Hunger Games: Síla vzdoru 1. část

Hry o život: Drozdajka 1

• Kanada

Sci-Fi / Dobrodružný / Thriller

USA, 2014, 125 min

Jeden z problémů každé revoluce je, že o ni tvrdí, že dotyčná revoluce není revoluce. Je označována za rebelii, vzpouru, puč, popřípadě za kontrarevoluci. Když však zazní píseň Katniss Everdeen: "Are you, are you. Coming to the tree. Where they strung up a man they say who murdered three. Strange things did happen here. No stranger would it be. If we met at midnight in the hanging tree. Are you, are you. Coming to the tree. Where the dead man called out for his love to flee. Strange things did happen here. No stranger would it be. If we met at midnight in the hanging tree. Are you, are you. Coming to the tree. Where I told you to run so we'd both be free.Strange things did happen here. No stranger would it be. If we met at midnight in the hanging tree. Are you, are you. Coming to the tree. Wear a necklace of hope (rope), side by side with me. Strange things did happen here. No stranger would it be. If we met at midnight in the hanging tree. Are you, are you. Coming to the tree." Či jiná jako například Marseillaisa nebo Internacionála nebo Horst Wessel lied nebo Ktož jsú boží bojovníci, tak se tyrani i netyrani začínají být nervozní. Každá revoluce (revoluce, vzpoura, puč, kontrarevoluce) potřebuje svoji propagandu na kterou tyrani i netyrani, kteří proti ní stojí musí reagovat. Na závěr, je možné aby prezident Corelian Snow byl potomkem či příbuzným M. Snowa (Útěk z MS-1) či Aldouse Snowa (Kopačky, Dostaň ho tam).(17.12.2014)

Vlastne by bolo veľmi jednoduché zhodiť prvú časť poslednej kapitoly boja o Panem a odsúdiť ju ako najslabší diel. Predošlé diely boli totiž v mnohom úplné iné, čo však čitateľov predlohy nemôže prekvapiť. Ale aj pri rozdelení Drozdajky na dva filmy je vlastne všetko na svojom mieste a pri krátení by sa strácali motivácie postáv. Motív labilnejšieho jedinca zneužívaného spoločnosťou je cítiť, vítané sú aj zmeny oproti predlohe, ktoré sa dotýkajú vybraných postáv. I vrcholné momenty sú točené vrcholne a s patričnou intenzitou hodnou revolúcie. Lenže aréna a istý náboj predsa trochu chýba. Miesto nej je tu na žánrové pomery inteligentne spracovaná mediálna satira a boj na mediálnom fronte, ktorý rozohrávajú dve kľúčové figúrky na šachovnici. Nie je to vôbec málo, ale skutočná revolúcia príde až nabudúce.(24.11.2014)

Jak jsem se již zmínila (nebo chtěla zmínit) v komentářích k předchozím dílům, na "Hunger Games" mě v obou existujících případech bavila více první polovina, tzn. ta odehrávající se mimo arénu. Na vině bude nízká přístupnost - být to krvavější, mluvila bych nejspíš jinak.;-) "Ukecanost" a nízká koncentrace akčních scén (která ve skutečnosti zas tak nízká není, tak to laskavě nedramatizujte...), mi tedy naprosto sedly a teď nezbývá, než hádat, jaké tempo nasadí druhá část. A když už jsme u těch druhých částí, tak na rozdíl od zdvojeného, nedůstojného průseru skrývajícího se pod názvem "Harry Trotl: A relikvie emoce postrádající nudy", nemám s "Hunger Games: Mockingjay" a s jejich přepůlením sebemenší problém. Tedy zatím.;-) "If we burn, you burn with us!" BOOM!(26.11.2014)

Úvodem poznamenám, že má spokojenost je podepřena neznalostí knižní předlohy, tudíž být tomu naopak, mohl bych si teď pravděpodobně hubu rozškubnout. Nadprůměrné hodnocení tak jde hlavně za Suzanne Collins, ke které po obsahově slabém prvním dílu získávám s každým dalším větší a větší respekt. Vlažnější přijetí Síly vzdoru je pro mě pochopitelným, protože parádní dvojka a přeskočení na jinší kolej udělaly své, ale mně rádoby zbytečný talky díl nezklamal. Zastavil se kolotoč postav, takže se plně soustředíme na poznávání vztahů fiktivního světa Panemu, poslání Reprodrozda a hlavně 13. okresu. To celé bez jakékoli zbytečnosti, účelovosti a debility, kdy jediným takovým momentem navíc je záchrana kočky. Je pravda, že Jennifer Lawrence vypadá líp v té těsnější kombinézce než v montérkách a že pěkná porce z těch 125 míčů se asi někde prožrala a prochlastala, ale já nemám jediný důvod se u takovéto uhlazené filmařiny, opřené o skvěle vymyšlenou předlohu, nadstandardně nepobavit. Upřímně jsem čekal i hůř, ale znovu opakuji, jsem spokojený hlavně s obsahem, forma je tuctová, ale nekonfliktní. 75%(22.2.2015)

Jak Aréna, tak Pomsta byly na adaptační poměry young adults parádní a dokonale gradující, ale kvalitám předlohy se v mých očích zkrátka přiblížit nemohly. Jakkoli to ve druhém případě bylo jen těsně. O to víc jsem se bál rozdělení samotného finále, jehož politické intriky či pozvolné válečné taktiky byly v knižní podobě zdaleka nejslabšími (a přitom dost častými) pasážemi. Jenže osud a producenti přihráli k osvědčenému tvůrčímu týmu dva nováčky, scenáristickou dvojici Strong-Craig. Těžko říct, jak se k sobě tihle dva dostali a co je přivedlo k Hunger Games, ale bylo to rozhodnutí, které celou ságu definitivně překlápí do soběstačné roviny. S dostatkem času a emocemi, které se díky neselhávající a naopak herecky rostoucí Jennifer dotýkají těch správných míst. Z prvního Mockingjaye tak vyrostla konstantně napínavá podívaná, která i přes zdánlivou bezdějovost ani na chvíli neztratí náboj a o to víc z ní ční nezapomenutelné momenty (Katnissina píseň, růže, finální zvrat). Teď už nemají Lawrence a spol. co dokazovat, protože nejkritičtější okamžik zvládli s šokující bravurou a leží před nimi úkol o to zrádnější. Adaptovat přesně to čiré zlato, kterým je druhá polovina. A ano, trnu stejně tak moc jako se těším.(23.11.2014)

• - Liam Hemsworth, představitel Galea, si během natáčení poranil kotník. (JustMeeKatie)

• - Spoiler: V knize se společně s Peetou (Josh Hutcherson), Annie (Stef Dawson) a Johannou (Jena Malone) vrátí z Kapitolu ještě splátkyně z druhého kraje Enobaria, která sice druhý film také přežila, ale zde se neobjevuje. (romajz15)

• - Liam Hemsworth se v jednom z rozhovorů zmínil, že mu bylo nepříjemné líbat Jennifer. "Kdykoliv jsem měl líbat Jennifer, bylo to docela nepříjemné... A poměrně trapné. Je jednou z mých nejlepších přátel, ale když jsme měli natáčet líbací scénu, vždycky poukázala na to, že zrovna měla česnek nebo tuňáka. Těsně před natáčením takové scény řekla 'Jo, měla jsem tuňáka, česnek a nevyčistila jsem si zuby.'" (JustMeeKatie)