The ABCs of Death

• Slovensko Abeceda smrti (festivalový název)
Povídkový / Horor / Thriller / Animovaný / Komedie
USA / Nový Zéland, 2012, 129 min

The ABC's of Death je ambiciozním dílem, které bylo natočeno na části, na kterých se podílelo v režii přes dvě desítky světových talentů filmového žánru. Inspirován dětskými vzdělávacími knížkami ABC, je film složený z 26 jednotlivých kapitol, kde ke každému režisérovi je přiděleno jedno písmeno abecedy. Režiséři potom dostali volnou ruku jak vytvořit příběh, kde nesmí chybět téma smrt. (Nivenx)

hladass

K tomuto docela originálnímu projektu jsem přistupoval s docela velkým očekáváním, které se samozřejmě nenaplnilo, spíše se po shlédnutí 26 kraťasů velmi rozdílné kvality dostavilo silné zklamání... Nemohu říct, že by se ve filmu nenašlo pár vysloveně výborných kusů (D Is for Dogfight, L is for Libido, R Is for Removed, U Is for Unearthed, X Is for XXL Xaviera Gense), jenže naneštěstí převažují zejména slabé kousky a vyslovené kokotiny... Za mě prostě promarněná šance... ()

Frajer42

Velmi zajímavý filmový experiment. A až na "I" a "O" a snad i "F", byl zbytek koukatelný. Každá z 26 částí byla v první řadě neskutečně orginální, zajímavá a většinou i krásně natočena. Pravdou zůstává, že jednotlivé díly mají zcela rozdílnou kvalitu a každý z nich si jistě najde obdivovatele i kritiky. Každý frajer dostal údajně na realizaci svého kraťase 5000 dolarů a přišlo mi, že někteří si za tyto peníze koupili alkohol a drogy, zatímco jiní museli obrovský obnos ještě doplácet. Celkově příliš nechápu brutálně nízké hodnocení. K vidění je spousta nahoty a vražd a člověka jistě potěší i nějaká ta nechutnost. Tak kde byl kurva problém? Já to vidím skoro na 4*. ()

Okara

Spoilery! Již ze samotného konceptu bylo jasné, že celkový dojem bude značně rozporuplný. Nápad je sám o sobě velmi zajímavý a těšil jsem se tedy s nadějí, že zdejší hodnocení byla ovlivněna primárně těmi špatnými povídkami. Těch je ale bohužel valná většina. Tím lépe ovšem vyniknou ty nadprůměrné, tři z nich jsou opravdu malé mistrovské dílo. 1) S is for Speed (100%) Nejpovedenější snímek vůbec. Bylo znát, že rozpočet, byť malý, byl využit na maximum a jedná se tak o vizuálně atraktivní podívanou (nejen kvůli hlavním protagonistkám). Naprosto mne ovšem odrovnala pointa. Okamžik, kdy Vám hlavou probleskne jiskra a puzzle nevědomé nechápavosti do sebe bleskurychle zapadnou. To, co očekávám od celovečerního filmu, mi zde bylo naservírováno během pár minut. A samotný název mi pak vyrazil dech úplně (znalí pochopí). 2) D is for Dogfight (100%) Jeden ze tří nejlepších snímků. Efektivní forma zpomaleného snímání by byla již sama o sobě zajímavá, ale když se k tomu připočte samotné zpracování a příběh, který ze sebe dokonce dokázal na těch pár minutách vymáčknout pointu, tak opravdu s úctou smekám. 3) O is for Orgasm (100%) Nejlépe zpracovaný krátkometrážní film z této sbírky. Surrealistické pojetí vysunulo Orgasm do popředí před všechny ostatní. 4) R is for Removed (80%) Nadprůměrná část Removed zaujmula již svým tajnůstkářstvím. Smysl mi ovšem mírně unikal. Jakýsi (oblíbený?) mutant má všeho plné zuby a jde tedy ven ze svého pokoje, cestou zabíjí lidi, kteří za ním ochotně chodí (!), aby nakonec popostrčil vlak a umřel. Každopádně dojem dobrý. 5) T is for Toilet (80%) Na tuto roztomilou modelínovou animaci se mi koukalo velice dobře a v okamžiku zvratu bylo "gore" propracováno na jedničku. 6) B is for Bigfoot (70%) Vyzdvihl bych především maminku. Kdyby mi moje říkávala tímto tónem hrůzostrašné pohádky, asi bych nikdy neusnul. A samotný popelář vzbuzoval respekt už jen svojí chůzí. 7) U is for Unearthed (70%) Příjemná podívaná o kolektivní naháněčce na upíra, z jeho pohledu. Alespoň je scóre vyrovnáno. 8) C is for Cycle (70%) Velice povedené dílko o časoprostorovém cestování. Vymezil bych režisérovi více času a delší stopáž, ale zvýhodňování nebylo možné. Škoda, takhle sebezabíjení vyznělo tak trochu naprázdno. 9) X is for XXL (70%) Když bych dostal Xko, tak bych příliš nevěděl, co s ním. Režiséra ale políbila múza a natočil snad to nejlepší, co mu toto neoblíbené písmenko nabízelo. Šílený výraz při samotné "práci" mám v hlavě ještě teď. 10) N is for Nuptials (70%) Nejpovedenější asijský počin, na který se dá dívat už jen kvůli parádnímu papouškovi, který v příběhu hraje větší roli, než by se na první pohled mohlo zdát. 11) Q is for Quack (70%) Jedna z mála úsměvných povídek o chuděrce nevinné kachničce. Celou dobu se plánuje profesionální sestřelení, ale absurdní vyústění mě téměř rozesmálo. Opět by se ovšem dalo polemizovat o hororovém potenciálu. 12) E is for Exterminate (60%) Lahůdka pro arachnofobiky aneb spider-revenge ze záhrobí. 13) L is for Libido (60%) Zajímavá hra, která dokáže (především v závěru) značně znechutit. 14) I is for Ingrown (60%) Nejdepresivnější povídka. Chlápek má svázanou, mučenou ženskou ve vaně a neví co s ní, tak jí zabije. Parádní volba monologu oběti na pozadí. 15) V is for Vagitus (60%) Nechápu, jak mohl tento filmek stát jenom 5000 dolarů, z tohoto režiséra by si mohli naši politici vzít příklad. Velká poklona, ale sci-fi ráz mi mezi tyto povídky dvakrát nepasoval. 16) J is for Jidai-Geki (60%) Samotné výrazy mne rozesmávaly aneb psychologický souboj u harakiri. Ale horor? Prosím.. 17) H is for Hydro-Electric Diffusion (50%) Tento snímeček dle mého názoru nemá vůbec co pohledávat ve sbírce hororových (!) příhod, ale sám o sobě mě jako jediný dokázal rozesmát. Přičemž nevím, jestli je to dobře. 18) A is for Apocalypse (50%) Nějak jsem se ani nestihl vzpamatovat a první snímek jsem měl již za sebou. Nebyl vůbec špatný, ale nějaký ten hlubší smysl jsem tam postrádal. 19) P is for Pressure (40%) Nepochopil jsem, možná škoda. 20) Y is for Youngbuck (40%) Pedofilní dědek byl zahrán na výbornou, ale co se týče znechucování, tak tvůrci nemuseli zacházet tak daleko. Brrr. 21) W is for Wtf (20%) Samotný nápad o dohadování tvůrců, co vlastně udělat není sám o sobě vůbec špatný, ale...ale. 22) K is for Klutz (20%) Opravdu bych rád věděl, proč je polovina režisérů zakomplexovanými fekálisty. 23) M is for Miscarriage (10%) Kouknul jsem na to jednou, kouknul jsem na to podruhé a potřetí už jsem na to neměl. Opravdu v tom nic zajímavého neshledávám. 24) G is for Gravity (0%) Režisér za těch 5000 dolarů odjel na Havaj a zapomněl něco natočit, tak tvůrcům poslal alespoň osobní video ze svého surfování. 25) Z is for Zetsumetsu (0%) Těšil jsem se, že na závěr dostanu nějakou třešničku, ale ne, ne, ne. Katastrofa, Japonci pomatený! 26) F is for Fart (0%) Nechápu a ani nechci pochopit, co se to těm bláznům na Východě honí hlavou (?), protože tohle je opravdu na pováženou. lll Celkové hodnocení: 60% () (méně) (více)

Campbell

Po dlouhém čekání si myslím že se film vyplatil. Na druhou stranu tohle není film pro každého, ty příběhy jsou krátké takže vlastně se jen a jen čeká jak kdo umře. Pár příběhů je naprosto parádní jako například Dogfight který byl fakt geniální nebo Hardcastlův Toilet je parádní věcička. Některé povídky byly spíše špatné jako WTF nebo Zetsumetsu. No a pak tu jsou vyloženě špatné Removed. Ale i přes některé slabé povídky dávám 4* bavil jsem se dost. ()

PetrPan

ABCs Byl Celkem Dobrý Efektní Film Glorifikujicí Horor. Interpretrace Jednotlivých Kapitol, Lépe Miniatur, Nabyla Ovšem Příliš Qalitativně Rozporuplné Struktury. Typické Ukázky Variability - WTF↓, XXL↑, Youngbuck↔. Za *** ()

Pedestrian

Takhle to dopadá, když filmoví tvůrci dostanou naprostou tvůrčí svobodu. Rukopis některých režisérů je tu jasně zřetelný a pokud znáte jejich tvorbu, snadno jejich segment poznáte už na začátku (Vigalondo, Rumley, Gens ad.) To mě potěšilo. Výsledný dojem je ale opravdu velice slabý, a to i přesto, že nějak takhle jsem si ABCs představoval. Zklamal Spasojevic, West se na to úplně vysral. Trojlístek nejlepších: D, L, X. ()

SeBig odpad!

Strasna zhovadilost. Ani jeden ztech pribehu me neoslovil. Nápad sice dobrej, ale ty pribehy stáli za hovno. Nic jsem si z toho nevzal. ()

korbitch22

Tak tohle bylo tedy vážně něco!Naprosto chápu hodnocení pouze 47% a to i od zdejších hororových "hvězd".Ono totiž těch opravdu dobrých příběhů je z obrovského množství strašně málo.Hlavně přetrpět začátek místy opravdu bolí, protože drtivá většina příběhů je prostě buď nehorázně hloupá a pretažená za vlasy (hned první dvě) nebo doslova ubohá (např. Gravitace) a sem tam proložená o opravdové skvosty (Libido, Young Bug, Speed, Toilet, Vagitus ), pár ucházejících (Nuptials, Klutz , Quack) no a zbytek totálně úchylných či jen tak nudných, že se budete jen neskonale divit, jak zoufale a amatérsky to místy vypadá a jak dnešní slavní hororový tvůrci totálně nemají nápady.Největší haluz je poslední epizoda s názvem Zetsumetsu, to je vole prostě Japonsko jak ho (ne)máme rádi.Kdybych měl celkově sečíst hodnocení jednotlivých dílů, tak jak jsem jim dal procenta už při sledování, byl bych na celkových 50% a to si myslím, že hodně přeháním, ale některé epizody byly vážně úchvatné, líbil se mi celkový nápad a koncept kterého se chytili i lokální amaťáci a vytvořili projekt Pionýři hororu a stejně tak i mě, jako tvůrce to přivedlo na spousty zajímavých myšlenek.Už po dokoukání filmu jsem napsal hned tři krátké povídky na tři písmena v abecedě a dostal jsem chuť zrealizovat svojí vlastní abecedu smrti, se svými vlastnímy příběhy.Pokud to dokáží přední režiséři místy takhle zmrvit, nemám se čeho bát a jen díky tomu jakou sebedůvěru a nápady mi tenhle projekt dal, ho nadhodnotím o jednu pořádnou hvězdu nahoru.Např. můj 3. minutový horor by se dal bez problému nápadem i atmosférou zařadit možná i na šesté či sedmé místo v kvalitě snímků obsažených zde, ale prostě to vypadá víc amatérsky, tak jsem v hodnocení někde jinde.Jak už jsem ale řekl, když vidím, kolik ubožáků vyblilo své nedomrdlé sračky do takového projketu, hned mám sebevědomí o pořádný kus větší.Děkuji tomuto filmu za obnovenou chuť k psaní povídek a točení hororového žánru.60%. ()

Stanislaus

A-B-C-D, kočka přede, ... - tak zní dětská říkanka, nicméně tento krvavý povídkový soubor složený z krátkometrážních filmů rozhodně není pro malé publikum. Kvalita jednotlivých povídek je velmi kolísavá, od slušných až po úplný odpad. Nejvíce mě zaujala písmenka S (Speed), K (Klutz) a T (Toilet). Nejhoršími, nejtrapnějšími, či bezúčelně nejkrvavějšími povídkami byla písmenka F (Fart), H (Hydro-electric Difusion) a Z (Zetsumetsu). Zkrátka ve výsledku, když jsem si to všechno sečetl a podrhnul, tak jde spíše o podprůměrnou záležitost, ke které jsem se dostal čirou náhodou přes režiséra, jehož povídka mě upřímně zklamala. ()

Deschain

Tak to bola hovadina. Ale zabávala som sa. Väčšinu času. Asi najviac sa mi páčili animované príbehy, rozhodne vedú písmená H, J, K, R, T (plastelína bol geniálny nápad), X, Y (fungovalo by to ako hudobný klip k tej elektronickej hudbe), Zetko zabilo. Spokojnosť s A, N, P /dosť sila, najmä, keď čakáte úplne iné slovo, ktoré sa ako prvé ponúka/, V, W. Potvrdí sa zlaté pravidlo, že najväčší úchyláci sú v Japonsku, seriously, F a Z? Za najodpornejšie považujem Lko, môj nadhľad zakapal pri pohľade na toho malého chlapca. Každopádne neodporúčam pozerať názvy jednotlivých príbehov, pripravíte sa o to tipovanie a "napätie" uhádnuť, čo sa pod písmenom skrýva. Niekedy to prekvapenie naozaj stojí za to a dá to tomu minipríbehu úplne iný rozmer, však, M? Neodporúčam tým, ktorí nemajú radi krv a násilie na zvieratách.(Art Film fest 2013 - 22.6., Nočná prehliadka, ArtKino TN) ()

Karamanlis

The ABCs of Death je skutočne ambicióznym a nápaditým počinom - natočiť poviedkový horor, zložený z 26 nezávislých príbehov, zoradených podľa abecedy, pričom každý z nich má na svedomí iný režisér, to je vcelku odvážna myšlienka, bohužiaľ jej realizácia nakoniec dopadla omnoho skromnejšie, než som dúfal. Napriek tomu, že do projektu sa podarilo dotiahnuť niektoré zaujímavé filmárske mená ako Gens, Nishimura, Jake West či Ti West, výsledok nie je nijak svetoborný, nakoľko tvorcovia si toho na ramená naložili viac než dokázali uniesť a niektoré sotva párminútové epizódky ma absolútne nezaujali a z môjho pohľadu mali asi takú výpovednú hodnotu ako bežná televízna reklama s koncom, snažiacim sa byť za každú cenu vtipný a originálny. ()

JASON_X

Trochu (vlastně hodně) nevyrovnaná kvalita i nevyhraněný žánr/styl jednotlivých povídek, ale není se čemu divit, když je jich ve filmu tolik, co písmen anglické abecedy. Rozptyl v rozmezí horror, sci-fi, thriller, artovina, animák, groteska, nechutnost nebo i nezařaditelná nepochopitelnost. Na čtyři až pět hvězd v kategorii "kraťas" (napříč všemi žánry) vidím příběhy B, Q, R, S, U, V a X, na necelé čtyři pak C, I, N, P. Bezkonkurenčně nejnechutnější a nejdivnější je potom japonské (jak jinak) F. ()

oLí

T is for Toilet geniální :) :) nejlepší kraťas z ABCs of death... následuje L jako Libido a X jako XXL.. zbytek blitky. 3/10 ()

Morholt

D - Dogfight, L - Libido, N - Nuptials, S - Speed, V - Vagitus, X - XXL. Těhle šest považuji za nadprůměrné. Ale ten zbytek byl vetšinou špatný, nebo při nejlepším nezapamatovatelný. Docela zklamání. 30% ()

ScarPoul

Ono je to veľmi rôznorodé dielko s niektorými silnými filmami a s niektorými úplne na hovno. Pravdou je, že samostatne každý pôsobí neucelene a nedotiahnuto. V rámci celku experimentu sa na tom ale dá zabaviť rovnako ako sa dá nudiť. Takže niekde na pol cesty. A - Nacho Vigalondo - samoúčelnosť bez opodstatnenia. Výsledná pointa celkom hlúpa. Na konci zostáva otázka Prečo? A tak by to vo filme nemalo byť. Ani v tom krátkom. 30 % B - Adrián García Bogliano - Urban Legend v prvotriednom prevedení. Má to hlavu aj pätu a hlavne si to veľmi krásne pohráva s fabulou. Svet kde trepneme prvú blbosť aby sme si zasúložili, len aby sme neskôr zistili, že sme vlastne vymysleli pravdu je super prvok. 80% C – Ernesto Diaz Espinoza – Dobrý nápad, ale tak utopený v snahe byť iný a zaujímavý, že sa z toho nakoniec stane len úsmevný pokus bez nápaditosti. 40% D – Marcel Sarmiento – Nebyť posledných dvoch záberov bolo by to dokonalé. Strašne nad vecou. Formálne prepracované a s výbornou pointou – 90%. E – Angela Bettis – Na začiatku som bol dosť sklamaný z myšlienky. Potom to začalo byť zaujímavé a nakoniec to znova vystrelilo do prázdna. Digitálne pavúky sú síce veľké zlo, ale zase odtiaľ potiaľ. 30% F – Noboru Iguchi´- Japonské uniformy, fekalizmus, lesbičky a perverzita a určitým spôsobom ničenie ideálov o dokonalosti žien. Výborné – 90% G – Andrew Traucki – Chápem, že sa týpek chcel zabiť a chápem že s Go-pro kamerou sa všetko javí lacné. Ale načo samovražda v slanej vode, kde by mal byť aspoň žralok, keď existujú lieky a alkohol. Bez jediného originálneho nápadu. 10% H – Thomas Cappelen Malling – Tak iné a tak divné, že sa mi to nesmierne páčilo. Vidieť kozy nacistickej líšky a zároveň byť hranou verziou Looney Toones sa nepodarí každému. 80% I – Jorge Michel Grau – Nebuďme poetický vtedy keď máme byť nepríjemný. Atmosféra fajn, ale niektoré veci by sa skrátka nemali povyšovať na umenie. A toto je príliš všedné, než aby som to mohol náležite oceniť – 40% J – Yudai Yamaguchi – Ak Harakiri tak Kobayashiho. Toto je strašne trápne – 10% K – Anders Morganthaler – Vražedné hovno. Celý čas som si hovoril – treba ho vrátiť do riti a tak sa aj stalo. Výborné. 90% L – Timo Tjahjanto – Myslím si, že morálne najskazenejší film. Ale na druhú stranu výborné prevedenie. A všetky hranice boli pomaly rúcané. Škoda tej peknej Thajky. 90%. M – Ti West – Epizodka bez zmyslu, alebo vyvrcholenie. Nesympatická hrdinka a veľmi lacné prevedenie. 10% N – Banjong Pisanthanakun – Nebyť finálnej vraždy bol by to super skeč. Bohužiaľ to asi chcelo niečo čo smeruje k tej smrti inak je to strašne lacné. Škoda. 60% O – Bruno Forzani a Héléne Cattet – juxtapozícia vizuálne krásnych obrázkov, hrajúcich sa na niečo umeleckejšie než v skutočnosti sú. Prsia potešia, ale výsledný efekt sa nedostaví. 50% P – Simon Rumley – Na pomerne krátkej minutáži celá jedna sociálna sonda do života jednej rodine. Síce hlavná hrdinka pôsobí ako chlap, ako preoperovaný chlap ale výsledná pointa veľmi uspokojujúca. 80% Q – Adam Wingard – Cicky a zároveň nápaditosť a vtip? Veľmi veľmi dobré. 90% R – Srdjan Spasojevic – Robené len pre efekt. Buďme nechutný, buďme vizuálny, buďme šokujúci, ale kde nie je zmysel, alebo účel, tak je to strata času. 50% R – Jake West- Výborná béčková záležitosť s transcendenciálnou pointov. Takto mala vyzerať nejaká časť Grindhouse – u. 90% T – Lee Hardcastle – Výborné, krvavé a vtipné. 90%. U – Ben Wheatley – Upír vo veľmi dobrom prevedení. Ale bez nápaditosti. Niekde na pol cesty. 50% V – Kaare Andrews – béčkové sci-fi s fajn vizuálom. Niečo ako japonské animé v hranej forme. Ale treba byť trocha nad vecou. A to som ja pri tomto nebol. W – Jon Schnepp – prvých 10% za úvodnú animáciu a druhých 10% za troliu bojovníčku. Inak strašná blbosť. 20% X – Xavier Gens – Ako reklama na šalát je to super. Ale znova snaha byť zaujímavý a spoločensko kritický tu nie je podaná tak satiricky ako by mohla. Lebo keď chudnúť tak nôž je strašne dementný nápad. 40% Y – Jason Eisener – retro hudba, pôsobivý vizuál a xsicht údržbár. Ale čím bližšie k pointe tým väčšie krútenie hlavou. 50% Z – Yoshihiro Nishimura – Dr. Divnoláska a Japonsko. Alebo ultimate guide to the Japanese culture and perversity. A ešte k tomu chutná polievka a sushi. Divnosť, ale strašne dobre spravená. 80%. () (méně) (více)