Hořící keř

(TV film)
Česko / Polsko, 2013, 2x109 min (Alternativní 206 min, Televizní verze: 84+72+78 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (více)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

Helo

První díl byl emočním náporem na duši diváka v české tvorbě vskutku nevídaným. Zbylé dva trošku polevily, nicméně laťku si udržely. Minisérie dokazuje, že i čeští herci dokáží skutečně hrát a stačí jim k tomu jen trošku schopné vedené (kromě Ivana Trojana, ten je skvělý všude a ve všem). Paní režisérka dokázala schopně pracovat jak s herci, tak s obrazem a zvukem a výsledkem je neskutečně tíživá atmosféra komunismu táhnoucí se napříč všemi třemi díly. Nevěřil jsem, že někdy uvidím český seriál kvalitou se rovnající zahraničním majstrštichům. Teď už jen doufám v další takový. ()

PogoJoe

Tři a půl. Kvalitně natočeno, výborní herci, výstižná atmosféra doby, z které se mi chce zvracet - zaplaťpánbůh, že jsem tehdy nežil, ale jinak většinou trošku nezáživné. Minimálně první díl doporučuji pouštět studentům na školách v rámci hodin dějepisu - já sám jsem se dozvěděl mnohé, co jsem netušil. ()

Thomassi

PŘÍBĚH: 5/5, AKCE: 1/5, NAPĚTÍ: 4/5, VIZUÁL: 3/5, HUMOR: 0/5, HUDBA: 4/5. Češi filmy na téma normalizace umí. Hořící keř nabízí po historické stránce vypiplaný a mrazivý příběh točící se okolo Jana Palacha a bezprostředních událostí po jeho smrti. Film dokonale zobrazuje dobu konce šedesátých let a tehdejší politickou situace. A v tom tkví obroušený diamant této minisérie obohacený o neskutečné herecké výkony. 95%. ()

FilmFan24

Oheň rád nemám a velkým obloukem se mu raději vyhýbám. Asi proto, že nad českým filmem ať už pro kina či televizi jsem už dávno zlomil hůl, jsem se této minisérii vyhýbal jak se dalo, ale nakonec jsem neodolal. Nechtěl jsem si prostě připomínat dobu dávno minulou, kterou jsem jako kluk zažil. Invaze Rusáků byla sviňárna, Strana a vláda pod taktovkou přítele na věčné časy nám to následující dlouhá léta dala pěkně vyžrat. My jako národ jsme holt nepoučitelní. Nějak zapomínáme... ()

CageDepp

Už jsem myslel, že u nás vznikl pořádný film, když jsem viděl první díl. Pak přišel druhej, který byl o něco slabší, ale ten třetí byla hrozná nuda, který už jsem nedokázal dokoukat. ()

Dont

Oba první díly mají společného jakéhosi pietního ducha, je z nich výrazně cítit respekt, s kterým k látce přistoupili tvůrci. Třetí díl se v tomto liší, do centra dění se dostává soud, spolu s ním vystupují do popředí i špinavé zákulisní machinace a také neblahé následky pro zúčastněné a jejich rodiny, kdy někteří slouží jako příklad trpkého osudu nespolupracujících, jiní se profilují na opačném pólu a ve snaze ochránit svoji rodinu jsou ochotni zradit i sami sebe. Hudební doprovod mi sedl, i když místy byl účelově zneužit ve prospěch zvýšení dramatičnosti, hodně dobrá a na první pohled odlišná od většiny současné české produkce je práce s kamerou. Jako negativum bych viděl sklon k šablonovitým postavám a také casting bych volil jinak. V každém případě jen houšť, tohle jsou přesně ta témata, o kterých by se mělo točit. A způsob, jakým to pojala Agnieszka Holland je i přes všechny mouchy rozhodně přínosný. ()

hygienik

"Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat."KAREL KRYL ------------ Vidím, že hodnotenie tohto filmu je tu spojené so silnými emóciami. Pre mňa, ako dieťa 80. rokov, bol dodnes Palach len historickým faktom, odstavcom v dejinách Československa. Jeho čin sa mi zdal zbytočným výkrikom do prázdna. Tento film mi ukázal širší historický aj ľudský kontext palachyády a otriasol mojim pragmatickým pohľadom na dejiny. A tým film splnil svoju úlohu. ()

kajas

Rozhodně jeden z nejzajímavějších a nejpovedenějších českých televizních projektů. Ráda bych vyzdvihla hlavně výkony Táni Pauhofové a Vojty Kotka, pochvalu ale zaslouží naprosto všichni herci i ostatní tvůrci (báječná kamera, hudba,...). Temná atmosféra mě pohltila a do zpěvu mi po zhlédnutí opravdu nebylo. ()

Aleee89

Silné čtyři hvězdy. Na Hořící keř jsem se podívala v době, kdy už se o něm tak horlivě nediskutovalo. Všechny tři díly jsou konzistentně dobré, líbilo se mi, jak příběh o Janu Palachovi vygradoval v soudní drama v čele s Dagmar Burešovou, jak byl obohacen o kontext a informace, které člověk neví nebo věděl kdysi a pak je zapomněl. Herci byli výborní. Hořící keř má neuvěřitelný náboj a tísnivou atmosféru. Je to důležitý film pro celý národ, zadostiučinění, potřebné vyrovnání se s minulostí, snímek, aby se nezapomnělo... Škoda, že to s Oscary nevyšlo, myslím, že bychom měli šanci. A dík Agnieszce Holland za to, že se úkolu zhostila. I kvůli ní a částečnému pohledu zvenčí z toho nevznikl kýč plný patosu. ()

Skip

Dobře natočený film. Ono se o tom nic moc říct nedá. Prostě dobře odvedené řemeslo. Dá se na to koukat kriticky i skepticky, ale nikdo nemůže říct, že by to byl špatně natočený film. ()

Petaxis

Dobré téma, dobře zpracováno. Jenom jedna poznámka k hercům. Jaroslava Pokorná byla opravdu výborná a jsem moc ráda, že byl její výkon oceněn Českým lvem. To ale rozhodně nemůžu říct o Táni Pauhofové, jejíž výkon na mě působil křečovitě a nepřesvědčivě. Musím říct, že pro mě prostě není dobrá herečka, ale chápu, že mužská část publika jí její slabší výkon ráda odpustí, mně každopádně v roli Dagmar Burešové absolutně neseděla. A místo Emmy Smetany bych také ve fimu viděla raději někoho jiného. Ale Vojta Kotek překvapil, sice mě jeho výkon nenadchl, na druhou stranu ani neurazil. ()

Fanucci

Moc dobré...je super, že se HBO do takového projektu pustilo. Vadily mi klišoidní věci jako hodný policajt alá Životy těch druhých i nucené komické vsuvky (hladání brouků). Taky jsem čekal, že se seriál bude držet té nastavené vyšetřovací linie i po Janu Zajícovi...přišlo mi, že to seriálu dávalo další - zajímavý rozměr. Ale jinak super, líbilo se mi to a mám radost, že něco takového vůbec vzniklo. Na konci mi jen chybělo jméno Hlavatého...když věnuju seriál "lidským pochodním", tak ho věnuju všem... ()

Lauri

Brilantně natočené, plné emocí, strachu, nátlaku a zapomnění. Zneklidňující.. Velmi zneklidňující smínek, který by neměl být žádným Čechem opomenut. A věřím, že to v 60. letech bylo ještě horší. I přesto, že pátou hvězdičku nechám ještě nějakou dobu (pravděpodobně do druhé projekce) viset ve vzduchu, dokážu ocenit, jak silné emoce ve mně film vyvolal. Skláním se před hereckým obsazením a před paní režisérkou. Na tuhle minisérii jen tak nezapomenu a budu jí na Oscarech držet palce. Protože preciznější a atmosferičtější film budete v českých filmových vodách hledat marně. ()

ibeh

Byly mi čtyři, když nám ruské tanky projížděly pod paneláky s namířenými děly do oken. Máma nás tahala od záclon, abychom se nebáli. Pamatuji si to dodnes. Stejně jako paniku, kterou jsem prožívala na chatě, když přes nás přelétávaly ruské bombardéry na Ruzyni. Schovávala jsem se před hlukem do skříně. Dětství v 70.letech jsem prožila bezstarostně díky mým ochranitelským rodičům a své optimistické povaze. Přesto jsem měla trauma po povinných ruských válečných filmech, kterými nás krmili na ZŠ, a po kterých se mi až do dospělosti zdávalo o tom, jak kvílejí padající bomby, před kterými utíkám a nevím, jak se jim vyhnout. Teprve na gymnáziu jsem začala sama pořádně poznávat, co je to totalita pod vedením Ruska. Zapomínat a odsuzovat zoufalé i hrdinské činy lidí, kterým nemusíme vždy rozumět, se lidstvu opakovaně nevyplácí. Díky, paní Agnieszko, i ostatní tvůrci filmu. ()

Chrysopras

Na mysl se mi dere tento text: "Už nejsme, nejsme, to co kdysi, už známe ohnout záda. Umíme dělat kompromisy a zradit..." Víc dodávat nebudu vyjma jasného doporučení ke shlédnutí a pochvaly Bareše, který tu tak často zminovaný není...! ()

GILLWANDER

Určite najväčší filmový prínos do českej kinematografie za posledné roky. Má to hĺbku a dej vypovedá o tom, čo sa v tedajšej dobe skutočne stalo. Silný príbeh, emócie, tvrdá realita a živý herci, najmä Pauhofová, ktorá konečne hrala znamenite. Netreba nič dodávať. 85% ()

Eldrick

Stejně jako film o Angličanech musel natočit Amík, aby to bylo objektivní. Film o stěžejních událostech, které předcházely Samotové revoluci, musela natočit Polka, jelikož jednou z pochodní byl také Polák. Pravým důvodem je samozřejmě fakt, že Agnieszka Holland v době, kdy se Palach zapálil, studovala v Praze FAMU, a na filmu je to vidět. Nebývale fascinující, skvěle napsané a ať už byla fakta pro účely filmu upravena jakkoliv, aby to mělo ten stěžejní emocionální následek (nevěřím, že některý scény jsou založeny na realitě, jelikož jsou až moc americky klišoidní, scéna matky ve vlaku, scéna s fotkami u trafiky), povedlo se. Sedláčkova PALACHa, který je natočen z pohledu samotné postavy, jsem sice ještě neviděl, ale Polka nasadila laťku hodně vysoko už jen proto, že mapuje celý případ komplexně i se vším, co po něm následovalo. ()

ilemas

Smutná minisérie k uctění památky Jana Palacha. Historii je potřeba lidem neustále přimonínat, neboť neustále slýchám a čtu že za komunistů bylo líp, za což bych dal nejraději někomu po hubě. Natočeno jako tv incenace, čili nudně, ale film nezatracuji, má svoje klady i zápory. Po druhém nudném díle snižuji hodnocení, na třetí díl už se dívat nehodlám. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (více)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (více)