můra navíc vnuká jakousi neblahou předzvěst), první milování je také podáno s vtipem a spousta narážek a odkazů k předchozím dílům pozorného a znalého diváka rozesměje. Herci se snaží, kredit musím dát především Lautnerovi, který svůj part zvládl přesvědčivě a vůbec poprvé mě jeho Jacob neiritoval. Hudební stránka filmu je skvělá a efekty zase o trochu lepší. Na druhou stranu je však třeba říct, že Condon není režisér schopný natolik, aby se vyvaroval failů: "smrt" Belly je rádoby zdramatizovaná a úplně zbytečně natahovaná, Jacobovo otisknutí snad nemohlo být blbější a závěrečná parody scénka je wtf. Objektivně za tři, subjektivně za čtyři. P.S.: Je zajímavé, kolik haterů chodí na jednotlivé díly ságy dobrovolně do kina. Sebemrskačství je nová sportovní disciplína? (ehm-ehm-pozéři-ehm).(18.11.2011)

• Isherwood

Není v tom předpojatost. Lidi (i ne-lidi) mají právo se zamilovat, tokat ostošest a chovat se jako idioti. Ale proč o tom proboha točit čtyři filmy? 4 a ½ nenavazuje na nadhled a údernost Sladeovy trojky, bohužel není ani tak srandovně pitomá, jako dvojka. Nejblíže to má k prvnímu dílu, nedospělé milostné tragédii, kterou oceňují především emočně nevyzrálé adolescentky, které se v hlavní hrdince zhlédnout jak v naleštěném zrcadle. Že si navíc v tak dějově vyprázdněném bijáku budu několikrát klást otázky, které mi zodpoví asi jen knížek znalé obecenstvo, to je na pováženou. Nemám tu ságu rád pro její „životní postoj“, mám ji rád pro tu naivní filmařskou nablblost. Tohle je ale regulérně nejhorší díl.(26.1.2012)

• Kaka

Dějově asi nejpřímočařejší a nejjasnější díl. Žádné zbytečné peripetie kolem, vše jasně směřuje do finále, resp. taková decentní příprava na díl poslední. Na kolik je předposlední Twilight dobrý, či špatný film je nutno nechat na každém z nás. Je to fenomén (celá sága) této doby takový jaký je. Technicky je určitě minimálně diskutabilní a dějově velmi jednoduchý, leč plný v současné době ultra cool věcí/lidí, takže je těžké takto opojnému mixu nepodlehnout, specielně pak v USA. Znovu bych si to určitě nepustil. Ač se to nezdá, je to relativně plytký a plochý film, podobně jako všechny ostatní díly.(7.12.2013)

• - Robert Pattinson řekl, že se během porodní scény musel opakovaně snažit nerozesmát. (Verunka1995)

• - Jeden z dôvodov prečo sa natáčalo v Louisiane boli daňové úľavy, ktoré toto mesto poskytuje. (Greenpeacak)

• - Během natáčení hlídala Mackenzie Foy tzv. Swear Jar, tedy sklenici, do které se dávají peníze za sprostou mluvu. Mackenzie ale odmítla prozradit, kdo zaplatil nejvíce. (Cheeker)