Da Vinciho démoni (TV seriál)

Da Vinci's Demons

Da Vinciho démoni

Dobrodružný / Drama

USA, 2013 - 2015, 25 h 49 min (Minutáž: 28x49–58 min)

Tvůrci:

David S. Goyer

Bear McCreary

Tom Riley, Elliot Cowan, Laura Haddock, Eros Vlahos, Gregg Chillin, Blake Ritson, Lara Pulver, Rosemary Rance, Rowena Diamond, Julian Seager, Allan Corduner, Nick Dunning, Alexander Siddig, James Faulkner, Nicholas Rowe, Shaun Parkes, Michael Culkin, Michael Elwyn, Hera Hilmar, Patrick Godfrey, Elliot Levey, David Schofield, John Weldon, Philip Arditti, Lydia Leonard, Paul Rhys, Vincent Riotta, Raoul Max Trujillo, Lee Boardman, Matthew Marsh, Ray Fearon, Dilan Gwyn, Richard Sammel, Ben Loyd-Holmes, Nicholas Asbury, Joe Coen, Celyn Jones, Nicholas McGaughey, John Cording, Kieran Bew, Velibor Topic, Sabrina Bartlett, Carolina Guerra, Raymond Coulthard, Rhys Horler, Erik Madsen, Sharon Morgan, Isabella Blake-Thomas, Tom Bateman, Eleanor Matsuura, Peter Guinness, Scott Arthur, Simon Armstrong, Jem Wall, Grahame Fox, Joe Claflin, Simon Paisley Day, Sasha Behar, Ted Allpress, David Sturzaker, Fiona Dolman, Ken Bones, Jack Farthing, Jack Parry-Jones, Akin Gazi, Hywel Morgan, Hugh Bonneville, John Hollingworth, Jason May, James Ashton, Jeany Spark, Ned Dennehy, Kai Owen, Andy Lucas, Simone Lahbib, Paul Freeman, Jude Wright, Jon Foster, Matthew Tennyson, Huw Higginson, Simon Gregor, Tom Wu, Geoffrey Newland, Ruby Stokes, Tony Miller, David Sterne, Ian Pirie, Estella Daniels, Andrew Brooke, Jenny Rainsford

--- PRVNÍ SÉRIE --- Po zhlédnutí celé první série převládá nadšení. Ačkoli jsem nejprve čekal historický seriál ve stylu Borgiů, Da Vinci's Demons mě překvapil svou stylovostí a dobrodružnou směsicí historie a mysteriozní fikce. Pro fanoušky Assassin's Creed 2 jde tedy jistě o splněný sen a vůbec bych se nedivil, kdyby si tvůrci připravili nějaký odkaz na tuto sérii, protože podobnost mezi oběma díly je vcelku zřejmá. Nicméně Da Vinci's Demons do seriálu netahá žádné nereálné žvásty a doufám, že tomu i tak zůstane. Atmosféra tajemna je i tak velmi vtahující, historický podklad výživný a hlavní dějová linka velice slibná. Snaha o moderní pojetí je viditelná (Tom Riley jako Da Vinci, účesy, dialogy, notně upravená historie, hodně postelových scén), ale who cares. Seriál je to prostě hodně dobře napsaný, ještě lépe zahraný a geniálně hudebně podkreslený. Hodnocení série: 5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Druhá série běží v nasazeném tempu. Načas opouštíme Florencii a podíváme se do Nového světa. Mystická atmosféra zůstává zachována, Leonardo je skvěle napsaná a zahraná postava - líbí se mi proměny jeho charakteru. Hudebně je to stále hodně na výši, Bear McCreary je prostě dnešní hudební spička mezi seriály. Jediné malé mínus vidím v tom, že druhá série končí opět monstrózním cliffhangerem, takže čekání na pokračování bude hodně krušné. Hodnocení série: 5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Se závěrečnou sérií přichází změny. Relativně bezstarostná dobrodružná atmosféra je pryč a na scénu přichází osudovost. Da Vinciho démoni získávají reálně hrozivé obrysy v podobě invaze Turků, která se táhne po celou třetí řadu. Po akčních úvodních dílech tempo rapidně zvolňuje a atmosféra výrazně potemňuje. Vrací se halucinace, temné vize a všudypřítomné zlo s velice nejasnými obrysy. Ztráty blízkých a všudypřítomná nebezpečí si na postavách nekompromisně vybírají svou daň. Proměny jednotlivých charakterů jsou hodně výrazné, tvůrci se z nich nebojí udělat psychicky nestálé trosky a z herců vyždímat naprosté maximum (démonicky rozpolcený hrabě Riario nemá chybu). S blížícím se koncem děj nabírá opět na obrátkách a jakoby i divák získával sílu do závěrečného boje. Až do poslední chvíle jsem se však obával, jak bude seriál zakončen. Mystery linie Labyrint/Sons of Mithras/Book of Leaves byla evidentně rozehrána na minimálně jednu další sérii a jisté škrty a úpravy ve scénáři jsou znát. Na určité věci jsem úplně uspokojivou odpověď nedostal, byť to hlavní bylo minimálně naznačeno. Tak či tak se tvůrcům povedl takřka husarský kousek. Da Vinci's Demons dostali nejenže důstojný, ale dokonce velice dobrý konec a to především z pohledu postav, o kterých, co si budeme povídat, byl tento seriál především. Hodnocení série: 5/5(11.6.2013)

Celkem nenáročná zábava, která si sice z historie hlavu příliš nedělá, ale i tak potěšily některé dějinné události z Florentské republiky, které v našich končinách zase nejsou tolik známé. Sám Leonardo je tak trochu Sherlock vědeckého světa a stejně jako detektivovi z Baker Street i jemu před očima vyvstávají skutečnosti, které jsou běžnému smrtelníkovi zcela zapovězené. Co se hlavní linky týče, tak Da Vinciho osobnost přímo vybízí k tomu, aby se honil za supertajným artefaktem, který by mohl změnit běh světa, takže potud v pořádku. Že tu bude nějaký hodný a hlavně tajemný spolek pečující po staletí o blaho lidstva a parta zlovolných padouchů, kteří se jim to snaží po staletí překazit bylo také nabíledni. A ani to nevadilo. Co mi ale moc nesedlo byly Leonardovy, a nejen jeho, vize, v nichž promlouvali mrtví či se v nich vydával po i proti proudu času a na základě těchto příhod pak řešil nastálé problémy. To mi přišlo trochu nepatřičné. Stejně jako díl s Draculou či doba, která se odehrávala mimo Itálii. Tady to tvůrci trošku přepískli. Ale zase ne tolik, aby mě to odradilo. Tom Riley byl jako roztržitý i nebezpečný génius dobrou volbou a trefou byli i další, nepříliš okoukané tváře, přičemž po Sherlockovi i tady mě oslovila Lara Pulver a výborný byl i Blake Ritson, který vystřihl padoucha jak vyšitého. I přes výhrady jsem velmi spokojen. 80%(8.6.2014)

Do Da Vinciho a jeho démonov sa dá prevelice ľahko kopnúť, a z veľkej časti si za to môže sám. Predsa len keď sa niekto hrá s tak významnou postavou akou bol Leonardo Da Vinci takto to môže mať neželaný spätný ráz, plný pobúrených reakcií. Ja osobne nemôžem plne obhajovať všetko čo sa tam udialo, rozhodne niektoré situácie/destinácie vyvolali mierny úsmev na tvári, ale s ocenením nápadu a prevedenia nemám absolútne žiadny problém. Prvá séria ponúka okrem nápadu aj kopu skvelých hereckých výkonov (Blake Ritson vedie), prekvapivo skvelú hudbu, kus histórie s vlastným dizajnom a úpravami - ktoré som vôbec nepokladal za rušivé, aj keď som sem tam požiadal Google o potvrdenie či vyvrátenie niektorých udalostí, a aj to len pre vlastné obohatenie znalostí. Prvá série si ma získala a jej koniec len vznietil očakávania ktoré dúfajú v úroveň rovnakú alebo lepšiu do budúcej série.(25.6.2013)

,,…KAŽDÁ OTÁZKA, KTEROU ZODPOVÍŠ, VEDE JENOM K DALŠÍ OTÁZCE. A TAKOVÉ VÝPRAVY PAK VEDOU JENOM K UTRPENÍ. OVŠEM PRAVÝM UTRPENÍM JE CHVÍLE, KDY JSOU VŠECHNY OTÁZKY ZODPOVĚZENÉ, PROTOŽE TI NEZŮSTANE NIC, NA CO BY SES MOHL PTÁT...“ /// Bastard, potížista, manipulátor…, ale hlavně umělec a vynálezce… chápu fascinaci postavou Leonarda Da Vinciho, touhu probrat se jeho vynálezy, vomrknout skici, kodexy, ženský… Je 15. století, takže je tu samozřejmostí zápletka s bojem s církví, ovšem tady nejen z důvodu vědy, nýbrž církev (pane faráři, tohle se vám líbit nebude…) to jsou intriky, šukání (všeho a všech), boj o moc a území … příběhově jsem tak mezi 3-4*. Zdá se mi to dost lacině vyobrazený a takový zjednodušený (či jak to nazvat). Taky se (bych řek) moc nepárali s historickou věrohodností – ale to bych přenechal kunsthistorikům. Stejně jako rozplétání zápletky ohledně Krypty nebes, Knihy listin a Synů Mythrase. Takže vlastně nic pro historiky. Spíš se pobavěj ti, co se chtěj bavit uvolněným dějem, sexem, vynálezama, intrikama, mečováním… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám rád Leonarda (v jakýkoliv podobě). 2.) Rád sleduju luštit šifry mistra Leonarda. 3.) Thx za titule ,,Umpalumpa3, novoten, phoebess“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(3.4.2014)

Zasloužené silné čtyři hvězdy za historický, mírně mysteriozní počin ze života génia Leonarda da Vinci, se kterým se setkáváme v pohnuté době silné vlády Medicejských ve Florencii, jež je trnem v oku církvi a snaží se její moc zlomit, což vrcholí vraždou Mediceje, bratra vládnoucího Lorenza v chrámu o Velikonocích. Potud historická fakta. Celý Leonardův život byl protkán záhadami, střeženým tajemstvím a ve výsledku přinesl snad nejgeniálnější díla ve všech možných oborech. A tak se dívejte, nebudete zklamáni.Svět je jedno velké tajemství, včetně odkazů Nefilim, na něž ani dnes není lidstvo připraveno.Tak, a po odmlce načínám druhou sérii.....vypadá to zase dobře:-) druhá řada nabrala neuvěřitelný obrat, zvedám na plný počet hvězd, spokojenost:-)(31.10.2013)

• - V 8. díl má Riario (Blake Ritson) jizvu o něco výš, než kam byl v předchozím díle říznut. (Geriel)

• - V seriálu je postava Niccola Machiavelliho teenager. Ve bylo skutečnosti v době, kdy se odehrávali události vyobrazené v seriálu, Machiavellimu pouze 9 let. (SFalconJ)

• - Spoiler: V seriálu je Giulianův syn (Elliot Cowan) vnímán jako nelegitimní výsledek "jedné noci" a Guiliano (Tom Bateman) pouze zjišťuje, že bude otcem, když umírá. Ve skutečnosti se Giulianův syn, budoucí papež Klement VII. narodil jen měsíc poté, co jeho otec zemřel. Jeho rodiče byli ve skutečnosti zasnoubení, a tak byl Giulianův syn považován za legitimního. (SFalconJ)