Twilight sága: Rozbřesk - 1. část

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2011, 112 min

Všetko tu uvedené myslím smrteľne vážne: Najlepší Tvajlajt. Prvý Tvajlajt, ktorý nie je totálna sračka. Áno, je to námetom a celou svojou podstatou hrozný hnoj. Ale o to viac skladám klobúk pred Condonom, že to natočil ako nie-nechcene-smiešnu romantickú drámu s veľmi slušným tempom, dokonca napínavými scénami a viac ako znesiteľnými hereckými výkonmi. Inak povedané: Bavilo ma to bez toho, aby som sa tvorcom vysmieval.(27.11.2011)

Fakt bych nikdy nevěřila tomu, že zrovna já dám nějakému dílu Twilight víc než tři hvězdy. Nejsem totiž fanynka ani knižní, ani filmové série a tak jsem na Twilight koukla spíše z povinnosti. Musím ale přiznat, že tento díl mě bavil a je nejpovedenější z těch, co jsem zatím viděla. Nebylo to nijak roztahané, užila jsem si jak romantiku, tak napětí. Ústřední trio už mi ani moc nevadí a Stewart mi zde byla chvílemi dokonce i sympatická. Nejsou to čisté 4*, ale kdybych dala méně, musela bych snížit hodnocení i u všech předchozích dílů a to nechci. Opravdu milé překvapení a docela se těším, až uvidím závěrečný díl.(17.12.2012)

• Hild

Ty dvě hvězdy především proto, že je to lepší díl než předchozí a hlavně lepší než mizerná dvojka. Chápu, že fandům Twilight už musí lézt na nervy všechny ty recenze, které se vlastně jen předhání o to, kdo se více tomuto filmu vysměje, jenže já se tomu nedivím ani trochu, tohle nejde hodnotit nezaujatě. Když se člověk podívá na ty enormní tržby z prvního víkendu, tak je strašně smutné, že k tomu stačí tak málo, že někteří mají tak nízké nároky na romantiku. Mizerný scénář, některé dialogy mi vyloženě řezaly uši. Nelogické chování postav (zejména Jacoba). Ale hlavně, v tom filmu se nic neděje. Příšerná nuda a všechno co je tady, by se vlezlo v pohodě do poloviny stopáže. První půlhodina - svatba, všichni brečí. Druhá půlhodina - Bella svádí Edwarda. Zbytek - Bella je těhotná a porod. Konec filmu. Na digitální vlky si nezvyknu nikdy, ta jejich sešlost na pláži byla velice vtipná, i když asi být neměla. Pochvala akorát směřuje ke znázornění anorektické Belly a taky, že se Condon nebál trochu brutálnějšího zobrazení některých scén. Tím pro mě klady bohužel končí.(21.11.2011)

• castor

Romantická upířina počtvrté – a opět špatně. Neúnosně natahovanou svatbu vystřídá neúnosná „jakože romantika kdesi na ostrově u Ria“, kde Bella začíná být slušně nadržená, její upíří uplakánek si nenasadí ochranu a na průšvih je zaděláno (sakra, jak to, že má bez krevního oběhu erekci, světloplachej hošan jeden?). I když to byla jeho „nejhezčí noc v celé jeho existenci“, Bella začne po 14 dnech cítit pohyby (sakra, za oceánem jde všechno rychleji). Dotáhneme to až k porodu, fanynky kvílí bez ohledu na nijaké dění na plátně a máme tu konec. A během něj platí to, co u předešlých dílů – jediné, co mě může těšit, je to, že si Kristen Stewart už brzy konečně odkroutí tuhle sérii a začne se věnovat něčemu zdravému rozumu bližšímu.(3.5.2012)

• JohnnyD

Strašne vidieť, ako silou mocou chceli z posledného filmu zaryžovať dva krát. Už tá nekonečná scéna so svadbou je neznesiteľne naťahovaná. Pôsobí to celé ako jeden diel nudnej soap opery natiahnutý na dvojnásobnú stopáž, no nefungovalo by to ani ako finále série seriálu, nieto ako plnohodnotný celovečerný film. S výnimkou komickej scény s rozprávajúcimi vlkmi to je pomerne zručne remeselne odvedená nuda bez väčších nechcene komických scén, no o to menšia zábava to je. Na druhej strane predošlý diel ma iritoval ešte viac. A hlavne aspoň sa to nesnaží o epickú fantasy ako predošlý diel a zostáva to prevažne v rovine divnej pubertálnej romancy.(18.2.2019)

• - Postavu Rileyho měl původně ztvárnit Tom Felton nebo Channing Tatum. Nakonec byl však vybrán Xavier Samuel. (danielosbourne)

• - Kvůli původní verzi milostné scény mezi Edwardem (Robert Pattinson) a Bellou (Kristen Stewart) byl snímek ohodnocen přísnějším ratingem R. Scéna proto musela být upravena tak, aby film dosáhl přístupnosti PG-13. (Stirek45)

• - Natáčanie oficiálne začalo 1. novembra 2010 v Brazílii. V Rio de Janeiro si tvorcovia prenajali jeden celý mestský blok a boli nútení zaplatiť obyvateľom 30 až 300 amerických dolárov za to, aby nedovolili fotiť paparazzom ani fanušikom. Taktiež zaplatili 6000 až 12000 amerických dolárov majiteľom barov a reštaurácií, aby na istý čas uzavreli svoje prevádzky kvôli menšiemu ruchu. (Greenpeacak)