Luther (TV seriál)

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2010–2019, 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma, Patrick Malahide, Sienna Guillory, Aimee-Ffion Edwards, Wunmi Mosaku, David O'Hara, Hermione Norris, Enzo Cilenti, Kierston Wareing, David Dawson, Pam Ferris, Matthew Marsh, Danny Lee Wynter, Louisa Lytton, Ross McCall, Sam Spruell, Nicola Walker, Nigel Cooke, Bryony Afferson, Babou Ceesay, Hamza Jeetooa, Brett Fancy, Laura Haddock, Rose Leslie, Louise Rose, Michael Shaeffer, Lasco Atkins, Sasha Behar, Clem So, Oliver Stark, Jamie Glover, Ania Sowinski, Keeley Forsyth, Ellie Haddington, Chris Cowlin, Atul Sharma, Sean Pertwee, Paul Rhys, Andrew Tiernan, Rob Jarvis, Thomas Lockyer, Alexander Morton, Lee Ingleby, Anna Brewster, Lee Nicholas Harris, Steven Robertson, Lucian Msamati, Laura Pyper, Ned Dennehy, Alexandra Moen, Elliot Cowan, Jason Riddington, Michelle Duncan, Paul Blackwell, Darren Boyd, Michael Obiora, Lorraine Hilton, Mick Slaney, Matthew David McCarthy, Ryan Calais Cameron, Shaun Mason, John Heffernan, Teresa Mahoney, Rupert Procter, Alan Williams, Chris Wilson, Matti Houghton, Luke Westlake, Vincent Vermignon, Andrew Mullan, Katie Brayben, Anthony Howell, Seline Hizli, Mark Rowley, Anton Saunders, Selva Rasalingam, Simon Wilson, Tommy French, Annabel Bates, Roberta Taylor, Luke Ward-Wilkinson, Nicholas Asbury

Dlouho, jak dlouho jsem se snažil uhasit žízeň po kvalitní kriminálce. Většina dnešních detektivních filmů jsou jen takový olízaný lentilky na dně pudinkový mísy, která se už druhý týden netknutě prasí v ledničce, a tak na ni není pěkný pohled. No a najednou čirou náhodou narazím na seriál, jehož každičký díl obsahuje zápletku, na které by mohla stát jakákoliv pořádná současná detektivka, tak za čtyři místní hvězdy. Obsahuje charismatické, a co víc ORIGINÁLNÍ, ojedinělé padouchy. Hlavní hrdina patří mezi to nejlepší, co přinesl vznik kimenatografie (v tohle slově mám určitě chybu). Je to inteligentní chlapák, hrdina osmdesátek, jelikož to není jenom pozér nebo libovej frajírek, ale člověk se svými přednostmi i slabostmi, se kterým bych šel na pivo. Taky musím vyzvednout scénář, protože v dnešním světě, kde se všechno musí dělat co nejjednodušeji, jelikož inteligence populace je každým dnem menší a menší, je úchvatný. Luther je pro mě jednoznačně jedním z nejlepších seriálů vůbec(17.8.2011)

• Fr

,,JSEM JOHN LUTHER. VRCHNÍ VYŠETŘOVATEL…“ /// Jeden policajt – pro změnu černej (ty vole, nic proti němu nemám! A není snad? No tak vidíš!), nemá žádný extra vlastnosti a tady pozor! – JÁ ASI NĚCO NEPOCHOPIL… Detektiv je suchej (a vostrej, to von je!), vostatní poldové jsou… prostě jsou, naštěstí zločinní hajzlové maj koule (i když jeden před jejich protřepáním potřebuje kabelku – poznámka pro milovníky kabelek). Taková realita – všichni věděj, kdo je vrah, ale (prej) nemůžou nic dělat. Tak nedělaj nic, seděj si tam v tý svý komorní atmosféře, možná i prděj, aby byla dusnější… a když už teda někdo na něco dojde, tak je všechno dopředu tak čitelný, že i já, kterýmu říkaj ,,blesku“, jsem asi tak vo dva díly vpředu. Sorry, nejsu velkej fanda vobyčejnejch krimi seriálů, a tohle je jeden z nich. Hraje si na něco víc a přitom takový Bron/Broen má kromě dobrýho sráče i sympatickou policajtku. A co je tady? PRD! Snaha vo dva lidi v záběru - tím má jako něco vzniknout? Taky tady není žádnej vývoj (jako rozumnej) charakterů. Z toho se stane čurák a ten procitne. ZÁZRAK (Michaeli Schumachere – dějí se!). Mám obdivovat lidi, co dělaj mezi (téměř) geniálníma dedukcemi naprosto hovadský rozhodnutí, aby tak rozehráli hru, jenž má bejt poutavá (asi pro 90% lidí i byla), přitom stačilo zavolat záchranku. Nebo snad – vy taky neumíte vytočit 155? Dávám 2*, protože si myslím, že 75% lidí, kteří dali 3***, bylo stejně nasranejch jako já! Další série nechám těm, jenž podlehli fascinaci. Třeba Alicí Morgan – aha, vona tam nebude… a přitom byla jediná… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že v Anglii jsou policajti. 2.) Baví mě, když se na někoho šije bouda. 3.) Thx za titule ,,afix a jirkazuza“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(30.1.2014)

Luther se v mých očích blíží asi nejvíce k Wallanderovi, ačkoli, díky bohům, není tak depresivní a já si po jednotlivých dílech nemusel dávat panáka, abych zahnal úzkost. I tak má John Luther doma svých problémů dost a do toho řeší ty nejbrutálnější vraždy v Londýně. A řeší je brilantním a neortodoxním způsobem až se občas jeho parťákům i nadřízeným ježí chlupy v zátylku. Aby se Lutherovi žilo ještě veseleji, pověsí se mu hned v prvním díle na paty psychopatická Alice, se kterou hlavní hrdina naváže víc než podivný vztah. Výborní Idris Elba a Ruth Wilson v další nadprůměrné detektivce z posledních let. Až si kolikrát říkám, že toho začíná být nějak moc. 95%(10.4.2014)

Tak tento seriál se ničeho nebojí. *Velké spoilery* Na konci první řady nechají tvůrci zemřít Lutherovu ženu, ve třetí sezóně dostane Justin brokovnicí a vám jen zůstane čelist na zemi. Luther je obviněn z vraždy své manželky, kterou ve skutečnosti zabije jeho blízký přítel. Když mu zemře kolega a téměř i přítelkyně, je obviněn z obojího. V páté sérii tvůrci odpraví Bennyho kulkou do hlavy, a klidně se tak zbaví dalšího Lutherova parťáka. Vyjmenovávám to proto, aby bylo zřejmé, že je to bez legrace tragédie shakespearovských rozměrů, avšak prosta velkých gest a teatrálních dialogů. Po několika sériích nevíte o hlavní postavě téměř nic, přesto kdykoli se Idris objeví na scéně, chcete ho sledovat./// První série je nejlepší a napomáhá tomu i nekonvenční snímání, kdy je Luther mužem na hraně, aniž by přímo stál na kraji střechy. I když tam postává nápadně často... [5 sérií, v origálním znění](26.12.2019)

Drsny detektiv, ktery bere svou praci az prilis osobne, ze mu to rozvratilo rodinu,.. silena vrazedkyne, ktera si hleda kamarada...a kriminalni pripad, ktery preroste v osobni rovinu a boj o zivot...dalsi britska petihvezdickova pecka, i pres pomalejsi rozjed prijde kulervouci finale. Ani druha serie vubec neni spatna, i kdyz trumfnout prvni logicky ani nemohla.(1.7.2012)

• - Muže zákona si herec Idris Elba zahrál i ve filmu Maturitní ples (2008). (Stanley619)

• - Každá série končí stejnou větou "So, now what?", v překladu "Takže, co teď?". (J009)

• - Ve scéně, kdy Benny (Michael Smiley) vyhledává informace o podezřelém, je možné v jednom záběru vidět, jak má na ploše kromě fotografie podezřelého rozehrané miny. (TheJokerCZ)