Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

Azrail

Co říct? Abrams víceméně splnil svou misi. Naservíroval nám novou epizodu na zlatém podnose, ovšem nacházelo se na něm i několik zkažených jídel. Začnu od samotnéhu příběhu. Příběh nijak vyloženě nepřekvapil, prakticky "vykrádá" Epizodu IV, ale nemohu ani říci že by mě zklamal, takže takový lehký nadprůměr. Druhá věc jsou herecké výkony. Hlavní hrdinka Rey alias Daisy Ridley mě příjemně překvapila. Je to velice nadaná herečka, k tomu pěkná a její postava je celkem zájímavá. Naproti tomu John Boyega alias Finn mě nijak zvlášt nenadchnul. Jeho humor působí nuceně a dětinsky a až na pár dobrých okamžiků je velmi zapomenutelný. Další na řadě bude samozřejmě Harrison Ford alias Han Solo. Jakmile se s Chewiem objeví na scéně, kvalita raketově vzroste. Trousí hlášky a obličeje a zkrátka musím říct, že Ford na to pořád má, velmi se mi líbil. Leia alias Carrie Fisher zatím nedostala moc prostoru, ale její scény byli zahrané kvalitně a nestěžuji si. Jako posledního herce zmíním Adama Drivera alias Kylo Rena. Dokud měl masku, byl to slušný záporák, když si jí sundal, nijak zvlášť sympatický mi nebyl a za to, co nakonec provedl ho budu navěky nenávidět. Marka Hammila alias Luka Skywalkera hodnotit nebudu, jelikož se objevil jen na pár chvil, ale musím říct že Mark vypadá velice zachovale a těším se na další epizodu, kde by měl už hrát prim. Hodnocení efektů snad ani není potřeba, v tom jsem byl naprosto uspokojen, až přesycen :) Naproti tomu mě ale nijak zvlášť nenadchla hudba, Williams má rozhodně na víc. Jako poslední bych chtěl zhodnotit emotivní okamžiky. Zkrátka, moc jich nebylo, a když už ano, nebyli nijak zvlášť zahrané, a kazila je i dle mě nepsrávně vybraná hudba. I scéna, která by měla být logicky nejemotivnější ze sedmé epizody, byla rychlá a odfláknutá, ačkoliv minimálně vztek ve mě určitě vzbudila. Ještě bych zmínil akční scény, kterými byl film nabitý a většinou byli natočené výborně, včetně "lisghtsaber" soubojů. Suma sumárum, nová Epizoda má své světlejší i temnější stránky, ale jako celek je rozhodně velmi kvalitní. Váhal bych mezi třemi a čtyřimi hvězdami, ale jelikož jsem opravdu velký nostalgik a pamatuju si, jak jsem jako pětiletý poprvé vyjeveně zíral na Epizodu IV, dávám 4 hvězdičky a doufám že série bude mít vzestupnou tendenci a další díl bude ještě o mnoho lepší. EDIT: Poté, co jsem doma film znovu několikrát shlédnul, už mě původní chyby neiritují tolik, jako po premiéře v kině. Zároveň jsem si i uvědomil že 3D technologie byla víceméně zbytečná, ostatně jako ve většině takto natočených filmů. Musím i redukovat svůj názor na hudbu, protože mě doslova učaroval song "Rey Theme", to byla opravdu špica. ()

speedy7929

Som veľký fanúšik Star Wars, ale od tohoto som čakal niečo podobné čo s toho aj u mňa vyšlo. Nemôžem hodnotiť tento film 5timi hviezdičkami len preto že to je Star Wars. Hviezdne vojny sú hviezdne vojny, ale toto bola rozprávka proti tomu čo sme vídali v predošlých dieloch. Dej ták fádny, že asi každý vedel ako čo skončí. Napätie okolo svetelných mečov bolo porušené, temná strana ho používala stále, zatiaľ čo v predošlých dieloch sa ľudia modlili a prosili aby ten meč Darth Vader vytiahol a nasekal si sním hoci len syr na rohlík. Rodokmeň sa očividne rozrástol to považujem za pozitívum. Hudba bola stále tej istej kvality. Uvidíme ako sa to bude ďalej rozvíjať. U mňa to sklamanie nebolo, čakal som niečo takéto priemerné. /60% ()

JohnZ87

Disney moc dobře věděl, že značka STAR WARS je zlatý důl a proto využili desetiletého absťáku fanoušků po další epizodě, angažovali věhlasného režiséra J.J. Abramse, nalákali na návrat původních hrdinů ze staré trilogie a aby byl hype dokonalý, premiéru o pár měsíců odložili. Film s takto vysokým očekáváním mohl pochopitelně pouze zklamat a to se bohužel také stalo. Ovšem fanoušci jsou i přes mírné rozpaky tak nějak spokojení, ale důležitější je, že film trhá finanční rekordy, o to jde přeci především. Co na tom, že se jedná o dějově nejprázdnější epizodu, jakou jsme zatím viděli. Jako takový malý podraz bych označil to, že scénář je po vzoru nové Bláznivé dovolené v podstatě remakem epizody IV, ačkoli se technicky jedná o pokračování s mladším osazenstvem a laskavým (větším či menším) přispěním původních hrdinů. Ano Síla se probouzí má ten typický lucasovský feeling starých epizod IV - VI, k původní trilogii se ale možná až příliš nostalgicky upíná a naopak se jakoby snaží maximálně distancovat od nových epizod I-III (což já osobně pokládám za chybu). Noví hrdinové nejsou vyloženě nesympatičtí, ale za celou dobu filmu jsem měl problém si k nim vytvořit nějaký vztah. Rey (Daisy Ridley) je jakožto nová hlavní hrdinka trochu zvláštní volba, na charisma původních hrdinů nemá ani omylem. Finn (John Boyega) je snesitelný, dokud se nepokouší být vtipný. Kylo Ren (Adam Driver) je všechno, jen né charismatický záporák. Důvod, proč svou tvář skrývá pod maskou, je ovšem zcela zřejmý... Pilot Poe Dameron (Oscar Isaac) má sice nejméně prostoru ze všech zmiňovaných, jeho postava je ovšem jediná, která ve mě zanechala trochu hlubší pozitivní dojmy. Největší problém je ale v už zmiňované dějové vyprázdněnosti a plochosti děje. V celé nové epizodě jsem nenanarazil na jedinou ikonickou zapamatovatelnou scénu, která by tuto epizodu nějak charakterizovala. Akční scény, pokud se to tedy dá vůbec tak nazvat, jsou nevýrazné (kde jsou působivé dynamické akční souboje z epizod I-III?) a navíc leckdy i do filmu násilně našroubované. Asi největším failem filmu je ale to, že dva nováčci, kteří nikdy předtím nedrželi světelný meč v ruce (a o síle slyšeli leda tak vyprávět z domněle vymyšlených legend), se s ním ohánějí tak, že jsou schopni vést nejen rovnocenný souboj s mocným sithem (o kterém se vás film celou dobu snaží přesvědčit, jak moc je mocný), ale jedna z nich ho dokonce nakonec porazí. Kdo si vzpomene na Lukeovo první zápolení se sílou a jeho dlouhotrvající výcvik, tak ví, o čem mluvím. Tady je Rey supertalentovaný samouk, který to, na co mnozí rytíři Jedi cvičili léta, zvládne doslova za pár minut! Nová hvězda smrti (ano zase!) je samozřejmě větší a ničivější než ta předchozí, ale k jejímu zničení stačí relativně triviální plán. Jak originální. Účast starých postav potěší - Han, Leia, Chewy, C-3PO, R2-D2 a v neposlední řadě mrňavé cameo Lukea (Hamillův honorář musel být "astronomický"). SPOILER: Co ovšem zamrzí, je nejen už dříve avizovaná smrt Hana Sola, ale hlavně totálně nedůstojný způsob, jakým se tvůrci rozhodli s Fordovou postavou rozloučit (zabije ho bez boje jeho vlastní syn). Myslím, že takto ikonická postava by si zasloužila mnohem důstojnější odchod, třeba v nějaké epické bitvě. KONEC SPOILERU. Velkou záhadou jsou mi také pohnutky některých postav a rovněž zajímavé náhody, které hrají postavám do karet. Myslím, že STAR WARS si zasloužily o něco lepší pokračování než tuto přípravnou půdu či úvod pro další epizody, ale třeba se ještě dočkáme. 60% () (méně) (více)

lord-artoo

A mohlo to bejt tak dobrý... a není... Jsem skalním příznivcem starých epizod, co si brblá pod imaginárními vousy na epizody nové něco o tom, že to není ono, ale nejnovější sedmička je kolosální průser. Jakkoli byly nové epizody špatné, přeci se jednalo o originální filmy s vlastním, někdy snad pochybným, přínosem. Sedmička vzala prvky čtyřky, protřepala, nemíchala, a sestavila z nich film nový, bezduchý. Film je uměním a pravé umění vzniká nezaslouženě, je darem vzešlým z jiskry inspirace. Stará trilogie je "inspirovaná", nová ždímá inspiraci starých epizod, sedmička je prázdná. Je možné jen pozorovat záblesky toho, co mohlo být a není. Noví herci hrají dobře (s výjimkou Adama Drivera), staří jsou ukrutní - zejména Carrie Fisher je nesnesitelná. Praktické efekty jsou super, akce není špatná, ale chybí jí smysl, emoce, hudba je nevýrazná, scénář žádný. ()

Uter123

Dva dni po sledovaní a stále keď sa zamyslím nad star wars chce sa trieskať do stolu. V prvom rade, áno je to lepšie ako jednotka a dvojka, ale má to tie extra momenty, tie čo si človek bude pamätať aj keď ho zobudia o polnoci, pochybujem. Klamal by som keby som povedal, že mi herci nie sú sympatický. Sú, aj tá čierna huba, ktorá mi od prvého traileru priniesla zimnicu. V tomto je J.J stále boss. A koniec. Chápem ľudí ktorým sa to páči a chápem aj tých ktorým nie. Je to vykalkulovaný projekt z ktorého nejde ani štipka najmenšej tvorčej inovácie. Pre tú srandu skúste spočítat, koľko krát ste v prvých 20 minútach filmu počuli o blasteroch, pričom to nemalo s príbehom nič spoločné(detičky nakupujeme jééé), prečo to malo až tak strašne dievčenský nádych. Ja viem, že hlavná hrdinka je, žena a, že dievčenské romány sú in ale wtf, všetci čo dávate Hunger Games 2 hviezdičky a star wars päť sa nad sebou trošku zamyslite. Prečo je to remake štvorky :D ? A prečo sa všetci tvária, že druhá trilógia neexistuje? Wiliams už nie pls. Tie skurvené náhody v tomto filme ha. Takto to možno vyznie, že sa mi to nepáčilo, ale nie. Proste bol tam J.J a čakal som niečo nové a nie recyklát staro novej trilógie. ()

Ravenus

Strašně straightforward, žádný plot twisty, příběh bych srhnul do jedné věty. Jo, je tam spousta vedlejších charakterů, ale ty samotnou story nikam neposouvají. Akce a Star Wars feel top notch, to se dalo čekat. Ocenil bych jednu scénu, která by se mi vryla do paměti nad všechny ostatní, ale to se uvidí až po soukromé projekci. SPOILER! Sice jsme ve SW vesmíru, ale i tak by mělo fungovat logický myšlení ne? Kor Sithum. Když už Snoke věděl, že se stanice hroutí, nestačí vyslat energii z celý hvězdy, co stanice vysává. o minutu dřív a risknout, že se rebelská planeta nerozseká na sračky uplně ale zbyde z ní jen kus skály? A to neberu v potaz kolik energie má hvězda. Sorry to ruin your adult/childhood. ()

vaava

Pro mě veliké zklamání. Od začátku do konce čeká člověk zápletku, jenže ona nepřichází. Jde pouze o přehlídku hvězd z předchozích dílu, jejich několik vtipných hlášek a mírné úpravy jejich charakterů k obrazu dalších dílů. Je tam, pravda, jeden "hrdina" navíc v podobě polepšeného stormtroopera, ale ten si jen rozehrává nedokončený románek s hlavní postavou. Jestli to správně chápu, jde o těžkej byznys a kalkul, který má připravit diváky ma další díly. To ale měli radši natočit seriál. Film opravdu působí jenom jako ohlédnutí za dávno minulým a úvod k následujícímu. Plitké nic v prostoru a čase. ()

TSZ

Pro fandy se jistě jedná až o téměř dojemnou záležitost, nostalgie a připomínání starých časů je zde cítit téměř v každém záběru a Abrams odvedl v rámci možností dobrou práci. Já však viděl vcelku konvenční sci-fi snímek a připadal jsem si jako na večírku, kde jsem se octl téměř náhodou a kde sleduji, jak si staří známí vypráví o věcech, o kterých nic nevím a které mě zas až tak nezajímají. Vím, nemám na takové večírky chodit, ale člověk si občas rád rozšíří obzory. ()

biergof odpad!

Filmovou událost desetiletí! jsem si užíval jako bych povečeřel s bývalou přítelkyní, která se během konzumace pochutin přizná, že si nechala přišít penis a má chuť na společný sex jako za starých časů. Takto naprosto zbytečný film byl i Terminator Salvation, postup se neosvědčil, film propadl a přesto Jojo Abrams přichází se stejně idiotskými principi a prázdným WOW efektem. Film koneckonců drží nad vodou jen obrovská fanbase. Může být kouzelné, že otec vezme své děti na nové Star Wars a předá dědictví..můžem se pousmát že průměrní tvůrci napodobují a ti nejlepší kopírují...ale mě už to nebaví..pořád ta stejná vata, restarty, kloni, lobotomimovie... Dříve jsem byl zmaten, dnes jen smířen, že máme ,,nejen,, filmy takové, jaké si zasloužíme. hovna hovnum! ()

Marcos

Pomalu už si začínám zvykat na záplavu všech těch filmových návratů a na absenci snahy vymyslet něco nového. Chápu, že sázka na jistotu, zaručuje vyšší tržby než jakýkoliv risk sázkou "all in" a že, tato filosofie vlastně odpovídá dnešní době. Ovšem já, za své peníze očekávám víc. Nechci remake, nechci hrát se zajištěnou obranou, ale chci všechno nebo nic. Přitom autor si mohl dovolit naprosto cokoliv. Měl před sebou možnost stvořit nové galaktické osudy a začít vyprávět zcela nový příběh boje dobra proti zlu. Namísto toho jsem shlédnul POUHOU předělávku SW IV. Abych jen nekritizoval, tak pár věcí za pochvalu stálo. Vizuál filmu byl dobře zvládnutý. Konečně po dlouhé době měla 3D projekce nějaký smysl. Obsazení nových hrdinů vůbec neurazilo a to včetně postavy Kylo Rena. Jen čekám, že se v budoucnu vysvětlí všechny otázky, které jsem si okolo nich musel položit. Naopak setkání s veterány SW bylo potěšením a to jak, s lidmi, droidy a nebo všemožnými vehikly. Teď nezbývá nic než doufat, že pokračování přinesou něco nového a alespoň částečné vysvětlení již proběhlých událostí. Závěrem, Abrams kult SW nezničil, ale ani nikam neposunul. ()

Bezmenny

Dal som si to hneď dvakrát pred hodnotením. Vrcholná spokojnosť, všetkého bolo akurát, ničoho málo. Niekto v tom vidí kopírovanie, mne sa to páčilo :d. Kľudne pôjdem aj tretí krát... ()

Franche

nejsem maniakální fanoušek Star Wars takže bloček na sepisování plusů a minusů jsem nechala doma. Po celou dobu mi bylo vcelku úplně jedno jestli to je či není polověrná kopie Hvězdy smrti, jestli to vykrádá ostatní díly nebo jestli to sahá starším epizodám po kotníky či alespoň kolena. Za odměnu jsem dostala dvou hodinovou porci popcornové zábavy, která bavila. 4* protože 5 schovávám pro speciální zážitky. I když tady jsem se místy i opravdu hlasitě zasmála. Klidně kouknu znovu ()

kyLuke

Nejdelší filmový trailer všech dob. Jsem opravdu rád, že si George Lucas vybral právě J.J. Abramse, protože i jeho umění a snaha nechat Star Wars ve starých známých kolejích tento film zachraňovala. Potěšila mě účast Harrisona Forda, naopak docela zklamal úhlavní záporák. Ale je to vlastně jedno, byla to pouze ochutnávka z toho, co nás v následujících dvou dílech čeká. Tento díl nebyl předurčený k tomu, aby kvalitou převyšoval všechny díly série měl však navnadit filmový lid, a to se tvůrcům zjevně povedlo, i proto, že film láme rekordy návštěvnosti. Podtrženo, sečteno: dobrá zpráva pro J.J. Abramse je, že nenatočil dokonalé pokračování, a neustále je co zlepšovat! 80%. ()

groz122

Tak si nemůžu pomoct, ale ve vzduchu je silně cejtit, že originalita Star Wars universa je úplně pryč. Místo toho tady máme dojnou krávu trhající tržební rekordy. Takže, nové Star Wars Aka zklamání? Přesně. Totiž, Sázet na to, že překrásný vizuál stačí k dobrému filmu je naivní kajšmentke. Tím samozřejmě narážím na to, jak katastrofálně je na tom film po stránce výpravy a příběhu. Jakoby v tom z oka vypadnul letošnímu Spectre. Někdo prostě vzal všechny předešlé epizody Star Wars a namačkal je do jednoho dílu. Na další díly do kina určitě nepáchnu. 70% ()

Mahowny

Dalo by se říct, že jsem Star Wars Ultras. Velkou část mého šatníku tvoří Star Wars trička, sbírám Star Wars LEGO a strávil jsem až trapně hodně času hledáním síly. Samozřejmě jsem šel na půlnoční premiéru. Před promítáním byla v kině super atmosféra, po promítání jsem s ní už ale nesouzněl. Mám rád i díly z devadesátých let, politikaření v nich mě baví a vyloženě si užívám tu pomalou, rozvleklou výpravu, kterou provází síla. Nový díl Star Wars je oproti tomu plochá akční pecka. Začátek příběhu je sice vydařený, film doprovází soundtrack od Johna Wiliamse, je tam spousta starých postav a spousta a spousta odkazů, taky cením návrat k rekvizitám a odklon od zeleného plátna.....jenže na mě to je až moc rychlé, zase to je další film kde pořád někdo někam utíká. Kylo Ren se nedá s Vaderem srovnat a příběh je v druhé půlce takový kočkopsí remake. Naprosto největší sklamání je ale to, že tam nebyl feeling.....nebyla tam síla a to je pro mě zásadní nedostatek. ()

lyinx

Největším sklamáním pro mě byl fakt, že chybělo hodně málo aby to bylo vážně dobré pokračování. Prostě produkt moderní kinematografie. Cílem je aby divák na konci řekl "Wooow to byla jízda". Prostě víc akce než v kultovním vetřelci a hlavní záporák usmrkánek. Jinak celkem důstojné pokračování. SPOILER: Od momentu co černoch "hlupáček" světelným mečem skoro zabije nástupce darth vadera sem byl naštván... :-D ()

Cooller

SPOILER ALERT: prostě nemohu jinak než dát "pouze" 3* protože film je skutečně jen "dobrý" efekty užasné je též poutavý a zábavný ale ve výsledku není více než tuctový... pokud nejste přímo fanoušek star wars budete nadšeni ale pokud jste jisto-jistě si všimnete spletitosti všech předchozích dílů v jeden velký celek doufajíc v úspěch... hvězda smrti již 2x omílaná v předchozích dílech je tu potřetí jen tentokrát je v "planetární" velikosti a samozřejmě znovu zničena ale kdo by čekal že znovu a to naprosto stejným způsobem?... padouchem je znovu "zamaskovaný" sith od kterého čekáte při nejměnším monstozní sílu ale v tomto případě je to jen agresivní nevyrovnané malé dítě kterému se dokáže postavit i trooper a to doslova... troopera nakonec sice udolá ale v zápětí dostane na hubu od dívky která drží light-saber poprvé v životě a je absolutně bez vycviku to je při-nejměnším nečekané... zmíněný sith nemá absolutně žádný respekt svých podřízených skoro to vypadá jako by snimi soupeřil o přízeň svého mistra role droidů v tomto filmu je poměrně ochuzena oproti ostatním což je veliká škoda protože droidi vžy hráli velkou roli millennium falcon na šrotišti a han solo mrtev proč? skoro to vypadá jako by se diesney snažilo co nejvice "logicky" eliminovat předchozí serie a nastolit uplně novou rovnováhu a při tom použit stejný námět.. při sledování se daleko více nasmějete než cokoliv jiného tohle prostě už postrádá to kouzlo star wars... vzhledem k tomu jaký má ale tento snímek ve světě uspěch nečekám že disney bude něco napravovat... R.I.P star wars ()

Godhaj

,,How do we blow it up?“ ,,There's always a way to do that.“ Nové Hvězdné války jedou očekávatelně na jistotu co největších výdělků. Vyskytují se zde všichni hrdinové, místa, věci, které si diváci na starší trilogii oblíbili. Jenže to všechno není propojeno chytlavým příběhem, který byl ve staré trilogii zvykem. Děj kopíruje epizody 4 a 6 bez sebemenšího náznaku nějaké invence. Akční scény jsou tak půl na půl. Některé jsou dobře nasnímány, většina je ale krutě sestříhaná, takže si je nelze vychutnat. V kině jsem si to užil, nicméně hned poté došlo na vystřízlivění a já si uvědomil, že tohle byla jen obyčejná popkornová zábava a nic víc. ()

-henry-

Bylo to příjemný. Ale bylo to v podstatě to samý, co ep4 bez výraznějších a zapamatovatelnějších scén. Jako když fanda původní trilogie napíše jednu z mnoha variací na svůj zbožštělý svět. Očekávám, že následný díl bude to samý, co ep5 ;) Taky mi došlo, že Lucas byl mnohem odvážnější a progresivnější tvůrce, nebál se naservírovat svůj svět jinak a hlavně opakovaně měnit způsob tvorby blockbusterů. Co změnil Abrams? (Odpověď: udělal z filmů do kin seriály :D) ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý