Hunger Games: Síla vzdoru 1. část

• Kanada

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Thriller

USA, 2014, 125 min

Tohle by výborně fungovalo jako půlhodinový úvod k finále. Ale jako dvouhodinový film? Ani náhodou, v tomto filmu se totiž nic nestane, děj se neposune prakticky nikam a je to škoda, celý film mi bylo líto toho promarněného potenciálu, Francisi Lawrencovi prakticky nelze nic vytknout, líp to asi ani natočit nešlo, měl zde značně omezený prostor a i tak se mu místy povedlo navodit tu správnou tíživou atmosféru, jen se zkrátka celý film točí jakoby v kruhu. Hlavouni studia si hold naplní kapsy dvojnásob, ale také se to dvojnásob projevilo na kvalitě filmu.(20.11.2014)

První část finále Hunger Games si nakonec nebude člověk pamatovat jako prolog k velkému třesku, ale spíše jako sbírku několika nervů drásajících scén (The Hanging Tree), kde hlavní roli zastávají média jako „zbraň hromadného ničení”. Bohužel (či bohudík) tomu z důvodů rozdělení chybí silnější dějový rámec, což po závěrečných titulcích silně zamrzí. Přesto se stále jedná o to nejchytřejší, co v daném sub-žánru kdy vzniklo a díky Francisi Lawrencovi i to nejlépe natočené.(27.11.2014)

• Jara.Cimrman.jr

"Všichni tě budou chtít políbit, zabít nebo být jako ty." Sledovat dvě hodiny televizního propagandistického souboje 13. kraje s Kapitolem je úžasným zážitkem pro silné povahy. Já jsem na to příliš slabý a navíc jsem naivně čekal, že se bude zběsile pálit lukem, takže jsem poněkud zklamaný. Nicméně za mimořádně vtipnou považuju skutečnost, že z dvanácti krajů je "logicky" nejodbojnějším ten třináctý. Nakonec stejně patrně šlo jen o to, zda neustále fňukající Reprodrozd zachrání kocoura a ačkoli tyto "zásadní" okamžiky nerad prozrazuju, tak se mu to povedlo.(7.7.2016)

Po roce je tady opět Katniss Everdeen. Již potřetí a ne naposled, ačkoliv byly knihy napsány všehovšudy tři. Moderní nešvar rozdělování posledních dílů do dvou částí je zároveň největší slabinou tohoto slibně vyhlížejícího kousku. Jinak vše při starém, vrací se staré postavy, přibylo několik nových (zaujme hlavně Julianne Moore, kterou sice osobně nemusím, ale je to dobrá herečka) a vrátil se i Francis Lawrence na režijní sesli, který natočil dvojku celkově jako dobrý film, který zaujme i nečtenáře knihy a nefanoušky příběhu. Stejně tak natočil i první část trojky, kdy se zkrátka tvůrci museli poprat s tím, že příběh musí být násilně rozdělen. Jedná se o podobný problém, jako byl u Harry Pottera 7, kdy první část víceméně vařil z vody a velká bitva se odehrála až v té druhé. Z marketingového hlediska skvělý tah, fanoušci přijdou na obě části, chtějí-li mít celistvý zážitek a prachy se jen pohrnou. Z hlediska kvality jednotlivých částí už je to ale horší. 120 minut sice není nijak krátká stopáž, časem však může přijít dojem, že se jen okecává to podstatné, co v tomhle díle zkrátka přijít ještě nemůže. Toto ale není rozhodnutí režiséra, který se ale s tímto faktem popral se vší vervou a dokázal připravit pohodový film o hrdince, po které fandové touží a odvedl minimálně stejně slušnou práci, jako v předchozím díle. A čtvrtá hvězdička? Samozřejmě za oscarovou Jennifer Lawrence. PS : Nemůžu si pomoct, ale zkrátka chytlavé...70%...[7.12.2014_Cinema City_Flora](7.12.2014)

Síla vzdoru byla to jediné, co mě udrželo v sedačce až do konce, jinak bych se už po první půlhodince místo filmu bavil rozhazováním toaleťáku po eskalátorech. Holt ale dochodit to musím, že jo, když už jsem kdysi vlezl na jedničku. Jen by mě zajímalo, jestli za to pak dostanu taky nějaký diplom, protože bych si ho zasloužil rozhodně víc za trpělivost u sledování ženské verze příběhu o Robinu Hoodovi, než za svoje studia na fakultě. P.S: Já taky moc rád dělím. Takže jestli bude stát druhá část posledního dílu za starou belu, rozdělím na oplátku já svoje tři hvězdy.(14.12.2014)

• - Kromě paruky nosila Julianne Moore kvůli roli také tmavé kontaktní čočky. (Spidey3)

• - Smrt herce Philipa Seymoura Hoffmana, představitele Plutarcha Heavensbeeho, zkomplikovala natáčení, protože měl v plánu ještě 7 natáčecích dnů. Jeho úloha byla dokončena za přispění počítačových technologií. Film je věnován jeho památce. (Weasley)

• - Ve scéně, kdy Peeta (Josh Hutcherson) při rozhovoru s Caesarem (Stanley Tucci) pláče, poprvé mu slzí obě oči, v dalším záběru jen pravé a oko a v dalším naopak jen levé. (Mafloy)