E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

RobLord

Podle povídky (resp. černé komedie) Edgara Allana Poea Metoda doktora Téra a profesora Péra (The System of Doctor Tarr and Professor Fether, Graham's Magazine 1845). ()

Kingjiri

Z žánru "historickej thriller" jsem měl docela obavy. Historická složka mě dle očekávání uplně nenadchla, ale thrillerová složka byla fajn stejně jako atmosféra blázince nebo herecký výkony. Twistů bylo víc než obvykle, ale zaujaly i přesto, že byly hodně přitažený za vlasy. Dějovýmu spádu však příliš nepomáhaly ukecaný scény Eliza-Edward a pořád se nemůžu zbavit dojmu, že veliká koncentrace bláznů na jednom místě mohla rozehrát ještě víc akční, napínavější a paraoidnější příběh. SPOILER Třeba nebylo uplně nutný dát divákovi tak brzo jasně najevo, kdo je Silas Lamb a nechat hlavního hrdinu aspoň chvíli tápat, jestli mu řiká Dr. Salt pravdu. KONEC SPOILERU Slušná atmosferická podivaná, u který však jedna projekce postačí, tři silnější hvězdy. ()

Dr.Cilka

Take nemastne-neslane.. Tento film ma jednoducho nevtiahol do deja, hoci mal na to vsetky predpoklady (ci uz sa to tyka predlohy alebo hereckeho obsadenia). Az na prekvapivy zaver, sa v podstate takmer 2 hodiny nic nedeje. Nato, ze po cely cas sme v psychiatrickej liecebni, ktoru ovlada vlastne tiez psychopat, je atmosfera uplne kludna, snaha hlavneho hrdinu az prilis naivna a prekazky v jeho ceste takmer ziadne. Rozpacity pocit vo mne vyvolaval aj logicky nepomer medzi skromnym poctom hl. postav a liecebnym kolosom, v ktorom sa nachadzal. To "mlademu lekarovi v hlavnej ulohe" ani raz neprislo divne, ze o stovky pacientov sa stara jedina sestricka, ktora okrem uniformy na sebe, nema so sestrickovanim nic spolocne? Po viacerych strankach odflaknute.. ()

darkreider

Veľmi fajnové aj keď Poe by zaslúžil ešte podstatne temnejšiu atmosféru. Smer buď trafíte hneď, alebo budete mať pár ideí, z ktorých jedna bude tá pravá, ale to nič nemení na tom, že je to kvalitný film. ()

KUFI odpad!

Pane boze za co, ZA CO! se ptam...ze sem to nesmazal hned na zacatku kdyz mi muj vnitrni radar daval tusit, ze s nejvetsi pravdepodobnosti sleduju hnuj. Poea mam rad a sbirku povidek Jama a kyvadlo jsem precet nekolikrat, takze si povidku Metoda doktora Tera a profesora Pera dobre pamatuju. Film je jeji zhovadila adaptace a chudak Edgar by se zmital v hrobe kdyby to videl. ()

Don Carlos

Tak jsem si řek, že se rozšoupnu a dám 5 hvězdiček. Pátou dávám za perfektní konec, který mohl všechno pohřbít, ale nepohřbil. Právě naopak! [viděno 31.12.2014, Cine Star silvestrovská projekce] ()

S.Robie

Začátek dobrej, probudil ve mně touhu dívat se dál a hltat a očekávat nějaký nevšední snímek, který mě přinutí odcházet z kina s pocitem, že to bylo po dlouhé době zase něco extra... Tak, jak dobře to začalo, tak stejně rychle to začalo upadat do běžné letargie - podívej se, diváku, teď je to takhle, ale nějak podivně takhle - za deset minut přijde odhalení, že je to vlastně úplně jinak, což jsi vlastně tušil, že díváku? Nakonec překvapivý konec, že to vlastně bylo všechno jinak... Nuda... Opravdu je poslední ostrov naděje tohoto žánru Shattered Island? ... Slabší 3 hvězdy ()

vladinho

Na zaciatok musim napisat jedno odporucanie,snad nie je neskoro - Necitajte posledne 2 vety z textu distributora! A teraz k hodnoteniu. Na Archu blaznov som sa velmi tesil,moje ocakavania boli velmi vysoke. Film je tematikou a atmosferou velmi podobny Prekliatemu ostrovu s DiCapriom. No na zaver nenechava priestor na rozsiahle spekulacie - dejova linia je vcelku jednoducha. Pribeh obsahuje prekvapenia a zvraty,no to najvacsie uz bolo prezradene v oficialnom texte distributora. Urobili by lepsie, kebyze tie posledne 2 vety uplne vynechali. Mne len dali dovod ocakavat,ze v tom pribehu bude este nieco extra a prekvapive, na co som cely film cakal. Na konci som sa aj dockal, no nebolo to take nadsenie a ohurenie ako na konci Prekliateho ostrova. Film navodzuje atmosferu tajomna okolo hlavnych postav no aj to tajomno je koniec koncov jednoduche. Mozno jedina vec, o ktorej sa da po filme diskutovat,su liecebne metody dr.Lamba a dr. Salta. A pri ich porovnani uz nie je az tak jednoznacne,kto tu je ten dobry a kto zly. Ked som odchadzal z kina,bol som sklamany no z odstupom casu sa to sklamanie vytratilo a ostava iba pozitivny dojem z filmu a k povodnym 3* pribudla aj stvrta. ()

ortoncz

Vysoké očekávání, které se nakonec změnilo v lehké zklamání. Atmosféra filmu je dobrá, ale příběh mě spíše zklamal. Moc jsem nepochopil jaký byl nakonec záměr tvůrců. Bohužel... 60% ()

katmandzoo

Na tento film som narazil úplnou náhodou a akonáhle som si prečítal jeho obsah, hneď som sa na neho vrhol. Dobre som spravil! Do hrôzostrašného sanatória plného ešte hrôzostrašnejších pacientov prichádza mladý doktor, aby si dokončil svoju atestáciu z psychiatrie. Zoznamuje sa so správcom sanatória, tajomným a mysterióznym Benom Kingsleym, ktorý si strihol podobnú rolu ako v Preakliatom ostrove. To však nie je jediná vec, ktorú ma tento film s Prekliatym ostrovom spoločnú, ba práve naopak, môžeme tu nájsť veľmi veľa podobností. Miestami som mal dokonca pocit, akoby som sledoval Prekliaty ostrov 2 s trošku inou tématikou, ale s veľmi podobným príbehom, čo vôbec nie je na škodu veci, pretože filmy podobného druhu zbožňujem. Edgar Allan Poe je meno, ktoré mi doposiaľ nič nehovorilo, no po zhliadnutí tohto filmu, ktorý bol natočený na motív jednej z jeho preslávených kníh, si asi od tohto autora vypožičiam nejaké tie tituly a zaborím sa do jeho myšlienkových pochodov a úvah o tajomnosti a šialenosti tohto sveta. Nakoľko je Prekliaty ostrov môj druhý najobľúbenejší film vôbec a E. A. Poe: Podivný experiment sa mu veľmi podobá, neostáva mi nič iné ako ho rovnako ohodnotiť, a teda 5*. ()

Whitebeard

Přelom století, starej odříznutej blázinec kdesi v Anglii, mladý ambiciozní doktůrek a spoustu bláznů, cvoků, vrahů a to všechno dohromady hodně temně podaný. Okamžitě jsem zaplesal a pustil film. Po půl hodině plesám znovu, protože se přede mnou rozvinula vynikající zápletka a já nevim, co se děje, kdo je kdo, čemu věřit. Začátek jak řemen. Škoda, že po pěti minutách zjišťuju, že to není zápletka jako řemen, ale že se právě dovídáme všechno, co je potřeba. A tajemno celýho filmu se hroutí spolu s mými očekáváními. Škoda. 3* ()

pepa3rd

Hned od počátku na vás dýchne temně tajemná atmosféra na kterou záhy naváže zajimavý tajemný příběh, který podtrhuje slušná výprava a skvělé herecké výkony. Všechno do sebe velmi dobře zapadá a tak jsem opět po delší době sledoval příběh a neřešil nelogičnosti. Navíc o překvapení není nozuze a věřím, že kdybych si nepřečetl obsah výše uvedený, bylo by ještě o něco větší. 80 % ()

DAPDO

Temný thriller z psychiatrické léčebny, který mi místy připomínal Prokletý ostrov. Mám takové filmy rád, dvě hodiny super podívané s výbornými hereckými výkony ve kterých exceluje Ben Kingsley. ()

tranquill

Asi jsem čekal víc. Dostat Poevy mysterické výjevy do filmové podoby (stejně jako třeba Lovecraftovy) je holt těžké. Takže, přes kvalitní herecké výkony a překvapivou pointu, průměr. ()

KafuR

Sympaticky nápaditý scénář devalvuje to nevyrovnané balancování mezi snahou o navození deprese a ponuré atmosféry a odlehčenými vsuvkami s takřka idylickým zobrazením fungování blázince, které navíc nepůsobí zrovna dvakrát věrohodně (fakt by na to z venku nikdo nepřišel?). Daleko zajímavější se tak jeví spíš ukázka dvou protipólů ve vedení ústavu, z nichž jeden právě v poklidu léčí své pacienty, zatímco druhý hnije v místní kobce a u nichž je patrné, že správný postup není ani jeden. Vypointovaný konec je už pak jen "překvapivá" třešnička na dortu. Ale přejme jim to. ()

HenryIvan

Michael Caine a Ben Kingsley podali veľmi kvalitné výkony, vďaka ktorým to bol dosť kvalitný film. Bolo to psychologicky záludné a pritom záživné. 75 %. ()

AloeB

On ten Edgar Allan Poe v českém distribučním názvu snímku je skutečně jen na jednu věc a akurátnost zde není ani s Doktorem Térem natož pak s profesorem Pérem, což si ovšem nemyslím, že je vyloženě špatné, protože původní Poeova povídka by si zasloužila úplně jiné zpracování, než "romantický" thriller z prostředí blázince. Based on a story of E. A . Poe je zde skutečně jen pro tísnivou a hororovou značku jeho jména. Přesto si však myslím, že tvůrci využili alespoň základy originálu a přetvořili je ve vlastní povedený příběh, který nás nikdy nenechá být si jistý a který obsahuje závěrečný zvrat, který dle mého poměrně uspokojivě vysvětluje příčiny hrdinova jednání a některé jeho nevysvětlitelné popudy. ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd