Hunger Games: Síla vzdoru 1. část

• Kanada

Sci-Fi / Dobrodružný / Thriller

USA, 2014, 125 min

• hammer_head

Hunger Games 3 aneb jak se točí reklama. Celou dobu, co jsem na tu zdlouhavou kravinu koukal jsem měl pocit, jako kdybych sledoval dokument o tom, jak důležitá je televize jako masmédium. Ve srovnání s předešlými díly se jednoznačně jedná o nejhorší díl z těch prozatím natočených. Jednotka byla určená a taky si získala snad jen mentálky z pomocný školy a náctiletý facebookáře. Dvojka se postarala o docela milé překvapení (ve srovnání s prvním dílem) v podobě trochu dospělejšího a přijatelnějšího příběhu, ale ta trojka to je opravdu děs. Pokud vynechám své rozhořčení (normálně: nasrání) z toho, že tu kravinu rozdělili na dva díly, jen aby na té sračce (a na mentálkách, kteří jsou ochotni na tohle jít do kina) trhli víc je dalším problémem chlapos ,,hrdinka´´ s ksychtem Lawrencové, která je tak propagovaná i když nikdy nepochopím proč.(21.4.2015)

Co je to Reprodrozd? Reprodrozd, to je taková holka, co se moc nelíčí a preferuje styl "Vstanu & Jdu". S Kapitolem je to jako se současnou českou vládou. Také nesnese žádnou demokracii a přitom bezostyšně své nijaké zřízení za demokracii vydává. Vláda se má, lid chřadne, ale nevzdoruje. To naopak hlavní hrdinka Katniss Everdeen je plná vzdoru a s Babišem, pardon, s prezidentem Snowem už nehodlá hrát Hladové hy. Dala se na odboj a má plnou podporu 12 krajů, včetně toho třináctého, obestřeného záhadou. Zní vám to jako utopie? Nikoliv, tohle pokračování v sobě nese určitou myšlenku, jak bojovat s totalitním systémem, i když je to pořád jen film pro teen publikum. V tomhle dílu se skutečně dalších Hladových her nedočkáme. Katniss odložila luk, šípy a toulec a je z ní tak nějak neurotická nána. Aby taky ne, když její milý Peeta padl do rukou nepřítele a prostřednictvím obrazovky pronáší zmanipulované bláboly. Je třeba jednat dřív, než bude pozdě. Svržení Kapitolu nabývá na reálném rozměru, když se Katniss stává mladou dívkou, která vstala v čele odboje za definitivní nezávislost. Je totiž pověřena sjednocením všech krajů, což je náročný a zodpovědný úkol. Akorát problém je v tom, že Katniss na tom není zrovna psychicky nejlépe, má krámy, tedy ve filmu o tom není zmínka, ale já jsem tak usoudil z těch jejích častých výkyvů v chování a neurotických reakcí na každou píčovinu. Vidíte, za vším hledejte píču. Svět se zkrátka točí kolem pičí. Podle toho, co píšu, se může zdát, že hlavní hrdinku vnímám negativně, ale kde by film byl, kdyby nebylo Jennifer Lawrence. Jako jediná film táhne, i přes absenci většího tempa a citelně nízký obsah akční složky. Film jí tentokrát nedovolí být plně stylovou ani plakátově hezkou. Většinu času je navlečena v asexuálním mundúru a maskéři se vybodli na její sexy líčení z dřívějška. Dá rozum, že když je hlavní představitelka letní typ a oči má zapadlé jak "japončík", tak ji nelze nechat nenalíčenou. Není divu, že tímto nevyrovnaným make-upem a záhadnými "teleportacemi" ze vzdáleného místa na druhé vzdálené místo, to pak vypadá jakoby ve filmu hrála trojroli. Můžete se sami přesvědčit, že jen tak nekecám, protože množství neuhlídaného technického střihu v jednotlivých přechodech a v návaznosti ze scény do scény, je poměrně citelné a nepřehlédnutelné. Jennifer je i přesto, že je ve třetím pokračování za hezkou cca sedm minut, než podělaný negr navrhne, aby se tohle její líčení dále nedoporučovalo, zkrátka vynikající. Podle něj prý vypadala na 35 let, on podle mě vypadal jak z pavilonu opic v brněnské Zoo. Jennifer jsem propral důkladně a je herecky skvěle disponovaná. Sluší se dodat, že to její zásluhou má film určitý rytmus a dokáže být velmi zdatná, i když se film zakecá, což tentokrát není výjimkou. Nic moc pozitivního se však nedá prohlásit o hercích kolem ní. Snaží se jen Woody Harrelson, také Elizabeth Banks, částečně na malém prostoru zaujme Donald Sutherland, překvapí Josh Hutcherson. Oproti nim se příliš nepředvedl zesnulý Philip S.Hoffman, jemuž je film věnován, velmi otravným hercem je Liam Hemsworth, a to má bráchu takového charismatika, a naprosto tragická a na vrácení Oscara zralá, nepohledná Julianne Moore. Líbil se mně vizuál. Pěkně provedené byly sekvence za denního světla a povedly se rovněž noční sekvence, které měly svoji drastičnost i napětí. Film shledávám originálním. Oproti předchozímu dílu, ubylo stupidity a na povrch se vydralo solidní drama originálně bojující s utlačovatelským systémem a s nástroji moci jako takovými. Nezbývá než dodat, že série je v dobrých režijních rukou. Jen tak dál, pane Francisi Lawrenci. Těším se, jak to bude s osudy Katniss a spol. dál. Vše z pochopitelných (komerčních) důvodů zůstalo dějově nedokončené a tedy velmi otevřené. 90%(28.2.2015)

Tak sa mi zdá, že začína klesajúca tendencia kvalitatívnej úrovne tejto ságy. Aréna ma bavila predsa len trocha viac. V tomto diely sa síce dejová linka presunie viac do prostredia, pričom divák dostane širší nadhľad nad vecou a po obsahovej stránke snímok zaujme, spracovanie však zaostalo za očakávaniami. Priemerná atmosféra a ležérne dramatické scénky, to je asi tá najhlavnejšia charakteristika. Pevne verím, že ide o niečo prechodné a ďalší diel bude lepší. 65/100(9.3.2015)

• JosefGruber

Tak k tomuhle je i jedna věta úplně zbytečná. Vše na čem byly hladové hry postavené se během 120 minut zřítilo. Krásná příroda je vystřídána vybombardovaným Kosovem, děj plný akce je vystřídán zdlouhavými nudnými rozhovory a celý napínavý děj se změnil v nějakou ideologickou sračku. Dlouho dobu jsem se na toto pokračování těšil až jsem málem po hodině filmu odešel z kina. I těch 50 Kč bylo za tyto prasečí hry moc. 2-3*, 7.12.2014, kino(8.12.2014)

I já se řadím k těm, co nadávají na rozdělení filmu do 2 dílů. Už mi takhle zničili finální dojem z Harryho Pottera, evidentně to samé teď budou pociťovat fanoušci knižní předlohy Hladových her. Když se ale vrátím k filmu, tak tahle část se mi hodně líbila. Úplně bez problému jsem si vystačil i bez arény, bez nějakých výraznějších bojových scén, prostě mě pohltila atmosféra a několik opravdu působivých scén. Z kina jsem odcházel naprosto spokojený (trochu sice nasraný, že musím na 2. část rok čekat), ale kvůli tomu nebudu přece opomíjet kvality filmu. Dávám maximum, ať to hodnocení tady trošku povyskočí směrem nahoru. https://www.youtube.com/watch?v=14H8OzTzne4(25.11.2014)

• - Smrt herce Philipa Seymoura Hoffmana, představitele Plutarcha Heavensbeeho, zkomplikovala natáčení, protože měl v plánu ještě 7 natáčecích dnů. Jeho úloha byla dokončena za přispění počítačových technologií. Film je věnován jeho památce. (Weasley)

• - Jennifer Lawrence, představitelka Katniss Everdeen, nosila během natáčení paruku, neboť její vlasy byly příliš krátké. (Weasley)

• - Film se natáčel pod pracovním názvem Seashore. (Cheeker)