Luther (TV seriál)

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2010 - 2015, 15 h 40 min (Minutáž: 16x50 min)

Nejdříve přišli George Gently spolu s Wallanderem, poté se připojil Sherlock a mezi ně se vklínil Luther. Čtyři jména ze stáje BBC One, všechno kriminálky, které sice mnohé spojuje, ale přesto je každá úplně jiná. Tam kde jsou první dva jmenovaní (nejlepšími možnými) zástupci klasického "oldschool" přístupu k žánru (jeden v šedesátkách a druhý v současnosti a oba výrazně po svém), tam kde ten třetí je jejich (nejlepším možným) přesným opakem, tak tam je Luther nikoli mezi nimi, ale na čtvrtém vrcholu pomyslného čtyřúhelníku, byť především díky závěrečným dvěma epizodám, které do té doby "jen" nadstandardně kvalitní seriál tahají do nepoznaných výšin. První čtyři epizody totiž zaujmou charaktery a především pnutím v originálním "vztahu" Johna a Alice (úplně vidím crossover Dexter Morgan meets Alice Morgan). Zase až tak ovšem nezaujmou případy samotné. Ty nejsou vůbec špatné, ale obdobné jste již jistě viděli i jinde a tak si říkáte "řešte osobní rovinu, řešte osobní rovinu". No a ono to přijde, nebojte. A jakmile to přijde, tak tolik nekompromisních zvratů a intenzivního napětí, aby jeden pohledal. A stejně by nenašel. Ve druhé sérii (dva samostatné případy rozdělené do čtyř dílů) si tvůrci naštěstí uvědomili v čem byli nejsilnější během první sezóny a zkombinovali tedy vypjatost a nekompromisnost v osobní rovině s "běžnými" případy. Je to taková zlatá střední cesta mezi oběma přístupy z minulé sezóny, která mírně drhne snad jen v prvním rozjezdovém dílu a především v tom, že Alice by to chtělo podstatně více (a hlavně jejího sexy "mig-mig"). A Elba v roli znatelně roste; jestli minule mohly nějaké hnidopišské výtky na jeho výkon být, tak zde už je to bez debat naprosté splynutí s postavou. Třetí série je ovšem nejen usnutí na vavřínech, ale i pád z nich. Tuctové, nedotažené a zacyklené ve schématech minulých sériích. Autoři se snaží o osudovou linii, ale v závěrečné epizodě je Luther odsunut na třetí kolej. A tak je to tu se vším; spousta dobrých motivů, spousta nápadů, ale vše tak nějak vyzní do ztracena. I ten návrat Alice je takový nijaký. Elba táhne co to jde, ale nemohu si pomoct, že celá linie s vnitřními záležitostmi je blbá až hrůza. A ve stínu dějové linie (a ostatně i stylu) Line of Duty to zarazí o to více. Stále nadprůměr, ale i tak jde o znatelný pokles kvality. Čtvrtá série pak hraje na jistotu a recykluje to, co fungovalo nejlépe. Což možná nepotěší, ale na ploše pouhých dvou epizod to nesporně funguje; o tom žádná. S1: 4/5 S2: 4/5 S3: 3/5 S4: 4/5(20.2.2011)

Luther mi svým konceptem a vývojem hodně připomínal Sherlocka, nicméně se mu pouze šlape na paty. Elba hraje detektiva naprosto skvěle, ale jeho dedukce, uvažování není podpořeno tak prošpikovaným scénářem. První série mě příliš nechytla a první epizody nejsou nikterak výjimečné ve srovnání s jinými žánrovkami. Druhá a třetí série přebírají otěže a chytnou velké tempo. Člověk se sžívá s postavami, zápletky jsou výborně stupňovány a konečně jsem dostal přesně to, co jsem od seriálu očekával. Čtvrtá série se zbytečně snaží navázat na téměř zakončený konec třetí série. Luther už šlape na místě v nezajímavém případu a nové postavy již nemají prostor tolik vyniknout. Spíše zbytečnost, kterou ani neberu v potaz. Celkově se seriál povedl, i přes nedávné zhlédnutí Sherlocka, kdy mám tendenci srovnávat a trošku to ubírá na objektivitě.......8/10(18.5.2017)

Čekal jsem jen další krimiseriál v řadě, ale tímhle Luther není. Je drsný, akční, brutální a taky inteligentní. Luther je zcela prvotřídně vykonstuovaná postava. At už jeho životním příběhem, charakterem nebo jeho vývojem. Celkem vzato všechny postavy krásně zapadají do tohoto seriálu a každou z postav si bud oblíbíte nebo rádí budete sledovat jejich příběhové línie. Především v závěru první série se všechny tyto kladne aspekty umocnují. ( 4.10.16/1.série ) Druhá série trochu přidala na akčnosti ,brutalitě a je stále inteligentní, ale trochu tam chybělo to kouzlo první série. Jinak má takřka stéjné klady jako série první a má to co jsem od ní čekal. ( 5. až 6.10.16/PC )(5.10.2016)

Docela příjemné překvapení... Postava geniální psychopatky mi byla původně nesympatická, ale pak jsem si na ní zvykl. Seriál pracuje v takovém tom britském stylu, který je blízký třeba i novému seriálovému Sherlockovi. Zběsilý střih (pro rychlost i nějaké pseudo jump-cuty), rychlé dialogy, inteligentní postavy, šedý Londýn... Je zde méně humoru a hraje si to na takovou temnou atmosféru... Prakticky jediné, co mi trochu vadilo je, že krom prvního a posledních dvou dílu jsou jednotlivé epizody příliš upnuté na epizodní šetření nějakých zločinů.. Mnohdy jsem měl dojem konvenční detektivky v novém kabátě... Asi je to příliš subjektivní problém, protože mě krimi seriály obvykle ponechávají chladným. Nicméně vyústění a proměny v rámci hlavní dějové linie jsem si užil jako malé dítě... Krása... Moc se těším na dva dodatečné filmy...(18.1.2011)

Naprosto geniální počin. Strhující Idris Elba jakožto londýnský detektiv John Luther který se snaží potírat zločin a bojovat za lepší zítřky v kriminalitou prolezlém Londýně, si okamžitě získal mé sympatie. Na temnější nádech, ve kterém je celý seriál zakomponován, je přímo radost koukat. Místy seriál spíše připomíná jakousi psychologickou podívanou, při které nahlížíme do rozervané mysli a rozpolcené duše detektiva který se snaží vždy dělat ta správná rozhodnutí, ale osud mu vždy hodí klacek pod nohy.(27.6.2014)

• - Neil Cross, spisovatel a jediný scenárista tohoto seriálu, napsal také román "The Calling", který se odehrává těsně před první řadou seriálu a končí v místě, kde začíná první epizoda. (Gar-mogoth)

• - Ve třetím díle třetí řady ve scéně, kdy Benny (Michael Smiley) vyhledává informace o podezřelém, je možné v jednom záběru vidět, jak má na ploše kromě fotografie podezřelého rozehrané miny. (TheJokerCZ)

• - Herec Idris Elba obdrže v roce 2012 za roli Johna Luthera Zlatý globus v kategorii nejlepší herec v minisérii nebo televizním filmu. (carott)