Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

Franc1s

Společně se Sherlockem a Wallanderem,výtečné,temné,originální anglické kriminální seriály. Neobvyklé případy,rozpadající se manželství,neobvyklé řešení případu a nevždy polda na spravné straně. Idris Elba jako Luther a Alice hlavními taháky. UPDATE: Po shlédnutí třetí řady, jen sedím s otevřenou hubou a dávam 10/10. Idris Elba je BŮH! ()

Demonic189

Prvé tri časti za mnou a musim povedať, ze výborne!!! Hlavne ma zaujali potemnele priestory Londýna a fantastické vykony hercov. Neviem odkial tie xichty zaporakov beru, ale sú desivé as hell! ()

cafu94

Jeden z nejlepších krimi seriálů, který jsem, kdy viděl. Ba dokonce i nejlepší! Vraždy skvělé, vyšetřování naprosto dokonalé. Role hlavního hrdiny Idrisovi sedla, jako prdel na hrnec. Jeho myšlení a chování je úžasné. 100% ()

E lan

Velmi kvalitní temný seriál, který stojí za to vidět. Jen ty díly jsou někdy tak temné až je z toho člověku těžko. Hlavní hrdina je charizmatický, záporáci také a Massive Attack hudba plně sedí k celému seriálu. Všechny tři řady jsou navíc hezky vyrovnané. ()

ER

Platí pro I. sérii....Někdy může být ráj peklem a někdy peklo rájem,to je ústřední motiv psychologických hrátek nejen hlavní postavy Luthera. Postavy,která jakoby se nechává inspirovat seriálem Dr.House a jeho hlavním protagonistou,pouze změní prostředí. I tady je atraktivita zajištěna výborným hereckým obsazením. Jenže problémy se ukazují,obzvláště v posledním dílu,kdy logika dostává "na zadek" jen aby děj byl ještě temnější,než temné nebe,proto se tvůrci snaží o manipulaci,která vyvolává už trochu utrpení (Luther slyší,že po střelbě na jeho manželku,která před tím hlasitě křičí,je náhle ticho....že by zavolal sanitku? a je toho více). Ale což,vzhledem k strhující podívané mohu občas to jedno oko přimhouřit,ale varovný prstík je nutno vztyčit,tohle jednu hvězdu může v další sérii ubrat. II,série......Tak tady už tvůrci s psychohrátkami rozumně přibrzdili a nechali to na úrovni,která je lépe akceptovatelná a scény vyznívají naturalističtěji. III.série.....Tady se opět trochu "přitvrdilo",především v akčnosti,což způsobilo o něco větší předvídatelnost děje (např. návrat Alice byla tutovka,která však potěšila,jelikož je to mrcha k zulíbání). Dramatickou linku pozvedává (na můj vkus opět trochu násilně) implementovaná dvoudenní známost Mary (po tom,co zažila,bych se s Lutherem nechtěl nadosmrti vidět),ale nakonec vše končí....však znáte,jak to v pohádkách končí,ne? Dokonce to přežila i nesympatická Erin. Nu což,hlavně, že se na to pořád dobře dívá,takže nakonec i já dávám varovný prst dolů a těším se na další minisérii (mimochodem přijde i americká verze,ale pochybuji,že přinese něco navíc,i když zvědavý jsem). IV.série...Tak ta je už hodně mini,jen 2 díly.Vše,k vůli čemu je to můj oblíbený seriál,zůstává. Idris Elba nadále bravurní. V.série....Luther patří k seriálům,kde hltám každý díl a ten poslední...mňamka. A i když na Edrisovi jsou roky znát,na atraktivitě páté série to neubralo ani ň. ()

danny_21

Tentorkát se britský "miniseriál" s bůhvíjakým nadšením u mě nesetkal, jelikož na mě působil tuctově, Idris má sice charisma, leč někdy jeho rozhodnutí a dedukce jsou mírně rečeno jako u prosťáčka, charakterový vývoj mezi hlavními postavami celkem nula a toho násilí mohlo být taky vícero - průměr 60 % ()

bono22vox

Po zhlédnutí všech sérii dávám 4 hvězdy. Idris ztvárnil výbornou postavu na poli detektivů a BBC opět dokazuje že umí. Nicméně, seriál dokonalým není. Popravdě mi velice vadila a vůbec se mi nijak do scénáře nehodila postava Alice. Za mne, tato postava zbytečně děj nesmyslně brzdila až kazila... ()

mazic

černej víc neurotickej policajt columbo, kterej vždy taky vše vyřeší. rozdíl - černý a víme, jak vypadá jeho žena. po první seriio opouštím (ale scénu s ruskou ruletou, kdy nechal zmáčknout spoušť, kdy to bylo 50 na 50, že umře, aby poté zneškodnil a zachránil útočníka mě dostává do kolen i po týdnu od shlédnutí) ()

Inozuka

Skvělé. Chytře vystavěné napětí prolínáním případů do více dílů, charismatický a rozervaný Luther, švihlá, vtipná a nekompromisní Alice, bizarní zločiny, násilí a špína Londýna ... Vše sedí a baví. Idris Elba a Ruth WIlson skvělí, pěkné nasnímání i hudba. Krimi série jak má být. ()

Nix

Pokud nepočítám Sherlocka, i když je trochu jiný vyšetřovatel, co se týče žánru, je tohle absolutní špička. Je pravda, že ortodoxní metody Luthera jsou hustý, tak přece jen je to trochu jiná voda než první zmiňovaný, jinak co se týče provedení, tak to už se srovnávat nedá. Surový, tvrdý, atmosférický, naprosto mne sedící detektivní seriál. No jo, Anglie tohle prostě umí a to se jí musí nechat. A bohužel poslední 2 série trochu už povolili na tempu a na celkovém provedení, ale i tak, první 3 serie jsou opravdu špička žánru. ()

Durgas

Zisťujem, že mi viac vyhovujú realistickejšie poňaté detektívky, ako True Detective, Bosch alebo Mare from Easttown. Pretože napriek výborným hereckým výkonom, solídnym zápletkám a dejovým zvratom je to všetko zároveň také... príliš preexponované, prekombinované a prehnané. Napriek tomu udelím solídne 4. ()

Indyi

Další důkaz toho, že britské seriály bývají zárukou skvělé podívané a tvorba ze zámořskejch kolonií jim ve většině případů nesahá ani po kotníky. Úchvatné, napínavé, inteligentní. Srovnatelné, možná dokonce i o trošku lepší, s Sherlockem. První dvě série skvělé, u třetí už začal trochu docházet dech, ale pořád velmi kvalitní počin. Vřele doporučuji. Jen se děsím, kdy se dočkáme amerického remaku.... ()

PavelH

Pecka... já nevím, co k tomu moc napsat. Pusťe si to. Doba obyčejných mainstream detektivek je pryč. Co se začalo objevovat poslední dobou je parádní. Baví mě surový pojetí, baví mě, že detektiv radši shodí násliníka do díry, než aby mu zachraňoval život. Baví mě Luther a baví mě Alice a baví mě i ten malej kudrnatej. ()

flu

Ne že bych se nudil, ale žádná pecka to není. Svižně natočeno, dobře zahráno, ale charaktery jednotlivých postav, jejich motivace a metody, ty jsou jen velmi těžko uvěřitelné. V konečném součtu působí celý seriál tak překombinovaně, až je to místy nechtěně komické. Když anglické kriminální drama, tak raději mnohem temnější a sofistikovanější http://www.csfd.cz/film/297620-shadow-line-the/ či psychologizující http://www.csfd.cz/film/311853-inside-men/ ()

lepik

“I do know you were totally epic,though.” True that. Nic víc ani miň směrem k Johnově maličkosti říct asi nejde! Season 1: 90 %. Season 2: 80 %. ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)