Twilight sága: Rozbřesk - 1. část

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Romantický

USA, 2011, 112 min

• castor

Romantická upířina počtvrté – a opět špatně. Neúnosně natahovanou svatbu vystřídá neúnosná „jakože romantika kdesi na ostrově u Ria“, kde Bella začíná být slušně nadržená, její upíří uplakánek si nenasadí ochranu a na průšvih je zaděláno (sakra, jak to, že má bez krevního oběhu erekci, světloplachej hošan jeden?). I když to byla jeho „nejhezčí noc v celé jeho existenci“, Bella začne po 14 dnech cítit pohyby (sakra, za oceánem jde všechno rychleji). Dotáhneme to až k porodu, fanynky kvílí bez ohledu na nijaké dění na plátně a máme tu konec. A během něj platí to, co u předešlých dílů – jediné, co mě může těšit, je to, že si Kristen Stewart už brzy konečně odkroutí tuhle sérii a začne se věnovat něčemu zdravému rozumu bližšímu.(3.5.2012)

• Malarkey

Twilight je pojem, který mě s prvním dílem bavil. Knižně to je šílenej brak, ale první film ušel. Pak už to šlo z kopce a knižně na tom byl ještě hůř. Líbí se mi, jak si Stephenie Meyer nebrala servítky a přestože věděla, že příběh bude zfilmovaný, se rozhodla závěr udělat tak brutálně šílený, jak je patrné na tomhle díle. Kdyby Rozbřesk byl jeden film, asi bych to překousnul, ale jelikož je na dva, tak prostě nemůžu jinak. Ten odpad je naprosto záměrnej. Ono je totiž těžký sledovat příběh, kde Bella otěhotní a zárodek jí rve břicho a upíři a vlkodlaci kolem ní poletují jak splašený vopice a vlastně s neděje vůbec nic. Vím, že mě na to trailer upozorňoval, ale některé fantasy příběhy prostě zfilmovat nejdou ať už kdokoliv dělá cokoliv. A pokud už někdo udělá cokoliv, tak to většinou dopadne takhle. Doufám, že závěr bude zajímavější, vypadá na to. Já se ale teď pár měsíců budu muset zpamatovávat z tohohle filmu. Větší hrůzu, která to myslí naprosto vážně, jsem totiž dlouho neviděl.(10.3.2013)

• Allien.9

Přemýšlím, jestli jsem skutečně viděla ten takzvaný fenomén nebo jeho parodii. První polovina "filmu", který nemá v kině absolutně co dělat, je splněným snem každé dvanáctileté dívky (přípravy na svatbu, svatba, líbánky - jůůů:-)), druhá je pro změnu plná těžce dramatických rozhodnutí a emotivních momentů, nad kterými musí trnout snad úplně každý. No posuďte sami! Bella, která se ani po třech dílech nenaučila dovřít ústa, se snaží úspěšně do(uza)vřít alespoň svůj nadržený stav, vlk, který nemůže mít matku, obrací svou pozornost na její čerstvě narozenou dceru a Edward s výrazem netopýra po lobotomii dramaticky pochoduje sem a tam. Vizuálně laciné, dramaticky směšné a celkově debilní.(23.9.2018)

Strach z toho, že se sága rozsype na prahu poslední kapitoly, jsem měl pořádný. Zbytečně. To, jak se zrovna dramaticky-multižánrový Bill Condon dostal ke Stmívání, doteď nechápu, ale jsem za to neskutečně rád. Umí povolit trochu sešňerovanou atmosféru, odlehčit momenty, které by zaváněly zbytečností a v první řadě umí nasadit takové závěrečné tempo, že se mi v hlavě nenápadně rodí myšlenky na první Rozbřesk jako nejlepší díl. Aniž bych chtěl prozrazovat konkrétní dějové zvraty, tak jedno osudové setkání v závěru, po kterém následuje romantická vize, pro mě už dávno bylo nejnebezpečnějším momentem ságy, který jsem si nedokázal ve filmu představit jinak než jako směšný. A teď? Dojímavá pointa, kvůli které se na poslední díl těším asi jako na žádný jiný. Breaking Dawn je tak nakonec kvalitativní trefa do černého a když v závěru zní Burwellova Bella's Lullaby, je jasné, že tentokrát je to atmosférou výhra na plné čáře. Bez tradičně naivních dialogů a několika nenápadných klopýtnutí v Brazílii by snad Cullenovi sahali po nejvyšším hodnocení. A všeobecné házení odpadků na ságu už asi ani nemůže být trapnější. Měli jste tři filmy na to ji přestat sledovat. Pokud jste trpěli předtím, teď už se to asi nespraví, že ano...(30.11.2011)

Rozbřesk naprosto předčil očekávání a všechny předchozí díly nechal daleko za sebou. Dokonce i moje oblíbená první část by si teď zasloužila remake s větším rozpočtem. Rozbřesk přitom není okázalým blockbusterem, ale filmem, který veškeré scény udržuje na stejné, přirozeně vyvážené úrovni (od kouzelné lesní svatby, přes Brazílii, která přesně vystihuje atmosféru knihy až po porod a přeměnu). Necelé dvě hodiny utečou jako 20 minut a ještě štěstí, že současně natočená druhá část skýtá záruku totožné kvality - snad. Kdybych chtěla za každou cenu hledat chybu, narozené dítě nemuselo mít upíří výraz jako z cirkusu, ale pořád lepší, než předškolák v roli přebalovaného batolete z Dr. House. :) Na velkém plátně jsem už Rozbřesk viděla několikrát a zdá se, že ani v domácí podobě to není marné. K tomu zase jednou docela povedený soundtrack... Stručně řečeno, mi tu vůbec nic nechybělo (když chci totiž koukat na sexy pány, pustím si True Blood).(19.11.2011)

• - Natáčanie svadobnej scény sprevádzala strašná zima. Herci museli vynaložiť veľa námahy, aby sa netriasli, a keď mali príležitosť, odskočili si po veľkú zimnú vetrovku, aby sa zahriali. (Greenpeacak)

• - Postavu Rileyho měl původně ztvárnit Tom Felton nebo Channing Tatum. Nakonec byl však vybrán Xavier Samuel. (danielosbourne)

• - Během natáčení pokračování Twilight sága: Zatmění (2010) musela Kristen Stewart nosit paruku, protože se kvůli roli ve filmu The Runaways (2010) nechala ostříhat. V tomto díle ságy si však už vystačila s vlastními vlasy. (CatcherBlock)