Luther (TV seriál)

Luther

Luther

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2010 - 2015, 15 h 40 min (Minutáž: 14x50 min)

Málokdy se mi stane, že by ve mě už prvních pár minut, takhle vcuclo (a při prvním rozhovoru jsem už vrněl blahem). Zatím mi LUTHER prostě sedí. PRVNÍ SÉRIE: Solidní atmosféra, zajímavý příběh, kvalitní herecké výkony. Přes pár kopanců (a jeden hodně slabý díl) , jde vcelku o nadprůměrný počin, zvlášť pokud jde o brity. Nebýt Idrise "Stringa" Elby ani bych o Luthera nezavadil, ale byla by škoda, kdyby tenhle mix Colomba, Dextera ad., prostě zapadl. Jsem zvědavý na pokračování. DRUHÁ SÉRIE: Solidní zabijáci (oba tři) a jejich zajímavé provádění jsou velké klady druhé řady. Nebo čtyřdílné minisérie, jak chcete. Mimozločinová linka není špatná, ale proč si Luther uvázal na krk takový šutr mi zůstává záhadou. Faktem je, že to vyřešil parádně. Jediné co mi chybí je Alice, která si klidně odjede na dovolenou. Snad se dočkáme jejího návratu. TŘETÍ SÉRIE: Možná nejlepší série. Potěšila nová holka Mary, která Johna pěkně doplňuje. Vrah v druhé polovině zpočátku parádní, ale v posledním díle mu hrábne nebo co a celé to svou nesympatičností pošle do kytek. Vůbec ty zvraty jsou někdy v LUTHEROVI těžce mimo a postrádají logiku, ale lidi jsou málokdy logičtí, že? Hlavně! Alice je zpět. Jestli ho ještě někdy zradíš, tak tě zabiju a sním. Safra teď jsem zjisitl, že už se dalších dílů nedočkáme. John rozhodně odchází na vrcholu a byla to parádní jízda.(13.10.2010)

První díl nastíní vynikající kriminálku, v níž neobyčejný, cholerický a svým způsobem geniální detektiv páčí pravdu z jen o něco méně geniálních padouchů. Středobodem seriálu není pátrání po kriminálníkovi, jako spíš hledání možností, jak jej usvědčit. Je to osvěžující psychologická hra, kde jsou hráči často známi již od samého počátku. Bohužel jak narůstá počet dílů, zjišťujeme, že Luther dostáhne svého až příliš často díky náhodě, štěstí, či velmi nepravděpodobnému tipu. V detailech Luther také někdy mlží, realističnost v žádném případě nedosahuje úrovně The Wire, Luther chce být zkrátka jen zábavnou TV show, která si dává záležet na atmosféře... 8/10(27.9.2014)

Londýn - životem pulsující gigantická metropole, která se pyšní luxusními ulicemi, chrámy konzumu, univerzitami, bankami či muzei. Jenže o nich seriál nevypráví a v jejich interiérech se jeho příběhy obvykle nedějí. Hrdinou seriálu je totiž policista, který se specializuje na nejtěžší zločiny a jeho úkolem není pohybovat se v příjemném prostředí rezidenčních čtvrtí mezi počestnými daňovými poplatníky vedenými těmi nejlepšími úmysly a vykonávajícími ty nejušlechtilejší skutky. Jeho údělem je prohrabávat kal na dně, odkrývat špínu, mařit záměry psychopatů a zločinců vedených nenávistí, touhou po pomstě nebo po majetku. Z řady dalších seriálů podobného ražení Luthera vydělují postavy. Luther je totiž posedlý svou prací a obětuje jí i své rodinné zázemí. Jeho nasazení a intuice z něj dělají nadmíru nebezpečného soupeře podsvětí, jenže jeho protivníci taky nejsou žádná béčka a dokážou zasadit úder na tom nejcitlivějším místě. Luther není seriál o kapsářích nebo kasařích, ale o velkých nočních můrách moderních společností a velkých měst. Je o teroristech, vyděračích či sériových vrazích. Ty zločiny jsou někdy až příliš monstrózní, Lutherova intuice přehnaná a zápletky či vztah mezi hrdiny poněkud vykonstruované, ale postupem času jsem se naučil vnímat Luthera jako realističtější a míň umělohmotnou obdobu zábavných sérií typu Dextera. Z Luthera jsou cítit skutečné emoce, páchne to tam tu přízemní, tu heroickou člověčinou. Jeho rozhodování o životu a smrti dvou žen, které pro něj měly zásadní význam a představovaly hodnotový protipól, který se v každém z nás neustále sváří, považuju za jednu z nejsilnějších seriálových scén, které jsem kdy viděl. Navíc postava inteligentní a nevypočitatelné Alice Morgan patří k těm nejcharismatičtějším padouchům, kteří kdy měli tu čest bavit publikum na televizních obrazovkách, a jejich vzájemný vztah s Lutherem je asi tím nejpošahanějším a zároveň divácky nejvděčnějším, jaký kdy vytvořil scénárista mezi kriminalistou a pachatelem zločinu. Tak sympatickou psychopatku jsme tu myslím ještě neměli... Celkový dojem: 95 %.(4.9.2014)

Naprosto dokonalé jsou až epizody 5 a 6 první seasony. Před tím je to jen hodně dobrá detektivka. Ale kvůli těm dvěma dílům to stojí za to. A vlastně už i ten 4. díl měl hodně hutné momenty. Takže nečíst tu euforická přirovnání k Sherlockovi a Wallenderovi, asi bych jedno napsal taky :) (po shlédnutí třetí sezóny si nemohu odpustit poznámku - Milan Knižák jako hlavní znásilňovač ??!!)(15.4.2013)

• niethustra

Nedovoluji si hodnotit po dvou zhlédnutých epizodách. Jedná se ostatně o jediné zhlédnuté epizody. Poněvadž jestli celou řadu rámuje něco tak retardovaného, jako je hra na kočku a na myš mezi geniálním vyšetřovatelem a geniální padoušnicí, kteří si při výslechu mimoděk vyměňují džouky o temné hmotě, nemá pro mě další sledování LUTHERa žádný význam. Umístění tohohle seriálu ve zdejších žebříčcích považuji za symptomatické, jeho umístění mezi WALLANDERem a SHERLOCKem za výmluvné.(6.2.2016)

• - Muže zákona si herec Idris Elba zahrál i ve filmu Maturitní ples (2008). (Stanley619)

• - Neil Cross, spisovatel a jediný scenárista tohoto seriálu, napsal také román "The Calling", který se odehrává těsně před první řadou seriálu a končí v místě, kde začíná první epizoda. (Gar-mogoth)

• - káždá série končí stejnou větou "So, now what?", v překladu "Takže, co teď?". (J009)