Reklama

Reklama

Luther

(seriál)
  • Velká Británie Luther (více)
Trailer 3
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Hrají:

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)
(další profese)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

(více)

Videa (38)

Trailer 3

Recenze (376)

SarumanKo 

všechny recenze uživatele

Seriálový skvost, ktorý vystopoval všetky moje slabiny a spoľahlivo ich zmasakroval. Miniséria Luther ma opantala už prvou epizódou a v závere prvej série ju radím medzi to najlepšie, čo kedy v televízii vzniklo. Ide o temný psychologický krimithriller, ktorý podobne ako Sherlock využíva typický britský feeling, nevyhýba sa krutému násiliu a má nezameniteľnú atmosféru. Avšak Luther sa na vyšetrovanie kriminálnych prípadov zameriava až v sekundárnej rovine, tá primárna je o hrdinoch samotných a ich vnútornom svete a vzťahoch. A tu scenáristi proste excelujú, nielen čo sa týka detektívnych zápletiek a zvratov, ale ich postavy sú životné, nejednoznačné a neustále sa vyvíjajú. Idris Elba je ako inšpektor Luther brilantný a má ohromnú charizmu, avšak ani vedľajšie postavy sa nemajú za čo hanbiť. Niečo podobne napínavého, štýlového, temného a strhujúceho som dávno nevidel. Druhá sezóna ďalej rozvíja najsilnejšie atribúty tej prvej a okrem originálnych prípadov naďalej komolí hrdinov temný osobný život. Tretia taktiež nemá chybu. "Now what?" (1. séria –10/10, 2. séria – 10/10, 3. séria – 10/10) ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Zo samotného nosného príbehu v sériách mám iba vlažný dojem, pričom ma rovnako ani jednotlivé krimi príbehy nedokázali zaujať. Chýbala tomu myšlienka a detektívna prepracovanosť, ako napríklad pri Poirotovi, Magretovi... alebo niečím zaujímavá atmosféra, s akou som sa stretol napríklad pri Wallanderovi. Luthera by som prirovnal iba k takej uspôsobenej televíznej krimi CSI Londýn s jedovatou a akože drsnou hlavnou postavou (pritom kde mal Luther prejaviť drsnosť tak tam zlyhal) alebo k filmom so Semirom - Kobra 11, len tu bolo menej naháňačiek autami. Skrátka príliš šedivé, aby to bolo zaujímavé. Priemer. 60/100 ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Londýn - životem pulsující gigantická metropole, která se pyšní luxusními ulicemi, chrámy konzumu, univerzitami, bankami či muzei. Jenže o nich seriál nevypráví a v jejich interiérech se jeho příběhy obvykle nedějí. Hrdinou seriálu je totiž policista, který se specializuje na nejtěžší zločiny a jeho úkolem není pohybovat se v příjemném prostředí rezidenčních čtvrtí mezi počestnými daňovými poplatníky vedenými těmi nejlepšími úmysly a vykonávajícími ty nejušlechtilejší skutky. Jeho údělem je prohrabávat kal na dně, odkrývat špínu, mařit záměry psychopatů a zločinců vedených nenávistí, touhou po pomstě nebo po majetku. Z řady dalších seriálů podobného ražení Luthera vydělují postavy. Luther je totiž posedlý svou prací a obětuje jí i své rodinné zázemí. Jeho nasazení a intuice z něj dělají nadmíru nebezpečného soupeře podsvětí, jenže jeho protivníci taky nejsou žádná béčka a dokážou zasadit úder na tom nejcitlivějším místě. Luther není seriál o kapsářích nebo kasařích, ale o velkých nočních můrách moderních společností a velkých měst. Je o teroristech, vyděračích či sériových vrazích. Ty zločiny jsou někdy až příliš monstrózní, Lutherova intuice přehnaná a zápletky či vztah mezi hrdiny poněkud vykonstruované, ale postupem času jsem se naučil vnímat Luthera jako realističtější a míň umělohmotnou obdobu zábavných sérií typu Dextera. Z Luthera jsou cítit skutečné emoce, páchne to tam tu přízemní, tu heroickou člověčinou. Jeho rozhodování o životu a smrti dvou žen, které pro něj měly zásadní význam a představovaly hodnotový protipól, který se v každém z nás neustále sváří, považuju za jednu z nejsilnějších seriálových scén, které jsem kdy viděl. Navíc postava inteligentní a nevypočitatelné Alice Morgan patří k těm nejcharismatičtějším padouchům, kteří kdy měli tu čest bavit publikum na televizních obrazovkách, a jejich vzájemný vztah s Lutherem je asi tím nejpošahanějším a zároveň divácky nejvděčnějším, jaký kdy vytvořil scénárista mezi kriminalistou a pachatelem zločinu. Tak sympatickou psychopatku jsme tu myslím ještě neměli... Celkový dojem: 95 %. ()

hrona 

všechny recenze uživatele

Měl jsem ze začátku problém si na Luthera v podání Idrise Elby zvyknout. Ale nakonec sympatie převládli, a já děkuji BBC za další velice zdařilou kriminální minisérii s obzvláště vyjímečnými posledními dvěma díly. Ruth Wilson, jako chladnokrevný zabiják sympatizující s hlavním hrdinou, je zde vynikající, doufám, že někdy v budoucnu si střihne i nějakou další větší roli. 1. serie 6 dílů, 2. serie 4 díly, 3. série 4 díly a dokonale vychytaní protivníci. ()

sharky 

všechny recenze uživatele

Drsny detektiv, ktery bere svou praci az prilis osobne, ze mu to rozvratilo rodinu,.. silena vrazedkyne, ktera si hleda kamarada...a kriminalni pripad, ktery preroste v osobni rovinu a boj o zivot...dalsi britska petihvezdickova pecka, i pres pomalejsi rozjed prijde kulervouci finale. Ani druha serie vubec neni spatna, i kdyz trumfnout prvni logicky ani nemohla. ()

Galerie (312)

Zajímavosti (5)

  • Ve scéně, kdy Benny (Michael Smiley) vyhledává informace o podezřelém, je možné v jednom záběru vidět, jak má na ploše kromě fotografie podezřelého rozehrané miny. (TheJokerCZ)
  • Neil Cross, spisovatel a jediný scenárista tohoto seriálu, napsal také román "The Calling", který se odehrává těsně před první řadou seriálu a končí v místě, kde začíná první epizoda. (Gar-mogoth)
  • Každá série končí stejnou větou "So, now what?", v překladu "Takže, co teď?". (J009)

Související novinky

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Hollywood se už řadu let snaží zremakeovat Útěk z New Yorku. Béčková uberklasika nedávno vyhrála soudní spor, v němž vytřískala peníze z Útěku z MS-1 (prý šlo o neautorizovanou předělávku), a teď ji… (více)

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)

Reklama

Reklama