Hunger Games: Síla vzdoru 1. část

• slovenský

Hry o život: Drozdajka 1

Sci-Fi / Dobrodružný / Thriller

USA, 2014, 125 min

Za mě uspokojivé, leč trochu rozvleklé. na druhou stranu kniha je taková a nerozdělit film by znamenalo zhustit to natolik, že by z toho vzniklo něco neuvěřitelně patetického. Trošku bych si přála, aby vydali nějakou spešl verzi složených filmů třeba na tři a půl hodiny. Jinak Coinová super, přežití Cetkie taky super (dává mi to naději, že přežijou v druhé části i jiní co mají zemřít...), ocenila jsem i určitý způsob brutality. Jinak maximálně jsem si užívala tu záchranou operaci Peety. Co v knize smrskli do jediné věty: zachránili jsme je, tady trvalo 20 min a já byla opravdu jak na jehlách. Už aby tu byl poslední díl(24.11.2014)

Takhle by vypadal první Kapitán Amerika, kdyby to nebyla úplná sračka. Šok, ó jaký to šok: v rozporu se všemi očekáváními nemůže za rozdělení předlohy – minimálně úplně ne – obava, že pokud se otrocky nepřevede každá bezvýznamná událost z finálního dílu, uječené fanynky z toho jebne (třebaže i tenhle aspekt bezpochyby sehrál svou roli a do jisté míry se projevuje, protože dějově se stane bez přehánění naprosté hovno), nýbrž legitimní snaha pořádně rozebrat jeden z nejcharakterističtějších tematických rysů série, a to faktickou nemožnost vést v moderní mediální době autentickou revoluci. Lze označit za autentickou vzpouru, která je na jednu stranu zrozena z reálného rozhořčení a prováděna samostatně jednajícími osobami, na tu druhou ovšem z velké části ovlivňována a přiživována profesionálně zorchestrovanými scénáři, jež mají v základu pravdivé jádro a známku prožité emoce, proměněné klasickými filmařskými triky k nepoznání, stále jsou však více než schopné vzbudit v příjemci skutečnou, potentní reakci? A co účastníci revoluce, nakolik jsou svobodnými aktéry, a nakolik manipulovanými loutkami v cizí hře? Celý konflikt je ještě umocňován tím, že tohohle PR boje se účastní dvě strany, které reagují nikoli na reálné dění, nýbrž si vzájemně poskytují zpětnou vazbu v podobě dalších smyšlenek, jež zase nutí k akci oponenta i plebs (viz například způsob, jakým se Kapitol i 13. distrikt vypořádají se sebepropagací v případě katastrofálního fiaska v 8. distriktu, na němž mají oba totožný podíl). Nedá se říct, že by film na tyhle otázky poskytoval nějakou jasnou odpověď – soustředí se spíš na jejich pojmenování a ukázání vlivu, který mají na protagonisty. Osvěžující je, že tvůrci si jsou oproti samotné autorce a prvnímu dílu vědomi fundamentálního rozporu série, a sice vzájemně neslučitelných snah stvořit co nejzábavnější a divácky nejvděčnější dílo, a zároveň se kriticky vyjadřovat k manipulativnímu potenciálu médií (nejvýraznějším příkladem je samozřejmě zahrnutí části traileru do jednoho z propagandistických spotů). Je to nějak objevné? Nevím, mohlo by, kdyby se tvůrci odlepili od zdi, vzdali se touhy zavděčit se divákovi a vrhli se do nastolených otázek koulemi napřed, na druhou stranu ale nevím o žádném jiném moderním díle, které by tohle téma vůbec nakouslo, takže vlastně nemám proč kafrat.(7.12.2014)

• Flipnic

Film mne doslova šokoval a přimlátil křížem na hřebík (nebo opačně??), protože se nese aspoň konečně v temném duchu a zpracovává téma již jinak než díly předchozí, který bych zavřel do trezoru na věky věků ... :))) Tohle docela ušlo, ta temnota byla fajn, kýčovitost klesla o pořádnej kus dolů a herecký výkony se mi zdály tak nějak celkově lepší ... Film konečně nevykrádá Japonskou genialitu (Battle Royale/Batoru rowaiaru/ バトル・ロワイアル) (2000), ale jde si svojí sice trapnou, ale Západní cestou ... Knihu jsem nečetl, ale viděl sem, že ji prodávají v obchodě ... :))(22.2.2015)

Nejslabší díl z "hladové" skládačky, který příběhu slouží jen coby mediální promo hlásající Chceš-li vést úspěšnou revoluci, sežeň si symbol a zařiď dobrou propagaci , ale na to, že má snímek dvě hodiny nic dalšího prakticky neřekne. Každopádně Katniss zpívající The Hanging Tree je jedním z vrcholů filmu.(22.11.2014)

• Pilda17

Po perfektním druhém dílu další velké zklamání. V první polovině se toho moc neděje a vůbec se divím, že jsem se do druhé poloviny dostal. Na třetí pokus to vyšlo a potom teprve začíná to pravé ořechové. Začne se něco dít, vzroste akce a divák se konečně začne bavit. Najdeme i pár silných scén, jako například vybombardování nemocnice. Díky druhé polovině nejdu s hodnocením ještě níž .. 4/10 = 45%(19.3.2015)

• - Natáčení probíhalo v okolí Berlína a Paříže. (JustMeeKatie)

• - Spoiler: V knize se společně s Peetou (Josh Hutcherson), Annie (Stef Dawson) a Johannou (Jena Malone) vrátí z Kapitolu ještě splátkyně z druhého kraje Enobaria, která sice druhý film také přežila, ale zde se neobjevuje. (romajz15)

• - Ve scéně, kdy Peeta (Josh Hutcherson) při rozhovoru s Caesarem (Stanley Tucci) pláče, poprvé mu slzí obě oči, v dalším záběru jen pravé a oko a v dalším naopak jen levé. (Mafloy)