Zkáza Titanicu

• Velká Británie A Night to Remember (více)
Velká Británie, 1958, 123 min

Scénář:

Eric Ambler

Hudba:

William Alwyn

Kenneth More, Anthony Bushell, David McCallum, Alec McCowen, Laurence Naismith, Andrew Keir, Derren Nesbitt, Bernard Fox, Desmond Llewelyn, Honor Blackman (více)

Málokdo tušil, že toto bude noc, na kterou nikdy nezapomenou. Je 14. dubna roku 1912, krátce před půlnocí. Největšímu a nejluxusnějšímu plavidlu své doby se do cesty postaví obrovský ledovec. Trhlina v boku Titaniku znamená rozsudek smrti nejen pro samotnou loď, ale i 1500 cestujících, na které nezbude v záchranných člunech místo. Černobílé zpracování jedné z největších námořních katastrof je soustředěno hlavně okolo druhého důstojníka lodi, Charlese Herberta Lightollera (Kenneth More). (mahler)

Martin741

Reziser Roy Ward Baker /Krveziznivi Milenci/ natocil vskutku uchvatny film, ktory oproti Kameronovej verzii ma slusnu stopaz 123 minut. Krasne su kulisy Titanicku, obisiel sa zdlhavy a casto nudny pribeh, a po jednom zabere sa slo pekne na vec potopenia. Herci ako Kenneth More, David McCallum a skvela Honor Blackman /Goldfinger/ hrali vyborne. Trochu zamrzi obcas az dokumentarny styl, ale samotna zrazka s ladovcom a potopenie boli natocene vskutku genialne . 98 % ()

Thomassi

Vím, že srovnávat to s Cameronovým hitem není na místě, ale přesto mi to nedá. Kdo totiž vyděl oba filmy, ví, že toho mají celkem dost společného. A zřejmě z tohoto díla si Cameron vzal inspiraci. Jmenuji třeba stavitele Andrewse, jak stojí u hodin a dává rady mladému páru (stejně tak, jak tomu bylo u Camerona) nebo zprovoznění posledních dvou skládacích člunů (říkal jsem si, kde jsem to už viděl :-) Film se odehrává z většiny až v noci 14. dubna a ukázuje nám tak pár hodin katastrofy. A musím uznat, že se jedná o dobré zpracování. Vlastně jsem to až tak působivé nečekal. Film je skutečně spíše takovým filmovým dokumentem, kde sledujeme osudy známých postav a průběh potápění, společně i s děním na okolních lodích (Californian a Carpathia). Dokonce i na tu dobu se mi líbíly efekty (potápějící model vypadal opravdu dobře). Jen ze začátku, kdy byl Titanic spouštěn na vodu a u vyplutí ze Southamptonu, bylo až okatě vidět, že se jedná o úplně jinou loď. Z hereckých výkonů mě zaujal Ken More jako druhý důstojník Lightoller. Pro ty, co se zajímají o Titanic, rozhodně doporučuji, jedná se totiž o výborný snímek. ()

Rob Roy

Nečekaně věcné a nepatetické. Podobnost s Cameronovým flákem v některých detailech až šokující. A co víc, technicky brilantní a sugestivní i dnes. Hlášky, že tohle je nejlepší film o katastrofě Titanicu nejsou zas tak od věci. Pokud jste trpěli u romantické nadstavby Cameronova hitu, tak tohle určitě zkuste. Film nevyšel v prestižní Criterion kolekci jen tak náhodou. ()

vesper001

Kulisa nejslavnější potápky světa samozřejmě nesahá té digitální ani po kotvu, ale příběh je solidnější a uvěřitelnější (i když lítací/líbací scéna na přídi měla něco do sebe). Jakoby filmaři, co byli Titanicu časově blíž, ho brali vážněji, své dělá i černobílý obraz. V případě některých postav a situací se Cameron dostal daleko za hranici pouhé inspirace, ovšem z jeho filmu zase proudila skutečná voda a mráz. Dalo by se říct, že každá doba má svůj příběh Titanicu. Uvidíme za padesát let. ()

corpsy

Ak by som to mal zhrnúť do jedného súvetia. Ide o 40 rokov staršiu, čiernobielu a o hodinu kratšiu verziu Cameronovho spektáklu. Tým som vlastne túto snímku vyzdvihol a jeden z mojich najobľúbenejších filmov degradoval. Akokoľvek som fanúšikom Jamesovho filmu, akokoľvek ho mám rád, musím proste uznať, že A NIGHT TO REMEMBER bol viacmenej zdrojom snímku z roku 1997 ( plus ´´Nazi Titanic´´ z roku 1943 ). James Cameron niečo pridal, niečo odobral, niečo premiešal a okorenil podľa svojho gusta. Týmto spôsobom, vyjadrujem poctu a poklonu tomuto dielu. ()

• Hercovi Kennethovi Moreovi, ktorý stvárnil postavu dôstojníka Lightollera, pomáhal počas nakrúcania dôstojníkov syn. Ten mu radil, ako má otca zahrať. Na nakrúcanie sa prišla pozrieť i vdova po Lightollerovi. (classic)
  • Herce si režisér vybíral podle jejich podoby se skutečnými postavami, podobně jako James Cameron ve své verzi Titanic (1997). (Rocky62)
  • Kvôli nedostatočnej veľkosti nádrží v štúdiu Pinewood, kde sa mali nakrúcať zábery ľudí bojujúcich o život, použili tvorcovia tiež jedno londýnske kúpalisko. Nakrúcalo sa počas chladných novembrových rán. (classic)