Spartakus: Bohové arény (TV seriál)

Spartacus: Gods of the Arena

Spartakus: Bohovia arény

Akční / Drama / Dobrodružný / Historický

USA, 2011, 5 h 31 min (Minutáž: 6x55 min)

"Na historii je třeba zapomenout; o Spartakovi se toho koneckonců ví tak strašně málo, že by to stačilo sotva na televizní čtyřicítku. Tohle je třeba brát jako pohádku, stejně drsnou jak kalsické pohádky bývají, ovšem výslovnější. Skoro by tomu slušel lépe název Krev a porno. Ovšem filmařsky je to dokonalé - od scénáře přes herce, triky k režii to nemá chbyu." Tohle jsem napsal ke Spartakovi: Krev a písek a nemám jediný důvod na tom něco měnit i zde. Skoro se mi tato série Spartaka bez Spartaka zdále ještě o schůdek lepší.(24.3.2013)

Miluju nové díly nových seriálů, které se odehrávají před starými těch starých....To pak uteče prvních šest epizod, já se začnu konečně orientovat a ejhle - konec setu. Člověk mírně zmateně očekává toho Sparťana a oni mu tam pořád lezou jenom přiteplelí sešívanci. Na tento konkrétní aspekt, tedy vykroucenost díla, si stěžuje řada okolopíšících. Uznávám, že víc gey by to bylo už jen tehdy, kdyby ta krev, cákající i z nakopnutých zdí, byla růžová. Scénky mordýřů, vykusujících si mandle, mi nedělají nejlépe u žaludku. Nu co už, taková je doba. A asi byla i tenkrát. Vlastně nejspíš dycinky, buďme toleroušci, žžže. No a recipročně tam občas něco ukážou i kočeny. Jak to tak po sobě čtu, vypadá to skoro na odpad, ovšem ne-e. Intriky, relativní dobová přesnost, řežba..... hodnotím to jako Řím, ale s větším množstvím naturalistického násilí. A bohužel i nahých mužských prdelí.(9.5.2012)

Ve chvíli, kdy skončila první řada, jsem chtěl hned další dávku hektolitrů krve v podobě druhé řady. Ale ze známých důvodů (rakovina hlavního představitele Spartaka) musela být odložena. Nicméně tvůrci neotáleli a vyslyšeli mé prosby a aby nenapínali fanoušky, přišli se šestidílným prequelem. Ten se dějově odehrává ještě před první sérií a popisuje prvotní útrapy Batiatusovi gladiátorské školy, kdy žil ještě jeho otec. Také se příběh zabývá osudy prvního šampiona Capuy v nově postavené aréně a také tím, jak se do popředí dostává Crixus, známá to postava z jedničky. To a mnohem víc nabízí tato šestidílná řezničina. Pokračuje ve stylu jedničky se vším všudy. Krve jak z vola, krásných žen a sexu, až to hezký není, samozřejmě v dobrém slova smyslu. Podle mě do celého příběhu velice důležité epizody, protože já sám jsem si kolikrát říkal během sledování první řady, jak se tam dostal ten a ten, proč právě Crixus je největší kápo apod. Prequel mi dokázal na tyto otázky odpovědět a zanechal tak odkaz do dalšího děje. Sakra, už chci další nářez :-) No, aspoň si jdu pustit znova první řadu.(8.4.2011)

Na seriál jsem se začal dívat samozřejmě ze zvědavosti, jak to vlastně bylo před tím, než se na scénu dostal Spartacus. Po prvním díle celkem spokojenost. Nese se to opět ve stejném duchu jako Spartacus Krev a písek, což znamená hodně krve, děvky, drsná mluva, atd. Tak jsem zvědav, co bude dál.. zatím 80%...o měsíc později..seriál jsem celý shlédnul a opět veliká spokojenost, takže jdu s hodnocením výše - 86%(20.2.2011)

Základ zůstává stejný - jíška z krve a písku. Komplikované mocenské boje smíchané se špičkováním na život a na smrt mezi gladiátory jsou servírovány čitelným a strhujícím způsobem, kterému übersexy vizuál sekne. Oproti první sérii navíc mohou Bohové arény sázet na charismatičtějšího hlavního hrdinu a silný "aha efekt", který se dostaví při každém propojení osudů s Krví a pískem. Pro fanoušky jedničky povinnost, pro nováčky vstupenka k ní.(6.7.2012)

• - Jedná se o prequel, nikoli o druhou sérii Spartakus: Krev a písek (od r. 2010). Děj tohoto prequelu se odehrává pět let před seriálem Spartakus: Krev a písek. (-OverLord-)

• - Série vznikla během pozastavení natáčení původního seriálu Spartakus: Krev a písek (2010). Pauza vznikla v době, kdy se představitel hlavní role Andy Whitfield léčil z těžké nemoci. (-OverLord-)

• - Objevují se zde postavy, o kterých divák mohl zaslechnout v úvodní sérii, ale nikdy je neviděl. (-OverLord-)