• Fr

,,JÁ, EDWARD CULLEN ... SI BERU TEBE, BELLO SWANOVÁ... ZA SVOU PRÁVOPLATNOU MANŽELKU. V DOBRÉM I ZLÉM. V CHUDOBĚ I BOHATSTVÍ. V NEMOCI I VE ZDRAVÍ. BUDU TĚ MILOVAT A CTÍT, DOKUD BUDEME OBA ŽÍT“..... /// A byla svatba. Místo záběrů z pařby v baru z rozlučky se svobodou nám Edwík řekne něco ze svý temný minulosti, ale jejich lásku to (překvapivě) nenahlodá. Láska je totiž láska. A pak to přichází.... Uhhh jak romantické! (zařval bych, bejt mi o 200 let míň) ...nevěsta v bílejch šatech kráčí mechem, všechno kvete bíle (bílej je i strom – sorry, v botanice jsem nebyl nikdy dobrej) a zamilovaný pohledy mě propalujou plazmu – proč tu proboha píšete, že to není tak trapný??? Čtvrthoďka snů vdavek chtivej patnáctek je pryč... kecám dvacetiminutovka... (KECÁM půlhodina!) a máme tu líbánky. Sláva! Romantickej ostrov, Bella si 5minut holí nohy, aby mohli... no vždyť víte (nebo aby si ji nespletl s vlkodlakem?)... ,,TOHLE BYLA NEJHEZČÍ NOC MÝHO ŽIVOTA“..(jeho ty vole!!!)...,,JSI NEJLEPŠÍ“ (já vím!!!) a pak – věřte nevěřte – zpožděná perioda! Konečně se děj začne motat kolem něčeho jinýho, než Belliny vagíny! Sladkej příběh z vaší ulice, vylepšenej 2ma akcičkama a porodem, kterej by udělal radost i Dr. Housovi. Co říct závěrem....,,Bello, proč máš tak rudý oči?“ /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Miluju filmy, který jsou pro mládež (i všechny ostatní) OD 12ti let nevhodný. 2.) Knížku od Stephenie Meyer ,,Breaking Dawn“ číst nebudu (to je kurva jediná jistota v mým životě!). 3.) Thx za titule ,,Hlawoun“. /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ne(21.2.2012)

Odsoudit je snadné, ale zajímavější je zamyslet se, proč zrovna tato série je takto populární, proč ženy přitahuje (= nejenom puberťačky, v kině bych si tipla věkový průměr tak na dvacet pět let), co čtenářkám a divačkám nabízí tak jedinečného. Můžeme se na Stmívání dívat jako na něco, co ve dnešním světě feminismu a promiskuity hlásá naopak velmi konzervativní hodnoty, kde je primární on, ona a dítě. A to je pořád vnímáné kladně určitou skupinou publika a nemyslím si, že to má co do činění s inteligencí či nedostatkem vkusu a soudnosti. Rozbřesk tyto hodnoty ze všech dílů ukazuje nejsilněji a je v tom poměrně funkční. Škoda že po vynikajícím třetím díle míří zase spíše do průměru, kdy první polovina je skutečně pomalá a svatební šílenství až náročné sledovat. Každopádně po líbánkách se to zlomí a ukazuje to až určitý bolestivý rozklad a za průlet Belliným tělem by se nemusel stydět ani doktor House. Navíc soundtrack je jako vždy výborný a návrat k hudebním tématům prvního dílu potěší.(20.12.2011)

Strach z toho, že se sága rozsype na prahu poslední kapitoly, jsem měl pořádný. Zbytečně. To, jak se zrovna dramaticky-multižánrový Bill Condon dostal ke Stmívání, doteď nechápu, ale jsem za to neskutečně rád. Umí povolit trochu sešňerovanou atmosféru, odlehčit momenty, které by zaváněly zbytečností a v první řadě umí nasadit takové závěrečné tempo, že se mi v hlavě nenápadně rodí myšlenky na první Rozbřesk jako nejlepší díl. Aniž bych chtěl prozrazovat konkrétní dějové zvraty, tak jedno osudové setkání v závěru, po kterém následuje romantická vize, pro mě už dávno bylo nejnebezpečnějším momentem ságy, který jsem si nedokázal ve filmu představit jinak než jako směšný. A teď? Dojímavá pointa, kvůli které se na poslední díl těším asi jako na žádný jiný. Breaking Dawn je tak nakonec kvalitativní trefa do černého a když v závěru zní Burwellova Bella's Lullaby, je jasné, že tentokrát je to atmosférou výhra na plné čáře. Bez tradičně naivních dialogů a několika nenápadných klopýtnutí v Brazílii by snad Cullenovi sahali po nejvyšším hodnocení. A všeobecné házení odpadků na ságu už asi ani nemůže být trapnější. Měli jste tři filmy na to ji přestat sledovat. Pokud jste trpěli předtím, teď už se to asi nespraví, že ano...(30.11.2011)

• Falko

Ked sa tak nad tym zamyslim, tak tento rozbresk mohol kludne trvat polhodinu a nic by som proti tomu nemal. Ani romanticke filmy ma nenudia, pokial nie su zbytocne natahovane, ale toto bolo taaaaak dlho a zbytocne natahovane, ze nemozem dat ani 3 hviezdicky. Snad bude druha cast lepsie natocena. Viem si predstavit, ze pre dievcata to musel byt ohromny romanticky zazitok hlavne pri pohlade na Pattinsona, ale pre mna to bola dlhotrvajuca nuda, aspon ze poslednych 40 minut bolo zaujimavych. ________ Kristen Stewart - (Bella Swan) +++ Robert Pattinson - (Edward Cullen) +++ Taylor Lautner - (Jacob Black) +++ Billy Burke - (Charlie Swan) +++ Nikki Reed - (Rosalie Hale) +++ Gil Birmingham - (Billy) +++ Sarah Clarke - (Renée) +++ Ty Olsson - (Phil) +++ Ashley Greene - (Alice Cullen) +++ Jackson Rathbone - (Jasper Hale) +++ Peter Facinelli - (Dr. Carlisle Cullen) +++ Elizabeth Reaser - (Esme Cullen) +++ Kellan Lutz - (Emmett Cullen) +++ (Videl v kine 26.11.2011)(26.11.2011)

V první polovině se Rozbřesk velmi limitně blíží "kvalitám" nového měsíce. V momentě, kdy Jacob nakopne motorku, se ale láme a vydává se směrem nečekaným a v rámci série nejenom značně novátorským, ale také krajně odvážným. Condon je pro sérii něčím, čím byl Yates pro Potterovskou sérii. Tedy člověkem, který vnesl svěží dech do stagnující látky, dal jí velmi specifickou atmosféru a nebojí se v, doposud v podstatě nevinném a zidealizovaném univerzu jít na dřeň a najednou ukazovat věci, které rozhodně nejsou hezké na pohled. Na umření bledá a pohublá (byť digitálně) Bella a její lámání páteře mi zůstane v hlavě hodně dlouho a krásně vystihuje zpětnou demytizaci vší té znaivizované dokonalosti (a to jak z hlediska diváků, tak z hlediska postav samotných). Navrátivší se Carter Burwell znovu vytahuje hudební motivy z jedničky, aranž se ale mění a z pochmurně krásných tónů jsou rázem nepříjemné předzvěsti. A i když všichni okolo mě hejtují (a ono rozhodně stále je do čeho kopat - šmouhatá akce, například), stalo se mi opakovaně, že jsem čuměl na plátno s papulou až na zem a říkal si "No ale kurva... ?". A ještě za jednu věc, musím Condonovi vyseknout poklonu. Nevím, jak se mu to podařilo, ale Taylor Lautner podává velmi slušný výkon... První hodinu ignorovat. Ta druhá se ale řadí jen malinkatý kousek za jedničku, kterou, s odstupem času, stále více a více akceptuji jako velmi dobrý film.(17.11.2011)

• - Robert Pattinson a Kristen Stewart získali cenu MTV Movie Award 2012 za nejlepší filmový polibek. (Sekyra)

• - Pôrodná scéna bola prediskutovaná s pôrodnými asistentkami a lekármi. V niektorých kinách (hlavne v USA) vyvolávala u divákov epileptické záchvaty spôsobené pulzujúcim červeným, bielym a čiernym svetlom, ktoré sa rýchlo striedali. (Greenpeacak)

• - Edward Cullen (Robert Pattinson) se v kině během záběru do minulosti dívá na film Frankensteinova nevěsta (1935). Režisér Bill Condon dřívě režíroval snímek Bohové a monstra (1998), kde byl hlavní postavou James Whale (Ian McKellen). James Whale byl současně režisérem titulu Frankensteinova nevěsta (1935). (Verunka1995)