Luther (TV seriál)

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2010 - 2019, 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Neil Cross

Idris Elba, Warren Brown, Dermot Crowley, Michael Smiley, Ruth Wilson, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma, Sienna Guillory, David O'Hara, Kierston Wareing, David Dawson, Pam Ferris, Matthew Marsh, Danny Lee Wynter, Louisa Lytton, Ross McCall, Sam Spruell, Nicola Walker, Nigel Cooke, Aimee-Ffion Edwards, Bryony Afferson, Babou Ceesay, Hamza Jeetooa, Brett Fancy, Laura Haddock, Rose Leslie, Louise Rose, Michael Shaeffer, Lasco Atkins, Sasha Behar, Jozef Aoki, Clem So, Oliver Stark, Jamie Glover, Ania Sowinski, Keeley Forsyth, Ellie Haddington, Chris Cowlin, Atul Sharma, Sean Pertwee, Paul Rhys, Andrew Tiernan, Rob Jarvis, Thomas Lockyer, Alexander Morton, Lee Ingleby, Anna Brewster, Lee Nicholas Harris, Steven Robertson, Lucian Msamati, Laura Pyper, Ned Dennehy, Alexandra Moen, Elliot Cowan, Jason Riddington, Michelle Duncan, Paul Blackwell, Darren Boyd, Patrick Malahide, Michael Obiora, Lorraine Hilton, Mick Slaney, Matthew David McCarthy, Ryan Calais Cameron, Shaun Mason, John Heffernan, Teresa Mahoney, Rupert Procter, Alan Williams, Chris Wilson, Matti Houghton, Wunmi Mosaku, Luke Westlake, Enzo Cilenti, Hermione Norris, Vincent Vermignon, Andrew Mullan, Katie Brayben, Anthony Howell

Scénografie:

Paul Cross

Idris Elba JE Luther! Nemám čo dodať, fantastický, fenomenálny, famózny seriál, každý diel, každá zápletka, každá postava boli dokonale zosynchronizované tak, aby tvorili jeden ucelený miniseriálový skvost plný emócií, napätia a hlavne originality v každom ohľade. Veľká poklona tvorcom! 95%.(26.6.2015)

Seriálový skvost, ktorý vystopoval všetky moje slabiny a spoľahlivo ich zmasakroval. Miniséria Luther ma opantala už prvou epizódou a v závere prvej série ju radím medzi to najlepšie, čo kedy v televízii vzniklo. Ide o temný psychologický krimithriller, ktorý podobne ako Sherlock využíva typický britský feeling, nevyhýba sa krutému násiliu a má nezameniteľnú atmosféru. Avšak Luther sa na vyšetrovanie kriminálnych prípadov zameriava až v sekundárnej rovine, tá primárna je o hrdinoch samotných a ich vnútornom svete a vzťahoch. A tu scenáristi proste excelujú, nielen čo sa týka detektívnych zápletiek a zvratov, ale ich postavy sú životné, nejednoznačné a neustále sa vyvíjajú. Idris Elba je ako inšpektor Luther brilantný a má ohromnú charizmu, avšak ani vedľajšie postavy sa nemajú za čo hanbiť. Niečo podobne napínavého, štýlového, temného a strhujúceho som dávno nevidel. Druhá sezóna ďalej rozvíja najsilnejšie atribúty tej prvej a okrem originálnych prípadov naďalej komolí hrdinov temný osobný život. Tretia taktiež nemá chybu. "Now what?" (1. séria –10/10, 2. séria – 10/10, 3. séria – 10/10)(19.7.2011)

Další perfektní počin BBC. V porovnání se Sherlockem je Luther trochu uvěřitelnější, ale zase ne úplně, a hlavně o dost potemněleješí. Víceméně dokonalý seriálový produkt, v němž občas zaskřípe násilné roubování hlavní zápletky na ty dílčí (obzvlášť ve 2. sérii), ale jedná se o tak dobrou podívanou, že se tím všechna případná negativa vyvažují. A třetí série je zatím nejlepší.(17.7.2013)

Po právě dokoukané první i druhé sérii nemůžu dát nic jiného, něž maximum a zařadit Luthera do své seriálové topky. Možná první dva díly byly maličko slabší, ale ostatní to vynahradily bohatě. Skvělý Idris v hlavní roli, který mi určitě připomněl Kennetha ve Wallenderovi. Policista, který myslí hlavně na svou práci a chytání vrahů a svůj soukromý život odsouvá až na vedlejší kolej, ale také umí často měnit pravidla hry a prokazuje lidskou tvář. Perfektní herci v dalších rolích plus opravdu originální příběh, spousta násilí bez nějakého patosu dělají z Luthera aspoň pro mě naprosto top seriálový zážitek.... což už se bohužel nedá říct o právě dokoukané třetí sérii. Možné spoilery!!! Připadal jsem si jako ve špatném snu, abych byl zcela upřímný. První půlka, lépe řečeno první dva díly, ty byly ještě obstojné, ale poslední dva mně přišly slabější než můj ranní čaj. Seriálu nepřidala, dle mě zbytečná vložka s Lutherovým vyšetřováním a celé to na mě působilo, hlavně po scénaristické stránce jako šité hodně vařící jehlou. Proto snižuji hodnocení o jednu hvězdu a budu doufat, že tenhle seriál si místo v mojí top ten ještě nějaký čas udrží.(2.6.2014)

První díl nastíní vynikající kriminálku, v níž neobyčejný, cholerický a svým způsobem geniální detektiv páčí pravdu z jen o něco méně geniálních padouchů. Středobodem seriálu není pátrání po kriminálníkovi, jako spíš hledání možností, jak jej usvědčit. Je to osvěžující psychologická hra, kde jsou hráči často známi již od samého počátku. Bohužel jak narůstá počet dílů, zjišťujeme, že Luther dostáhne svého až příliš často díky náhodě, štěstí, či velmi nepravděpodobnému tipu. V detailech Luther také někdy mlží, realističnost v žádném případě nedosahuje úrovně The Wire, Luther chce být zkrátka jen zábavnou TV show, která si dává záležet na atmosféře... 8/10(27.9.2014)

• - Herec Idris Elba obdrže v roce 2012 za roli Johna Luthera Zlatý globus v kategorii nejlepší herec v minisérii nebo televizním filmu. (carott)

• - káždá série končí stejnou větou "So, now what?", v překladu "Takže, co teď?". (J009)

• - Ve třetím díle třetí řady ve scéně, kdy Benny (Michael Smiley) vyhledává informace o podezřelém, je možné v jednom záběru vidět, jak má na ploše kromě fotografie podezřelého rozehrané miny. (TheJokerCZ)