Portlandia (TV seriál)

Komedie

USA, 2011–2018, 28 h 18 min (Minutáž: 22–23 min)

Tvůrci:

Jonathan Krisel

Carrie Brownstein, Kyle MacLachlan, Aubrey Plaza, Fred Armisen, Amber Tamblyn, Steve Buscemi, Gus Van Sant, Selma Blair, Heather Graham, Andy Samberg, Jeff Goldblum, Edward James Olmos, Jack McBrayer, Kristen Wiig, Penny Marshall, Tim Robbins, Sean Hayes, Steve Jones, Kumail Nanjiani, Nick Kroll, Ronald D. Moore, Bobby Moynihan, Gwen Stefani, Kirsten Dunst, Dan Considine, Kim Gordon, Ron Funches, Vanessa Bayer, Jeff Tweedy, Joanna Newsom, Maria Thayer, Aubree Bernier-Clarke, Olivia Wilde, Martina Navrátilová, Jay Pharoah, Conner Williams, St. Vincent, David Longstreth, Amber Coffman, Nat Baldwin, Haley Dekle, Michael Johnson, Karey Dornetto, Mary Jon Nelson, Johnny Marr, Michael Patrick O'Brien, Betty Moyer, Eric Martin Reid, Caroll Spinney, Ernest Adams, Josh Homme, Ebbe Roe Smith, Tony Kanal, Tom Dumont, Adrian Young, Olga Bell, Mark Proksch, Haley Talbot, Chase Offerle, Eric Newsome, Jonah Weston, Brian Adrian Koch, Christine Alexander, Spencer Conway, Meredith Adelaide, Chloë Sevigny, Kevin Corrigan, Amitesh Prasad, Rose Byrne, Jonathan Krisel, Edie McClurg, Gretchen Corbett, T. G. Firestone, Moshe Kasher, John Farley, Max Goldblatt, Jace Daniel, John Early, Sophia Mitri Schloss, Jason Sudeikis, Aimee Mann, J. Mascis, Dan Gregor, Rachel Bloom, Darius Pierce, Maya Rudolph, Stephanie St. James, Michael Draper, Erin McGarry, Dana Millican, Phelan Davis, Glenn Danzig, John Levenstein, Steve Fields, Tristan David Luciotti, Allen Nause, Tracee Ellis Ross, Jana Lee Hamblin, Ana Fabrega, Tim True, Ehren McGhehey, James Callis, Eddie Vedder, Shohreh Aghdashloo, Danny Belrose, Miranda July, Katie O'Grady, Ed Begley Jr., Jim Gaffigan, Matt Lucas, Jack White, Lance Bangs, Patton Oswalt, Robert Blanche, Matt Berry, Juliette Lewis, Roseanne Barr, George Wendt, Ted Rooney, Bill Hader, Tunde Adebimpe, Montetré, Silas Weir Mitchell, Jello Biafra, Duff McKagan, Nick Swardson, k.d. lang, Danny Bruno, Justin Long, Brigitte Nielsen, Shepard Fairey, Natasha Lyonne, Jane Lynch, Matt Groening, Parker Posey, Nancy Cartwright, Greta Gerwig, Anna Gunn, Paul Simon, Seth Meyers, Paul Reubens, Wayne Coyne, Ron Lynch, Mitchell Hurwitz, Alia Shawkat, Jillian Bell, Zoë Kravitz, Elizabeth Tulloch, Louis C.K., Robert Smigel, Marcella Laasch, Claire Danes, Ryan Hansen, Judy Greer, Jessica St. Clair, Rachel Dratch, Sam Richardson, Tyler Saum, Laurie Metcalf, Kate Pierson, Cindy Wilson, Ayanna Berkshire, Abbi Jacobson, Tim Heidecker, Joseph Bertót, Maria Bamford, Terry Crews, Krist Novoselic, Henry Rollins, Scott Adsit, Aidy Bryant, Rashida Jones, David Wain, Shannon Woodward, John Corbett, John Mulaney, Cheryl Strayed, Cherry Jones, Tessa Thompson, Dolly Wells, Connor Fogarty, Rachael Perrell Fosket, Isaac Lamb, October Moore, Brent Knopf

- "Pamatuješ na 90. léta? Lidi si chtěli nechat udělat piercing a kmenová tetování. Zpívali o záchraně planety a formování kapel. Existuje skutečné místo, kde ta idea stále existuje a já tam byl." - "Kde to je?" - "V Portlandu. Sen 90. let ožívá v Portlandu. Tetovací inkoust tam nikdy nevysychá. Vzpomínáš na ty lidi bez ambicí, kteří spali do jedenácti? Flákali se s kamarády, občas pracovali pár hodin týdně v nějaké kavárně." - "To ale vymřelo před lety." - "Ne v Portlandu. Portland je město, kde chodí mladí do důchodu. Všechny sexy holky nosí brýle. Vzpomínáš na 90. léta, kdy tě pobízeli, abys byla divná? Lidi třeba chodili do cirkusu Jima Rose a sledovali, jak si lidé věší něco na penis?" - "Já přestala s klaunstvím před lety." - "V Portlandu nemusíš."(10.5.2012)

Atypická skečová show disponující vlastním, nemainstreamovým humorem, který rozhodně nesedne každému a i když si na něj po čase zvyknete, nefunguje pokaždé zcela spolehlivě. Nicméně právě díky své určité originalitě a vytvoření iluze funkčního městečka s živoucími a vracejícími se postavami je Portlandia zajímavým a netradičním zážitkem, který k žánru přistupuje hodně po svém a za to má obrovské plus. Díky své jisté nepřístupnosti a nevyrovnanosti nepatří Portlandia ke špičce žánru, ale rozhodně patří k nejzajímavějším zážitkům v rámci skečových komedií, jejíž appeal umocňují zúčastnění komici a hostující herci.(27.3.2018)

[Po dvou sériích] Portlandia je zjevením v dnešní televizi, vlhkým snem pro SNL komika hledajícího novou výzvu. Fred Armisen si jako bokovku ke svým posledním sezónám v Saturday Night Live pořídil imporovizační děťátko, kde tvorba nových charakterů v over-dadaistickém Portlandu je na denním pořádku. Ona je Portlandia vlastně stále dost podobná SNL ve své ujetosti, když je Armisen v nesnázích povolá nějakého starého známého... nebo Kylea MacLachlana (není to nejvíc cool starosta na světě?). Carrie Brownstein je výborná. První dvě sezóny 70 %(23.8.2013)

Úžasná dávka absurdity, šialenosti a scenáristickej brilantnosti. Portlandia obsahuje kopu scénok a postáv a pritom nič tu nie je trápne ... slabšie možno ale určite nic trápne. Fred Armisen a Carrie Browstein sú geniálna dvojka, a ich show si náramne užívam. Ostáva len dúfať že im nedôjdu nápady a zmysel pre humor.(28.1.2013)

Show zložená zo skečov, pričom niektoré sú vtipné, iné sú slabšie a tie zvyšné sú tak absurdné, že mám problém pochopiť, čo sa to tam sakra deje a čo tým chceli tvorcovia povedať. Nech je ale skeč z akejkoľvek kategórie, vždy sa na to dobre pozerá vďaka odľahčenej atmosfére Portlandu, mesta, kde ožíva sen (mojich obľúbených) 90. rokov.(12.2.2012)