Luther

• Velká Británie Luther (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (2010–2019), 19 h 40 min (Minutáž: 57–62 min)

Tvůrci:

Neil Cross

Scénář:

Neil Cross

Idris Elba, Dermot Crowley, Warren Brown, Ruth Wilson, Michael Smiley, Paul McGann, Nikki Amuka-Bird, Steven Mackintosh, Saskia Reeves, Indira Varma (více)

Série(5) / Epizody(20)

Vrchní inspektor John Luther patří v nadsázce řečeno k pomyslné svaté trojici BBC, již představují jména Wallander, Sherlock, Luther. Tři rozdílní detektivové, kteří v současné seriálové tvorbě zastupují to nejlepší, co je v kriminálním žánru k vidění (a se všemi máte možnost se setkat ve vysílání ČT). Luther, drsný londýnský detektiv Útvaru pro těžké zločiny, představuje typ vnitřně rozervaného hrdiny, který se kromě řešení kriminálních případů musí vypořádat i se svými vnitřními démony. Je to člověk, který práci obětoval vše a ona se mu odměňuje peklem. V jednu chvíli na jeho adresu zazní, že kdyby ve správném životním okamžiku přečetl jinou knihu, mohl být někým úplně jiným, třeba knězem. John Luther není obyčejný detektiv. Při vyšetřování využívá neortodoxní metody, kašle na zavedené postupy a prosazuje své vlastní pojetí spravedlnosti.
V titulní roli exceluje Idris Elba, který byl za své strhující ztvárnění nejednoznačného hrdiny oceněn prestižním Zlatým glóbem v kategorii nejlepší herec v televizní minisérii nebo televizním filmu. Temnému ladění seriálu odpovídá i celkový vizuální styl, tvořící neodmyslitelnou součást jeho úspěchu. Špičkovému zpracování odpovídá též zvláštní péče věnovaná hudební složce. Vedle triphopových legend Massive Attack, jejichž skladba Paradise Circus podkresluje úvodní titulkovou sekvenci, zazní v závěru každé epizody pečlivě zvolená píseň takových hudebních veličin, jakými jsou Marylin Manson, Muse, Beck, Nina Simone nebo skupina Grinderman. (Česká televize)

RichiB

Třetí řada Luthera se nám už hezky rozběhla a je to opět pořádný mazec. Nezbývá než tleskat. Komu se líbila první i druhá řada, bude spokojen i tentokrát. K vidění byly i dvě naprosto luxusní hororové scény, při kterých šel mráz po zádech i tak otrlému jedinci, jako jsem já. Jen tak dál. Britové opět ukázali, že umí a jejich seriály dle mého názoru vysoce převyšují většinu americké produkce. ()

hujerita

Tak po zhliadnutí 3-tej série musím povedať že je to asi najlepší krimi seriál aký sa teraz točí. Dokonca je o trochen lepší ako skvelý Sherlock, ale to je zasa len môj osobný názor. Odporúčam každému a myslím si že nik nebude sklamaný. 4-tá séria poslabšia a dvoch dieloch, ale piata to vynahradila kompletne. Normálne som čakal a chcel aby to Luther dostal a zapichol ako veľký pán. Škoda toho, že ho nedostala, alebo chvalabohu? Dúfam, že 6-ta séria bude už len o nejakých prípadoch bo celý Luther už moc bolí a miestami nudí. ()

vonse

jednoznacne tojede a na konci treti serie vas bude stvat ze nemate 4 ,jak uz psal kolegac predemnou 1 a 2 dil sou takova ne moc zazivna ale verte od 3 dilu sem hltal a hltal realisticke spracovani tak scenaristicky bonbonek.mnam doporucuji ()

krasava

Žádný tým policitů - polomodelů. Žádné záběry a sestřihy ukazující forenzní detaily, dokumentující postupy a důkazy policie. Žádné houkačky a uniformy. Namísto toho jeden obrovskej chlap. Samozřejmě charismatický, kdo by se na něj jinak díval, ne? Chlap, posedlý svou prací, neustálý záběr jeho mozku ho žene dál a dál, takže šidí i svůj soukromý život. Tak to už jsme ale viděli mockrát... Fascinuje svým vnitřním bojem, silou, slabostí i vášní. K ženě, k práci. Nejsem seriálový typ. Ideální seroš pro mě je třeba True Detective s osmi díly. Dlouho se na seriál dívat nevydržím. Ale Luthera si pár dílů ještě dám. Uvidíme.... ()

rodl

season 1: Zajímalo by mě, jaké v Anglii dělají policajti psychotesty, protože policajt elitního útvaru, který je takto psychicky nevyrovnaný (velký eufemismus) a za hlavního pomocníka má psychopatickou vražedkyni, rozhodně není někým, kdo by měl "pomáhat a chránit". Zahrané to je skvěle, ale přišlo mi to dost překombinované a Luther sám moc životů nezachránil a moc vrahů nezavřel. Ale v dnešním světě jde asi o něco jiného. Čtvrtá hvězda je za skvostnou hudbu. ()

Nihat

Milujem príbehy, kde hlavný hrdina "vyhráva" vďaka intelektu - nie vďaka svalom alebo štastiu. Myslím, že túto myšlienku má aj veľa scenáristov, keďže v poslednom čase sa množia seriály s istým konceptom: Génius rieši prípady a využíva pri tom neortodoxné metódy, zároveň je však jeho genialita vykúpená nedostatkom taktu, prípadne je rovno do istej miery šialený. Príkladov je dosť - Dr. House, Hannibal, Sherlock (seriál aj film), Following prípadne teraz Luther. Avšak mám rád, ak hrdina vyhrá vďaka intelektu, nie koli tomu, že z niekoľkých možností tipol správne (pri podobnej pravdepodbnosti). Prípadne mu scenáristi pripravili situáciu, ktorú správne vyhodnotil. Avšak aj nepremýšlajúci protivník by nemal dôvod túto situáciu spôsobiť - jednoducho preto, lebo ak by konal rovnako ako predtým, tak by bol výsledok rovnaký a Luther by si nemal čo uvedomiť. A zdá sa mi, že v seriály je až príliš veľa poínt, ktoré sú skôr zbožným prianím scenáristu než prirodzeným vývojom. Najlepšou postavou je v seriály Alice Morgan, pri ktorej som sa vždy bavil. Seriál je celkovo len jemne nadpriemerným kúskom, ktorý nevyužil svoj potenciál ()

cien

Tato netradiční kriminálka se pořádně rozjela až po čtvrtém díle, ale pak už byla od dílu lepší a lepší. Samotný John Luther je borec, kterému nelze nefandit a Alice je nejlepší vedlejší postava vůbec, tu si nelze nezamilovat :-) ()

L_Into

Čtvrtá řada byla trochu ošizená.... jít do hloubky magorovy (čti pachatelovy) duše se tvůrcům na dvou dílech tak úplně nepodařilo. Jako celek je ale Luther jeden z nejlepších seriálů, jaké jsem kdy sledovala. A to nejen díky dokonalému Elbovi. ()

BranuliQ

Z povestnej britskej kriminálnej trojky Wallander, Sherlock a Luther som až doteraz nevidel ani jedného z nich. Luther je ale tak zaujímavá postava, že som nemohol inak. Samozrejme, najväčšiu zásluhu má na tom charizmatický Idris Elba a jeho fantastický herecký výkon. Prípady sú surové, nechýba temná atmosféra a nasleduje jeden zvrat za druhým. A vzťah medzi psychopatickou Alice a Lutherom je len scenáristickou čerešničkou na torte. Celá prvá séria bola ukončená naozaj fenomenálne a rázom sa zrodil úžasný kriminalistický klenot. 1. SÉRIA: 100% V druhej sérii však prišiel menší útlm. Prípady boli stále zaujímavé, Elba stále výborný, no absencia Alice v ďalších dieloch bola dosť citeľná. A čo ma dosť prekvapilo, dokázal som odhadnúť veľkú časť toho, čo bude nasledovať, čo som v sérii prvej nedokázal. Stále sa však jedná o nadpriemer. 2. SÉRIA: 80% Tretia séria sa najviac priblížila prvej. Prvý "dvojdiel" sa ešte niesol na vlne série druhej, no ten druhý bol naozaj šokujúci, a to som si bol po tak obyčajnom začiatku takmer istý, že ma Luther už bohužiaľ nijako neprekvapí. Mýlil som sa a koniec série bol možno lepší než záver prvej série. No a aby som nezabudol, Alice is BACK. 3. SÉRIA: 90% Zatiaľ posledná dvojdielna séria bola tak na rozhraní. Niečím vynikala nad všetkými predchádzajúcimi sériami (prípad bol zrejme najtemnejší, najkrvavejší a najviac šokujúci), no nemala taký spád a Alice opäť chýbala a teraz už zrejme nadobro, čo je obrovská škoda. A Rose Leslie potešila. 4. SÉRIA: 85% ()

poppy75

tlieskam!!...v style starych krimi,ale slape to v rytme sucasnosti..ziadne nudne pribehy,aj ked je vam vrah znamy...idris elba hra ako boh a vacsina kolegov mu zdatne sekunduje...vyborna kamera a nekonecne dokonaly soundtrack...skvost...to,comu sa mohli vyhnut je alice-nechutna herecka,ale este prihlupejsi dovod jej existencie-luther si je vedomy svojich demonov,nepotrebuje ich vizualizovanie..navyse,tak zdatny vysetrovatel si nevie poradit s otravnou cuzou,co si mysli,ze zozrala vsetku mudrost sveta a preto je aj sexi?tieto sprtacke monstra co chcu ovladat cely svet,alebo aspon zivoty ludi,pretoze ich ma kazdy na haku.. ..inak,moj postreh ohladom vacsiny psychoptov-vacsina z nich ma za sebou studium na oxforde ci cambridge,ehm.... ()

JollyJOKER

Alice Morgan!!!! Smekám před nápadem stvořit tuhle postavu, to je fakt něco. Opravdu vztah Luthera a Alice je to co dělá ze serialu vyjimku a v žánru přeskakuje všechny o příčku. Za mně nej detektivní masáž co jsem viděl. Bravo! ()

Filmer01

Dobrý televízny serial z produkcie BBC, ale úroveň top seriálov súčasnosti to nedosahuje. Tú "televíznosť" tu cítiť podobne ako keď pozeráte Taggart-a či Moulin-a. Ale na hodinový večerný seriál po práci na odreagovanie sa to celkom hodí. Za mňa 70%. ()

Unlikelyhero odpad!

Neskutečně hloupé, bez jakékoliv nadsázky, beru, že krimi nemusí mít humor, ale pak by mělo jít o kvalitní zápletku, např. hned druhý díl v první sérii (dál jsem se nedostal) - synek vraždí na potkání policajty, aby taťka sedící v kriminále dostal nižší trest - pěkný shit, Luther zasahuje na vlastní pěst, nechá synka, aby si ním vystřihl ruskou ruletu, pak ho odzbrojí a se slovy - neboj chlapče, už se ti nic nestane, jej zatkne, těžký úlet ()

IAMAD

Parádní detektivka se skvělým Elbou. Slabší části jen vyjímečně, jako celky je každá ze sérií paráda. ()

Rumbambule

Seriál to není špatný. První dvě řady byly excelentní. Ale pak se začne trochu přejídat opakující se stereotyp. Luther vždycky na všechno přijde, všichni kolem něj umřou, vždycky po něm někdo jde. Když vyřeší případ a umře spousta lidí, zhroutí se (kdo by taky ne), jde do ústraní, aby se v další sérii mohl vrátit. Možná se to mělo jmenovat Fénix, ne Luther :-) Myslím, že kdybych tenhle seriál viděla dřív než Aféru, měla bych Ruth Wilson jako herečku radši. Tady mi v podstatě vůbec nevadila... Celkově herecké obsazení fajn, někteří mohli mít významnější a dlouhodobější role. ()

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

Rodriguez a nový Útěk z New Yorku?

25.03.2017

Luther vs. Enterprise

Luther vs. Enterprise

27.03.2015

Idrise Elbu možná znáte jako seriálového detektiva Luthera, už se ale objevil i v několika blockbusterech. Thor, Prometheus, Pacific Rim... to je hodně solidní resumé a často se mimochodem mluví o… (více)

Kdo vycvičí krále Artuše?

Kdo vycvičí krále Artuše?

22.07.2014

Idrise Elbu nejspíš znáte jako televizního detektiva Luthera nebo jako drsňáka Heimdalla z comicsáren Thor a Thor: Temný svět. Objevil se i v monstrózní sci-fi Pacific Rim, momentálně pak rozjímá nad… (více)

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

Idris Elba posílá akční pozdrav z Paříže

14.11.2013

Hvězda detektivního seriálu Luther a interpret nejlepšího letošního motivačního proslovu (Pacific Rim – Útok na Zemi) dostal chuť na akci ve stylu 96 hodin. Akční špionážní thriller Bastille Day měl… (více)