Luther (TV seriál)

• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 2010 - 2019, 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Neil Cross

Idris Elba, Warren Brown, Dermot Crowley, Michael Smiley, Ruth Wilson, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma, Sienna Guillory, David O'Hara, Kierston Wareing, David Dawson, Pam Ferris, Matthew Marsh, Danny Lee Wynter, Louisa Lytton, Ross McCall, Sam Spruell, Nicola Walker, Nigel Cooke, Aimee-Ffion Edwards, Bryony Afferson, Babou Ceesay, Hamza Jeetooa, Brett Fancy, Laura Haddock, Rose Leslie, Louise Rose, Michael Shaeffer, Lasco Atkins, Sasha Behar, Jozef Aoki, Clem So, Oliver Stark, Jamie Glover, Ania Sowinski, Keeley Forsyth, Ellie Haddington, Chris Cowlin, Atul Sharma, Sean Pertwee, Paul Rhys, Andrew Tiernan, Rob Jarvis, Thomas Lockyer, Alexander Morton, Lee Ingleby, Anna Brewster, Lee Nicholas Harris, Steven Robertson, Lucian Msamati, Laura Pyper, Ned Dennehy, Alexandra Moen, Elliot Cowan, Jason Riddington, Michelle Duncan, Paul Blackwell, Darren Boyd, Patrick Malahide, Michael Obiora, Lorraine Hilton, Mick Slaney, Matthew David McCarthy, Ryan Calais Cameron, Shaun Mason, John Heffernan, Teresa Mahoney, Rupert Procter, Alan Williams, Chris Wilson, Matti Houghton, Wunmi Mosaku, Luke Westlake, Enzo Cilenti, Hermione Norris, Vincent Vermignon, Andrew Mullan, Katie Brayben, Anthony Howell

Scénografie:

Paul Cross

Chyba čekat, podobně jako já, dalšího vtipného asociála s geniálním mozkem, jako jsou Sherlock, či dr. House. John Luther je detektiv z masa a kostí, který práci obětoval svůj osobní život a ona se mu odměňuje peklem. Neděje se tak skrze vtipné bonmoty, ale naopak přes nepříliš vábné stoky londýnské společnosti, kde se mrtvými opravdu nešetří, přičemž se stíhá rozvíjet i hrdinův charakter, jehož byste do vzorové příručky mladého policisty rozhodně nezanesli. Idris Elba propůjčil své postavě onu zvláštní auru ne příliš sympatického a přesto respektovaného člověka, který vnitřní etiku zahodil už dávno, ale fandit mu nakonec budete. Po dvou řadách se uctivě ukláním. [PS: Pokud dojde na další sérii, chci zpět více Alice Morgan!](14.7.2011)

DCI John Luther se mi dostal pod kůži, a zatím jsem ho odtud nedokázal dostat. To jak neskutečně graduje první série, jak nechutné, rozpolcené, neklasické a neortodoxní (anti)hrdiny má a jak výborně napsané jsou, dělá z tohoto díla BBC další z kriminálních veleděl. A definitivně se těším na další série, ani po druhé to totiž zas nějak strašně neztratilo ze svého špinavého a krvavého kouzla. Snad jen ten odchod jedné z těch mých psycho oblíbených postav si mohli tvůrci odpustit. Protože zrovna ta postava byla opravdu kouzelná... a jaksi doplnovala atmosféru a taky Luthera. Tak snad se vrátí (Adrian :)) Definitivně skoro čistých 5. A jdu hledat další podobně zatraceně "vlezlé" díla 2. série - pokračuje v příjemně temném duchu, ale to prvotní kouzlo se trochu vytratilo. 3. série - návrat, ale nechápu proč se to v závěru utopilo v docela hloupém ději, plném podivných rozhodnutí a nelogických postupů. Trochu zklamání, Idris Elba ale alespoň stále podává velmi kvalitní výkon.(8.8.2011)

Další z řady výborných britských kriminálek. Počáteční díly jsou sice značně nevyrovnané, jak v tempu, tak v místy i ději, ovšem ke konci se to rozjede nevídaným způsobem a poslední 2 epizodu považuji téměř za žánrovou dokonalost. Idris Eldba to navíc podrží i v těch slabších okamžicích. Ostatní postavy jsou také výborně napsány a hlavně zahrány. Sherlock získává do řad britských kriminálek dalšího výborného kolegu.90% 2. Série - Oproti výtečně první řadě malinko zklamání, trable s puberťačkou už prostě tolik netáhnou. I přesto však stále vysoký kriminální nadrůměr. 80% 3. Série - Návrat na vrchol se vším všudy. Realistické, syrové, napínavé a Idris Elba potvrzuje, že John Luther je prozatím jeho životní rolí. Ten chlapík má na první hollywoodskou ligu. Závěrečný případ s veřejným strážcem pořádku patří mezi ty nejlepší z celého seriálu a výtečné parťáctví mezi Lutherem a Ripleyem musí tvůrcům závidět většina americké produkce. Závěr musel potěšit každého fanouška. Pokud další série opravdu nebude, tak se britský drsoň rozloučil opravdu v nejlepším. Po této sérii je to pro mě definitivně jedna z nejlepších a nejoblíbenějších kriminálek vůbec. 90%(25.3.2011)

Rukopis BBC je poznat na první pohled, spíše konverzační a psychologický rozměr převládá a udává směr, kterým se percepce detektivky bude ubírat. Zdá se mi ale, že je děj trochu moc překombinovaný a geniality hlavní záporné postavy (v podstatě ale i detektiva Luthera) je až příliš... Idris Elba také nemá to absolutní charisma, jako třeba jeho Stringer z amerického seriálu The Wire, ta stylizace geniálního, byť vnitřně rozervaného detektiva, je výborná, ale ne naprostá... Každopádně detektivní seriál je to povedený...(12.12.2010)

Málokdy se mi stane, že by ve mě už prvních pár minut, takhle vcuclo (a při prvním rozhovoru jsem už vrněl blahem). Zatím mi LUTHER prostě sedí. PRVNÍ SÉRIE: Solidní atmosféra, zajímavý příběh, kvalitní herecké výkony. Přes pár kopanců (a jeden hodně slabý díl) , jde vcelku o nadprůměrný počin, zvlášť pokud jde o brity. Nebýt Idrise "Stringa" Elby ani bych o Luthera nezavadil, ale byla by škoda, kdyby tenhle mix Colomba, Dextera ad., prostě zapadl. Jsem zvědavý na pokračování. DRUHÁ SÉRIE: Solidní zabijáci (oba tři) a jejich zajímavé provádění jsou velké klady druhé řady. Nebo čtyřdílné minisérie, jak chcete. Mimozločinová linka není špatná, ale proč si Luther uvázal na krk takový šutr mi zůstává záhadou. Faktem je, že to vyřešil parádně. Jediné co mi chybí je Alice, která si klidně odjede na dovolenou. Snad se dočkáme jejího návratu. TŘETÍ SÉRIE: Možná nejlepší série. Potěšila nová holka Mary, která Johna pěkně doplňuje. Vrah v druhé polovině zpočátku parádní, ale v posledním díle mu hrábne nebo co a celé to svou nesympatičností pošle do kytek. Vůbec ty zvraty jsou někdy v LUTHEROVI těžce mimo a postrádají logiku, ale lidi jsou málokdy logičtí, že? Hlavně! Alice je zpět. Jestli ho ještě někdy zradíš, tak tě zabiju a sním. Safra teď jsem zjisitl, že už se dalších dílů nedočkáme. John rozhodně odchází na vrcholu a byla to parádní jízda.(13.10.2010)

• - Herec Idris Elba obdrže v roce 2012 za roli Johna Luthera Zlatý globus v kategorii nejlepší herec v minisérii nebo televizním filmu. (carott)

• - Muže zákona si herec Idris Elba zahrál i ve filmu Maturitní ples (2008). (Stanley619)

• - Neil Cross, spisovatel a jediný scenárista tohoto seriálu, napsal také román "The Calling", který se odehrává těsně před první řadou seriálu a končí v místě, kde začíná první epizoda. (Gar-mogoth)