E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

Mikeel

Neuvěřitelně zábavný film - pro mě tedy absolutně nepředvídatelný, minimálně ve finální pointě. E. A. Poe byl mistr v budování skvělé atmosféry a prokleslení postav, a to i na tak malém útvaru jako je povídka. Film se toho skvěle drží, a tak má také silnou a osobitou atmosféru, kterou umocňuje doba, v níž se odehrává, a neméně i skvělé obsazení, kterému jednoznačně vévodí eye candy Kate Beckinsale. ()

Santino7

Ono najväčším problémom či dobrých, či zlých filmov z prostredia psychiatrických liečební je konkrétne ten, že človek si ich chtiac-nechtiac musí podvedome porovnať s pomyselným kráľom takto ladených snímok, Scorseseho Prekliatym ostrovom (tí, čo ho ešte nevideli, môžu byť teraz na malý okamih "radi", no zároveň by mali tento rest čo najskôr napraviť:)). A v takomto porovnaní daný film, akokoľvek môže byť kvalitný, vždy ťahá za kratší koniec. Vždy. Bez výnimky. Ak mám ale ono porovnanie nateraz ignorovať, tak treba uznať, že Eliza Graves na mňa zapôsobila sľubne, a najmä počiatočný dojem som z toho mal dosť dobrý. Začiatok sa totiž niesol až v prekvapivo temnej atmosfére a zaobišiel sa bez nejakých väčších či menších kiksov (až na jeden, avšak ten nemá na svedomí nikto z filmárov - mám tým na mysli distribútorský text od Bontonfilmu, ktorý prezrádza zbytočne veľa, a ak ešte môžte, radím vám ho pred pozeraním nečítať). Neskôr síce už nejaké tie chybičky či zaváhania prišli (temnoty bolo stále menej a menej, a naopak čím ďalej tým viac to začínalo zabŕdať do žánru romantického - a to je veru škoda, bol by som radšej, keby v romantike o čosi ubrali a kľudne trošku viac zatlačili na pílu inde, keby v rámci príbehu či aj jednotlivých postáv šli viac do hĺbky, či napríklad by podľa mňa pomohlo aj zakomponovanie akejsi neistoty, ktorá zo "strán" tvrdí pravdu a ktorá naopak klame), no nič to nemení na tom, že film bol stále dobre pozerateľný, na čom má do veľkej miery zásluhu aj kvalitná vizuálna stránka - ponurý blázinec uprostred viktoriánskeho Anglicka vyzeral skutočne pekne (respektíve dostatočne "strašidelne", čo je v tomto prípade nepochybne pozitívne), v tomto smere ozaj nie je čo vytknúť. Z hereckého obsadenia vynikol najmä Ben Kingsley (pri takýchto rolách sa ani nie je čomu diviť, je to vyslovene jeho parketa), ktorý, ako tu už bolo viackrát spomínané, opäť strhol (hoci nechcene) všetku pozornosť na seba, a tak zvyšku ostali len akési druhé husle. A je to možno aj v niečom dobré, pretože síce Kate Beckinsale bola ešte relatívne fajn, tak Jim Sturgess, hoci sa pravdepodobne snažil ako vedel, bol vo svojej roli čisto priemerný a celé by to ani zďaleka utiahnuť nedokázal, na to skrátka nemá dostatok charizmy. Čo sa týka zvyšku, tak "na papieri" človeka na prvý pohľad zaujme nepochybne aj duo Michael Caine a Brendan Gleeson, no vedzte, že títo dvaja strávili na pľaci len minimum priestoru a tak ani veľmi nemali priestor či šancu ukázať niečo zo svojich kvalít (škoda, obaja sú to totiž sympaťáci a hlavne veľmi dobrí herci, podľa môjho názoru by úroveň pozdvihnúť jednoznačne dokázali). Nechcem ale zbytočne mudrovať, po vojne vie byť predsa každý generálom a tak to radšej len uzavriem konštatovaním, že i napriek viacerým faktorom, ktoré by som si vedel predstaviť riešené inak (najmä teda už spomínanú prehnanú romantiku by som vymenil skôr za väčšie zamotanie, neistotu a ponurosť), celkovo sa o sklamaní hovoriť nedá, dopadlo to relatívne fajn. Z mojej strany teda viacmenej spokojnosť. 70% () (méně) (více)

Marys

Veľmi zaujímaví príbeh, aj voľba hercov, no na môj vkus zbytočne dlhé spracovanie poviedky. Nízkorozpočtový film sa tak stal príliš vláčnym a v niektorých úsekoch nudil. Pokojne z neho mohlo byť vynechaných 15-20 minút, ktoré neprispievali k budovaniu atmosféry. ()

simply

Od tohoto snímku jsem po pravdě moc nečekala. Zfilmovaný Poe tady byl už mnohokrát...Pro mě celkové překvapení s úžasnou depresivní atmosférou a skvělými herci. Kate Beckinsale je film od filmu lepší. ()

dan4815

Oproti zdejším umělecky a filmově erudovaným profesionálům mi přijde tento film jako zajímavý počin, který mě překvapil, jako už dlouho žádný jiný film. Obvykle předpokládám jakým směrem se film bude ubírat, tady jsem to často věděl až během jistých scén. Zasazení do děsivé viktoriánské doby a do ještě děsivější psychiatrické léčebny, kde hlavní doktor věřil ve staré psychiatrické metody a možná i začínající psychochirurgii, byla dobrou sázkou. Dnes by většina byla zavřená na oddělení pod psychofarmaky. Líbí se mi ta věrnost vyobrazení tehdejší úrovně psychiatrie, temnost prostředí a ústřední zápornou postavou. Na druhou stranu se film jeví až zbytečně sterilně, chvílemi jsem neměl přesvědčivý pocit z psychiatrie, ale spíše se mi místo jevilo jako studio, kde vše má své místo ale již žádnou logiku. Možná to chtělo nějakou dobu obývat místo natáčení a trochu to tam zpracovat. Ani šílenství bláznů nebylo zase tak reálné, spíše teatrální. Je také pravdou, že druhá polovina filmu byla ve znamení slabšího děje a větší přehrávanosti. Ale jako celek dobré, sice neprahnu po dalším shlédnutí, ale bavilo mě to. ()

aLPaC

Ke konci to malilinko ztrácí jiskru, ale jinak se jedná o hodně solidní thrillerový kousek. Palec nahoru hlavně za Caina a Kingsleyho. ()

Untentrauer

Film tak kvalitní, že nemám co mu vytknout. Celý příběh se odehrává v pro mne velice atraktivním prostředí a době. Psychiatrická léčebna na přelomu 19 a 20 století v horách, kde mlha trvá celé dny. Hlavní postavou filmu je mladý, čerstvě vystudovaný doktor, který přijíždí do léčebny na "praxi". Jenže nic není tak, jak má být. Film s velice překvapivým rozuzlením. Výborné herecké výkony všech zůčastněných jen podtrhují celkovou atmosféru. ()

Illy

Herecky super, atmoška dobrá i scénář měl hlavu a patu. Tenhle blázinec (v Brně šaškec) se povedl. ()

husokachna

No, to nebylo dobrý. Atmosféru (která je zde vyzdvihovaná), aby člověk pohledal a celkově je to takovej zbytečnej nemastnej, neslanej film o ničem. Šel bych asi do průměrnýho hodnocení, nebýt toho, že jsem za každou minutou filmu viděl nevyužitý potenciál. Mohlo to být nádherně hnusně šílený, tohle je tak Nova, sobota podvečer. Palec nahoru vedoucí/mu castingu. Jen ten My Cocaine...já mu prostě nevěřím, to, co jsem mu asi věřit měl. PS: (minispoiler) vzhledem k tomu, že jsem nic nečekal, tak pointa byla celkem fajn. ()

cskomando

Výborné, výborné a výborné ! Upřímně tuto povídku jsem jako jednu z mála od Poea nečetl :( možná chyba, možná můžu být rád. Ale Poe umí být dobrým a nápaditým spisovatelem a opravdu nevím jaký názor na to mají zde ostatní z 90% to bylo podobné Prokletému ostrovu s Leonardem Di Capriem, já snad nemám výčitky. Nápětí podaří se Edwardovi zachránit Elizu a před kým vlastně ? Lambem, Saltem ? Před samotným sebou ? Akce trošku chyběla ale tohle všechno vynahradily scény s propracovaným, zamotaným, nepředvídatelným dějem !! + herecké obsazení také nesmím opomenout. Jsem příjemně potěšen, že stejně jako u prokletého ostrova, došlo k vyvrcholení, který asi překvapilo všechny ! Zde se záhada vyřeší, to je snad těch 10% s jiným dějem než u prokletého ostrova. Parádní pokud někdo natočí opět něco podle jeho předlohy budu se těšit ! ()

Hepy13

Nejvetší diskuzí ohledně Podivného případu je scénář. A to zaleží jak vám sedne. Někteří kroutí nechápavě hlavami. Já ríkám " Eeaaa, podivný, ale velmi zajímavě natočený snímek z psychiatrického ústavu. Právě scénář je tak trochu na hlavičku. Ale copak nechceme sledovat nové a jiné filmy, než jen dokola kopírovat Kukaččí hnízda a Prokleté ostrovy. Ben Kingsley opět výborný, ostastně to není zas takové překvapení. ()

M1k9

Docela dobrý námět, zpracovaný docela standardně. Velmi dobrá ponurá atmosféra, kostýmy atd. Papírově slušní herci. Tady se nemuselo nic vymýšlet, ale jen nalít peníze a čekat na tržby. Film pobaví, ale nenadchne. 4/10 ()

warrenur

Dovody mojho nizsieho hodnotenia su jasne. Jednak ma snimok nedokazal zaujat a udrzat svojim spracovanim a tiez herci, hoci su takmer bez vynimky velmi dobri a znami, okrem Kingsley-ho neohurili. A to ani melancholicka a pekne dusevne "chora" Katka. Knizna predloha je naopak vyborna, odporucam precitat. Ak sa chcete skutocne pobavit a zostat v tejto oblasti, odporucam serialovu novinku "The Knick" o lekarstve vo svojich zaciatkoch. Ak sa chcete i bat, siahnite po tusim druhej serii American Horror Story, kde sa venuju dusevnym porucham v depresivnom sanatoriu. Tento film okrem svojho dovysvetlujuceho zaveru, ktory je aspon akym-takym zadostucinenim tym dvom hodinam rozpacitej nudy, spominanym serialom nestaci. Tie vas aspon udrzia v mrazivom ocakavani, ci napati. Toto je minimalne nepresvedcive. Za ucasti tolkych hviezd je to dokonca trapas. ()

arthur.22

Český název je dost zavádějící, protože film je příběhem z pera E. A. Poea inspirován jen volně. První polovina se předloze blíží i atmosférou, u té druhé by mi nevadilo, že si žije vlastním životem, naopak (tam, kde podle obsahu vše teprve začíná, u Poea příběh de facto končí). Bohužel onen vlastní život je mi podstatně méně sympatický a hodně přeslazený. Pánové Kingsley a Caine ale vše celkem slušně zachránili a K. Beckinsale je vážně krásná, což zrovna v tomhle kousku asi i stačí, takže lepší průměr. ()

Matli

E.A. Poe byl asi kvalitní pisálek. Příběh pěkně promyšlený s dost překvapivým závěrem. Parádně zahraná role od Bena Kingsleyho, jako vždy a Kate je prostě kočka:) 71% ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd