Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

amica

Velmi autentické dílo; memento českého národa, jak snadno a rychle zapomínáme. Kolikrát v dějinách volíme raději „chléb a hry“, volíme svět, v němž princip vyšších hodnot nemá své místo. Ano, živá lidská pochodeň musela zacloumat naším svědomím a probudit nás z letargie. Film ve mně vyvolal mnoho bolestných vzpomínek na dobu před listopadem 1989, na přátele, kteří se nebáli zvednout hlavu uprostřed tupého davu. V tu chvíli jsem cítila, že nemám právo zapomenout… Biblická kniha Exodus mluví o Božím hlasu v hořícím keři žádajícím Mojžíše, aby vyvedl lid z otroctví; neuměla bych lépe vyjádřit smysl Palachovy oběti. ()

dormouse

Těžko mohu dodat něco, co už nebylo řečeno. Počáteční rozpaky se rychle rozplynuly v emočně gradujícím dramatu. Jaká škoda, že je minisérie zatím dostupná jen pro omezené množství diváků, pouštěla bych to povinně všem občanům naší republiky, aby se jako vždy nepoučili a dále volili za prezidenty takové, jako nyní, aby i nadále toužili po návratu krásné totality se sociálními výhodami pro všechny bez rozdílu barvy pleti. Jedinou výhradu bych měla vůči závěru. Jsem přesvědčena, že jakkoli byl Palachův čin hrdinný, k historické změně by došlo i bez něho. ()

ondrula

Marně hledám slova, abych vyjádřil své nadšení z tohohle miniseriálu. A to přesto, že v něm nezřídka figurují herci, které nemám rád (Pokorná, Pauhofová, Kotek). Agnieszka Holland, kterou jsem doteď neznal, je neskutečně talentovaná režisérka a mě si Hořícím keřem skutečně získala. Hrozně moc je na tomto českém snímku vidět kontrast mezi luxusní tvorbou HBO a sračkovitou veřejnoprávní produkcí. ()

Pablinho

Hm hm hm. Dýlku asi nemá smysl zmiňovat, někdy to bylo lehce úmorný, ale paradoxně mi to ve finále uteklo podobně rychle jako 1,5hodinový film tim, jak mě to bavilo. To taky proto, že jsem národně hrdej (i když bych možná ani nedokázal říct proč) a mj. i tuhle dobu beru emotivně. No ke konci muj zájem trochu opadl a rozhodoval jsem se mezi 4* a 5*, ale když si uvědomim, že jsme u nás zase byli schopní natočit obstojnej film, tak neni o čem. ()

peetriss

Jedním slovem zážitek. Evropská sekce HBO a polská režisérka Agnieszka Holland resuscitovali mou skomírající důvěru v český film. Nelítám v oblacích, určité nedokonalosti by se v Hořícím keři jistě našly, některé scény by se buď daly ukončit v pravý okamžik, nebo zcela vynechat, ale není jich naštěstí mnoho. Jako celek však film funguje na české poměry výborně, drží si v sobě vysokou dávku emocí, byť někteří je nazvou patosem. Pokud bych na toto přistoupil, jedná se o patos z kategorie těch zdravých pro zdramatizování skutečných událostí. Přestože se jedná původně o televizní minisérii, zcela po právu se dočkala sestříhání pro kina. Děj plyne poměrně svižným tempem, což činí dlouhou stopáž stravitelnější a v neposlední řadě má film líbivý vizuál podpořený skvěle padnoucí hudbou. Výborný nástin událostí okolo Palachova upálení se a dění následujícího. Jedno z nejlepších dramat (minimálně) posametové české kinematografie, které dokáže zasáhnout. ()

slouy

Jde vidět, že česká scéna se dokáže vyrovnat té světové. Jsem rád, že se jednou za čas natočí takový tip filmu, který lidem připomene jaké to kdysi tady vypadal. Stále je dost lidi v naší republice kteří o tom moc neví. A tohle je historie, která by se neměla jen tak zapomenout. Film s dobrým obsazenim 8/10* ()

.baris.

Tohle je pro mě moc bolavé téma, moc bolavá součást našich dějin. Jan Palach je pro mě hrdinou a jsem schopná hádat se do krve s každým, kdo by se odvážil tvrdit, že jeho čin byl zbytečný. Hořící keř se mi dostal pod kůži jak nejhlouběji to šlo. Nedramatizoval, nepřeháněl, na nic si nehrál, prostě BYL. A někdy je tohle "být" mnohem silnější než všechno vymyšlené. Postavy jsou vykreslené jako normální a skuteční lidé, jakých známe tisíce. Ale kdo z nás by proti něčemu takhle odpornému dokázal bojovat tak, jak to dokázala Palachova rodina s doktorkou Burešovou? Film je doplněn skvělými výkony prakticky všech herců, ale tím nej(ne)uvěřitelnějším - a podle mě životním - výkonem je ten Jaroslavy Pokorné. A mimochodem, díky tvůrcům za epizodu s Janem Zajícem. Ani na něj bychom totiž neměli zapomínat. Škoda jen, že tenhle projekt - ani nevím kvůli čemu - nemohl jet na Oscary. Se vší úctou - všichni předchozí čeští výherci by se mohli jít klouzat. ()

Prochy38

Kvalitu tomuto snímku nemohu odepřít. Je vidět hromada odedřené práce a že se dost lpělo na detailech. Což je skvělé. Doba vykreslena solidně, možná fakt jako hodně dobře - nevím, nezažil jsem. Je to hodně o hercích a musím říct, že nevím. Něco mi ještě k dokonalosti chybělo... malinko, ale chybělo. T. Pauhofová táhne film a to nemusela donaha. Spousta méně známých tváří se vyznamenala. Jako já jsem spokojený. Historické okolnosti této události mě naprosto minuly a jsem moc rád, že jsem do toho trochu nahlédl. 4 hodiny jsou ale ale vážně hodně. Každopádně tleskám. Skvělá práce. ()

Paldiny

Holland prejavila kusisko odvahy a po tom čo sprasila JJ, zobrazila známu udalosť s jej dozvukmi presvedčivo verne. K hercom ani živo vykreslenému dobovému poňatiu výhrady nemám, k dlhšej minutáži tiež nie, film sa dá skúsnuť na jeden hlt. Kvalitka, žiaľ bez happyendu. ()

cmenda

Nevím čím začít , celkově se tato mini série velice povedla po všech stránkách . A jsem rád že si na tom dali záležet a neudělali z toho jen falší tuctovej film protože tento moment je v našich dějinách jeden ze zásadních a tak si také zaslouží být slušně natočen . ()

Mikino00

Po prvním díle si dovolím tvrdit, že je to zatím to nejlepší z české, ať už televizní či filmové, produkce za posledních 15 let. Paradoxem je, že režisérem je Polka Hollandová a vyrobeno je to pro české oddělení americké televize. Děj proplétající osudy několika lidí během tohoto pohnutého období je výborně rozvrstven na mnoho postav a je tam prezentován hned z několika úhlů. Naprosto famózní jsou pak exteriéry, výprava, dobové reálie, scénář a hudba. Rovněž ční nadstandardní výkony herců, ať už Pauhofové, Pokorné či Trojana. I v dalších dvou dílech si vysoký standart Hořící keř udržel a dospěl do emotivního finále, které mě silně zasáhlo. ()

AIMÉE

Takto zfilmované dokumenty zaplňují pomyslnou díru, tedy nedostatek realisticky působících snímků natočených podle skutečných událostí. ()

petrskoc

Tak v prvé řadě měla celá série skončit a vygradovat právě samotným Palachovým činem. První díl je perfektní, zbylé dva naprosto zbytečné a nezajímavé. Ono totiž aby tvůrci dokázali dostatečně vykreslit, jaké zrůdnosti se tenkrát děly, nestačila by jim možná ani mini série o deseti dílech. Takže buď se měla celá série odvíjet po Palachově upálení a mapovat tak celou dobu až do 89 roku detailněji, se všemi dopady na společnost a a hlavně to, co z lidí tento režim vytvořil (a že byli vlastně Češi sami proti sobě a nebojovali proti nějaké vyšší síle, ale opět sami proti sobě, a zde se naplno projevovaly jejich shnilé charaktery), a nebo se měla soustředit, a to bych uvítal osobně více, na to, proč a za jakým účelem Palach osobně čin udělal, jaké ho k tomu vedly motivy, vystihnout náladu ve společnosti těsně před činem samotným a třeba i víc tlačit na psychologickou stránku věci. Takto jsou poslední dva díly odtržené od prvního jak obsahově, tak kvalitou. Třetí díl je potom bez jakéhokoliv významu, opět se musím vrátit k tomu, že soudní spor v posledním díle vlastně nic nového nepřinesl a aby dovedl přinést na problematiku nový pohled, musela by se kolem něj odvíjet celá série. Holland mám rád, její filmy jsou o obyčejných hrdinech a dle mého se snaží naplňovat koncepci filmařky, která zobrazuje život kolem sebe bez příkras a tak, jak doopravdy je. Zde mi vadí pouze lehká rozpolcenost. Technická stránka věci je v českých končinách unikátní a těžko bychom hledali podobné dílo. Hudba perfektní, konečně někdo pochopil, že ambientně klavírní minimalistický soundtrack může sedět i do filmů, které vznikají v ČR. Hodně se to blíží kvalitou zahraniční produkci. Jenom škoda, že herci jako Trojan, Novotný, Budař nebo Krobot neměli víc prostoru. Pauhofová není kdo ví jak skvělá herečka a celý příběh se točil kolem dosti nevýrazných osob, což by ani nevadilo (protože ti neviditelní bývají většinou o to víc zajímaví), kdyby je nehráli stejně nevýrazní herci. ()

sona123

Precizní dílo. Bez patosu, nenudí, strhující od začátku do konce. Brilantní herecké výkony. Pro mne spousta nových informací. Víc než záslužný počin, že někdo - a ještě k tomu tímto způsobem - zachytí tento kus historie, a navíc tak poutavě. Paní režisérka bezesporu patří k těm nejlepším, které Evropa má. ()

politbyro odpad!

Tak se nám zase jednou blížily volby do poslanecké sněmovny, preference komunistů nebezpečně rostly a "nezávislá" americká stanice se s tím pokusila něco dělat. Do kin tak vtrhl další z řady filmů fanaticky obviňující komunisty ze všech chorob současného světa. A dosáhl svého účelu, neboť ti nerozhodní voliči, kteří již nechtěli "odpovědnou" pravicovou politiku, se zalekli levicové hrůzy a raději volili idey postrádajícího čerpače dotací. Nic proti tomu, ale žádná doba není černobílá, nikde nejsou jen dobří a zlí, ale tento film si našel svou propagační pravdu. Takže zvracím do odpadu, splachuji a těším se na další květnaté propagace kapitalismu, které se od těch socialistických liší pouze ve výši schodku rozpočtu. ()

fredisek

Televizní série, co se netáhne jak karamel. Ne Vyprávěj ale tohle měla natočit Česká televize. HBO jí vypálilo rybník. Dlouho jsem zhlédnutí filmu odkládal, neb jsem se bál, že mě čeká pofňukávání a nekonečné zobrazování toho, jak tehdy byla zem v loji. Nestalo se a já jsem Holland strašně strašně moc vděčný, že natočila tak skvělé drama, které je navíc natočené západním stylem a přitom má v sobě tu pověstnou polskou dramatičnost a závažnost. Trochu mi ve výsledku vadila postprodukce, ještě trochu mohli přidat šedou a měli by z toho Schindlerův seznam. Ovšem to je jen detail. První díl jsem dal před týdnem, další dva už jsem musel dát během jednoho dne. Useknutý konec mě nejprve vytočil, ale pak jsem si uvědomil, co ještě víc řešit? Jak Burešová dopadla po soudě? To už by byl film o ní a ne o té době. Doba tu hraje hlavní roli, a ačkoli jsem na konci šedesátek doopravdy ještě nežil, vzbuzuje film ve mě emoce a rozhodně ho nepřecházím s tím, že tohle se přece stalo už dávno, co já vlastně s tím, krom toho, že občas projdu nějakou tou ulicí, co se jmenuje Palachova? Je to skvělý film...na české poměry, v porovnání se světem to zas takový zázrak není, ale komu to vadí, když jsem konečně dostal drama z české historie, u kterého jsem neskřípal zuby? Velké plus pro film - snad poprvé mě ve filmu Budař nevytáčí a jeho role je konečně dramatická a ne natvrdlá. ()

mira007

Špičkově řemeslně zpracované dílo se silně vypovídající hodnotou - než jsem to viděl, tak jsem považoval Palacha za blázna, jehož čin byl nesmyslný, ale až tenhle film mi přiblížil tu atmosféru doby, že se ti lidé nějak zmobilizovali a ti komunisté to nemuseli při lepší konstalaci hvězd ustát... ale pak se to vrátilo tam kam jsem o tom měl představu vždycky. Člověk může být hrdý, že něco takového tady vůbec vzniklo a to mimo českou televizi a mimo tu bandičku kamarádů co si rozdávaj české lvi. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)