Vzteklina

• angličtina Rabies (festivalový název)
TV spot 1
Česko, 2018, 5 h 46 min (Minutáž: 55–61 min)

Režie:

Tomáš Bařina

Scénář:

Jan Stehlík

Kamera:

Pavel Berkovič

Kryštof Hádek, Johana Matoušková, Gabriela Heclová, Jan Vlasák, Leoš Noha, Igor Bareš, Filip Čapka, Stanislav Majer, Pavla Beretová, Přemysl Bureš (více)

Epizody(6)

Jakkoli je Česká republika vztekliny prostá země, objevují se náhle poblíž jedné z šumavských vesnic nakažená zvířata a hlavní postava tohoto kriminálního thrilleru, třicátník, virolog Pavel Rogl, má za úkol zmapovat situaci, dohlédnout na vakcinaci a nalézt příčinu nákazy. Je také pověřen vypracováním odborného posudku pro tým kriminalistů, kteří vyšetřují záhadnou dvojnásobnou vraždu. Nelze totiž vyloučit, že vražedné běsnění má spojitost s nákazou. Je vrahem člověk, nebo uprchlá velká šelma? Minisérie Vzteklina je zasazena do šumavského prostředí, které má nezpochybnitelný genius loci, je příkladem odedávného propojení člověka s přírodou a v mnoha ohledech tak vytváří samostatnou rovinu vyprávění. Nejen atmosférickou, ilustrativní, ale i svým konkrétním historickým kontextem. (Česká televize)

Chrustyn

Parádní kriminálka, která z počátku působí jako thriller o vraždících zvířatech, aby se přetransformoval v komplexní detektivní příběh. Kvůli lepšímu tempu vy neškodilo sestříhat o jeden díl, ale jinak prakticky bez výtek. Herecky, režijně i scénářem velmi povedené. ()

marhoul

Ale jo. Za mě spokojenost. A velká! Taky mi trošku nesedlo smíchání vzteklých zvířat s historií, ale odpouštím. Bavilo mě to, zajímalo, obsazení fajn, atmosféra, některé momenty byly vážně hrůzné a nepříjemně vystrašily... Dobrá krimi. Já můžu tyhle Pustiny, Zločiny, Vztekliny... ;-) ()

triatlet

Nadějný úvod, který trochu připomínal Pustinu. Fotka naznačovala, že se postavy ze šumavské vesnice vyrovnávají s dávnou minulostí. Drobné nesmysly - půjčené auto od familiérního starosty, v rádiu na různých místech činu se opakující stejná písnička, policajti jako gaučoví povaleči - se dají přehlídnout. Ovšem rozklíčování pomocí flashbecku bylo ubohé. Škoda. Fungovali herci, kamera, hudba, prostředí, ale scénárista si měl uvědomit, jestli se chce vyrovnávat s divokým odsunem, nebo napsat moderní kriminálku. ČT není schopná odvysílat seriály jako Most, Šťastné údolí nebo V pasti před 22. hodinou, ale ve 20.30 naservíruje několikaninutový flashbeck zachycující poválečná zvěrstva... ()

honajz

Vůbec mě to nezaujalo. Jako vizuál je pěkný, exteriéry šumavské skvělé, ale to je asi tak všechno. Děj je z prstu vycucaný, stejně jako motiv, postavy se chovají idiotsky, jen aby bylo napětí, vesničané jsou tu zase za kolektivní blbce, sem tam se věci řeší stylem deus ex machina, a na šest dílů je to tak roztahané, že veškerá jakž takž atmosféra prvního dílu jde časem zcela do kopru. Navíc to začne jako mysteriózno, přehoupne se v to v krimi, aby z toho celého nakonec vylezla moralitní agitka o hodných Sudeťácéch a zlých Češích? Wtf? Četl autor třeba od Škrábka knihu Včerejší strach, aby si uvědomil, že takto černobílé to ale rozhodně nebylo? ()

hansel97

Detektivka se zajímavým prostředím, která se snaží působit jako variace na české Twin Peaks, ale ve skutečnosti je takovým polovičním odvarem Pustiny. Problém je, že neumí být dostatečně mrazivá a sází spíše na hororové sekvence s dějem pomalu se ubírajícím k nepřekvapivému odhalení. Herecky kupodivu nejsympatičtější Heclová. (nejlepší epizoda - 1x03) ()

Necrotongue

První dvě epizody seriálu mě navnadily na pokračování, jenže následovalo velké zklamání. Myslel jsem si, že budu sledovat atmosférickou záležitost s dobře vybudovaným napětím, ale od třetího dílu se atmosféra i napětí postupně vytrácely, na jejich úkor přibývalo chyb v logice, tvůrci se nedokázali vyhnout některým klišé, takže s výsledným produktem jsem příliš spokojen nebyl. Mrzí mě to o to víc, že mě začátek opravdu zaujal. ()

evapetra

Skřípu zuby nad tím nelogickým jednáním postav jak vzteklá liška. Bylo tam takových situací až příliš, okatě se snažících navodit drama. Zase ale nabídl seriál pěkně tajuplnou atmosféru, hlavně v prvních dílech a obě dějové linie mě hodně zaujaly. Na Šumavu jsem se podívala ráda, škoda, že nebylo i více záběrů z mé rodné Sušice. Celkový dojem 3,5. ()

Gwaihir

Dalo by se říct, že v českých seriálových vodách je něco takového skoro úkazem, protože nejde jen o detektivku ve smyslu vyšetřování zločinu, ale o mnohem propracovanější koncept rozplétání minulosti a poměrně drsné drama o vzteklině, která může být hluboce zakořeněná v mysli člověka. A jakkoli se samotné rozuzlení týká záležitostí, které jsou v současné době občas v našich končinách interpretovány poněkud účelově, a tyto záležitosti jsou zde ukazovány částečně pouze ve světle, v jakém se to dnes žádá, nemění to nic na všech ostatních kvalitách celku, který se může pyšnit skutečně hutnou atmosférou, neotřelými nápady a vesměs výbornými hereckými výkony, a to i od méně známých tváří. 85 % ()

JohnCZ

Začne to jako klasická česká kriminálka, které ČT poslední dobou chrlí ve velkém. Od začátku je to ale chytlavé, docela temné, překvapivě místy dost vtipné a celkové příjemně vícevrstevnaté. Pak to bohužel začne okolo 4. dílu trochu zpomalovat a začínal jsem mít docela guláš ve všech těch jménech a vztazích. Finále zase naopak ale hodně dobré. Pachatele jsem sice odhadoval skoro od začátku a indicie hozená divákovi v 5. dílu mi moji hypotézu potvrdila. Ovšem důvod, tvořící i celkovou pointu příběhu, mě fakt mile překvapil. Hodně ČT krimi má problém právě s finálním rozuzlením, což naštěstí není případ Vztekliny. Herecky bohužel občas trochu nevyrovnané, hlavně ten Hádek se vyjadřuje strašně nepřirozeně. ()

zdepapepa

Pustina (Pustina) > Bučina (Vzteklina). Co začalo jako fajnové Twin Peaks z Šumavy se zvrátilo v klasickou detektivku, kde se hromadí mrtvola na mrtvole jak kdesi v Midsomeru. Nejsem sice virolog, abych posoudil schopnosti hlavního hrdiny, ale občas až komicky často dělal práci jiných (zejména detektivů) daleko schopněji. Hezký dárek od pana režiséra, že na to udělal lampshade hanging. Oproti tomu se většin postav chová místy až podezřele hloupě. Vše ostatní je přitažené za vlasy v rámci typické filmové "uvěřitelnosti". Výprava se povedla na jedničku - jako reklama na Šumavu a všechny tamní malebné vesničky (ty fungující i ty zašlé) to funguje výborně. I příběhově je to něco, co by právě kvůli příběhu těžko mohlo vzniknout v zahraničí a je to tak reklama nejen na krajinu, ale i na historii místního kraje. ()

agentmiky

Jsem trochu na vážkách. Musím teda seriálu jednu věc přiznat. Hrátky s hutnou atmosférou se povedlo autorům vykreslit parádně, místy se mi coby divákovi dokonce tajil dech. Takže v tomto směru Vzteklina zaválela. I herecky má tato tuzemská minisérie co nabídnout. Hlavní role se ujal mladší Hádek, popasoval se s tím obstojně. I ostatní herecké osazenstvo nehrálo druhé housle. Problém jsem měl spíše s gradací samotné zápletky. Ona sama o sobě fungovala na jedničku, ale vše odsýpalo místy až ukrutně pomalým tempem. Ke konci to nabralo dech, to bych lhal, kdybych tvrdil opak, ale už to nezachránilo předchozí dění. Alespoň to odhalení vraha v závěru dokázalo překvapit, fakt jsem to nečekal, za to před tvůrci smekám klobouček. Vyladit tyto menší nedostatky a měli bychom zaděláno na excelentní podívanou. Takto jen solidní nadprůměr. Za mě dávám 6,5/10 ()

filmsim

Vzteklina mě zprvu velmi překvapovala a vtahovala do děje jako málokterá jiná česká kriminální série. Temných tísnivých kriminálek, které ladně střídají hororově vypjaté scény s odlehčenými dialogy vesničanů i hlavních aktérů, které dokáží bez problému skloubit zamilované laškování s krvavými vraždami, není nikdy dost. Jen kdyby scenáristický záměr a celé vyvrcholení příběhu nebylo tak okaté a svým způsobem obyčejné. Tvůrci Vzteklinu rozjeli a natočili tak ambiciózním způsobem, že jsem si až myslel, že koukám na jednu z nejpovedenějších tuzemských krimi sérií poslední doby. Na konci však přišlo nemilé rozčarování a přetrvávající pachuť. 7/10 Kompletní recenze zde. ()

elizabeth_ba

Protože romantiky už bylo v posledních dnech a týdnech až dost, rozhodla jsem se zhlédnout něco trochu jiného. První pokus se ještě úplně nevyvedl (slovenský kvazihistoricko-detektivní seriál 1890), ale ten druhý se vzteklinou v současnosti a běsy z minulosti už ano. Krásná šumavská krajina dotváří příběh známý z knih např. Juraje Červenáka, kde člověku není líto obětí, a na rozdíl od nich by člověk byl schopen litovat pachatele, kdyby se nezamyslel nad tím, co všechno se mohlo stát, kdyby mu to bylo vyšlo. Jelikož považuji za neomluvitelné omlouvat se tím, že oni to dělali také, je pro mě pochopitelné, že se po tom, co se dozvěděl, chtěl viníkům pomstít. Nicméně děti nemají trpět za chyby rodičů. Hádek ve srovnání s M. Němcem a D. Gránským (ti se oba vyskytli v těch příliš romantických seriálech) trochu nevýrazný a krásná zahradnice pro mě nesympatická, ale zbytek, včetně studentky Táni moc fajn, takže u mě spokojenost a i tomu odpovídající ohodnocení. ()

PKD

Tak tohle bylo velké překvapení. To jsem fakt nečekal. Atmoška hustá tak,že by se dala krájet a připomínající takové fláky jako Vrah Skrývá tvář apod. A kde mi dokonce nevadil ani K.Hádek,kterého jinak vůbec nemusím. Bravo. ()

blackrain

"V tomhle kraji je vztek od jisté doby zakořeněn." Pronese jedna postava. Od chvíle, co to vyslovila, jsem si na ni dávala bacha. Tohle člověk neřekne jenom tak. V rámci českých poměrů je tohle pečlivě odvedená práce. Kam se hrabe Modrava. Tohle je jiné kafe. Tam je znázorněná úplná idylka. Tady jde o syrovější tvář Šumavy. Přišlo mi, že se tenhle seriál v mnoha věcech podobá Pustině. Atmosféra a napětí poctivě budováno a dávkováno. Zarostlé pozůstaky zaniklých vesnic jsou nasnímány skoro až děsivě. Měla jsem z nich velmi živé sny a to jezdím na Šumavu od útlého dětství a čmuchám na místech, kde byly dnes již zaniklé obce. Ta místa mají totiž velmi přitažlivou zvláštní atmosféru, která jim dává určité kouzlo, zvlášť, když si člověk uvědomí, co se tu v minulosti dělo. Při sledování jsem si říkala, že musím mít vraha přímo před očima. Měla jsem. Jeho motiv se dal pochopit a vůbec mě nepřekvapil. Řekla bych, že některým dosud žijícím lidem nastavil zrcadlo. Zajímalo by mně, jak by tenhle příběh vypadal jako celovečerní film, protože tohle nění úplně klasická kriminálka, ale dost solidní thriler. Jako kniha by tenhle příběh taky nebyl vůbec marný. Klidně bych si ho přečetla. ()

Dr. Hawkeye

Jedinou výhradu mám snad ke Kryštofu Hádkovi, který mi pořád přijde takový toporný a jeho mluvený projev strašně strojený. Ale krom toho nemám výhrad. Skvělá tísnivá atmosféra vykořeněného pohraničí, které ztrátou svých původních obyvatel ztratilo duši. ()

slunicko2

Podivná směs hororu, thrilleru a kriminálky Šumava. 1) Minisérie s občasnými v českých seriálech nevídanými hororovými okamžiky doplácí na nepříliš kvalitní scénář a ne zcela jasnou koncepci. Chvílemi to vypadá, že tvůrci prostě nevědí, co dál. 2) Spoiler. Téma viny a msty za poválečná zvěrstva, spáchaná na Němcích, je dalším zajímavým aspektem díla. ()

Remedy

Konečně vcelku netuctová kriminálka, která chytře pracuje s motivem temného dědictví z jedné ještě temnější éry našich soudobých dějin. Využití šumavských lokací takřka bezchybné, postupné rozplétání příběhu a závěrečné rozuzlení velmi nadprůměrné. V žánru české kriminálky jeden z vrcholů posledních let. Jen ten neautentický Kryštof Hádek to místy bohužel trochu kazí. Jinak hodně velká spokojenost. [80%] ()

kajas

Podle diváckých, potažmo kritických ohlasů jsem čekala větší pecku. Téma je hodně zajímavé, ale řádění vzteklých zvířátek mě bavilo více než druhá polovina seriálu. Taky mi dost vadilo degradování místní kriminálky na neschopné pablby, co se místo koblih cpou pizzou a nudlemi. Třetí hvězdičku tak přihazuji hlavně za méně okoukané obsazení (i když Nohovi šišlavého Ádu z "Okresního přeboru" už stejně nikdo neodpáře), ve výsledku mě nejvíc bavila postava soudní lékařky. ()

ibeh

Některé díly byly výborné, některé slabší, poslední dva díly už s vyloženě průhledným pachatelem. Seriál mě ale celkově docela bavil, mimochodem má krásnou znělku. Takže hodnotím tak na 75%. I kvůli milované tajemné Šumavě. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz