Proč? 13x proto

• USA 13 Reasons Why
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Série(4) / Epizody(49)

Recenze uživatele IZFNP k tomuto seriálu (4)

Proč? 13x proto (2017)

Je to seriál, ktorý vyčnieva z radov seriálov o mladých? Áno. Je to seriál, ktorý je kvalitne spracovaný? Áno. Je to seriál, ktorý napína diváka? Áno. A čo viac? Dobré obsadenie, dobrý námet, dobrý soundtrack a dobrá réžia. ----- 1. séria (80 %) ----- Seriál, ktorý vypovedá o kritickom stave americkej mládeže (krutej i precitlivenej), a pri tom sa nesnaží svoje postavy odsúdiť v očiach diváka - necháva práve na pozorovateľovi, nech si mienku urobí sám, nakoľko väčšina postáv nie je zlá ani dobrá, je skrátka reálna vo všetkých dôsledkoch, ktoré to prináša. 13 Reasons Why je seriál úprimný, bolestivý, smutný a k tomu remeselne dobre spracovaný. Núti diváka otvoriť oči pred problémamy, podňecuje ho k úvahám a inšpiruje ho k tomu, aby nevidel veci čiernobielo. Dostáva sa mu do hlavy a pri tom ho naplňuje neistotou. Od záveru by som síce chcela trochu viac, plus mi tam viac chýbalo upozornenie na rozdiel odlišných pohľadov na vec, nie len ten Hannin. Avšak tento seriál je moc super vec a jeho soundtrack patrí aktuálnľ k jedným z naj. Občas sa teda čudujem, ako sa k takému hypu niektoré seriály dopracujú, nakoľko ani tento jeden nie je zas taký unikát, každopádne ako moje vysoké hodnotenie napovedá, rozhodne je to seriál, ktorý stojí za pozornosť. ----- 2. séria (65 %) ----- U seriálu dochádza k tomu, že piliere, na ktorých bola vystavaná prvá séria, sú zrazu nahradené úplne iným podporným systémom. Musím povedať, že kým niektoré zmeny mi boli sympatické (väčší dôraz na ostatné postavy a ich náhľad na vec), druhá séria stráca body tam, kde prvá bodovala - v koncepte. Prvá séria bola nádherne rozvrhnutá do 13 dielov, z ktorých každý podával dôležitú výpoveď nielen o motíve trápiacej sa tínedžerky k radikálnemu ukončeniu života, ale vypovedal i o tom, ako sme každý iný a každý máme svoje problémy, ktorými sa viac či menej nechávame utvárať. Druhá séria prepletá minulosť s prítomnosťou v prostredí súdnej siene a vlastne tak robí vcelku umne. Taktiež psychológia (najmä mladých) postáv je stále extrémne podarená a nemyslím, že je aktuálne na televíznych obrazovkách seriál, ktorý by na svoje postavy nahliadal tak láskavými, no zároveň realistickými očami. Bohužiaľ skutočnosť, že scenár už nemá moc čo viac ponuknúť, bola tým očividnejšia, čím bola druhá séria dlhšia. Skrátenie o polovicu by vôbec nezaškodilo, seriál ma síce bavil vďaka postavám a vďaka scenáru, ktorý dokázal u každej postavy vyvolať pocit diváckeho záujmu - ale objektívne treba povedať, že tempo kolísalo a logika príbehu dostávala zabrať. Najväčším sklamaním boli posledné dve diely, v ktorých mal príbeh vrcholiť, avšak tie boli naopak vyslovene nudnou záležitosťou. Neviem ani zhodnotiť ten koniec. Sú to snáď otvorené dvere do tretej série? Alebo scenáristom nedošlo, že takéto ukončenie 13-epizódneho honu za zadosťučinením rozhodne uspokojivé nie je? Seriál je kvalitný, stále hovorí a ukazuje dôležité veci, ale druhá séria nenecháva divákovi absolútne žiadny priestor na pochyby a na vlastné úvahy - pri čom to bolo niečo, čo prvá séria zvládla bravúrne. () (méně) (více)

Série 1 (2017) (S01)

Seriál, ktorý vypovedá o kritickom stave americkej mládeže (krutej i precitlivenej), a pri tom sa nesnaží svoje postavy odsúdiť v očiach diváka - necháva práve na pozorovateľovi, nech si mienku urobí sám, nakoľko väčšina postáv nie je zlá ani dobrá, je skrátka reálna vo všetkých dôsledkoch, ktoré to prináša. 13 Reasons Why je seriál úprimný, bolestivý, smutný a k tomu remeselne dobre spracovaný. Núti diváka otvoriť oči pred problémami, podňecuje ho k úvahám a inšpiruje ho k tomu, aby nevidel veci čiernobielo. Dostáva sa mu do hlavy a pri tom ho naplňuje neistotou. Od záveru by som síce chcela trochu viac, plus mi tam viac chýbalo upozornenie na rozdiel odlišných pohľadov na vec, nie len ten Hannin. Avšak tento seriál je moc super vec a jeho soundtrack patrí aktuálne k jedným z naj. Občas sa teda čudujem, ako sa k takému hypu niektoré seriály dopracujú, nakoľko ani tento jeden nie je zas taký unikát, každopádne ako moje vysoké hodnotenie napovedá, rozhodne je to seriál, ktorý stojí za pozornosť. 80 % ()

Série 2 (2018) (S02)

U seriálu dochádza k tomu, že piliere, na ktorých bola vystavaná prvá séria, sú zrazu nahradené úplne iným podporným systémom. Niektoré zmeny mi boli sympatické, najmä väčší dôraz na ostatné postavy a ich náhľad na vec. Druhá séria však stráca body tam, kde prvá bodovala - v koncepte. Prvá séria bola nádherne rozvrhnutá do 13 dielov, z ktorých každý podával dôležitú výpoveď nielen o motíve trápiacej sa tínedžerky k radikálnemu ukončeniu života, ale vypovedal i o tom, ako sme každý iný a každý máme svoje problémy, ktorými sa viac či menej nechávame utvárať. Druhá séria prepletá minulosť s prítomnosťou v prostredí súdnej siene a vlastne tak robí vcelku umne. Taktiež psychológia (najmä mladých) postáv je stále extrémne podarená a nemyslím, že je aktuálne na televíznych obrazovkách seriál, ktorý by na svoje postavy nahliadal tak láskavými, no zároveň realistickými očami. Bohužiaľ skutočnosť, že scenár už nemá moc čo viac ponuknúť, bola tým očividnejšia, čím bola druhá séria dlhšia. Skrátenie o polovicu by vôbec nezaškodilo. Séria baví vďaka postavám a hercom, ktorým sa darí vyvolať pocit diváckeho záujmu. Ale objektívne treba povedať, že tempo kolísa a logika príbehu dostáva zabrať. Najväčším sklamaním sú posledné dva diely, v ktorých mal príbeh vrcholiť, avšak oni sú naopak vyslovene nudnou záležitosťou. Neviem ani zhodnotiť ten koniec. Sú to snáď otvorené dvere do tretej série? Alebo scenáristom nedošlo, že takéto ukončenie 13-epizódneho honu za zadosťučinením rozhodne uspokojivé nie je? Seriál je kvalitný, stále hovorí a ukazuje dôležité veci, ale druhá séria nenecháva divákovi absolútne žiadny priestor na pochyby a na vlastné úvahy - pri čom to bolo niečo, čo prvá séria zvládla bravúrne. 60% ()

Série 3 (2019) (S03)

Videla som len dva diely a rozhodla sa s týmto seriálom, ktorý som v prvých dvoch sériách chválila, nadobro skončiť. Seriál úplne opustil všetko, čím bol, a premenil sa na klasickú teen drámu bez hlbšieho významu. Áno, možno to stále ukazujú dôležité veci, ale už len z povinnosti, dušu to stratilo. ()

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney