Da Vinciho démoni (TV seriál)

Da Vinci's Demons

Da Vinciho démoni

Dobrodružný / Drama

USA, 2013 - 2015, 25 h 49 min (Minutáž: 28x49–58 min)

Tvůrci:

David S. Goyer

Bear McCreary

Tom Riley, Elliot Cowan, Laura Haddock, Eros Vlahos, Gregg Chillin, Blake Ritson, Lara Pulver, Rosemary Rance, Rowena Diamond, Julian Seager, Allan Corduner, Nick Dunning, Alexander Siddig, James Faulkner, Nicholas Rowe, Shaun Parkes, Michael Culkin, Michael Elwyn, Hera Hilmar, Patrick Godfrey, Elliot Levey, David Schofield, John Weldon, Philip Arditti, Lydia Leonard, Paul Rhys, Vincent Riotta, Raoul Max Trujillo, Lee Boardman, Matthew Marsh, Ray Fearon, Dilan Gwyn, Richard Sammel, Ben Loyd-Holmes, Nicholas Asbury, Joe Coen, Celyn Jones, Nicholas McGaughey, John Cording, Kieran Bew, Velibor Topic, Sabrina Bartlett, Carolina Guerra, Raymond Coulthard, Rhys Horler, Erik Madsen, Sharon Morgan, Isabella Blake-Thomas, Tom Bateman, Eleanor Matsuura, Peter Guinness, Scott Arthur, Simon Armstrong, Jem Wall, Grahame Fox, Joe Claflin, Simon Paisley Day, Sasha Behar, Ted Allpress, David Sturzaker, Fiona Dolman, Ken Bones, Jack Farthing, Jack Parry-Jones, Akin Gazi, Hywel Morgan, Hugh Bonneville, Sean Baker, John Hollingworth, Jason May, James Ashton, Jeany Spark, Ned Dennehy, Kai Owen, Andy Lucas, Simone Lahbib, Paul Freeman, Jude Wright, Jon Foster, Matthew Tennyson, Huw Higginson, Simon Gregor, Tom Wu, Geoffrey Newland, Ruby Stokes, Tony Miller, David Sterne, Ian Pirie, Estella Daniels
  • SaNcHeZ_cz

Po pilotu: Ne, tohle není vážně pro mě. Stejně jako mě neoslovila drtivá většina moderních historických seriálů s důrazem na intriky a se, nechytil se u mě ani můj oblíbenec Leonardo. Show sice nabízí dostatek originality proto, aby vykouzlila úsměv na tváři, nicméně v ostatních momentech se zvrhává k laciné kopírce a sebestřednému nic neříkajícímu blastu. Navíc to zpracování nebostojí ani v porovnání s kteroukoliv epizodou dvojkové série Assasins Creed. Takže po pilotu za rovných padesát. Dám tomu možná ještě časem šanci pokud se seriál chytne, avšak je mi jasné, že si své diváctvo tahle sonda do pseudohistorie najde.(14.4.2013)

1. série - 90% - David Goyer měl sen, ve kterém se mu zjevil renesanční temný rytíř, a k mému nemalému překvapení se tahle vize probouzí k plnému životu. Italský svět rozkvétá s každou další epizodou a díky atmosféře uchvacujícího mystična, dokonale charismatickému Tomovi Rileymu nebo příjemně slizkému Blakeovi Ritsonovi je radost rozkrývat všechny rébusy nebo zkoušet vynálezy, na které lidstvo dosud není připraveno. 2. série - 90% - Rafinovanější než by se při všech dějových veletočích, slibovaných nepřátelích, neviditelných spojencích a nových lokacích mohlo zdát. Scénáře si s historií hrají tak obratně, že pevně zafixované body dějin jen opatrně podemelou, zasadí divákovi do hlavy pár pochybností a v kombinaci s dialogovým třením Leonarda s Riariem vytváří dokonalou cestu plnou dobrodružství, mořské soli, pralesního vlhka a příjemného mrazení v zádech. Maximálnímu hodnocení brání snad jen trochu uspěchané finále a fakt, že šokující pointa posledních minut mi přišla očividná už nějakou dobu zpátky a nejsem si jistý, jestli právě takový zvrat chci v dosud zcela neotřelém seriálu vidět. 3. série - 90% - Po dvě epizody se bortí tajemný háv dosavadního vyprávění a démoni hlavního hrdiny dostávají čistě válečné obrysy - aby se obratem všechno vrátilo do starých kolejí plných vizí, snů, předurčení a mystiky. Bohudík. Houstnoucí třenice s Labyrintem je mi totiž daleko bližší a na každém kroku je cítit, že Leovo poslání se chýlí ke svému konci. A je to konec občas bolestivý, občas překvapivě zábavný (úžasná linka se Sophií), ale hlavně osudový a rozechvívající přesně tak, jak si majitel nejnadanější mysli své doby zaslouží. Svět dávné Florencie pro mě zůstává světem opojně magickým, ale o to víc si ho vážím za to, jak upřímně si v něm všichni přátelé, nepřátelé i lásky hlavního hrdiny hledají své místo na světě. A právě to je někdy ta nejtěžší věda.(8.6.2013)

Chybí mi v popisu žánr mysteriózní / fantasy, protože s historií tohle moc společného nemá. Pár postav je reálných, obecné obrysy dějinných událostí plus mínus taky, ale zbytek je čistá fikce a autorská licence. V principu nemám nic proti. Prostředí renesanční Florencie je hodně zajímavé samo o sobě a se správně paranoidní zápletkou by to byla bomba. Byla, protože tenhle projekt rozhodně dokonalý není. Ve všem se najdou malé chybičky. Od trochu lacinějšího vizuálu, přes občas otravně sebestředného hrdinu v hlavní roli, až po za uši přitaženou mytologii. Bohužel od druhé série je dál je to už úplná fantasmagorie a třetí jsem radši úplně vynechal.(5.9.2013)

Jmenuje se to podle Leonarda, ale v seriálu jakoby hrál druhé housle a když už se dostane do popředí, tak je to bolestivá podívaná i díky hereckému výkonu Rileyho, je jak kdyby si malý kluk hrál na génia. .. Dokud se z tohoto seriálu nestane dospělá podívaná, tak se podle mého bude topit v průměrnosti, průměrnosti která si hraje jako Riley na génia. .... HODNOCENÍ: 68% (3*)(29.12.2014)

Multi-tasking Da Vinci, jak ho neznáte. Pro někoho možná pobuřující ztvárnění života renesančního génia v jeho ranějším období života, ale pro mě se jedná o zajímavě pojatý experiment hrající si s vizuální stránkou seriálu, tak i s možnými (i téměř nemožnými) technologickými vychytávkami, které se zrodily v Leonardově nadčasové mysli. Pokud vás neodradí pilotní epizoda svým stylem, tak vás čeká další vydařený historický snímek, zařazující se do čestné společnosti všech těch Tudorovců, Římů, Vikingů, Borgiů.... Aneb studium "historie" ze zábavné perspektivy.(20.4.2014)

• - Spoiler: V seriálu je Giulianův syn (Elliot Cowan) vnímán jako nelegitimní výsledek "jedné noci" a Guiliano (Tom Bateman) pouze zjišťuje, že bude otcem, když umírá. Ve skutečnosti se Giulianův syn, budoucí papež Klement VII. narodil jen měsíc poté, co jeho otec zemřel. Jeho rodiče byli ve skutečnosti zasnoubení, a tak byl Giulianův syn považován za legitimního. (SFalconJ)

• - Výkonný producent David S. Goyer si přál, aby úvodní sekvence byla dlouhá 30 vteřin. Skladatel Bear McCreary podle toho pro sekvenci vytvořil znělku. Když však Goyer slyšel hudbu, poprosil McCrearyho, aby celou znělku prodloužil. Producenti se následně rozhodli tuto delší verzi do seriálu použít a prodloužili i celou sekvenci, aby se do ní delší znělka vešla. Dokonce se k tomu re-editovaly některé již dokončené epizody, aby se vešly do časového rámce. (SFalconJ)

• - V 8. díle Svatý udělá několika vysoce postaveným Medicejům a Pazziům na čela křížky. Poté, co vyjdou ze svatyně, ale mají křížky jiný tvar. (Geriel)