• Kaka

Dějově asi nejpřímočařejší a nejjasnější díl. Žádné zbytečné peripetie kolem, vše jasně směřuje do finále, resp. taková decentní příprava na díl poslední. Na kolik je předposlední Twilight dobrý, či špatný film je nutno nechat na každém z nás. Je to fenomén (celá sága) této doby takový jaký je. Technicky je určitě minimálně diskutabilní a dějově velmi jednoduchý, leč plný v současné době ultra cool věcí/lidí, takže je těžké takto opojnému mixu nepodlehnout, specielně pak v USA. Znovu bych si to určitě nepustil. Ač se to nezdá, je to relativně plytký a plochý film, podobně jako všechny ostatní díly.(7.12.2013)

Strach z toho, že se sága rozsype na prahu poslední kapitoly, jsem měl pořádný. Zbytečně. To, jak se zrovna dramaticky-multižánrový Bill Condon dostal ke Stmívání, doteď nechápu, ale jsem za to neskutečně rád. Umí povolit trochu sešňerovanou atmosféru, odlehčit momenty, které by zaváněly zbytečností a v první řadě umí nasadit takové závěrečné tempo, že se mi v hlavě nenápadně rodí myšlenky na první Rozbřesk jako nejlepší díl. Aniž bych chtěl prozrazovat konkrétní dějové zvraty, tak jedno osudové setkání v závěru, po kterém následuje romantická vize, pro mě už dávno bylo nejnebezpečnějším momentem ságy, který jsem si nedokázal ve filmu představit jinak než jako směšný. A teď? Dojímavá pointa, kvůli které se na poslední díl těším asi jako na žádný jiný. Breaking Dawn je tak nakonec kvalitativní trefa do černého a když v závěru zní Burwellova Bella's Lullaby, je jasné, že tentokrát je to atmosférou výhra na plné čáře. Bez tradičně naivních dialogů a několika nenápadných klopýtnutí v Brazílii by snad Cullenovi sahali po nejvyšším hodnocení. A všeobecné házení odpadků na ságu už asi ani nemůže být trapnější. Měli jste tři filmy na to ji přestat sledovat. Pokud jste trpěli předtím, teď už se to asi nespraví, že ano...(30.11.2011)

• Payushka

Vlastně se stačí soustředit jen na hudbu a asi minutu stopáže, kde se objeví Michael Sheen. Z toho pochopíte jen jediné: buď jste fanynka a tuhle mašinu na peníze si i přesto užíváte. A nebo se musíte adaptovat tím, že nebudete všechno brát vážně a občas se s pár lidmi v sále zasmějete. Vždyť se tu rodí upír císařákem!(30.5.2012)

• boshke

Začátek ještě jde, to je pořád celkem zábava, ale pak se půl filmu řeší těhotenství (WTF?) a je to fakt hodně špatný. Bella, na kterou byl relativně ucházející pohled, se ztrácí před očima a melou se akorát sr*čky... Snad ani není možné, že se tu pohoršuji nad úrovní Stmívání; jako bych čekal něco jiného... 40%(29.12.2011)

• Faustka

Jak řekl King, který si takovou kritiku může dovolit… Meyerová píše slátaniny a proto ani filmaři nejsou schopni tu její úsměvnou upíří romantiku převést do snesitelnější podoby. Dva plusové body dávám za křečovitě útrpný výraz unylé Kristen Stewart a zničující touhu mdlého Roberta Pattinsona… to je skutečně výkon.(27.4.2012)

• - Hlavný výtvarník Michael Wilkinson mal na starosti všetky šaty, ktoré sa objavili na filmovej svadbe, s výnimkou tých, ktoré mala na sebe Bella (Kristen Stewart), o tie sa postarala Stephenie Meyerová. (Greenpeacak)

• - Záujem naspievať soundtrack k filmu prejavila hudobná skupina Evanescence. (Greenpeacak)

• - Stephenie Meyer, autorku původní knihy, je možné zahlédnout na svatbě mezi hosty ve chvíli, kdy Bella (Kristen Stewart) prochází uličkou. (Kirstin)