Hunger Games: Síla vzdoru 1. část

Hry o život: Drozdajka 1

• Kanada

Sci-Fi / Dobrodružný / Thriller

USA, 2014, 125 min

Hunger games bez her. Poměrně pomalé tempo a 2 hodiny melodramatu bez žádného přínosu. Na tak vysoký rozpočet mi přišel vizuál až moc průměrný,lehce digitální ( Ve srovnání s Divergentem, který byl krásně vizuálně pestrý a vzrušující od začátku do konce, Mockingjay tohle těžce postrádá) Za mě tak nějak neuspokojivé téměř po všech stránkách. Průměr a nejslabší díl, uvidíme co na to Finále ? 55%(21.2.2015)

Od minulého roku mě hrozně štvalo, že jsem nemohla vidět tohle pokračování Hunger Games v kině (odjela jsem do Japonska těsně před premiérou a Japonsko je shodou okolností snad jediná země, kde se premiéra filmu nekonala na podzim 2014, ale byla z nějakého důvodu odložena až o víc než půl roku později - tedy v současné chvíli se stále ještě nekonala). Takže jsem film zhlédla až teď, v letadle společnosti Lufthansa na cestě zpět do ČR. Ale nakonec musím říct, že to až taková škoda nebyla, že jsem nemohla Mockingjay Part 1 vidět na plátně kin. Mám pocit, že oproti druhému dílu tohle pokračování trochu kleslo na kvalitě. Ne že by snad byl film nějak herecky horší, ale samotný děj filmu utrpěl dost tím, že poslední díl byl opět (jak se už v poslední době stalo standardem) rozdělen na dvě části. A tato první část, kde se toho v podstatě moc neděje, nemá zas tak moc co nabídnout. Je to jen taková "předehra" ke konečné akci. Doufám, že nám aspoň poslední film dokáže, že stálo za to na něho čekat. ~(3,4)~(24.4.2015)

Nové Hunger Games sází především na vypjaté emocionální momenty a náramně jim to jde. Děj si plyne, dojde na nějakou tu husí kůži, nečekaný zvrat, což vede k jasnému finále, jehož volba čtenáře určitě nepřekvapí, ale co je důležité, funguje lépe než na papíře. Knihy Suzanne Collins nebudou nikdy žádnou klasikou, svůj účel nenáročné, lehce zajímavé četby však plní. Proto velmi potěší vytěžení téhle látky nad její rámec. Změn v adaptování bylo málo, hlavním úspěchem je filmové uchopení. Skvěle odvedená práce od kamery, přes kostýmy, až po kulisy s pevnou režisérskou rukou a silným hereckým obsazením dokázala hodně a ještě víc. Upřímně jsem velice zvědavý na velké finále.(20.11.2014)

Vlastne by bolo veľmi jednoduché zhodiť prvú časť poslednej kapitoly boja o Panem a odsúdiť ju ako najslabší diel. Predošlé diely boli totiž v mnohom úplné iné, čo však čitateľov predlohy nemôže prekvapiť. Ale aj pri rozdelení Drozdajky na dva filmy je vlastne všetko na svojom mieste a pri krátení by sa strácali motivácie postáv. Motív labilnejšieho jedinca zneužívaného spoločnosťou je cítiť, vítané sú aj zmeny oproti predlohe, ktoré sa dotýkajú vybraných postáv. I vrcholné momenty sú točené vrcholne a s patričnou intenzitou hodnou revolúcie. Lenže aréna a istý náboj predsa trochu chýba. Miesto nej je tu na žánrové pomery inteligentne spracovaná mediálna satira a boj na mediálnom fronte, ktorý rozohrávajú dve kľúčové figúrky na šachovnici. Nie je to vôbec málo, ale skutočná revolúcia príde až nabudúce.(24.11.2014)

Původně jsem Jennifer Lawrence chválila, protože knižní Katniss byla pravděpodobně více nesnesitelná. Unáhlila jsem se. V tomto filmu bylo několik scén, u kterých jsem nedokázala pochopit, jak někdo s takovým afektovaným projektem mohl dostat Oscara?! Silně to vypovídá o tom, že tato "prestižní" ocenění již nelze brát vážně. Naopak kritika označující Lawrence za nejpřeceňovanější herečku je zcela opodstatněná. Každý divák se zdravýma očima musí potvrdit, že scéna s jejím hysterickým výlevem "Ztratila jsem je, ztratila jsem je oba?" byla úplně přes čáru, co se nepřirozenosti týče. Ohledně její úlohy v ději to probíhalo nějak takhle - Katniss bulí, Katniss sleduje Peetu na obrazovce a bulí, Katniss se podívá do kraje č.12 a bulí, Katniss bulí, Katniss sleduje Peetu a bulí, Katniss bulí. Abych však nebyla nespravedlivá, knihy v této části jsou také nezáživné a hlavní hrdinka protivná. Proč tedy rozdělovat poslední díl na dvě části? Odpověď samozřejmě všichni známe, tvůrci raději budou ždímat penízky, než aby vyprodukovali něco kvalitnějšího. Tomu všemu vévodí trapné chvíle, jako je průchod zavírajícími dveřmi na poslední chvíli nebo natáčení propagandy. Vizuálně je to však nádhera a dějově to odsýpá, samozřejmě až na frustrující výlevy hlavní hrdinky. Písnička s oběšencem se povedla, přesto musím uznat, že jsem trochu zaujatá a je mi hodně líto dát méně, než tři hvězdičky.(27.2.2015)

• - Do role Almy Coin (Julianne Moore) byla zvažována Jodie Foster. (Spidey3)

• - Premiéra v USA byla naplánovaná na den 30. narozenin představitelky Johanny Mason Jeny Malone. (vyfuk)

• - Spoiler: Postava Effie Trinket v první polovině knihy vůbec nevystupuje a díky tomu, jak skvěle si s rolí poradila herečka Elizabeth Banks, se tvůrci a autorka knižní série rozhodli, že některé z věcí, které měl ve filmu vykonat Plutarch Heavensbee (Philip Seymour Hoffman), bude dělat právě Effie, a tak se postava podílela také na revoluci. (beba789)