Hunger Games: Síla vzdoru 1. část

• Kanada

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Thriller

USA, 2014, 125 min

Co je to Reprodrozd? Reprodrozd, to je taková holka, co se moc nelíčí a preferuje styl "Vstanu & Jdu". S Kapitolem je to jako se současnou českou vládou. Také nesnese žádnou demokracii a přitom bezostyšně své nijaké zřízení za demokracii vydává. Vláda se má, lid chřadne, ale nevzdoruje. To naopak hlavní hrdinka Katniss Everdeen je plná vzdoru a s Babišem, pardon, s prezidentem Snowem už nehodlá hrát Hladové hy. Dala se na odboj a má plnou podporu 12 krajů, včetně toho třináctého, obestřeného záhadou. Zní vám to jako utopie? Nikoliv, tohle pokračování v sobě nese určitou myšlenku, jak bojovat s totalitním systémem, i když je to pořád jen film pro teen publikum. V tomhle dílu se skutečně dalších Hladových her nedočkáme. Katniss odložila luk, šípy a toulec a je z ní tak nějak neurotická nána. Aby taky ne, když její milý Peeta padl do rukou nepřítele a prostřednictvím obrazovky pronáší zmanipulované bláboly. Je třeba jednat dřív, než bude pozdě. Svržení Kapitolu nabývá na reálném rozměru, když se Katniss stává mladou dívkou, která vstala v čele odboje za definitivní nezávislost. Je totiž pověřena sjednocením všech krajů, což je náročný a zodpovědný úkol. Akorát problém je v tom, že Katniss na tom není zrovna psychicky nejlépe, má krámy, tedy ve filmu o tom není zmínka, ale já jsem tak usoudil z těch jejích častých výkyvů v chování a neurotických reakcí na každou píčovinu. Vidíte, za vším hledejte píču. Svět se zkrátka točí kolem pičí. Podle toho, co píšu, se může zdát, že hlavní hrdinku vnímám negativně, ale kde by film byl, kdyby nebylo Jennifer Lawrence. Jako jediná film táhne, i přes absenci většího tempa a citelně nízký obsah akční složky. Film jí tentokrát nedovolí být plně stylovou ani plakátově hezkou. Většinu času je navlečena v asexuálním mundúru a maskéři se vybodli na její sexy líčení z dřívějška. Dá rozum, že když je hlavní představitelka letní typ a oči má zapadlé jak "japončík", tak ji nelze nechat nenalíčenou. Není divu, že tímto nevyrovnaným make-upem a záhadnými "teleportacemi" ze vzdáleného místa na druhé vzdálené místo, to pak vypadá jakoby ve filmu hrála trojroli. Můžete se sami přesvědčit, že jen tak nekecám, protože množství neuhlídaného technického střihu v jednotlivých přechodech a v návaznosti ze scény do scény, je poměrně citelné a nepřehlédnutelné. Jennifer je i přesto, že je ve třetím pokračování za hezkou cca sedm minut, než podělaný negr navrhne, aby se tohle její líčení dále nedoporučovalo, zkrátka vynikající. Podle něj prý vypadala na 35 let, on podle mě vypadal jak z pavilonu opic v brněnské Zoo. Jennifer jsem propral důkladně a je herecky skvěle disponovaná. Sluší se dodat, že to její zásluhou má film určitý rytmus a dokáže být velmi zdatná, i když se film zakecá, což tentokrát není výjimkou. Nic moc pozitivního se však nedá prohlásit o hercích kolem ní. Snaží se jen Woody Harrelson, také Elizabeth Banks, částečně na malém prostoru zaujme Donald Sutherland, překvapí Josh Hutcherson. Oproti nim se příliš nepředvedl zesnulý Philip S.Hoffman, jemuž je film věnován, velmi otravným hercem je Liam Hemsworth, a to má bráchu takového charismatika, a naprosto tragická a na vrácení Oscara zralá, nepohledná Julianne Moore. Líbil se mně vizuál. Pěkně provedené byly sekvence za denního světla a povedly se rovněž noční sekvence, které měly svoji drastičnost i napětí. Film shledávám originálním. Oproti předchozímu dílu, ubylo stupidity a na povrch se vydralo solidní drama originálně bojující s utlačovatelským systémem a s nástroji moci jako takovými. Nezbývá než dodat, že série je v dobrých režijních rukou. Jen tak dál, pane Francisi Lawrenci. Těším se, jak to bude s osudy Katniss a spol. dál. Vše z pochopitelných (komerčních) důvodů zůstalo dějově nedokončené a tedy velmi otevřené. 90%(28.2.2015)

• SNCIS

Obsahuje spoilery: "Musíme sjednotit všechny lidi, kteří se celé ty roky zabíjeli v aréně. Musíme mít hromosvod. Oni za ní půjdou, ona je tváří revoluce." Dívka v plamenech Jennifer Lawrence s lukem a šípy, se tady v jedné scéně předvede. Představte si, že sestřelí vesmírnou lodičku. To je tady veškeré akce. Jinak se tu oplakává zajatý Peeta, kterého zachrání nakonec Hurikán. To jsou osudoví muži Katniss Everdeenová. Pak se tu vykresluje Capitol jako třetí říše. Je to celé o dialogu, což mne nudilo, neboť to jsou od jedničky pořád ty samé kecy. - 40%.(16.2.2019)

Jeden z problémů každé revoluce je, že o ni tvrdí, že dotyčná revoluce není revoluce. Je označována za rebelii, vzpouru, puč, popřípadě za kontrarevoluci. Když však zazní píseň Katniss Everdeen: "Are you, are you. Coming to the tree. Where they strung up a man they say who murdered three. Strange things did happen here. No stranger would it be. If we met at midnight in the hanging tree. Are you, are you. Coming to the tree. Where the dead man called out for his love to flee. Strange things did happen here. No stranger would it be. If we met at midnight in the hanging tree. Are you, are you. Coming to the tree. Where I told you to run so we'd both be free.Strange things did happen here. No stranger would it be. If we met at midnight in the hanging tree. Are you, are you. Coming to the tree. Wear a necklace of hope (rope), side by side with me. Strange things did happen here. No stranger would it be. If we met at midnight in the hanging tree. Are you, are you. Coming to the tree." Či jiná jako například Marseillaisa nebo Internacionála nebo Horst Wessel lied nebo Ktož jsú boží bojovníci, tak se tyrani i netyrani začínají být nervozní. Každá revoluce (revoluce, vzpoura, puč, kontrarevoluce) potřebuje svoji propagandu na kterou tyrani i netyrani, kteří proti ní stojí musí reagovat. Na závěr, je možné aby prezident Corelian Snow byl potomkem či příbuzným M. Snowa (Útěk z MS-1) či Aldouse Snowa (Kopačky, Dostaň ho tam).(17.12.2014)

• Wacoslav1

Tak konečně jsem schrastil odpovídající R.I.P (milovníci1080000000p prominou) v kině bych totiž hladový hry a Hobita fakt neriskoval a pustil jsem se do tohoto veledíla. No co na to říct fanoušek týhle série se ze mě nestane a to i přesto, že jsem letos viděl pár filmů z new age generací který mi překvapivě sedli (Labyrint, Divergence) nicméně po naprosto katastrofální dvojce je tenhle díl trochu přijatelnější. Akorát to rozdělení na 2 díly mi přijde jako debilita. No ještě, že to nežeru a nemusím se třást co přijde za rok, ale kouknu se jak to dopadne.35%(21.12.2014)

Za mě uspokojivé, leč trochu rozvleklé. na druhou stranu kniha je taková a nerozdělit film by znamenalo zhustit to natolik, že by z toho vzniklo něco neuvěřitelně patetického. Trošku bych si přála, aby vydali nějakou spešl verzi složených filmů třeba na tři a půl hodiny. Jinak Coinová super, přežití Cetkie taky super (dává mi to naději, že přežijou v druhé části i jiní co mají zemřít...), ocenila jsem i určitý způsob brutality. Jinak maximálně jsem si užívala tu záchranou operaci Peety. Co v knize smrskli do jediné věty: zachránili jsme je, tady trvalo 20 min a já byla opravdu jak na jehlách. Už aby tu byl poslední díl(24.11.2014)

• - Spoiler: V knize se společně s Peetou (Josh Hutcherson), Annie (Stef Dawson) a Johannou (Jena Malone) vrátí z Kapitolu ještě splátkyně z druhého kraje Enobaria, která sice druhý film také přežila, ale zde se neobjevuje. (romajz15)

• - Ve scéně, kdy Peeta (Josh Hutcherson) při rozhovoru s Caesarem (Stanley Tucci) pláče, poprvé mu slzí obě oči, v dalším záběru jen pravé a oko a v dalším naopak jen levé. (Mafloy)

• - Jedná se o první film v sérii, který nebyl promítán v kinech IMAX. (Spidey3)