O věrném přátelství

My Friend Flicka

Western

USA, 1943, 89 min

Mladý Ken McLaughlin (Roddy McDowall) je romantický a senzitivní chlapec. Ve škole se mu mnoho nedaří, protože více než učení ho zajímají otcovi koně. Je nejšťastnější, když se může projíždět volně a svobodně po lukách a lesích a obdivovat se nádherné přírodě. Jednoho dne objeví na pastvinách krásnou mladou klisnu. Opět se v něm ozve touha po vlastním koni. Otec, který se staví proti jeho přání, na přímluvu matky povolí a rozhodne se, že synovu přání vyhoví. Nabídne mu, aby si vybral zvíře, které se mu bude líbit. Věří, že chlapec bude mít koně rád, bude o něj pečovat a tím se v něm probudí smysl pro odpovědnost. Ken si samozřejmě vybere divokou klisnu Flicku, která se mu před tím na pastvinách tak zalíbila. Ani po otcově varování se jí nechce vzdát. Obavy otce se naplní, neboť Flicka se málem zabije, když se pokouší uprchnout ze zajetí, o plot s ostnatým drátem. Ken koně oddaně ošetřuje, čímž si nakonec získává obdiv otce i náklonnost divoké Flicky., která se po uzdravení dává osedlat. Ale Kenova radost netrvá dlouho. Flicka totiž po zranění kulhá, rána, kterou utrpěla při útěku, se infikuje. Ken nechce za žádnou cenu připustit, aby ji otec utratil. Zatím však Flicka trpí čím dál víc a tak Kenovi nezbývá, než aby otce uposlechl. Vymíní si však na něm, že se s utracením počká do rána. V noci chlapec nemůže usnout a tak utíká na pastvinu, kde nachází Flicku ležet polomrtvou v chladném horském potoce. Zůstane u ní až do rána, laská se s ní. Ráno ho pak najdou v potoce v horečce. Dlouho bojuje Ken se zápalem plic a je přesvědčen, že Flicka už dávno nežije. Jaká je pak jeho radost, když se na první vycházce po nemoci setká se svojí klisničkou živou a zdravou. Krásná role patnáctiletého Roddy mcDowalla, kterého jsme měli možnost vidět ve filmech „Bylo jedno zelené údolí“(1941), „Lassie se vrací“ (1943) či “Bílé útesy doverské“(1944).(30.10.2014)

Takový hezký rodinný film, který má celkem tradiční kostru a jede v tom, že dítě i rodina zvíře milují, ale dojde k mnoha událostem, které zvíře málem stojí život. Na svůj věk je film vlastně celkem dobrý, ale vzhledem k tématu už jsem se docela nudil a snímek mě nedokázal ničím pořádně vybudit.(22.3.2017)