Twilight sága: Rozbřesk - 1. část

• Austrálie

• Irsko

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2011, 112 min

Strach z toho, že se sága rozsype na prahu poslední kapitoly, jsem měl pořádný. Zbytečně. To, jak se zrovna dramaticky-multižánrový Bill Condon dostal ke Stmívání, doteď nechápu, ale jsem za to neskutečně rád. Umí povolit trochu sešňerovanou atmosféru, odlehčit momenty, které by zaváněly zbytečností a v první řadě umí nasadit takové závěrečné tempo, že se mi v hlavě nenápadně rodí myšlenky na první Rozbřesk jako nejlepší díl. Aniž bych chtěl prozrazovat konkrétní dějové zvraty, tak jedno osudové setkání v závěru, po kterém následuje romantická vize, pro mě už dávno bylo nejnebezpečnějším momentem ságy, který jsem si nedokázal ve filmu představit jinak než jako směšný. A teď? Dojímavá pointa, kvůli které se na poslední díl těším asi jako na žádný jiný. Breaking Dawn je tak nakonec kvalitativní trefa do černého a když v závěru zní Burwellova Bella's Lullaby, je jasné, že tentokrát je to atmosférou výhra na plné čáře. Bez tradičně naivních dialogů a několika nenápadných klopýtnutí v Brazílii by snad Cullenovi sahali po nejvyšším hodnocení. A všeobecné házení odpadků na ságu už asi ani nemůže být trapnější. Měli jste tři filmy na to ji přestat sledovat. Pokud jste trpěli předtím, teď už se to asi nespraví, že ano...(30.11.2011)

Vězte, že následující slova psal člověk se slabostí pro svět stvořený Meyerovou (ne, není mi -náct, ne, nejsem emo, a ne, s inteligencí na tom nejsem špatně). Knižní Rozbřesk je nejslabším článkem ságy, jeho převedení na plátno (respektive jeho první půlky) však nedopadlo vůbec špatně. Condon je schopný režisér, kterému se podařilo vnést humor a nadhled do scén, které mohly lehce sklouznout do trapnosti: např. svatba díky úsměvným proslovům nepůsobí nikterak pateticky (předsvatební noční můra navíc vnuká jakousi neblahou předzvěst), první milování je také podáno s vtipem a spousta narážek a odkazů k předchozím dílům pozorného a znalého diváka rozesměje. Herci se snaží, kredit musím dát především Lautnerovi, který svůj part zvládl přesvědčivě a vůbec poprvé mě jeho Jacob neiritoval. Hudební stránka filmu je skvělá a efekty zase o trochu lepší. Na druhou stranu je však třeba říct, že Condon není režisér schopný natolik, aby se vyvaroval failů: "smrt" Belly je rádoby zdramatizovaná a úplně zbytečně natahovaná, Jacobovo otisknutí snad nemohlo být blbější a závěrečná parody scénka je wtf. Objektivně za tři, subjektivně za čtyři. P.S.: Je zajímavé, kolik haterů chodí na jednotlivé díly ságy dobrovolně do kina. Sebemrskačství je nová sportovní disciplína? (ehm-ehm-pozéři-ehm).(18.11.2011)

• Morien

Cože? Cože?! COŽE?! Tohle je ten snad nejvíce závadný film, co jsem kdy ve svém životě viděla, když uvážím cílovou skupinu a obsah sdělení. Na tohle se mají dívat třináctileté holky? O tomhle mají snít po nocích a takhle si představovat svou první lásku? Ideál (ženské) krásy? Vzor, jak se chovat? Jak (ne)jíst a co pít, aby byly hubené a chtěné fešáckými třpytivými muži? Pane Bože, zastav to, prosím! Tady se už nebavíme v kategoriích, jestli je to blbě sestříhaný nebo po kolika minutách se začal člověk nudit, tohle je společensky a psychologicky závadný a krajně, krajně nevhodný materiál!(20.1.2012)

Čekal jsem blbost, promarněné 2 hodiny života (alespoň podle kritiky), ale risknul jsem to a podle mě to zas tak špatné není. Má to spád, má to něco co minulé díly neměli a to je příběh. Samozřejmě je zde spousta scén co záměrně příběh prodlužují, nebude to nikdy filmová série století či spíše desetiletí, to po ní snad ani nikdo normální nechce. Má jít o příběh, který nás má pobavit a musíme brát s nadhledem. Alespoň to tak beru já. Triky a hudba jsou dobré, herci také. Za mě to prošlo v pohodě.(1.2.2012)

• bestlama

"Jedu takhle za Bellou, s Jacobem do Podolí, spěchám, proto riskuji, projíždím přes údolí. Řádí tam to strašidlo, vystupuje z bažin, žere hlavně ubožáky, jmenuje se Edward. Edward z bažin, močálem se plíží, Edward z bažin, k Jacobovi se blíží, Edward z bažin, už si zuby brousí, Edward z bažin, kouše, saje, rdousí." Inu, podívaná vskutku zajímavá, sofistikovaně opředená bilinguálním sporem mezi vlky a upíry. No to mě poser!(13.9.2012)

• - Ve scéně, kdy Bella (Kristen Stewart) čeká v autě před letištěm a vytáčí Rosalie (Nikki Reed), nemá ve skutečnosti ani odemknutý mobilní telefon. (jakear)

• - Kvůli původní verzi milostné scény mezi Edwardem (Robert Pattinson) a Bellou (Kristen Stewart) byl snímek ohodnocen přísnějším ratingem R. Scéna proto musela být upravena tak, aby film dosáhl přístupnosti PG-13. (Stirek45)

• - Záujem naspievať soundtrack k filmu prejavila hudobná skupina Evanescence. (Greenpeacak)