Pod kupolí

Mysteriózní / Drama / Sci-Fi / Horor
USA, (2013–2015), 27 h 57 min (Minutáž: 43 min)

Tvůrci:

Brian K. Vaughan

Předloha:

Stephen King (kniha)

Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Alexander Koch, Dean Norris, Mackenzie Lintz, Colin Ford, Eddie Cahill, Nicholas Strong, Aisha Hinds, Natalie Martinez (více)

Série(3) / Epizody(39)

Na americké městečko Chester's Mill se jednoho dne snese obří průhledná, ale zvukotěsná a nezničitelná kupole, která městečko odřízne od ostatního světa. Místní obyvatelé tak jsou odkázáni pouze sami na sebe a pomoc okolního světa nelze očekávat. Odkud se kupole vzala a proč tu je? Stojí za tím síly z vesmíru nebo jde o tajnou akci armády? (TV Nova)

Kothy

Zajímavý seriál podle Kingovy předlohy. Taky ho produkuje Steven Spielberg. Děj se odehrává ve městě zvaném Chester's Mill, na které zničehonic spadne obrovská kupole. Nikdo neví, co se děje nebo, co má dělat. A ani vláda to neví. Jsou odříznutí od okolního světa bez jakéhokoli kontaktu. V městečku žije něco přes 2000 obyvatel. Postupně se seznamujeme s jednotlivými postavami. Některé jsou sympatické, jiné méně. Se spoustou z nich se také během seriálu rozloučíme. Nakonec se toho o kupoli a jejím účelu dozvíme celkem hodně. Bohužel zrovna ve městě nejsou žádní hasiči a policistů mají minimum. Občas se pěkně zapotí. Někteří jako například radní Big Jim, se ze situace snaží vytěžit co nejvíc pro prosazení svých cílů. Jeho syn Junior se postaví proti němu. Celkem sympatický je bývalý voják Barbie, který taky ve městě uvízne. Taky Julia je dobrá postava. Vláda dělá různé pokusy. Například do kupole střelí atomovku, ale s ní to ani nehne. Sama se řídí a ovlivňuje lidi uvnitř. 1. série končí celkem otevřeně. 2. série skončila. Některé postavy přibyly, jiné umřely. Spoustu otázek bylo zodpovězeno. Obyvatelé Chester's Mill jsou zase o krůček blíž k cestě ven. Ve 3. sérii město začnou ohrožovat mimozemšťani. Je to fakt ujeté a končí to dost otevřeně. Kvalita šla celkem dolů. Seriál byl bohužel ukončen... "Všichni sledují Simpsony ve filmu." :D ()

meave

Práve som dopozerala posledný diel a premýšľam, prečo som sa nechala oklamať. Najprv som uvažovala, či je v každej komunite tak veľa ľudí postihnutých rôznymi formami idiocie. Potom sa začali chovať normálnejšie, tak som čakala nejaké vychodisko. Neprišlo ale nič. Iba pocit štyroch premárnených večerov. Veľké sklamanie po veľkom očakávaní. Asi to bola chyba. ()

klerik

50%. Od Kinga a Spielberga som čakal viac. Aspoň niečo ako v prípade FALLING SKIES. Lenže v Kupole sa niektoré postavy chovajú tak hlúpo a neuveriteľne, že nechápem ako to King mohol (ako výkonný producent) vypustiť von... ()

Arsenal83

Seriál, ktorý tak super začne ako hrozne skončí. Mysteriózny začiatok navnadí, cítite tam toho Stephena Kinga aj Spielberga, má to dotyk Lostu, proste sa tešíte na ďalšie časti. Prvá séria veľmi obstojná, ku koncu druhej som už pozeral len s veľkou námahou očných viečok. ()

Thomick

No řeknu to takhle - radši si přečtu Kinga. Zde děj působí hrozně zmanipulovaně a hrdinka Linda neskutečně úsměvně. To by, hádám, mistr hororu nikdy nedopustil. ()

Morholt

Situace pod kupolí nebyla vykreslená špatně. Voda dochází, jídlo dochází, lidi se bouří a i v téhle situaci si kdekdo chce přihrát politickou polívčičku a ovládnout zdivočelou lůzu. Dobrý, ale marná sláva, mě to přišlo takové sluníčkové. Postrádal jsem hlavně naléhavost, která se prostě nedostavila. Nebylo to špatné, ale mohlo to být lepší. To samé platí i pro mysteriozní nit. Všechno fajn, ale pokud točím podle Kinga, tak to předpokládá nějakou temnotu s hororovými prvky a to se tady nekoná ani náznakem, pokud nepočítám dobu, kdy někdo zhasnul. No a herci zase byli ucházející, ale dokázal bych si představit x lepších představitelů. Za všechny bych jmenoval Mika Vogela, který sice nění špatným hercem, ale na drsňáka, kterého tady představuje, nemá. Pořád jsem měl tendence srovnávat ho s Antony Starrem z Banshee a to nemohl Vogel ustát. A podobně to platí vlastně pro všechny zúčastněné až na Natalii Martinez a Deana Norrise. Ti mi jako jediní absolutně sedli. Ale nedá se říct, že by se casting nepovedl. Jen mohl být lepší. Tak jako celý seriál. 65% ()

6thSun

Pilot ušel zejména díky tomu, že vše začalo. Už při jeho sledování se ale vkrádala nepříjemná myšlenka, co budou jako řešit dál. Jsou uzavřený, takže nějaký vztahový dramata známý z miliardy jiných sérií? Druhý díl potvrdil, že je tomu skoro přesně tak, plus se logicky řeší nějaký praktický věci podmíněný tou kupolí, ale těch je minimum, to je jenom záštita, aby na to vůbec někdo čuměl. Já rozhodně odpadám. ()

GeusX

Zajímavá upoutávka a jména King a Spielberg mne nalákala na tento seriál. Shlédnuta první řada (polovina v češtině, druhá ve slovenštině) a celá druhá řada v angličtině s titulky. Bohužel je to taková nekonečná bublina, trochu mi to nekonečností připomínalo "Záblesk budoucnosti" i když víc cíleno na mladší publikum. Co všechno se odehraje během pár dní a chování obyvatel v městečku mi připadá strašně nevěrohodné a naivní. Většina zápletek by se mohla odehrávat v jakémkoli městečku a vůbec by to nemuselo být pod kupolí. A přidávání dalších postav, aby se děl neustále natahoval mi vadí. Po pravdě ani nevím, proč si stahuji další a další díly. Asi čekám, že přijde něco zajímaveho... Začátek aspiroval na čtyři hvězdy, teď více jak tři nedám ... i když to bylo občas (mám dojem, že více ve druhé řadě) docela napínavé. ()

st.ranger

Skvělá knižní předloha ustoupila a kromě názvu, několika událostí a jmen postav nemá seriál s dílem Stephena Kinga skoro nic společného. První řadu je ještě možné celkem v poklidu sledovat, ale druhá už je natolik přeplácaná, že jsem si v několika okamžicích vzpomněl na pitomé Lost. Pokud srovnám průběh děje a skutečnost, že lidé celkem rychle zapomínají nebo jednoduše prominou vraždu, zrady a lži, nemůže mít tento seriál dlouhého trvání. Přitom herecké obsazení je zvoleno velice dobře a nesympatických herců tolik není a naštěstí pro mě ta, která byla nesympatická nejvíce, byla po několika epizodách zastřelena. Doporučuji třetí řadou zakončit a už nikdy nepokračovat. ()

MoiJe

S1: OK. Zmysel to nedáva čo by sa za nechet vošlo a nikdy som si to nepúšťala s nedočkavosťou, ale pozriem asi aj S2. // Pilot: Fajná herecká zostavička. Super krava a kamión. Knihu som nečítala, dúfam bude zábava. ()

Ouwen

Naprosto úžasná pecka. Furt se něco děje, chování postav je realistické, samotné postavy dobře zahraný a má to napětí a slušné fighty, zejména Barbie, připomínající mi Hooda z Banshee, je fakt mašina, jednoznačně nejlepší postava. Zatím první série 100%!! ()

Terva

CITÁT - Na tomhle zatraceném místě nikdy nevíš.......... Knihu Pod kopulí od Stephena Kinga jsem četl, a tak jsem zvědav na její filmové zpracování. Naštěstí žádné protahování, ještě se ani nestačíme seznámit z městečkem Chester's Mill a jeho obyvateli a děj se rozjede. CITÁT - Je to nějaký druh neviditelné ohrady...........Něco jako pro psy.......... Obyvatelé Chester Millu začínají svůj první den v Pekle, respektive pod kupolí. Když jsem viděl, že produkci má jak Stephen King tak Steven Spielberg, začal jsem tušit, že to bude velmi dobré. King je zárukou napětí a Spielberg zase zárukou trikové stránky příběhu. Jen dotoho hoši. CITÁT - Jsme v pasti........... Hned na počátku je pár dobrých triků, které sice postupem času slábnou, ale zase je tu stupňující se napětí. CITÁT - Jsme pod kupolí, znamená to, že tu všichni zemřeme................. Malé městečko se zásahem kdoví od kud ještě zmenší. Obyvatelé jsou jako v akváriu. CITÁT - Co budeme dělat až dojde chleba a burákové máslo?............ V pátém díle okolo 35 minuty zazní Skeeter Davisová. Celá ta scéna je síla. Mnoho diváku zcela jistě u této scény uroní slzu. CITÁT - Je to legenda............ Tak a teď už jen očekávat, jak se tvůrci poperou z vyřešením zajímavé a zvláštní situace. V knize to znám a možná ani neočekávám stejný konec, ale nechám se překvapit. CITÁT - Nevědět co bude dál je horší.......... Snad bude pokračování. DRUHÁ ŘADA - Hned úvodní příběh je vlastně dokumentem z natáčení, o hercích a obsazení z náhledem do budoucnosti. Pak se to rozjede. A hned první díl vás vysloveně a doslovně zmagnetizuje. CITÁT - Ještě není pozdě......... Jídlo dochází, lidé začínají šílet. Stephen King a Steven Spielberg nám přichystali čím dál více překvapení. Nové poznatky, nové postavy a nové nebezpečí. Jo, bude i naděje, ale moc si od toho neslibujte, protože se natáčí třetí řada. CITÁT - To není bůh, to je Darwin.......... ()

evilmind odpad!

Hodnocení po první sezoně - až směšně slaboučké. Dějové změny a zkratkovitost naprosto ničí motivaci postav, dokonce ani očekávané epické zobrazení katastrofy při zjevení kupole se nekoná, a je dokonce ještě mnohem komornější než v knize. Klíčová postava Juniora působí neskutečně trapně, a obecně skoro všechny změny oproti knize jsou k horšímu. K tomu nepřispívá ani tragický cast, kromě Deana Norrise je to jako spolek ochotníků. Hodnocení druhé sezony - neskutečná sračka. Knižní předloha dávno zapomenuta, a nastává čas na totální dějový marast. Skoro všechny díly kolísají mezi trapné a hrozně trapné, postavy nemají žádný vývoj a prostě jsou chvíli hodné a chvíli zlé, aniž by to jejich okolí nějak zvlášť vadilo. Mrtví náhodně ožívají a živí vesele korzují z kopule a zpátky. Jako, vážně? ()

Folpa

Ty dvě hvězdy jsou za první a druhou sérii. Třetí zničila co mohla, včetně samotné kupole. A takhle otevřený konec také každý určitě "ocení". ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Atraktivní námět, který slibuje propracovaný náhled na městečko v izolaci, změny v chování lidí přecházejících až v případné šílenství. Inu, ničeho takového se divák bohužel nedočká. Seriál jde o mnoho více ve směru "cheesy" sci-fi zápletky, kterou postupně po vzoru Lost odhaluje, rozšiřuje a bohužel i dost natahuje. Kvalita epizod je dost nevyrovnaná a to samé se týká atraktivity postav a hereckých výkonů. Z Under the Dome je dost cítit, že je to béčko, v čemž mě utvrzují i slaboučké efekty v pilotní epizodě. Nicméně jsem zvědavý, kam se děj posune a jestli se divák na konec i něco dozví, karty jsou rozdány poměrně zajímavě. Hodnocení série: 3/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Očekávaný úpadek nepřišel. Druhá série má naopak mnohem vyrovnanější tempo, ke konci velmi dobře graduje a některé postavy se vybarvují jak charakterem, tak především herectvím jejich představitelů. Za zmínku rozhodně stojí Dean Norris, který konečně využil svého hereckého potenciálu. Ústřední dvojicí i nadále zůstávají Barbie a Julia, přibudou i nějací nováčci a pár postav je i docela nekompromisně odstraněno. Nemůžu si pomoct, ale druhá série je o stupínek kvalitnější a o několik tříd zábavnější, jak vlažná první. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Jedno velké WTF. To, že je třetí série diametrálně odlišná od těch předchozích, by se dalo přežít. Přeci jen je dobré seriál okořenit něčím novým a předcházet tak nástupu stereotypu. V tomto případě se to ale vůbec nepovedlo. Největší problém je totiž v postupném selhání scénáristů, kteří dovedli velmi dobře rozjetý příběh na samotné dno. Udělali několik velmi zásadních a nepochopitelně špatných rozhodnutí. Ta největší? Zrestartování děje a postav. Divák dvě série sleduje osudy hlavních charakterů, najde si k nim cestu, fandí jim. Tvůrci se po 26 dílech rozhodnou určitými událostmi prakticky zničit jejich charaktery tak, že jsou jednotlivé postavy k nepoznání, činí stupidní rozhodnutí a jejich repliky nedávají často ani smysl - nehledě na za absurdně za vlasy přitažené vztahy mezi nimi, které prakticky ignorují to, co se mezi nimi odehrálo dříve (a herecky je to rovněž slabší než kdy dříve, i na hercích je vidět, že jsou zmatení a nesedí jim to). To samé se týká i děje, který se sice snaží rozvíjet to, co bylo načrtnuto v prvních dvou řadách, ale působí jako hodně nepovedená fanfikce. Obsahuje množství zásadních chyb a často ignoruje i některé dějové linie, které "asi" měly mít nějaký smysl, ale nakonec se tvůrcům nehodily do vínku a doufají, že na ně divák zapomene. Proč je jedna z hlavních postav označována za monarchu? Jaký smysl měly čtyři ruce? A proroctví o růžových hvězdách mělo evidentně v původní verzi také nějaký hlubší smysl... No, několik posledních dílů už působí vyloženě směšně, scénář se utápí v bezvýchodné křeči a poslední minuty posledního dílu série působí jak z nejlacinějšího céčkového sci-fi. Je mi líto, co scénář s tímhle seriálem provedl. Původní idea je více než zajímavá a co se postav týče, škoda mluvit. Tohle si Barbie, Julia, Joel a dokonce ani ten sympatickej bastard Jim Rennie nezasloužil... Hodnocení série: 1/5 () (méně) (více)

DEXTER099

Pod kupolí jsem zatím viděl dva díly a nápad je to dobrý a určitě by dokázal diváka chytí na tom jak to celé dopadne a proč je město pod kupolí akor pokud jako já nečetli knihu,ale bohužel atmosféra a herecké výkony jsou pro mě opravdu hrozné a tím pádem dávám horko těžko celkově zatím 50 % a tři hvězdy. ()

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy

Hráči se smrtí, kteří nenávidí ženy