Da Vinciho démoni (TV seriál)

Da Vinci's Demons

Da Vinciho démoni

Dobrodružný / Drama

USA, 2013 - 2015, 25 h 48 min (Minutáž: 28x60 min)

Bear McCreary

Tom Riley, Elliot Cowan, Laura Haddock, Eros Vlahos, Gregg Chillin, Blake Ritson, Lara Pulver, Rosemary Rance, Rowena Diamond, Julian Seager, Allan Corduner, Nick Dunning, Alexander Siddig, James Faulkner, Nicholas Rowe, Shaun Parkes, Michael Culkin, Michael Elwyn, Hera Hilmarsdóttir, Patrick Godfrey, Elliot Levey, David Schofield, John Weldon, Philip Arditti, Lydia Leonard, Paul Rhys, Vincent Riotta, Raoul Max Trujillo, Lee Boardman, Matthew Marsh, Ray Fearon, Dilan Gwyn, Richard Sammel, Ben Loyd-Holmes, Nicholas Asbury, Joe Coen, Celyn Jones, Nicholas McGaughey, John Cording, Kieran Bew, Velibor Topic, Sabrina Bartlett, Carolina Guerra, Raymond Coulthard, Rhys Horler, Erik Madsen, Sharon Morgan, Isabella Blake-Thomas, Tom Bateman, Eleanor Matsuura, Peter Guinness, Scott Arthur, Simon Armstrong, Jem Wall, Grahame Fox, Joe Claflin, Simon Paisley Day, Sasha Behar, Ted Allpress, David Sturzaker, Fiona Dolman, Ken Bones, Jack Farthing, Jack Parry-Jones, Akin Gazi, Hywel Morgen, Hugh Bonneville, Sean Baker, John Hollingworth, Jason May, James Ashton, Jeany Spark, Ned Dennehy, Kai Owen, Andy Lucas, Simone Lahbib, Paul Freeman, Jude Wright, Jon Foster, Matthew Tennyson, Huw Higginson, Simon Gregor, Tom Wu, Geoffrey Newland, Ruby Stokes

Jmenuje se to podle Leonarda, ale v seriálu jakoby hrál druhé housle a když už se dostane do popředí, tak je to bolestivá podívaná i díky hereckému výkonu Rileyho, je jak kdyby si malý kluk hrál na génia. .. Dokud se z tohoto seriálu nestane dospělá podívaná, tak se podle mého bude topit v průměrnosti, průměrnosti která si hraje jako Riley na génia. .... HODNOCENÍ: 68% (3*)(29.12.2014)

Je mnoho úhlů pohledu, ze kterých se dá na tuto sérii nahlížet. Nejsem až tak omezená, abych neviděla, co všechno by se dalo zkritizovat, ale přesto jsem si vybrala pohled, který nám zde zobrazuje Leonarda jako člověka s myslí tak otevřenou, jak to jen bylo možné. Který nic nepovažoval za nemožné, a jehož představivost byla tak velká, že ji musel otupovat opiem, aby se nezbláznil. Máte-li rádi exkurz do historie a nebudete řešit malichernosti, jako jsou různé zbraně na tu dobu neviděné, nevadí-li vám brutalita doby (mocenský boj Medicejských a Pazziů) a hlavně, odpustíte-li hlavnímu hrdinovi ten jeho neuvěřitelný rozcuch, směle do toho! Jediný díl, který mě malinko rozladil, bylo číslo 6, kdy Leonardo s přáteli cestuje za svým posláním za samotným Draculou, ale krom této (nevím jak to nazvat- poplatné) odchylky celý příběh graduje, až.. vygraduje fantastickou velikonoční mší.. Obsazení je více než skvostné, v roli Lorenza Medicejského zazářil Elliot Cowan, jeho ženou mu byla "The Woman Irene Adler" Lara Pulver a milenkou (ta tam nesmí chybět přece) Laura Haddock. Skvěle zahraným padouchem pak byl Blake Ritson jako prodloužená ruka papeže Sixta Girolamo Riario, a na koho jsme ještě.. no jo, Leonardo... Toma Rileyho znám z několika Christiovek, a chlapec nám vyrostl, a musím přiznat, že se mu to podařilo, jeho Da Vinci je přesně takový, jako jsem si ho představovala, možná jeho průlomová role zatím, krom divadla. I kdybych za šestý díl hvězdičku objektivně srazila, tak ji zase získá bezchybný soundtrack, prostě pojďme do plných, nebojme se toho ;-) Uzavřela bych to dialogem mezi mistrem Verrochiem a Leonardem: Každá otázka, kterou zodpovíš, vede jenom k další otázce. A takové výpravy pak vedou jen k utrpení. Leonardo odvětí- Pravým utrpením je chvíle, kdy jsou všechny otázky zodpovězené, protože ti nezůstane nic, na co by ses mohl ptát.(13.10.2013)

Celkem nenáročná zábava, která si sice z historie hlavu příliš nedělá, ale i tak potěšily některé dějinné události z Florentské republiky, které v našich končinách zase nejsou tolik známé. Sám Leonardo je tak trochu Sherlock vědeckého světa a stejně jako detektivovi z Baker Street i jemu před očima vyvstávají skutečnosti, které jsou běžnému smrtelníkovi zcela zapovězené. Co se hlavní linky týče, tak Da Vinciho osobnost přímo vybízí k tomu, aby se honil za supertajným artefaktem, který by mohl změnit běh světa, takže potud v pořádku. Že tu bude nějaký hodný a hlavně tajemný spolek pečující po staletí o blaho lidstva a parta zlovolných padouchů, kteří se jim to snaží po staletí překazit bylo také nabíledni. A ani to nevadilo. Co mi ale moc nesedlo byly Leonardovy, a nejen jeho, vize, v nichž promlouvali mrtví či se v nich vydával po i proti proudu času a na základě těchto příhod pak řešil nastálé problémy. To mi přišlo trochu nepatřičné. Stejně jako díl s Draculou či doba, která se odehrávala mimo Itálii. Tady to tvůrci trošku přepískli. Ale zase ne tolik, aby mě to odradilo. Tom Riley byl jako roztržitý i nebezpečný génius dobrou volbou a trefou byli i další, nepříliš okoukané tváře, přičemž po Sherlockovi i tady mě oslovila Lara Pulver a výborný byl i Blake Ritson, který vystřihl padoucha jak vyšitého. I přes výhrady jsem velmi spokojen. 80%(8.6.2014)

Pilot: Tahle ambiciózní historická řež zatím tak docela nevychází. Co jsme ale vlastně od Goyera čekali? S kariérou tohohle pána je to jako na té nejdivočejší horské dráze. Snad se ze seriálu časem stane něco víc, než jen tupý dobový výplach o jednom z nejtalentovanějších lidí všech dob, ostatně může asi být už jen lépe. Kde je ta slibovaná akce, jíž byly nabité trailery? Lepší dvě se slibným příslibem do budoucna. 1st season: Zabijte mě, začlo se mi to líbit. K bedně kýbl pop-cornu, kašlat na dobové reálie a bavit se. Bavit se, bavit se, bavit se.(13.4.2013)

Vemte Sherlocka(klidně zrecyklujte i herce), přidejte trošku daVinciho kodu, špetku Borgiu, a protřepte, nemíchat. No a z toho všeho vám vznikne kupodivu vážně dobrej serial. I po druhé serii nadšení přetrvává. Zamilovala jsem se do Riaria. Na konci třetí serie na nás vrhli jedno nečekané překvapení bez jakéhokoliv upozornění a víceméně i bez důvodu, ale jinak to přežili všichni komu jste celou dobu fandili a ti komu jste přáli smrt tak ty taky potkala...( ok s Gulianem mně naštvali, ale toho mi zabili hned v první serii, takže do konce třetí jsem se s tím smířila) I když myslím, že oproti první dvěma byla ta třetí hodně slabá...(10.5.2013)

• - Výkonný producent David S. Goyer si přál, aby úvodní sekvence byla dlouhá 30 vteřin. Skladatel Bear McCreary podle toho pro sekvenci vytvořil znělku. Když však Goyer slyšel hudbu, poprosil McCrearyho, aby celou znělku prodloužil. Producenti se následně rozhodli tuto delší verzi do seriálu použít a prodloužili i celou sekvenci, aby se do ní delší znělka vešla. Dokonce se k tomu re-editovaly některé již dokončené epizody, aby se vešly do časového rámce. (SFalconJ)

• - V 8. díl má Riario (Blake Ritson) jizvu o něco výš, než kam byl v předchozím díle říznut. (Geriel)

• - Spoiler: V seriálu je Giulianův syn (Elliot Cowan) vnímán jako nelegitimní výsledek "jedné noci" a Guiliano (Tom Bateman) pouze zjišťuje, že bude otcem, když umírá. Ve skutečnosti se Giulianův syn, budoucí papež Klement VII. narodil jen měsíc poté, co jeho otec zemřel. Jeho rodiče byli ve skutečnosti zasnoubení, a tak byl Giulianův syn považován za legitimního. (SFalconJ)