E.A. Poe: Podivný experiment

• USA Stonehearst Asylum (více)

Hrdinou filmu E. A. Poe: Podivný experiment je mladý, čerstvě vystudovaný lékař Edward, který na konci 19. století přichází na praxi do psychiatrického ústavu pro choromyslné ležícího v mlze v odlehlém koutě hor. Zde ho přivítá šéf lékařského týmu, jeho asistent i záhadná kráska Eliza, trpící panickou hrůzou z jakéhokoliv tělesného dotyku. Edward je zasvěcován do zdejších léčebných metod a je v šoku. Dr. Lamb je příkladem osvíceného přístupu, vůči bláznům je vstřícný a svému týmu vštěpuje, aby „jedinečnost" každého pacienta respektovali: „Proč bychom se měli snažit udělat nešťastného člověka z naprosto šťastného koně?" Ovšem děsivá a hrůzu nahánějící „léčba", jíž byli na konci 19. století duševně nemocní běžně vystavováni, je přítomna i zde: věznění, spoutávání, proudy ledové vody a elektřiny. To vše je pevně vryto do historických zdí ústavu a Edward objevuje poměrně znepokojivou pravdu. Psychiatrický ústav ovládli pacienti, zatímco skutečný ředitel je se svým týmem uvězněn ve sklepení. A tady napínavý příběh plný zvratů a překvapení teprve začíná... (Bontonfilm)

godycz

Slovy Verbala, meho oblibence (bez ironu) : „Blá blá blá blá blá předvídatelné, blá blá bláblá nedostatečně psychiatricky sofistikované, blá blá blábláblá blá blá herecké výkony sice dobré, ale blábláblá blá blá. Blá blá blá dějově nedotažené, blábláblá blá blá blábláblá nezajímavé blá blá.“ ()

reban

Neposkvrněn povídkou, dal jsem se do sledování tohoto filmu, který mě chytil už od první minuty. Neskutečně dobře zpracovaná, klasicky poeovsky temná atmosféra, navíc podpořená skvělou Debneyho hudbou, byla obrovským přínosem pro tento film. Velké plus byl i vskutku excelující Kingsley, který mě v tomto kousku opravdu potěšil. Nebyl však jediný, tenhle snímek je hvězdami, podávajícími skvělé výkony, nabitý k prasknutí. A jelikož se tohle Andersonovi podařilo všechno dát dohromady, ještě v takhle skvělém provedení, plném zvratů a překvapení, nemám jinou možnost než ohodnotit 5/5. Peace ()

TaanStari

Ještě větší nuda, než Kingsleyho minulá asylovka. Smutná připomínka toho, že i z Kate bude jednou jen obyčejná vyschlá botoxová plastiková harpie. Teda né, že by pořád nebyla k nakousnutí, ale... čas holt nezastavíš. ()

tenced

Okoukana plitka traparna bez zablesku napeti, napadu nebo nejaky promyslenejsi stavby deje a navic s tak sokujicim zaverem, ze to neusnu treba tejden! Myslim, ze nevynechali ani jedno klise a povedlo se zmrskat atmosferu behem prvnich 10ti minut. Uctyhodnej vykon. ()

cyphercz

Ze začátku to vypadalo fakt slibně, ale ty rádoby šokující dějové zvraty po zhruba polovině filmu a na konci celý dojem hodně sráží. Navíc to celé působí jako nepovedený remake Prokletého ostrova. ()

melloun

Příběh měl být jistě silnou stránkou, kterou měli podpořit skvělí herci. No nevím, od začátku bylo zřejmé, co se to v léčebně děje a jediným překvapením bylo závěrečné odhalení, jenž však nemělo žádný zpětný vliv na předchozí děj. Ani herci mě moc nepotěšili, mdlé až apatické herecké polohy, které se do blázince zdánlivě hodí, mě tedy nepřesvědčily. Zase jedna promarněná příležitost a to jsem se docela těšil na trošku tajemného šílenství. ()

Bozvav

Naprosto vymazlená záležitost. Skvěle ponurá atmosféra, velmi dobře vykreslené jednotlivé postavy, nechutné dobové léčebné metody v oboru psychiatrie i nečekané rozuzlení, které mne dostalo. Celý film jsem sledovala se zatajeným dechem, jak tohle dopadne a rozuzlení mne rozhodně nezklamalo. Slušné herecké výkony a vždy krásná Kate Beckinsale už byly jen třešinkou na dortu. Za mne 80%. ()

Extrakritik

Skvělý film.Musím se přiklonit k pěti hvězdičkám,páč děj a zápletku to má geniální.A prostřední psychyatrické léčebny taky není na škodu. ()

Narciska

Většinovou výhodou je silná předloha a tohle podání jen opět dokazuje, jak geniálním tvůrcem E. A. Poe byl. Vzít si v 19. století na paškál léčebnu duševně nemocných, zprostředkovat nám vizi světa tolik vzdáleného tomu našemu, a rovnou ho postavit nohama vzhůru, tak to klobouk dolů. Jeden svět a jeho srcadlový obraz, nevíte, zda je peklo dole a ráj nahoře a nakonec zjistíte, že se to střídá stejně jako v našem pozemském životě. Že dobro a zlo kráčí ruku v ruce, že záleží, kam se jazýček na pomyslných vahách spravedlnosti vychýlí, že cesta zpět existuje a že všichni čas od času máme blízko k šílenství. V tomto filmu ho však drží krásně na uzdě, film má jasnou strukturu, pravidla a řád, a to činí konfrontaci s psychopatologií snesitelnou, místy osvobuzující a hodně k zamyšlení vzhledem k duši každého z nás, a vzhledem k dnešní době stejně tak. ()

zdeny99

Zfilmovaná povídka E. A. Poea Metoda doktora Téra a profesora Péra z blázince přelomu 19. a 20. století. Celým filmem prostupuje hororová atmosféra, které do značné míry pomáhá ona viktoriánská doba, v níž Poe žil. Hodně jí také dopomáhají staré zdi samotného blázince. Mlha, která jej obklopuje a samozřejmě i svíčky, léčba eletrolýzou, proudy studené vody či měkce vyztužené cely a samotná kobka plná mříží ve sklepení. Tím je podobná DRACULOVI od F. F. Coppoly. Příběhem zase připomíná PROKLETÝ OSTROV. Výběr herců byl také impozantní. Nejvíce vyniká Ben Kingsley v roli "ředitele" blázince, jemuž skvěle sekunduje David Thewlis v roli jeho úchylného pomocníka. Zaskvěli se i další herci jako Jim Sturgess v hlavní roli, dále Michael Caine coby opravdový ředitel a Kate Beckinsale jako blázen neblázen [15168. hodnocení, 640. komentář, 74%] ()

burton

Výborný film! Poa miluju, co jsem se naučila číst :). Zima, mráz, stromy bez listí, mlha a za tou mlhou, za obrovskou mřížovanou branou leží krásný...blázinec v podobě obrovského zámku, se všemi svými pokoji, salóny a sklepeními, plnými bláznů. Kdo je blázen a kdo ne? To není jen řečnická otázka a já zcela souhlasím s doktorem Lambem: "proč dělat ze šťastného koně nešťastného člověka?" Ben Kingsley skvělý, Jim Sturgess úžasný a jasně, Kate Beckinsale krásná. ()

agassi68

Úvod je skvelý, nádherné kulisy, atmosféra viktoriánska a začnete sa tešiť ako malé decko. Potom však začne klasické hľadanie vraha, v tomto prípade blázna. Záver bude jednoznačný - najväčším bláznom ste vy. Síce nadpriemer, ale za 4* môžu ďakovať Kingsleymu a sexi Kate.. ()

fila.tes

Přesně ten typ filmu, který má rád. Rozjede se děj, máte nějakou představu, pak zjistíte, že je to vlastně úplně jinak, tím pádem se podstata děje o 360 stupňů změní a váš pohled na film dostává jiné obrátky a když už se to blíží do finále a čekáte největší rozuzlení, tak........ ()

yvona

Skvělá podívaná a nadčasově nastavené zrcadlo současnému světu. V dnešní době obzvlášť aktuální. Film je dle mého precizně zpracován, ponuré prostředí, skvělé obsazení, výborně vykreslená absurdita společnosti jako celku. U mě za 99%. Film upoutá svým napětím celých 112 minut. Myslím, že pan Poe by byl spokojený stejně jako já. ()

Rockerman

Miluji děsivé a depresivní příběhy E.A.Poea od útlého mládí, proto jsem se na to moc těšil. Nebyl jsem zklamán! Na začátku filmu jsem se nadechl a vydechl jsem až se závěrečnými titulky. To je film mého gusta! Dostatečně tajemný, dostatečně dramatický, dobře natočený s mnoha známými a skvělými herci. Překvapeníčko ke konci a romantická tečka na závěr mi dává jistotu, že se s tímto filmem ještě shledám. Tento "blázinec" jsem si vychutnal! ()

lemonova

Poviedku som nečítala, čo možno spôsobuje pridanie hviezdičiek navyše, ale v tomto prípade mi je to vcelku ukradnuté, pretože sa mi to celé jednoducho páčilo. Trochu napätia, trochu romantiky, dobrí herci a v podstate aj zaujímavá myšlienka. Bolo to v skutočnosti oveľa jednoduchšie, ako by ste možno čakali, ale tých prepointovaných a do prasknutia vypätých filmov mám momentálne celkom dosť. Toto bolo skrátka "tak akurát." ()

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd