Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. (Cinemart)

Idahou

Co se týče "řemeslné" stránky, tak výborné - kamera, střih, zvuk, scény, kulisy atd... to všechno je fakt super. Skvělá kombinace klasické kamery s tou jakože logovací/cctv. I efekty působí přirozeně a dobře vymyšlené a načasované vtípky příjemně doplňují film. Jenže je tu ono pověstně "jenže". Dokonce dvakrát. Je to tak nějak... o ničem. Filmařsky kvalitní, ale dějově trochu ploché, skoro až dokumentární. Jasný, sledujeme osudy zapomenutého astronauta na marsu, vesmírnou stanici, houston jenže to postrádá hloubku a nějakou emotivní náplň (třeba v podobě akce). Prostě je nám předkládaná scéna za scénou, ne že by nenavazovali, ne že by nudili, ale zkrátka tomu chybí nějaký manipulátor tlaku. Snad pokud by byla stopáž kratší, děj více zhuštěn... Záběry jsou nádherné, ale dneska už to prostě nestačí. Dávám 3 až 4* ()

Rimland

Výjimečný film. Tedy, výjimečný tím, že Sean Bean přežije, což se tak často nevidí, že? Ale vážně... Marťan je vesmírná pohodovka, která pro botaniky dělá (téměř) to samé, co svého času Breaking Bad pro učitele chemie. A film, který potvrzuje, že na sci-fi je Scott machr nad machry, a který musí eventuálním pomlouvačům kecajícím o jeho "senilitě" v posledních letech konečně zatnout tipec a dokázat, že ze svého talentu ani na chvíli nic neztratil - ale po dlouhé době se mu konečně zas dostal pod ruku kvalitní scénář. Takže Ridley, hybaj natočit nového Vetřelce a pak šupem na adaptaci Winslowova Kartelu. Hlavně žádný zdržovačky s historickými spektákly... ()

DaveSmith

Sice jsem nečetl předlohu, takže nemůžu srovnávat, ale tenhle film mě doslova nadchnul. Ridleymu se zase jenou něco opravdu povedlo. Měl jsem trochu obavy o Matta, jak zvládne tánout celej film, ale zhostil se toho víc než dobře. Navíc byl vhodně doplněnej dalšíma hercema, včetně Seana Beana. Narážka na Pána prstenů, kterou on sám dovysvětlil byla geniální. Jinak se mi na filmu líbil hlavně pozitivní přístup a humor. I když byl na první pohled totálně v p.deli, neztrácel Watney hlavu a řešil problém za problémem postupně tak, jak přicházely. Některejm jeho video nahrávkám jsem se musel hodně smát. Těžko říct jestli je to zásluha jen předlohy, nebo i scénáře. Ale na tom až tak nesejde. Filmovej zážitek to byl výbordelnej a rozhodně si v nedaleký budoucnosti přečtu i knihu. ()

Mahowny

Ridley Scott je jeden z mých oblíbených težisérů a Matt "Damien" je jeden z mých oblíbených herců, přesto to pro mě asi nikdy nebude klasika. Film nabízí krásné pohledy na Mars, pozitivní nádech, oslavu na lidstvo a člověka. Díky těsnému propojení dění na Zemi a Marsu má film kompaktní příběh, rychlé tempo nedává moc důvodů přemýšlet. Ukazuje člověka jako střed vesmíru, kdy se jeho život nedá vyvážit penězi a je i důvodem k překonání geopolitických rozepří. Marťan dává divákovi falešný, naivní pocit bezpečí a pozitivní feeling. Osobně bych od takového tématu čekal víc emocí, napětí (Cast away) a třeba i víc Marsu nebo vesmíru. (jako v Gravity) Není to špatný, ale nezasáhlo mě to. Nevýrazný soundtrack tomu taky moc nepřidal. Takový to USA a NASA jsou best a nic pro ně není nemožné, záběry na jásající davy v řídícím centru a na náměstích, tak to se mi už bohužel? zprotivilo. Na druhou stranu, třeba u Secret Life of Walter Mitty jsem se náramně bavil a užil si i ten pozitivní feeling. Pobavil kometář Tosim: "tvůrci, vyjma pár kráterů, rezignovali na i nějakou hloubku." ()

Bube1

Ridley Scott se nám konečně vrátil ke sci-fi a hned vylezl s touhle peckou. Marťan je při své dlouhé stopáži svižně vyprávěný příběh o lidskosti, odhodlání a houževnatosti. Ačkoliv tu jsou vypjaté chvíle, tak nečekejte ponurou atmosféru, spíše naopak. Ridley tady vsadil na fungující casting, omračující vizuál a ''rodinné'' pojetí. Jako comeback na výslunní to byl bezpochyby brilantní tah, ale u mě bohužel právě tahle skutečnost sráží hodnocení z plného počtu na ''pouhé'' 4 hvězdy. Celá zápletka a prostředí dávaly možnost vzniku tíživého sci-fi o přežití, které se však nekoná... I tak musím ale uznat, že je to řemeslně bravurně zvládnutá záležitost. Už aby tady byl nový Alien!!! ()

Mitchl

Ridley Scott se konečně vrátil.Od Black Hawk Down jeho nejlepší film .Vtipný,technicky skvělě zvládnutý a prostě fajn film.Matt Damon si svou one man show dává taky s přehledem.Spokojenost. P.S.- RiP David Bowie.Starman ever. ()

carott

Film by rozhodně zasloužil Oscara za vizuální efekty, ale jinak jde o dvě hodiny neskutečně patetické nudy.... ()

Lupes

Scott se opět představil jako profesionál, který ctí klasiku. A navíc upustil od nešvarů podobných filmů, tj. sentimentu, vyděračských emocí, snahy o dojetí pomocí plačících dětí u monitoru. Z Kubrickovy klasiky si vypůjčil nápad s nečekaným užitím hudebního žánru, inovoval jej ovšem nečekaně - popem let 70! A perfektně mu to vyšlo. Tleskám. Píseň Starman vám bude ještě dlouho znít v uších. Klasiku Apolla 13 o součinnosti kosmického a pozemského týmu nebylo třeba měnit. A Hanksova Trosečníka inovoval humorem a peprnými poznámkami. I to byl docela dobrý nápad. Horší je to s výběrem hlavní postavy. Damonovi jdou vlastně jen ony sprosťárny. Neumí zahrát strach, zoufalství, rezignaci... Daní je jistá absence napětí, osobní zainteresovanost diváka se nekoná. Rovněž technická propracovanost detailů chybí. Mladý afroamerický student přicházející s nápadem využití gravitace je v době počítačů klišé; z možného bohatství technických zapeklitostí vlastně jen pěstujeme brambory. Principy výroby vody, kyslíku a další detaily jsou pominuty na úkor většinového publika, psychologická hloubka traumatu trosečníka a i posádky se vůbec neřeší. Lítají ve vesmíru léta, přesto jsou celkem "v pohodě" a chovají se idealisticky. Díky tomu ovšem celé dílo klouže až příliš hladce a po povrchu. Škoda. Jinak by to byl film roku. ()

Maniik88

Moderný Robinson ponechaný na Marse s pytlom brambor a sračkami od svojich parťákov. Znie to ako dobrý nápad. No debilita, predvídavosť a opäť raz amícke onanovanie nad svojou vínimočnosťou film zrazili hodne dole. Nejdem tu radšej ani opisovať fyzikálne nemožné sprostosti, čo tam boli. Plusové body zberá, od Ridleyho očakávaný, prekrásny vizuál. Herci ušli, sem tam to bolo vtipné a najmä zo začiatku aj zaujímavé. No ako sa blížil koniec a ako sa to snažili zdramatizovať, o to viac debility nastupovalo a pokazilo mi to spočiatku slušný dojem. ()

knihovna

Robinson Crusoe na Marsu, aneb jak z hovna ( doslova ) uplést bič (respektive bramboru). Výtečný film, který mě dostal hlavně tím odlehčeným způsobem vyprávění a napětím až do konce. Hrozně rád trpím s hrdiny v pohodlí svého křesla. Vypíchl bych humornou scénu, kdy se po neuspěšném pokusu o zapálení čehosi ve skleníku Matt vrací před kameru a lehce se z něj kouří. Od srdce jsem se tomu zasmál. Narozdíl od Gravitace, zde nechyběl humor a odlehčení, a film byl přesto sakra napínavý. Prostě když se to umí, je to brnkačka. Ode mě jasný plný počet. ()

Godhaj

,,Mark Watney, space pirat.“ Podle Marťana to vypadá, že přežít na Marsu není zase takový problém, stačí mít základy botaniky a pak už jen čekat na záchranu. Na můj vkus byla tahle látka zpracována až moc komediálně a pohodově. Napětí tady v podstatě neexistuje, Markovi jsem sice fandil, ale už předem jsem věděl, jak tenhle optimisticky naladěný filmeček dopadne. Příběh je typicky vesmírně zachraňovací alá Apollo 13, bez žádných výjimek, což mě trochu mrzelo. Trocha invence by určitě neškodila. Dobře se na to dívá, řemeslně je to zvládnuté dobře, ale nemám vůbec žádné nutkání to vidět znovu. ()

elimS

90% - komentář 20ti slovy: Pěkná "survival" podívaná, kde k přežití stačí hovno a brambor :D Závěr ve vesmíru sice trošku přitažený za vlasy, ale jinak bez chyby. ()

Belsazar odpad!

Nereálný příběh (s nereálně jednajícími hlavouny z NASA) o tom, kterak hrdinný americký kosmonaut udělá cokoliv, jen aby naplnil to, co z Marsu píše své kapitánce (parafrázuji): A až budeš mluvit s mými rodiči, řekni jim, že umírám za něco velkého a krásného. Moc pěkná snůška politicky orientovaných řečiček. Za takovouhle politickou propagandu by se Svaz sovětských socialistických republik stydět nemusel. Jak jsem byl naivní, když jsem doufal, že uvidím něco na způsob Tarkovského Solaris. Marťan je vlastně ještě o něco horší než Most špiónů. A info pro pochybovače: Viděl jsem (a patří k mým TOP) úžasný sovětský film (právě Tarkovského Solaris z roku 1972), kde politika vůbec nebyla. Přesto mohl takový film vzniknout. Dnes je zkrátka jiná doba, dnes je mistrem propagandy náš velký bratr. ()

Gromit

Ridley Scott je prostě frajer! Přestože brzy oslaví osmdesátku, dokázal natočit film, na který by se nezmohli ani jeho mnozí o dvě generace mladší kolegové. Marťan ovšem není jen vynikajícím scífkem (dodávám, že se mi moc líbil i Prometheus), je také upřímnou oslavou síly lidského ducha, čímž mi trochu připomenul Zemeckisova Trosečníka. A v neposlední řadě i nezapomenutelným hereckým koncertem Matta Damona, který toho Oscara sice nakonec nezískal, ale určitě by si jej zasloužil víc než Leo. Nezbývá než doufat, že se Ridleymu podaří na tento úspěch brzy navázat! ()

himor

Celkom slušný filmový zážitok aj napriek tomu, že Matt Damon najlepšie zahral v Team America :)) Držal som mu palce a bol som sklamaný keď mu vybuchol sklenník s trávou a hľuzami...ale napokon to dobre dopadlo a vyhral na celej čiare, aj keď to bolo na končeky prstov. Ešte by ma zaujímalo, že odkiaľ bral stále tie vrecia na fekálie? Asi s tým rátali, že to Matt celé doserie :D 85% ()

Metalicum

Prvni polovina filmu paradni, druha polovina a hlavne treti akt jou klasicka hollywoodska mrdka s pomrkavanim po cinskym trhu. Blevajs ()

Don82

Ridley Scott natočil vynikající poctu lidskému vědění a neutuchající touze jít dál a posouvat hranice možného. Marťan není o filozofování nebo přemítání coby kdyby. Je o tvrdé dřině, hodinách studia a praktickému přístupu k neočekávaným problémů. To je to co dělá film překvapivě skvělým. Je zde možné vypozorovat antologii k našemu všednímu životu. Nejednou se můžeme dostat do zdánlivě slepé uličky a to ani nemusíme být na Marsu, ale na Zemi. Samozřejmě zde hraje roli i případná souhra náhod, podepřená špičkovým technickým vybavením, ale přesto The Martian má zcela jasné poselství o tom, že naše snaha se dřív nebo později vyplatí. Nevím co dodat, nemohu najít jednou vteřinu filmu kdyby se mi něco nelíbilo. Scott pořád umí a tady to dokázal jednoznačně. ()

ŠpetaMarek

Gravitace, Wall-E, Martan... Co maj tyhle filmy spolecneho? - Nejdebilnejsi vyreseni patove situace. Trochu me to misty nudilo, ale kazdy zaber na Hermes me ohromoval. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (více)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (více)