Luther (TV seriál)

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2010–2019, 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Neil Cross

Idris Elba, Warren Brown, Dermot Crowley, Michael Smiley, Ruth Wilson, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma, Sienna Guillory, David O'Hara, Kierston Wareing, David Dawson, Pam Ferris, Matthew Marsh, Danny Lee Wynter, Louisa Lytton, Ross McCall, Sam Spruell, Nicola Walker, Nigel Cooke, Aimee-Ffion Edwards, Bryony Afferson, Babou Ceesay, Hamza Jeetooa, Brett Fancy, Laura Haddock, Rose Leslie, Louise Rose, Michael Shaeffer, Lasco Atkins, Sasha Behar, Clem So, Oliver Stark, Jamie Glover, Ania Sowinski, Keeley Forsyth, Ellie Haddington, Chris Cowlin, Atul Sharma, Sean Pertwee, Paul Rhys, Andrew Tiernan, Rob Jarvis, Thomas Lockyer, Alexander Morton, Lee Ingleby, Anna Brewster, Lee Nicholas Harris, Steven Robertson, Lucian Msamati, Laura Pyper, Ned Dennehy, Alexandra Moen, Elliot Cowan, Jason Riddington, Michelle Duncan, Paul Blackwell, Darren Boyd, Patrick Malahide, Michael Obiora, Lorraine Hilton, Mick Slaney, Matthew David McCarthy, Ryan Calais Cameron, Shaun Mason, John Heffernan, Teresa Mahoney, Rupert Procter, Alan Williams, Chris Wilson, Matti Houghton, Wunmi Mosaku, Luke Westlake, Enzo Cilenti, Hermione Norris, Vincent Vermignon, Andrew Mullan, Katie Brayben, Anthony Howell, Seline Hizli, Mark Rowley, Anton Saunders, Selva Rasalingam, Simon Wilson, Tommy French, Annabel Bates, Roberta Taylor

Říkám si, fakt by něco takového nešlo natočit u nás? Ten recept není zas tak těžký. Výrazného hlavního hrdinu, nejlépe propletený příběh a hlavně zajímavé případy. Jenže pak si řeknu, takový mix neumí namíchat vlastně ani v USA, natož u nás. Už po dvou dílech musím uznat, že je to bomba. Luthera sem si oblíbil a žeru jeho případy. Přitom jsou to každodenní případy, žádné SCIFI. P.S. Elba si to dává a to solidně.(17.12.2013)

V BBC tento rok očividne vsadili na inteligentné kriminálky v obsadení geniálnymi vyšinutými mozgami. V Sherlockovi sa to nadmerným IQ len tak hemži, či už na strane vyšetrovaných alebo vyšetrujúcich, tu detektívovi Lutherovi komplikuje život a vyšetrovanie extrémne vychytralá, citovo vyprahnutá, znudená, narcistická Alice Morgan v podaní vynikajúcej Ruth Wilson (castingová trefa do čierneho). Ich rozvíjajúce sa vzájomné "priateľstvo" spájajúce príbehovú kostru je síce minimálne bizardné, no aj tie najmenšie diskutabilné lapsy zhoria na samotných, divácky chytľavých a napínavých prípadoch (čo diel, to samostatný prípad), na úžasnom vypätom finále a hlavnej postave detektíva Luthera. Hlavne za neho dohadzujem tú piatu hviezdu, pretože pre mňa osobne je Idris Elba alias John Luther zhmotnená predstava ideálneho prototypu detektíva aj so všetkými svojimi výbuchmi hnevu, akú som vždy chcel v nejakom seriáli vidieť a v ktorej sú skĺbené svaly s inteligenciou v tom najlepšom pomere a zabalené v naozaj charizmatickom zovňajšku...8/10(24.9.2010)

DCI John Luther se mi dostal pod kůži, a zatím jsem ho odtud nedokázal dostat. To jak neskutečně graduje první série, jak nechutné, rozpolcené, neklasické a neortodoxní (anti)hrdiny má a jak výborně napsané jsou, dělá z tohoto díla BBC další z kriminálních veleděl. A definitivně se těším na další série, ani po druhé to totiž zas nějak strašně neztratilo ze svého špinavého a krvavého kouzla. Snad jen ten odchod jedné z těch mých psycho oblíbených postav si mohli tvůrci odpustit. Protože zrovna ta postava byla opravdu kouzelná... a jaksi doplnovala atmosféru a taky Luthera. Tak snad se vrátí (Adrian :)) Definitivně skoro čistých 5. A jdu hledat další podobně zatraceně "vlezlá" díla 2. série - pokračuje v příjemně temném duchu, ale to prvotní kouzlo se trochu vytratilo. 3. série - návrat, ale nechápu proč se to v závěru utopilo v docela hloupém ději, plném podivných rozhodnutí a nelogických postupů. Trochu zklamání, Idris Elba ale alespoň stále podává velmi kvalitní výkon.(8.8.2011)

Naprosto dokonalé jsou až epizody 5 a 6 první seasony. Před tím je to jen hodně dobrá detektivka. Ale kvůli těm dvěma dílům to stojí za to. A vlastně už i ten 4. díl měl hodně hutné momenty. Takže nečíst tu euforická přirovnání k Sherlockovi a Wallenderovi, asi bych jedno napsal taky :) (po shlédnutí třetí sezóny si nemohu odpustit poznámku - Milan Knižák jako hlavní znásilňovač ??!!)(15.4.2013)

The mind is its own place, and in itself, can make a heaven of hell, a hell of heaven. Všechno to klišé, co čekáte od kriminálky u Luthera nenajdete. Luther je jiný snad ve všech ohledech, na které si jen můžu vzpomenout. Je to nevyrovnaný detektiv, u kterého se rozhodně nedá říct, že by měl černobílý charakter. Navíc nebere ohledy na zákony a jedná výhradně podle sebe. U tohoto seriálu se taky musíte smířit s tím, že ne vždycky přijde happy end tak, jak jej u kriminálky čekáte. Prostě se vykašlete na všechno, co jste viděli v Kriminálce Miami. Všechno tohle a mnohem víc mě polapilo do své sítě, zrovna tak jako temný, ale úžasný a charismatický John Luther a zákeřná psychopatka Alice. K srdci mi sice více přirostl Good Cop, ale Luther je těsně za ním. Jestli to ale takhle půjde dál, s radostí mu nadělím těch pět hvězdiček, jen se nechci unáhlit, protože kriminálky si mě získávají hůř než jakýkoli jiný žánr - většinou preferuji ucelený příběh než jeden případ na každý díl. A mimochodem, ta znělka a celkově soundtrack? Nevídaný, originální, božský!(13.1.2014)

• - Neil Cross, spisovatel a jediný scenárista tohoto seriálu, napsal také román "The Calling", který se odehrává těsně před první řadou seriálu a končí v místě, kde začíná první epizoda. (Gar-mogoth)

• - Ve scéně, kdy Benny (Michael Smiley) vyhledává informace o podezřelém, je možné v jednom záběru vidět, jak má na ploše kromě fotografie podezřelého rozehrané miny. (TheJokerCZ)

• - Muže zákona si herec Idris Elba zahrál i ve filmu Maturitní ples (2008). (Stanley619)