E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

lucijelucije

Velmi zajímavý motiv a to ponuré prostředí, ač mu zrovna neholduju mi tady vůbec nevadilo. Právě naopak, dodalo to Elize Graves báječnou atmosféru. A kdyby se tady nacházelo o něco méně trpkosti, tak by to ustrnutí, nebylo tak viditelné, a já bych hned dala o jednu hvězdu navíc, protože tenhle snímek opravdu famózně graduje.7/10 ()

vander19

Už na prvý pohľad človeku učaruje atmosféra, v ktorej sa film odohráva. Typicky pochmúrne a zimné Anglicko na konci 19. storočia. Mladý doktor prichádza na svoje prvé skusy priamo do blázninca za siedmymi horami a siedmymi prdelami. Široko ďaleko nič iné ako lesy. A ku tomu vynikajúca partia hercov britského pôvodu, pod taktovkou režiséra Andersona vyčaruje úžasné predstavenie. Pretekajú sa kto podá strhujúcejší výkon. Či Beckinsale, Kingsley, Sturgess alebo Michael Cain. Vždy film prináša situáciu, ktorú si diváka môže poriadne vychutnať. Nechal som sa unášať atmosférou a dokonca si trúfam povedať - strhnúť jej mocou. Po čase som si uvedomil, že sledujem akýsi súboj dvoch charakterov Kingsley vs. Cain resp. Dr. Lamb vs. Dr. Salt. Ku tomu hrá famózne zvolená hudba. Edgar Allan Poe by bol zrejme veľmi spokojní ako sa podarilo tvorcom jeho americkú tvorbu pobritčiť a dať jej tým istý nádych tajomna. Pred filmom som čítal pár komentárov, ktoré prirovnávali tento film ku Scorsesseho Shutter Islandu. Až do samotného konca som nechápal prečo. Istá nadväznosť tu, ale je a ako to už pri týchto filmoch býva, je prezradená pekne až na konci, keď som už nič podstatné nečakal. Za zmienku stojí, že na produkcií sa podieľal aj Mel Gibson. ()

Jespi

Někdo by řekl, že je to taková kopie Prokletého ostrova, a ona vlastně je, jenže je to příběh od Poa, takže spíše Prokletý ostrov je kopií tohoto příběhu. Začátek začne velmi nevinně a divák ma opravdu pocit, že se děj odehrává na kopírku přesně jako Prokletý ostrov, což díky bohu není pravda. Trošku mě mrzí, že polovinu celé zápletky nám dají prakticky v první třetině filmu. Bylo by hezké, se ji dozvědět spolu s totožností hlavního hrdiny, až na konci filmu, celý boooooom! efekt by byl mnohem silnější, každopádně i tak jsem se u filmu bavil, herecké výkony byly sympatické Kingsleyho mám rád, stejně tak jako Caina a pohled na Beckinsale nikdy neuškodí. 80% ()

tterez

19.století, psychiatrická léčebna..no bála jsem, že uvidím horší léčebné postupy! Nenudila jsem se a Kate byla skvělá. Se zdejšími 73% souhlasím. ()

dormouse

Většinu filmu jsem prospala. To mluví samo za sebe. A pokaždé, když jsem se probudila, měla jsem pocit, že jsem to už viděla. ()

ondrula

Atmosféra filmu je prostě strhující a je to thriller jako prase. Genius viktoriánského blázince je dokonalý a přímo bytostně je z toho cítit starý Edgar Allan. Herci byli skvělí a po delší době mě tam ani moc nesrala dámská postava (nestárnoucí Kate Beckinsale), tentokrát ovšem filmu herecky dominují Ben Kingsley (jeho psychopatické reminiscence na kariéru v armádě) a trochu překvapivě i David Thewlis. Mě osobně nejvíc potěšily epizodní role Mechaela Caina a Brendana Gleesona, protože to jsou moji velcí oblíbenci. Trochu jsem měl dojem, že se schyluje k dramatičtějšímu finále, protože mi přišlo, že Dr. Lamb zmínil, že se chystá Asylum vyhodit do povětří, ale jsem rád, že to tak nebylo. "Šokující" závěr musíme Poeovi odpustit, protože to je holt spisovatelská licence, typická pro povídky 19. století. ()

peetriss

Bohužel to uvízlo někde na půli cesty. Výborně atmosféricky ponuré a v divákovi vyvolávající očekávání věcí zajímavých v dalším dění, která zůstanou bohužel ztracena někde v mlze. Dějové zvraty jsou málo úderné, scénář nepatří k dokonalým a druhá polovina se zvrhává v béčkovou kaši, která, když už neposkytuje vrcholový filmový zážitek, tak alespoň není otravná. Ben Kingsley výborný, Kate Beckinsale jako vždy líbivou ozdobou, jde však vidět, že na role vyžadující více herectví ambice mít nemůže. ()

Asmodin

Můžeme se radovat, že byly znovu využity povídky E. A. Poea k jiným účelům než pornografickým :o) (Kyvadlo a jáma, Zánik domu Usheru...), Mě by daleko víc potěšilo, kdybych viděla ve fillmu daleko více použitých povídek, ale bohužel jsem poznala jen Metodu doktora Téra a profesora Péra a to ještě s jiným závěrem, než bylo uvedeno v povídce. Film je svižný s překvapivým závěrem a parádním obsazením, ale povídka je lepší. :o) ()

bloodcountes

Ještěže nemám v mozku tu utilitu, která pořád porovnává a přiřazuje jeden film k druhýmu, to musí bejt celkem peklo. Takže ačkoli jsem viděla Prokletý ostrov, ani na vteřinu mě při sledování tohoto filmu nenapadl a nic mě tudíž nerušilo ve sledování zajímavého příběhu. Mám ráda Jima Sturgesse a tady jsem si ho užila v roli, která mu sedne, Ben Kingsley je jasnej mistr a musím taky zmínit Davida Thewlise, dalšího mého oblíbence, kterej tady byl fakt hrůzostrašnej:) Atmosféra byla vydařená, všechno to krásně spolupracovalo, kamera, hudba, všechny výkony. Dobrý film. ()

Hanes88

No rozhodoval jsem se jestli dát 4 nebo jen 3 hvězdy. Hodně mi to připomínalo Prokletý ostrov (naprosto stejná tématika i podobné vyvrcholení), takže se dá i čekat že jsem závěr čekal. Jinak to bylo ale dobře zfilmované, herecké výkony výborné a hlavně tam nebylo moc hluchých míst. 70%. ()

Strandmon

Nesmírně povedený Thriller! Velice silné osazenstvo ho vynáší k výšinám. Mě se tvorba Edgar A. Poea nesmírně líbí a jsem samozřejmě rád za každé ztvárnění jeho děl. I typ tohoto filmu mi není daleký a tak jsem si ho velmi užíval. ()

Disease

Původně vtipná mysteriozní povídka E. A. Poea "Metoda doktora Téra a profesora Péra" je tady roztažená na téměř 2 hodiny relativní nudy. Hlavně že nechybí "šílený profesor"... ()

.baris.

Tak nějak jsem dostala, co jsem čekala, a to je v tomto případě dobře. Atmosféra dobrá, vykreslení psychiatrické léčebny konce 19. století přesvědčivé a podle mě i dost přesné, Ben Kingsley vynikající, můj oblíbený Thewlis správně nechutnej a úchylnej. Musim uznat, že na Prokletý ostrov tomu kousek chybí, tam byl ten "no-sakra!" efekt na konci silnější, ale ani tak to nebylo ani trošku špatný. Jedinej průser celýho tohohle filmu tak tkví v tom, že moje životní platonická láska Jim Sturgess vypadá výborně i v těch pitomých a jinak šíleně neslušivých lennonkách. ()

angloumene

Jak už název napovídá, tohle dílko je volně inspirováno klasikem hororového žánru E. A. Poem. My se ale nemusíme ničeho bát, jedná se totiž o běžný mainstream. Maximálně na nás bafne nějaký blázen, o kterém se stejně vzápětí dozvíme, že je to vlastně dobrák. Jinak ale můžeme čekat relativně zábavnou podívanou. Občas trochu předvídatelnou, občas trochu nelogickou, ale přesto ty necelé dvě hodiny utečou jak nic. ()

Cuzan

Radši bych viděla zfilmovanou povídku E. A. Poea, to by mohla být docela zábavná a roztomilá podívaná. Když se z toho vezme základní zápletka desetkrát se přetočí a pretwistuje a dodají se elektrošoky je z toho v pravdě podivný experiment. Budiž útěchou, že ten casting stál za to. ()

H4ku11

Dej a zvrat nebol až taký neočakávaný ako som si predstavoval. Takéto prostredie sa mi veľmi páči, ale je to taký slabší Shutter Island. ()

Jaro_slav

Podivuhodné - je tam přehršel skvělých heců: Pošuk Moody, profesor Lupin (asi nejzábavnější a nejlíp zahraná role ve filmu), Jude, Jasper, Mazer Rackham... Koneckonců ani Ava Gardner neni úplně marná; ale mě, páč jsem ouchyla, nejvíc bavila mladá Philomena >> oni věděj, do jakejch rolí ji strkat. Divim se, že jsem ze sálu neodcházel s erekcí. Ve Skotsku se neroděj jen ovce, jak vidno. Film je k mýmu zklamání děsivě nevyváženej - povedený scény svou kritikou přesně bodající do temnejch zákoutí lékařství jsou střídaný schématickejma polopatickejma a ještě hůř, tu a tam i jakejmasi oslizlejma pokusama o scény romantický. Celý to zabije sluníčkovej konec, kde chyběj akorát jednorožci kakající duhu. Nejvíc mě udivilo, jak moc mi byly šumák všecky ty "šokující" zvraty v ději - ne proto, že se daly vytušit, alébrž proto, že byly podaný tak, jako když vám někdo vypráví vtip a hned po něm, ač se smějete, vám jak blbci vysvětluje pointu. Takže šedesátku (v obci) znamenajíci tři rudý dávám ryze a pouze za důslednou snahu herců ten film nepotopit, což se jim nakonec povedlo. PS: kromě Bena Kingsleyho v ústavu pro trotly a věčný (povinný) mlhy to s Shutter Island nemá společnýho nic. ()

laepus

Poctivé čtyři hvězdy - 1. přenádherná Kate Beckinsale, 2. tajemné prostředí, 3. napínavý a zábavný děj, 4. plno zvratů, 5. nádherná angličtina Michaela Caina, 6. bezkonkurenční Ben Kingsley, 7. účast mých oblíbených Flemynga, Thewlise a hlavně Gleesona, 8. vynikající závěrečná pointa, 9. dodržení pravidel žánru a 10. si nechám pro sebe... ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd