Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Frajer42

Já snímku nedokázal přijít na chuť. Clinta Eastwooda zbožňuji, Bradley Coopera nemusím a Siennu Miller nemám rád. Nejvíce ze všeho mě na snímku štvaly brutálně dlouhé a nekonečně nudné pasáže mimo válečnou vřavu. Klidně bych si troufl odhadnout, že zabírají dobrou polovinu stopáže, přicházejí zpravidla v nejméně vhodný okamžik a jsou neskutečně o hovně a otravné. Střílecí scénky byly o trošku lepší, ale také žádný velký skvost. Jinak z celého srdce doufám, že tahle volovina nedostane žádného oscara, i když vzhledem k současné politické situaci se to více než nabízí. Pokud by se tak snad stalo, tak mě to absolutně nepřekvapí, nýbrž se mi utvrdí mínění, o co v téhle vymyšlené válce vlastně jde. Je až odporné, jak silně se snímek vnucuje. Schválně zkuste spočítat kolik amerických vlajek v průběhu filmu uvidíte vlát. Tak kluci, oblečte se zeleně a utíkejte. Válka vás volá! Tohle je absolutně jediné poselství, které snímek nabízí. Po nějaké hodince sledování jsem už vyhlížel a těšil se až to konečně skončí. Víc než hvězdu odmítám dát. ()

AppleCore

160 potvrzenejch zásahů, dalších 250 nepotrvrzenejch a to co dostanu jsou dvě a čtvrt hodiny rutinního a nijak originálního pojetí typickýho americkýho patriotismu, kdy divák sleduje buranskýho texasana jak brouzdá mezi armádou a rodinou, aniž by film byl schopnej vyvolat emoce, nebo soucit s kteroukoli z postav, přičemž ve filmu Chris Kyle - americký hrdina - zastřelí asi tři lidi (jeho hrdinství z filmu vůbec neni patrný a charakterně je postava naprosto nesympatická, kdy psychologicky stojí v bodě, ze kterýho nás nikdy nevezme nikam hloubš). Clint je fakt dobrej a mám ho rád, ale tahle látka nikdy neměla padnou do jeho rukou. To co natočil neni zajímavý, emotivní, napínavý ani vizuálně podmanivý. Ta jedna syrová scéna z filmu bohužel nic lepšího nedělá a těch šest nominací na Oscara nemá šanci proměnit, ba co víc, vůbec si je nezaslouží. ()

Kothy

Drsný válečný snímek od Clinta Eastwooda s Bradleyem Cooperem v hlavní roli. Vypráví nám to jeho životní příběh od nástupu k armádě až do jeho smrti. Kyle narukoval ovlivněn událostmi 11. září a také díky vlastnímu citu pro vlastenectví. Mělo to velký vliv na jeho osobní život, protože své službě dával vše a nikdy vlastně pořádně nebyl duchem doma. Jeho úsilí se vyplatilo a stala se z něj mezi vojáky velká legenda. Pak se vše zdánlivě spravilo po jeho návratu domů. Ovšem nic netrvá věčně... Film hezky ukazuje následky války na psychiku vojáků. "Vrať se domů!" ()

DwayneJohnson

Nebudu se tady teď pouštět do rozborů typu oprávěnosti války v Iráku, která je dle mého soudu naprostou a tragickou chybu a zkusím popsat jenom čistě film a nic jiného. A ten je překvapivě dobrý. Spousta jiných režiséru by tohle téma natočila, jako typickou, pateickou sračku o hrdinném americkém sniperovi, ale Clint, (až na konec), tohle téma natočil dost jinak. Spíš, jako válečný film, který se ve všech směrech tváří dost přesvědčivě a spolu s dobrým, (ne oscarovým!) výkonem Bradleyho Coopera, je to přesně ta půlka, co by mi za jiných okolností k té trojce chyběla. ()

swamp

Nemůžu si pomoct, ale tohle téma tady už bylo milionkrát, a po milionté prvé mě už to nebaví - ani od Clinta. ()

nascendi

Po zrelej úvahe som sa ustálil na zaslúžených troch hviezdičkách. Amerického ostreľovača som prevažne vnímal ako životopisný film i keď bojové nasadenie na misiách v Iraku rozhodne nebolo kulisou. Bez väčších problémov som prežil americký pátos, rituály a veľké gestá. Asi to tak naozaj je, oni to tak pociťujú a nič nás neoprávňuje k tomu, aby sme náš pátos, naše rituály a gestá považovali za všeobecne uznávanú normu. Film je silný osobnosťou Chrisa Kylea nepodliehajúceho popularite, ktorá sa šíri v spojitosti s jeho činmi. Bojové scény sú úžasne nakrútené a nemožno ich porovnávať napr. s Nepriateľom pred bránami. V rodinných epizódach už Eastwood takú pevnú pôdu pod nohami nemá. Záver je paradoxne desivý a potvrdzuje známu pravdu, že demobilizácia je väčším problémom ako vycvičenie a nasadenie vojakov do boja. A Amerika, permanentne vedúca vojny, je zaplavovaná raz veteránmi z Kórei, neskôr z Vietnamu a najnovšie (i keď nie naposledy) z Iraku. ()

PetrPan

Eastwood pořád umí točit chlapácký filmy, o tom žádná. Víc než jako typickou patriotickou sračku na téma: "USA - světový mírotvůrce jednající zásadně v sebeobraně", zpracoval příběh jednoho z nejlepších odstřelovačů jako sice již trochu otřepané drama o vyrovnávání se s hrůzami války, ale to je jen dobře. Nečetl jsem předlohu ani neznám skutečný příběh Chrise Kylea, ale předpokládám, že by s touhle uctivou verzí byl spokojen. Americký sniper však nabízí i pořádnou porci drsné akční zábavy alá Nepřítel před branami, oproti tomu syrová krutost války prosákne jen výjimečně, zejména v podobě teroristy Řezníka. Rozhodně je však válka podána méně cool než od takové Kathryn Bigelow, navíc má i ze zcela pochopitelných důvodů větší koule. Nijak zdrcující válečná čtyřka. Viděno během Season Challenge tour 2015 ()

Claw

Hodně dobrý film!! Viděl bych to na 4,5*/5, ale za plný to není... v akčních filmech jsem opravdu mega-náročný a v hodnocení "přísný"... :) Film úžasným způsobem vykresluje "službu" amerického vojáka, běžného chlapa od rodiny, který je ale zároveň odstřelovač jednotek SEAL. Jak jdou tyto dvě "funkce" dohromady právě tento film vykresluje a mám pocit, z toho, co jsem viděl, že žádný film to neučinil touto formou, a tak dobře. Ano, máme tady stovky válečných, post-válečných a psychologicko-sociální dramat a o tom, jak voják zabíjí v nesmyslné válce a pak přijde domů a tam mu začne hrabat z posttraumatického válečného stresu a "bla bla bla"... To mě nebaví. Ale tento jako by snad "srossover" dvou těžko uchopitelných témat v jedné časové rovině je fakt unikátní!! Na jednu stranu zde máme excelentní akční scény a jsou jich mraky, a ještě k tomu působí reálně, naturalisticky i cynicky… A do toho máme telefonáty, a to i z válečné vřavy, kdy hlavní hrdina, kolem kterého sviští kulky a on střílí Arabáše, jak na běžícím páse komunikuje s rodinou... to je fakt WTF a otevírá milion otázek, které film jenom naťuknul!! A proto podle mě není dobré do nich příliš zabředávat, jinak by se člověk mohl zacyklit, ztratit důvěru v řád i chaos reality a buď se zbláznit nebo si to hodit... Fakt hustý a zároveň vysoce kvalitní film... /80%/ ()

Happens

Bránit svou vlast ve vlasti jiné a zabíjet patriotisticky vinné a nevinné muslimy. Rozlišovat v hledí odstřelovací pušky mudžahedíny, radikální muslimy a umírněné je jednou z hlavních point emocionální rozbitosti ve službách armády USA sloužícícho odstřelovače Kyla, jež trpí ochranitelským komplexem z pomačkané výchovy. A co na to jeho žena? A děti? A bratr? A nepřítel? Eastwood točí snímky koukatelné a umí vymačkat dobré výkony. Líbilo. ()

Bachy

Uznávám, že jsem možná až příliš přísný, ale ono mi to opravdu nedalo téměř nic až na samotný závěr. Příliš typické, příliš předvídatelné s minimem zajímavých chvil. ()

dopitak

Hodně skvěle natočené válečné akce, ale bohužel zase už bedny zabalené ve vlajkách, stupidní projevy v okamžiku, kdy se mluvit nedá, a jeden trapný pokus o mýtizaci muže (invalida obdivující se v autoservisu), co o to nestál. Více v březnovém kultu. ()

klerik

Film má svoje svetlé chvíľky, ale väčšinou som sa nudil. Tuctová americká báchorka, plná sterility, ktorá ani neviem, o čom mala byť. Aby očistila (?) útok na Irak prišla príliš neskoro, aby ukázala nejaký nový pohľad vojaka bola príliš obyčajná a hlavný hrdina pôsobil hrozne natvrdlo. Ak by som sa zameral len na akčnú stránku, tak ostrelovačský mýtus (podobne pri Wahlbergovom OSTRELOVAČOVI) zlyháva a Tom Berenger stále ostáva na vrchole. Keď si spomeniem, ako z pár snajperských scén dokázal namiešať skvelú atmosféru Annaud (NEPRIATEĽ PRED BRÁNAMI), je mi pri Americkom ostreľovačovi do plaču... Celý film mi prišiel ako republikánske povzdychnutie: V Iraku sme neuspeli, lebo naši vojaci nám prestali veriť... ()

classic

Mám tu dve LEGENDY,jedna pred kamerou,a to:Bradley Cooper/CHRIS KYLE,a druhá za kamerou,a to:herec,producent,scenárista a režisér v jednej a tej istej osobe CLINT EASTWOOD.Dovolím si začať práve s druhou legendou.Clint Eastwood už nie je najmladší,blíži sa mu 85-ka,a to ako nakrúca snímok American Sniper je obdivuhodné,že strčí hravo do vrecka bárs akého rutinného režiséra,mladšieho aj o 50 rokov!Je to BOREC,ktorý na staré kolená nakrúca najlepší moderný vojnový film zasadený do spustošeného Iraku!Amíci sa radi miešajú do toho,do čoho ich nič nie je,zmysleli si,že Saddám Husajn skrýva zbrane hromadného ničenia,ale zástierka je teroristický útok zo septembra 2001 na W.T.C,kde zahynulo 3000 ľudí,ale biznis je biznis,peniaze treba točiť,tak vtrhneme do Iraku pod zámienkou S.Husajna,kde novopečený vojak Chris Kyle najprv absolvuje vyčerpávajúci tréning,aby sa z neho stala LEGENDA s najlepšou muškou v histórii am.armády!Vycibril si mušku tak dokonale,aby trafil cieľ vzdialený takmer 2 km! Kryl chrbáty jednotkám SEALS,má na konte viac ako 160 zabití,9 rokov v Iraku,4 misie,oženil sa,splodil deti,zažíva post traumatický stres po príchode domov a nakoniec jeho smrť je absurdná,keď ho zastrelí veterán,s ktorým ide na výlet už doma!Keď raz vstúpiš na túto pôdu do Iraku,vrátiš sa poznačený,zmenený,vystresovaný,a to nie je len prípad snipera Kylea,ktorý musel strieľať ženy a deti,kde morálka neexistuje,svedomie sa musí potlačiť,vytlačiť a zvykať si na ciele,ktoré sú schopné zabiť nepriateľa mihnutím oka! Kylea si zahral Bradley Cooper,ktorý je taký presvedčivý,že som zabudol,že sa pozerám na herca,exteriéry a interiéry sú taktiež pôsobivé,kamera,strih a zvuk,najmä ZVUK je taký hustý,že guľky mi svišťali vedľa mňa,skrátka akoby som sa ocitol v Iraku! Vďaka réžii,scenáru a hercovi v hlavnej úlohe mi priblížili príbeh „LEGENDY” od hlavu po päty,kde úvodzovky sú na mieste?! Áno,perfektný sniper.Áno,nikdy nemal byť v Iraku! Čo z toho? Osud mal taký,že keď sa narodil,tak mal predurčené byť v pekle na Zemi,osvojiť si princípy a stať sa LEGENDOU! Nakrútili o ňom film,ktorý je taký bravúrny,ako jeho muška a je diskutabilné,keby si to tvorcovia celé vymysleli,ale niekedy príbeh vyžaduje pravdivosť,aby bol výsledok pre diváka dostačujúcim ponaučením! ()

Chrustyn

Na veterána Eastwoodova formátu obdivuhodné, ale ve výsledku spíše průměrné vyprávění o nejslavnější odstřelovači americké armády. Eastwood umí vyprávět lépe a existuje řada režisérů, kteří by si s látkou poradili určitě lépe. Přesto poutavé. ()

Arsenal83

Film je oslavou legalizovaného vraha, ktorého osud aj tak nakoniec dostane a to z inej strany, než by čakal. Ide o blbú americkú propagandu, ale znázornenú chytro a zaujímavo, kamera a réžia samozrejme výborná. Na to, že má film cez dve hodiny tam neuvidíte veľa akcie. S obsahom a témou sa nie veľmi stotožňujem, filmy by sa mali točiť o skutočných hrdinoch. Ale natočené to nebolo zle. ()

Crocuta

Clint je můj oblíbený filmař a nezklamal mne ani tentokrát - po řemeslné stránce není co vytknout a z pohledu hlavní postavy je příběh podán naprosto reálně a dá se říct i sympaticky. Z objektivního ideového hlediska je to už mnohem, mnohem horší, ale kdo by předem čekal něco jiného, Eastwood není Stone, že? Proto musím dát tentokrát beze zbytku za pravdu verbalovi, jak v hodnocení, tak především v komentáři. ()

Marze

Scénář snímku bohužel představuje běžnou kuchařku bez překvapení. Akční scény si uchovávají rytmus, bravuru, napětí, a zároveň osamělou sebekontrolu střelce vysoko nad bojištěm. Mají jen smůlu, že všechno už tu bylo v účinnější podobě. Zkrátka Americký sniper spadá do kategorie filmů „umím si představit“, které nad původní divákovu vizi nic nepřidají, nicméně za vidění stojí. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu