Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

mat.ilda

Čekat od filmu s názvem Americký sniper něco jiného, než nánosy patosu, vyskloňování podstatného jména hrdina, hlášku, že je Amerika nejlepší zemí na světě, vlajek jak na oslavách Dne nezávislosti a psychické problémy s příznaky paranoie po tom, co si tři roky pletete lidi s plechovkama na střelnici je stejně naivní, jako sledovat porno a láteřit, že obsahuje sex. S tím problém nemám, já se jenom nudila jako čert... Nejhorší je, že krom několika slušných zásahů, doprovázených líbivým svištěním kulek, není absolutně co vyzdvihnout, zatímco zdupat ano, třeba jak Sienna Miller zeškareděla a Bradley Cooper se stal živým důkazem, že se příděl svalové hmoty dá zaměnit s nadváhou. Takže mně zbývá říct "Clinte, fuj!", odfajfkovat dalšího oscarového kandidáta a počkat si, až zase něco chlapáckýho natočí Kathryn Bigelow... fuck yea!.... 23. 2. - Ha, proměněn jen nejlepší střih zvuku (to ty kulky:-))... tak kdo je tady potom hňup? ;-) ()

heyda

Dobrý film o tom, jak USA rozsévá zlo ve třetím světě a arabáši ho rádi přijímají za své a jejich děti se nebojí uzvednout ani raketomet. Jediný, kdo se směje nakonec, jsou majitelé zbrojních korporací. Nikdo jiný! 75% ()

rollman1

Další vlastenecký movie podle skutečné osoby. Proč ne, tentokrát mě příběh zaujal víc než kdykoliv, jelikož miluji sniperky a vše s nimi spojené. Clint si vybral skvělé téma a také ho výtečně zpracoval. Bradley se ze suchárka z Pařby vytáhl na ranaře jako kráva a jeho herecký výkon je přinejmenším dokonalý. Potěší také dialogy, příběh a krvavé mordy. Je to napínavé, je to akční, baví to a také fascinuje zároveň, ()

evulienka3

Priemer, klišé a príliš americké, ale ako pocta Američana Američanovi môže byť (proste typicky Eastwoodovské)... ale ten záver to zdvihol u mňa o hviezdičku vyššie. ()

lillien odpad!

Na to, jak je to špatný, je to neskutečně dlouhý. Patetická, kýčovitá sračka, u který nemám chuť ani vysvětlovat, proč mi připadá patetická a kýčovitá, protože kdo to nepochopí už po zhlédnutí filmu, nepochopí to nikdy. Za mě nula. Nemám se čeho chytit. Herecky slabý, protože ani nebylo co hrát. Citové drama veterána, který po návratu z Iráku je překvapivě ještě víc vymydlený, než když do něj vlez, mě skutečně nedojalo, dokonce ani pod tíhou faktu, že ta osoba opravdu existovala, protože tohle všechno je tak strašlivě předvídatelné, že opravdu netuším, proč bych kvůli tomu měla ztrácet dvě hodiny času. Rodinné telefonáty uprostřed přestřelek mi procvičily mimické svaly, to je snad jediný benefit, který si z toho trapasu odnáším. Clint se svým trapným pseudopatriotismem mě opět přesvědčil, že komu není z hůry dáno, dobrým režisérem se nestane. Rodinné hodnoty, chudáci veteráni, agitka a "poselství", že válka je pro vojáky těžká psychická újma, ale někdo tu špinavou práci dělat musí a na závěr dramatický odkaz na nešťastný konec hrdiny a samozřejmě rodinné americké hodnoty. Skoro se divím, že tam tak málo prostoru měla houly bajbl. Teda ne, že by ji tam nezmínili. Achjo, zlatý Vasilij Zajcev v Nepříteli před branami a to nejsem rusofil. Ministerstvo propagandy made in U.S.A opět splnilo kvotu dalším dílkem pro vymaštěný Američany a pitomce, kteří dobrou akcí nazývají každé hodinové tatatatata mezi cikánama z Iráku a frajírkama ze Sýls. Chyběly už jen obří bubliny hubba bubba a coca cola. ()

Flego

Clint Eastwood si vždy vedel vybrať tému a vedel ju filmársky okoreniť svojim pohľadom a umením. Tento skutočný príbeh o sniperovi však postráda emócie a silnejší odkaz. Tvorcovia sa nedokázali vysporiadať s prenesením emócií a osobných pocitov k divákovi a takto celý projekt vyznieva príliš neosobne a cudzo. Toto je jediná ale zásadná výtka snímku. Rodinná rovina sa určite poctivejšie natočená ( aj vďaka hereckému vkladu Sienny Miller ), naproti tomu tá vojnová je príliš odťažitá. Niektoré bojové scény sú skvelé, ale je ich pramálo. 3+ ()

MontyBrogan

Ak vám vadí prehnaný patriotizmus a glorifikovanie vojnového vraždenia, zrejme si treba pustiť iný film, s iným žánrom a hlavne inej produkcie. Podobné negatívne argumenty tu vidím všade. Ale nechápem, prečo si ich neodpustíte ani v prípade filmu, ktorý presne na tieto dve veci upozorňuje už v názve! No natočený je úžasne. Jediné, čo mu môžem vytknúť, sú také detaily, ako bábika v rukách Coopera, namiesto decka, ktorú si všimla aj jedna sedláčka, čo sedela v kine asi dva rady nado mnou a zrejme sa nikdy nenaučila šepkať. Ale faktom ostáva, že keď film končil, v sále bolo ticho ako v drevenej spálni mŕtvych vojakov. Eastwood opäť vo veľkom štýle, tentokrát zobrazuje príbeh úspešného mladého snipera, ktorý si vyslúžil prezývku Legend. Je však jasné, že si ju opäť vyslúžil najmä režisér. ()

BMW12

Skvěle natočený film, režisér Clint Eastwood svou práci odvedl dobře. Je to realistické, opravdu věříte, že se to odehrává v Iráku. Ono je to také podle skutečné události, takže bylo nutné to přesně napodobit. Líbí se mi sledovat tu akci, jak vojáci musí chodit dům od domů a čistit to, aby se pak následně strhla přestřelka. Tenhle film nám ale také ukázal, jak těžké je se s tím vyrovnat. Chris Kyle (Bradley Cooper) když se vrátil z Iráku, tak ohrožení viděl ve všem, sledoval neustále lidi kolem sebe, i děti podezíral, prostě když se vrátít z války, tak už nikdy nebudete normální. Někdo s tím dokáže tak nějak žít, někdo zase ne. No každopádně za mínus tohoto filmu bych označil vůbec ten motiv, že USA se cpe do celého světa a kvůli nim musí umírat američtní občané (vojáci). Nebýt téhle imperialistické politiky USA, tak všichni vojáci mohli žít. Ovšem snažím se nad politikou u filmu nepřemýšlet a užívat si ten příběh a akci. Ale tady ten patriotismus byl až moc okatý. ()

Roman.Ticka

Po dlouhé době jsem si střihla aktuální blokbáster a z široké palety nabídky se zaměřila na tento cíl vojenské invaze. Je to přesně průměr, ani příliš patetické, okázalé, ani nějak kritické, otevřené, ani přehnaně akční, bojové, ani po americku slepě naivní, obhajující, nijak chytlavě zajímavé nebo nudné, spíše zkušeně moudře umírněné, tudíž takticky cílené do podstaty věci a problému s tím spojeným, respektive mířené přímo do terče jádra pudla. Viděla jsem lepší filmy na toto téma a nějak mě už po jistých událostech z posledních let moc nebere a nebaví se v něm hlouběji vrtat a hledat vši než je zdrávo. Ono riziko nebezpečí a neustálých hrozeb je ve skutečnosti bezbřehé a víc překvapující než poslat do boje ženy a děti a chránit bratry na druhém konci světa. Zlo číhá mnohdy nečekaně blízko, dá se říct, že v okruhu vzdálenosti 1,9 km, což je prakticky u sousedů za plotem nebo zdí. Ten závěr tomu dal fakt pořádnou facku jako ránu z děla. ()

Jinny

50 % Snaživý Bradley Cooper ve "velkém americkém dramatu". Myslím, že glorifikace Chrise Kylea není tak docela na místě. Přesto, že v jeho chování nikdy nic podlého není, jednou zavede svou jednotku kvůli pomstě do pasti a podruhé je ohrozí předčasnou střelbou. A to prosím ve filmu, který ho má glorifikovat. Co se týče Eastwoodovy režie, odvádí jenom unavené řemeslo. Osobně bych ocenila větší zaměření na lov na Řezníka a souboj se sniperem, který chce zabít snipera. A je mi jedno, že by to stoprocentně neodpovídalo faktům. Kyleův problém se začleněním do normálního života by byl zajímavější, kdyby protagonisté mluvili víc jako obyčejní lidé. Stručně řečeno - mohl to být zajímavý film o životě amerických vojáků, kontrastech mezi jejich "prací" a rodinným životem a jejich občasných pochybách - to vše s hořce ironickým koncem (který by nám opravdu ukázali). Místo toho jsme dostali agitku, která všechna potencionálně zajímavá temata zahazuje nebo využívá tak na půl plynu bez opravdového emočního prožitku. ()

poz3n

Hrozně jsem se bál, že mě na každém rohu bude plácat do tváře americká vlajka, že budeme vraždit malé Íránce ve jménu ochrany našeho státu, a že budeme říkat, že USA je ta jediná pravá a nejlepší země. To všechno se sice děje, ale opravdu ne v takové míře, o jaké mluvil při premiéře každý druhý recenzent a brblal. Eastwood zvládl ve svém věku natočit svižný a napínavý film, který dokonce ponechává možnost vyložit si jeho smysl trochu po svém. A až na podivně vynechanou bratrskou linku a odpudivou cgi helikoptéru, rozhodně třeba smeknout klobouk. 7/10 ()

hrona

Tak nevím, jestli tvůrcům šlo o to víc ukázat, jaký byl tenhle vojáček hrdina, anebo jaký byl vygumovaný zelený mozek. Každopádně natočeno v celku s citem, bohužel se film neobešel bez klasického bušení se v prsa amerického klišé, ale což, k tomuto ději to nějak tak jakž takž patřilo. Cooperovi jsem tu roli fakt i věřil, Sienna a její sexy manželka mi ze začátku také navozovala celkem příjemné šimrání. Tak jen jediné co bych vytkl, krom zmiňovaného amerikanismu, bylo zbytečně rychlé přeskakování mezi válkou a domovem, ale jinak fajn. ()

Ivoshek

Jako fandovi válečných filmů všeho druhu a všech možných zemí by se mi to nejspíš mělo líbit, jenže... hmmm... nelíbí. Války tu není dost a hodně často ji narušují nezábavné flashbacky. No a po návratu do Států už mě to přestalo bavit úplně. Uznávám, že třeba scény s vrtačkou nebo s odstřelem malého atentátníka jsou působivé, ale na dobrý válečný film to u mne tentokrát nestačí. ()

rikitiki

Clint odvedl poctivé řemeslo, ale emoce nebo úvahy nad tématem násilí ve válce jen tak zlehka nahodil. Spíš rutinně popisuje válku v ulicích, válku často na dálku (vždyť hlavní postavou je ostřelovač) a jen občas i válku krutě z blízka. Povinný milostný motiv, povinné problémy manželství na dálku, ztráta kamarádů, hon na protivníka – náš život je dost často klišé a možná byl klišé i život tohohle statečného ostrostřelce. Jenomže film byl příležitost něco k tomu přidat. Právě se třeba zamyslet nad střílením na dálku do lidí, kteří neodpovídají klasické představě nepřítele. Možná to Clint nechtěl. Možná měl takovou úctu před životem oddaného vojáka, že ho jen popsal. Takže to přesně divák dostane – slušně natočený popis. SHRNUTÍ: Ve válce vítězí lovci. ()

jonyyy

Člověk by neřekl, jak moc může film degradovat jedna špatná rekvizita. Kvůli té panence jsem se v oněch "postížených" scénách vůbec nemohl soustředit na herecké výkony. Vše ostatní ale OK! 75 % ()

AlfaNumerO

[ČSFD projekce] Při závěrečných titulcích by se dalo ticho krájet, dokumentárně podaný konec mi seděl. Je vidět, že Clintovy to pořád točí. Bradley exceluje jako přesností střeleckou, tak hereckou. Zpracování válečného mumraje patří k těm zdařilým. Celý film pak příjemně utíká a nechybí mu navíc několik silných scén. Veliká spokojenost. 83% ()

Thomick

Ohh, jak módní a všeobjímající tohleto slovíčko "patetický" je, viďte?! Člověk by ho skoro až používal bez nejmenšího rozmyslu jenom proto, že zkrátka může. Jako třeba půlka ČSFD právě zde. Ne, vážení, American Sniper není patetický. American Sniper jako celek totiž působí ledajak, ale určitě ne dojímavě, natožpak vzletně. Závěrečný titulky jsou z jinýho těsta, samozřejmě, ale odkdy právě ony dělají film? Co tohle Eastwoodovo dílo daleko spíš charakterizuje, je hrdinovo chladný "okay" v reakci na okřídlenou chválu od kolegy-mariňáka. Nebo Chrisovo opakovaný odmítání citově nadnesenýho přízviska Legenda. Hergot, vždyť tohle jsou vlastně přesný opaky "patosu". Ale ne, Američani jdou pod americkou vlajkou zabíjet civilisty, Kyle jednou mezi řečí zahlásí něco o největší zemi světa, a všichni tak máme okamžitě jasno... jak jinak než PATOS! --- American Sniper je přirozeně mnohem složitější. Bezhlavě neoslavuje, nesoudí a daleko spíš vysílá zmatený signály. Sám Chris Kyle je ostatně velmi komplikovaná postava. Tvrdí sice, že se bije v první řadě za ostatní - že chrání svý parťáky, a v konečnym důsledku i celý Státy - a přece v klíčovym okamžiku sobčí, žene se za svou vlastní "kořistí" a celou jednotku tim uvrhne do extrémně nebezpečný situace. Z tátova vzornýho sheep dog se v mžiku stává predátor, wolf. --- Nakonec teda věčná škoda, že v případě American Sniper bohužel platí přenesený "lehko na bojišti, těžko na cvičišti". Jestliže totiž v terénu snímek funguje takřka dokonale, v civilu působí jaksi nedotaženě a třeba tíživýmu Triage v tomhle ohledu nesahá ani po kotníky. ()

HellFire

Skrz naskrz prostá nuda – od hereckých výkonů po režii a akci. Není však divu, že v militaristické Americe se film víc než líbil. ()

Janek

Poctivé! Jsem přesvědčen, že by Eastwood s touto vitální energií ještě v klidu přepral mariňáka nebo v páce přetáhl ošlehaného námořníka. Vynikající portrét člověka z amerického podpalubí, který je až dojemně přesvědčen o tom, že bojuje za vlast. Je dobře, že se film nezabývá skutečnými motivacemi politických špiček, které vedou tuto rozporuplnou válku (slabé slovo). Soustředí se hlavně na vojáky, na americké kovboje, kteří si (ne)dobrovolně ničí život (touto) absurdní válkou. Ostře vyřezaných 80% ()

claudel odpad!

Odporná propagandistická sračka. Troufnu si tvrdit, že spolužáci ze základní školy, kterým se nepodařilo vychodit ani devět tříd, by poznali, že je to naprosto jednostranně pojaté. Doufám, že si Clint Eastwood sednul s McCainem a dalšími praštěnými republikány, objali se kolem ramen, chytali se za srdce a vzdychali, jací jsou Američani největší hrdinové, borci, legendy, kteří to se světem myslí dobře a šíří demokracii. Pro mě teda rozhodně není hrdina někdo, kdo zabil sto šedesát lidí, ať už za jakýchkoli okolností. Pro mě jsou hrdinové Lékaři bez hranic, lidé, kteří se snaží hrůzy války nějak korigovat nebo odstranit, ne ti, kteří je vytvářejí. Takový klišovitý hnůj, kde si v rádoby vypjatých scénách můžete vypnout zvuk a dabovat věty jednotlivých postav, nestojí vůbec za vidění, natož, aby měl sbírat nějaká ocenění. Americký sniper je fakt ještě horší než velenudný Foxcatcher. Já čím dál víc ztrácím motivaci se na ty na Oscara nominované filmy dívat, protože to je jeden průser vedle druhého, čestný prapor zatím drží jistojistě jen Grandhotel Budapešť a Kód enigmy. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu