Zkáza Titanicu

• Velká Británie A Night to Remember (více)
Velká Británie, 1958, 123 min

Scénář:

Eric Ambler

Hudba:

William Alwyn

Kenneth More, Anthony Bushell, David McCallum, Alec McCowen, Laurence Naismith, Andrew Keir, Derren Nesbitt, Bernard Fox, Desmond Llewelyn, Honor Blackman (více)

Málokdo tušil, že toto bude noc, na kterou nikdy nezapomenou. Je 14. dubna roku 1912, krátce před půlnocí. Největšímu a nejluxusnějšímu plavidlu své doby se do cesty postaví obrovský ledovec. Trhlina v boku Titaniku znamená rozsudek smrti nejen pro samotnou loď, ale i 1500 cestujících, na které nezbude v záchranných člunech místo. Černobílé zpracování jedné z největších námořních katastrof je soustředěno hlavně okolo druhého důstojníka lodi, Charlese Herberta Lightollera (Kenneth More). (mahler)

Courtemanche

Bud tedy udělají z toho romantickou pohádku, anebo jak tady, až nemožně pohodovou atmosféru. Když 1500 mrtvých nestačí pro drama, tak nech natočí film o Alexander Marinesko, ten během deset dní potopil Wilhelm Gustloff -9500, a General von Stauben -4500, převážně civilních lidí, za co v roce 1990 dostal titul. ()

D.Moore

Senzační film o Titaniku, a to prosím bez použití otravné berličky "na tu dobu". Kdo by se snad bál, že bude dvouhodinový snímek z roku 1958 rozvláčný nebo nedejbože nudný, bát se nemusí. Čekání na ledovec trvá asi půlhodinu, pak následuje hodina a půl velmi působivě mrazivé podívané, která nestojí na několika očividně vybájených hrdinech, s nimiž by se divák ztotožňoval, ale na množství obyčejnějších a tedy uvěřitelnějších postav - od zpocených chlapů ve strojovně přes pasažéry všech tříd po velitele na můstku i členy posádek jiných lodí. Triková stránka je kapitola sama o sobě, neboť se podařila na jedničku s hvězdičkou a kazí ji jen pár nepěkně a zbytečně použitých "autentických" záběrů při vyplutí z přístavu ("autentických" proto, že na nich ani není Titanic, nýbrž Queen Elizabeth z roku 1938), a krásná je také kamera. Nedivím se, že si James Cameron tolik záběrů - zejména těch nočních - půjčil. Ačkoliv film nemá žádný velkorysý širokoúhlý formát a nehraje v něm žádná hvězda, na velkém plátně by se ani dnes neztratil a dal bych nevím co, vidět ho v kině. ()

Thomassi

Vím, že srovnávat to s Cameronovým hitem není na místě, ale přesto mi to nedá. Kdo totiž vyděl oba filmy, ví, že toho mají celkem dost společného. A zřejmě z tohoto díla si Cameron vzal inspiraci. Jmenuji třeba stavitele Andrewse, jak stojí u hodin a dává rady mladému páru (stejně tak, jak tomu bylo u Camerona) nebo zprovoznění posledních dvou skládacích člunů (říkal jsem si, kde jsem to už viděl :-) Film se odehrává z většiny až v noci 14. dubna a ukázuje nám tak pár hodin katastrofy. A musím uznat, že se jedná o dobré zpracování. Vlastně jsem to až tak působivé nečekal. Film je skutečně spíše takovým filmovým dokumentem, kde sledujeme osudy známých postav a průběh potápění, společně i s děním na okolních lodích (Californian a Carpathia). Dokonce i na tu dobu se mi líbíly efekty (potápějící model vypadal opravdu dobře). Jen ze začátku, kdy byl Titanic spouštěn na vodu a u vyplutí ze Southamptonu, bylo až okatě vidět, že se jedná o úplně jinou loď. Z hereckých výkonů mě zaujal Ken More jako druhý důstojník Lightoller. Pro ty, co se zajímají o Titanic, rozhodně doporučuji, jedná se totiž o výborný snímek. ()

curunir

,,MYDLU SMIECH NEVADÍ." __ Skaza Titanicu bola prvým filmom, ktorý som kedysi o tejto slávnej námornej katastrofe videl. Už vtedy som od neho očakával viac a ak som nebol sklamaný, mal som k nemu minimálne vlažný postoj. Keď teraz spätne reflektujem, myslím si, že celkové spracovanie dobre vystihuje výrok kapitána Smitha, ktorý v osudnú noc predniesol pasažierom keď sa v ľadových vodách Antantiku už každý ratoval ako mohol: ,,Správajte sa ako Briti!" Z filmu je vyslovene cítiť odmeranosť, to úslovie ,,s kľudom Angličana", ktorí tu mnohí vyhlasujú za dokumentárne ladený prístup. Nebudem sa s nikým o tomto tvrdení škriepiť, táto ,,neutralita" však aspoň podľa mňa filmu ubližuje. Aj napriek rozdielnosti spracovania si Cameron predsa len z tohto filmu požičal mnoho prvkov, ktoré potom do svojho ,,filmu storočia" predsa len aplikoval omnoho lepšie. Aj tu padajú taniere, prevracajú sa jedálenské vozíky a iné predmety našej dennej potreby, no je to akési prázdne, bez duše. Nerozvinutie emocionálnej stránky, nejaké bližšie priblíženie sa ku konkrétnej postave, či postavám (absencia hlavného hrdinu), aj keď by to mohlo zaváňať kadečím je rozhodne najväčším kameňom úrazu. Nie je to však prístup vhodný úplného zavrhnutia a ocenil som najmä príjemnú neľúbivosť niektorých scén (milenecký pár, ktorý už už začal dúfať zavalí padajúci komín; malého chlapca, ktorý v dave stratí matku neváha režisér utopiť s ostatnými), na druhej strane preživší vyliezajú z ľadových vôd na prevratený čln akoby nič. Skaza Titanicu nie je vyslovene zlým filmom, nie je ani dielom poplatným svojej dobe, ak do toho nezahŕňame technickú stránku, len na vrchole ľadovca priveľmi experimentuje s elementami, ktoré sa v žánri nevyskytovali pred polstoročím, a nevidieť ich ani teraz. (160. hodnotenie, 19. komentár k filmu, môj 777. komentár) ()

JASON_X

Staré černobílé filmy nesleduju, už od útlého dětství mě pro svou zastaralost nezajímaly, nebavily, ani neoslovovaly. Ale nedávno jsem si s přítelkou rozmrzele zopákl Cameronův Titanic, a tak jsme objevili i tuhle jeho 40let starou předlohu. Myslím, že se dá směle hovořit o předloze, jelikož velkou spoustu scén z tohohle Titanicu Cameron obšlehl do Titanicu svého, jak jsem s překvapením zjistil. Déle oceňuju, že z faktografického hlediska se tahle starší verze drží reality víc/podrobněji, než verze nová. No a jelikož se k mému překvapení obešla i bez nějakého velkého patosu a soustředila se převážně na celkovou tragédii potápějící se lodi a ne na nějaké šablonovité postavy s jejich šablonovitými vztahy, hodnotím ji stejně, jako komerční slaďák Cameronův. Samozřejmě že její vizuál dnes už nikoho neohromí, ale na svou dobu je náhodou nečekaně působivá. ()

• Producent William MacQuitty byl jedním z diváků při startu Titanicu 31. května 1911. V té době mu bylo šest let a zážitek považoval za nejpůsobivější ve svém životě. (Marek06)
  • Film sa nakrúcal chronologicky a na každej stránke scenára bol presne popísaný uhol naklonenia paluby v danom momente, aby bola zachovaná kontinuita. (classic)
  • Kvôli nedostatočnej veľkosti nádrží v štúdiu Pinewood, kde sa mali nakrúcať zábery ľudí bojujúcich o život, použili tvorcovia tiež jedno londýnske kúpalisko. Nakrúcalo sa počas chladných novembrových rán. (classic)