Twilight sága: Rozbřesk - 1. část

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2011, 112 min

Rozbřesk naprosto předčil očekávání a všechny předchozí díly nechal daleko za sebou. Dokonce i moje oblíbená první část by si teď zasloužila remake s větším rozpočtem. Rozbřesk přitom není okázalým blockbusterem, ale filmem, který veškeré scény udržuje na stejné, přirozeně vyvážené úrovni (od kouzelné lesní svatby, přes Brazílii, která přesně vystihuje atmosféru knihy až po porod a přeměnu). Necelé dvě hodiny utečou jako 20 minut a ještě štěstí, že současně natočená druhá část skýtá záruku totožné kvality - snad. Kdybych chtěla za každou cenu hledat chybu, narozené dítě nemuselo mít upíří výraz jako z cirkusu, ale pořád lepší, než předškolák v roli přebalovaného batolete z Dr. House. :) Na velkém plátně jsem už Rozbřesk viděla několikrát a zdá se, že ani v domácí podobě to není marné. K tomu zase jednou docela povedený soundtrack... Stručně řečeno, mi tu vůbec nic nechybělo (když chci totiž koukat na sexy pány, pustím si True Blood).(19.11.2011)

Tak za tohle se klidně postavím. Nejenže je Rozbřesk nejlepší díl série, ale hlavně je to konečně film, který vede od bodu A k bodu B, něco se tam děje, občas zafunguje dramatická strunka, triky nejsou k smíchu a i ten vizuál si Condon výrazněji hlídá (kupa mrtvých těl, porod). V první půli je to až na pár okamžiků „starý, dobrý Twilight“, tzn. nefunkční romance plná patetických keců, ale Condon vše šperkuje hudebně, takže to aspoň není taková nuda. A druhá půle, tam už se děj nezastaví. A bez mučení přiznávám, že celá ta linie s baby-upírem a válkou mezi rody mě bavila a jsem zvědavý, jak to tvůrci zakončí. Pod 60 nejdu. Dát tomuhle filmu odpad je ryzí předpojatost… Více zde.(15.11.2011)

• Zíza

Oh, to bylo tak směšný. Asi jako plakát k filmu. (může se vyskytnou spoiler, ale to je fuk) Svatba -> líbánky -> 1. sex -> Edík už nechce -> Belka nadžená jak sviň -> urputně ho prosí o to, aby jí to udělal -> Blbka zbouchnuta -> všichni to dítě chtěj zabít -> ale ono se narodí a zamiluje se do něj vlkodlak. Ještěže vím, co nás čeká v dalším dílu, jsem ten typ, co to i četl. Oh, to byla romantika.(24.2.2012)

• CheGuevara

Jakýkoliv Twilight může být sebeotřesnějším zážitkem, ale stejně mi bude v jádru něčím sympatickým. Snad je to tím, že na rozdíl od ostatních studiových trháků je jeho pohled na sex a vztahy o dvě galaxie jinde. Ale zpátky na zemi se jedná o stále mizerný film, kde pod tíhou nedostatku dramatické stavby se postavy sypou z co největší banalit, jen aby se tam vůbec něco dělo. A když už se něco děje, tak se pak další měsíc jenom o tom mluví. A do toho óbr talent Stewart, která se, doufejme, po tom, co si odkroutí celou sérii, vrhne na aspoň trošku ambicióznější projekty.(22.12.2011)

• Sobis87

První díl mi nijak zvlášť nevadí (vlastně mi ta jeho ospalá, do melancholických barev utopená atmosféra v kombinaci s fajnovým soundtrackem jistým způsobem imponuje...), druhý díl mě pro změnu velmi bavil svou debilitou a celkově nízkou kvalitou zpracování (je to opravdu hrůůůůza), třetí díl si kvalitativně zase o něco polepšil díky režii Davida Sladea, ale na druhou stranu nebyl až tak špatný jako dvojka, abych se u něho mohl zlomyslně bavit - jinak řečeno technicky precizní, špatně zahraná a špatně napsaná nuda. A první část (uf) čtvrtého dílu? Opět to samé jako třetí díl, akorát už bez zručného Sladea + několik wtf momentů jako telepatická hádka mezi vlky, šachová partie jako afrodiziakum, první sex a naprosto otřesný (či snad záměrně parodický?) dovětek po titulcích. Dějově to je opět velmi plytké (svatba-líbánky-sex-asi měsíc trvající těhotenství-jedna bitka mezi upíry a vlky-porod-nazdar u druhé části) a takový Marty Scorsese by to všechno dokázal odvyprávět během desetiminutové montážní sekvence, a to určitě stokrát lépe a ještě s větší hloubkou...ale proč by něco takového vůbec dělal, že? Potěšilo akorát pár vtípků a závěrečná půlhodinka, kde se konečně něco začíná dít (cokoliv!), přičemž samotný porod je vlastně celkem fajn. Na dobrý film to ale rozhodně nestačí. P.S.: palec dolů za otřesné digitální mimino, naopak palec nahoru za digitálně otřesně vychrtlou Kristen.(20.11.2011)

• - Když Bella (Kristen Stewart) rodí, má úplně odkryté břicho. Když je na ni pohled ale shora, má ho zakryté šaty a na břiše krvavou skvrnu. (tyna97)

• - Podle svatebních pozvánek je adresa Cullenových 420 Woodcroft Ave Forks, WA. (Haretix)

• - Natáčanie oficiálne začalo 1. novembra 2010 v Brazílii. V Rio de Janeiro si tvorcovia prenajali jeden celý mestský blok a boli nútení zaplatiť obyvateľom 30 až 300 amerických dolárov za to, aby nedovolili fotiť paparazzom ani fanušikom. Taktiež zaplatili 6000 až 12000 amerických dolárov majiteľom barov a reštaurácií, aby na istý čas uzavreli svoje prevádzky kvôli menšiemu ruchu. (Greenpeacak)