Hunger Games: Síla vzdoru 1. část

Hry o život: Drozdajka 1

• Kanada

Sci-Fi / Dobrodružný / Thriller

USA, 2014, 125 min

Jak jsem se již zmínila (nebo chtěla zmínit) v komentářích k předchozím dílům, na "Hunger Games" mě v obou existujících případech bavila více první polovina, tzn. ta odehrávající se mimo arénu. Na vině bude nízká přístupnost - být to krvavější, mluvila bych nejspíš jinak.;-) "Ukecanost" a nízká koncentrace akčních scén (která ve skutečnosti zas tak nízká není, tak to laskavě nedramatizujte...), mi tedy naprosto sedly a teď nezbývá, než hádat, jaké tempo nasadí druhá část. A když už jsme u těch druhých částí, tak na rozdíl od zdvojeného, nedůstojného průseru skrývajícího se pod názvem "Harry Trotl: A relikvie emoce postrádající nudy", nemám s "Hunger Games: Mockingjay" a s jejich přepůlením sebemenší problém. Tedy zatím.;-) "If we burn, you burn with us!" BOOM!(26.11.2014)

Na třetí díl Hunger Games jsem se chystal s respektem. Trošku jsem se ho dokonce i bál. Jednička měla nápad, který mě bavil. Tedy boj v aréně. Dvojka pak měla kombinaci jak arény, tak politikaření, což už mě tak nenadchlo. Trojka mi tedy po skončení druhého dílu dala jasně najevo, že bude čistá politika a válka, čehož jsem se hodně bál. Nakonec to ale zase tak strašné nebylo. Politikaření bylo, ale dalo se to snést. Často to zachraňovala celá řada akčních scén, které byly parádní a hlavně pak herci, kteří si tento díl vysloveně vychutnávali. Především pak Moorová s Hoffmannem, na jejichž role rozhodně jen tak nezapomenu. Dokonce se přiznávám, že i když měl tenhle díl hodně much, na závěr se dokonce i docela těším.(22.6.2015)

• Jara.Cimrman.jr

"Všichni tě budou chtít políbit, zabít nebo být jako ty." Sledovat dvě hodiny televizního propagandistického souboje 13. kraje s Kapitolem je úžasným zážitkem pro silné povahy. Já jsem na to příliš slabý a navíc jsem naivně čekal, že se bude zběsile pálit lukem, takže jsem poněkud zklamaný. Nicméně za mimořádně vtipnou považuju skutečnost, že z dvanácti krajů je "logicky" nejodbojnějším ten třináctý. Nakonec stejně patrně šlo jen o to, zda neustále fňukající Reprodrozd zachrání kocoura a ačkoli tyto "zásadní" okamžiky nerad prozrazuju, tak se mu to povedlo.(7.7.2016)

"Fire is catching and if we burn, you burn with us!" Tak prvně bych chtěla říct, že nejsem příznivce rozdělování posledních knížek na dva filmy (z různých důvodů, jeden z nich je to, že poslední knížky jsou většinou dost příšerné a člověk to chce mít rychle za sebou). Tady jsem sice byla ráda, že se mi o rok prodlouží čekání na závěrečnou část filmu, ale moc nadšená jsem z toho nebyla. Po shlédnutí filmu o všem musím říct, že opak je pravdou. Nedokážu si představit, že by z tohohle někdo měl udělat jen jeden film. Film má přes dvě hodiny a člověk se prostě nenudí. Pár scén je tam přidaných, ale jinak naprosto bezchybně zfilmované a navíc zcela věrné knize (i když jim neodpustím, že vynechali 'Well, don't expect us to be too impressed. We just saw Finnick Odair in his underwear." a “She crept up on me.”. doufám, že to bude alespoň ve vystřižených scénách). Jsem hrozně ráda za to, že se rozhodli víc do děje zapojit Effie, protože Elizabeth Banks je úžasná a její scény byly zcela nejlepší. Ač jsem měla nějaké výhrady vůči nově obsazeným hercům, tak mi nakonec nikdo nevadil. Jennifer Lawrence opět odvádí naprosto skvělý herecký výkon (proč dostala Oscara za něco jiného, než za Katniss mi navždycky bude záhadou) a Josh Hutcherson taky konečně dostal šanci si "pořádně zahrát". Bývala bych ráda viděla víc Finnicka a Johanny, ale alespoň ten Gale měl konečně víc prostoru. Co se týče utnutí filmu, tak jsem čekala, že to utnou pět minut předtím, než to skutečně utnuli. Byla to docela škoda, protože by to byl naprosto parádní cliffhanger. Co musím dále vyzdvihnout je písnička "The Hanging Tree", která byla jedním slovem perfektní. Jennifer to zazpívala dobře a když se ostatní přidali, tak se mi z toho až udělala husí kůže. V podstatě mám jen jednu stížnost a to je to, jak natočili Finnickův příběh. Celkem jsem se "těšila" jenže to bylo udělané tak zmateně, že jsem ho ke konci dokonce už vůbec nevnímala a myslím, že jsem nebyla jediná. Jinak ale nemám co vytknout, takhle se točí filmy podle knižní předlohy, 5* a proměna Mockingjay loga na konci je stejně dechberoucí jako u druhého dílu.(22.11.2014)

• verbal

Jsem docela zvědav, kam tento zajisté tisícidílný literární patogen na plátně povede, až slečna Lórencová, která pomalu ale jistě vykvétá ze svého pedofilního šarmu oplácané tlustostehenné patnáctky do škaredého otylého chlapa s mastnými vlasy, začne mutovat a naroste jí ohryzek. A ihned si i sám svou zvědavost ukojím: „Inu kam by, jen hlouběji tam, kde se už nyní nachází. Do prdele!“. Parazitická grafomanka Zuzana peče dál podle osvědčeného receptu na Pottratovsko – Stmívací buchtu: „Vykraďte z postapo žánru, co se dá, promíchejte, přidejte uvědomělou a náležitě rozpolcenou náctiletou krávu s lukem a ambicemi zachránit svět, pár nagelovaných homosexuálů, ukrutnou porci osudové lásky, kýčovitě existenciální dialogy, mohutný komparz v podobě hodných a zlých soudruhů, naházejte do Wordu a přizpůsobte tak, aby se u toho daly bez traumatu vymačkávat jebáky a našla se v tom každá ta pubertálně snící, školou povinná šereda ještě před první menstruací. A voilà, z rychlotrouby pro trouby vytahujeme pokračování mega(s)hitu, tentokráte navíc s kůl příznačným názvem Hangrhejs: Mokrýgej - Část první.“ Když už jsme u toho vykrádání, opět mi to nedá, abych se zase trošku nezaopičil po svém největším vzoru, věhlasném bulvárním bodohoniči, mulťákovi, nejhustším borečkovi Mléčné dráhy a naprosto „originálním“ přemísťovači duševního vlastnictví z internetových blogů, který všechny blahoslavené tak hřejivě a s lehkostí zásobuje svými kůl třeskutě ftipnými kritikami neviděných filmů a jehož již léta tak křečovitě a urputně kopíruji. Proto i já musím hned obnažit a vystavit na odiv své básnické střevo, cit pro rytmus a dokonalý rým a také obšťastnit čtenáře dávkou ukrutně humorné a stejně vyspělé poezie. Takže, ehm, ehm: „Byl první máj, kunda!, byl lásky čas, kurvy!, a já si šel koupit kabanos, vole! Kaďáku… Kaďáku… Kaďáku, ty jsi ale trapný pičus! Pičus. Pičus.“(24.2.2015)

• - Jennifer Lawrence se během propagace filmu několikrát zmínila, že pro ni bylo nejvíce nepříjemné natáčení scény, ve které její postava Katniss zpívá píseň "The Hanging Tree." Jennifer nerada zpívá před lidmi a v den natáčení i brečela. Jennifer Lawrence chtěla, aby za ni píseň nazpívala zpěvačka Lorde, která nazpívala titulní skladbu k Hunger games (Yellow Flicker Beat). Režisér Francis Lawrence to ale zamítl. (JustMeeKatie)

• - Smrt herce Philipa Seymoura Hoffmana, představitele Plutarcha Heavensbeeho, zkomplikovala natáčení, protože měl v plánu ještě 7 natáčecích dnů. Jeho úloha byla dokončena za přispění počítačových technologií. Film je věnován jeho památce. (Weasley)

• - Jennifer Lawrence, představitelka Katniss Everdeen, nosila během natáčení paruku, neboť její vlasy byly příliš krátké. (Weasley)