poster

Proč? 13x proto (TV seriál)

 • USA

  13 Reasons Why

Drama / Mysteriózní

USA, 2017–2020, 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Hudba:

Eskmo

Hrají:

Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Ross Butler, Devin Druid, Amy Hargreaves, Steven Silver, Michele Selene Ang, Kate Walsh, Brian d'Arcy James, Derek Luke, Gary Perez, Steven Wiig, Vanessa Ross, Brandon Larracuente, Lisa Anne Morrison, Michael Sadler, Nina Cheek, Marissa Freeman, Jesus N. Jimenez, Megan Stack, Josh Hamilton, Ajiona Alexus, Bryan Box, Shadia Iman, Tommy Dorfman, Bryan Irwin Thompson, Steven Weber, Sosie Bacon, Robert Gant, Giorgia Whigham, Timothy Granaderos, Mark Pellegrino, Mario Perez, Gabrielle Haugh, Cindy Cheung, Karen Kahn, Wilson Cruz, Maria Dizzia, Ben Lawson, Samantha Logan, Allison Miller, Meredith Monroe, Joseph C. Phillips, Tom Everett Scott, Jake Weber, Anne Winters, Phil Austin, Andrea Roth, Sean Blakemore, Jeffrey Vincent Parise, Brenda Strong, Ainsley Bailey, David Kallaway, Matthew Alan, Jackie Geary, Irina Voronina, Emily Peachey, Spence Moore II, Keiko Agena, Makenzie Vega, Jeanette Pavini, Sally Pressman, Allison Miller, Christopher Michael Holley, Parminder Nagra, Anthony Rapp, Kelli O'Hara, Alex MacNicoll, Bryce Cass, Nican Robinson, Derek Crowe, Nick Ryan Jurewicz, David Douglas, Grace Saif, Chelsea Alden, RJ Brown, Austin Aaron, Jake Hanson, Alisha Mullally, Zach Tinker, Richard Gross, Brett Baker, Hart Denton, Benito Martinez, Brandon Scott, Tyler Barnhardt, Erik Braa, Mason Guccione, Keon Motakhaveri, Ron Roggé, Bex Taylor-Klaus, Nana Mensah, Brandon Black, Raymond J. Barry, Deaken Bluman, Marcus DeAnda, Reynaldo Gallegos, Maddison Bullock, Katherine Langford (a.z.), Chris Marroy, Hansel Ramírez, Blake Webb, Hank Greenspan, George Maguire, Inde Navarrette, Jan Luis Castellanos, Chris Damon, Gary Sinise, Brandon Butler, Challen Cates, Reed Diamond, Matt Passmore, Jackie Dallas, Juliana Destefano, Rocky Capella, Andrew McCarthy, Kate Burton, Nick Pugliese
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Thomick
  *****

  Nesmírně důležitý projekt. Na 13 Reasons Why by se imo mělo nahlížet minimálně jako na generační seriál, jehož sdělení s přesahem do veškerých věkových kategorií se mělo přinést už dávno předávno. Nakonec je jedině přiléhavé, že ten průlom činí seriál o teenagerech, jakoby vrchem křičící do světa "Hej... hej... HEJ! I zdravá, čilá mládež má vaše dospělý problémy, kapiš?". Dle mnohých "nevinný, lichotivý" catcalling nutně potřebuje vymýtit na všech možných úrovních a 13 Reasons Why tomu mohou napomoci. Stejně tak obhajoba bohapustého znásilnění ve stylu "ale ona mi neřekla, abych toho nechal!" nutně potřebuje vymýtit a 13 Reasons Why tomu mohou napomoci (protože zobrazení scény ve vířivce udeří jako máloco na televizních obrazovkách a myslím, že leckomu pomůže si uvědomit, že v některých situacích holt člověk ztrácí řeč). A takhle bych mohl pokračovat... --- Byla by určitě škoda, kdyby veškerá ta zásadní poselství, resp. veškeré ty hlasité apely, přehlušila - byť zcela zasloužená - chvála střihu a kamery či soundtracku, jenž si věru nemohl vysnít lepší vlajkovou loď než The Night We Met. Stejně tak mi v tomhle bodě přijde škoda jakkoliv navazovat druhou sérií. Na druhou stranu, pokud to pomůže k dalšímu etablování Katherine Langford jako objevu loňského roku, potom s chutí do toho. Vážně odzbrojující výkony v jejím podání; tolik kontrastující s prkenným Dylanem Minnettem aka jedinou výraznou slabinou seriálu.(19.10.2017)

 • Rogue
  **

  13 reasons why i'm stupid bitch. Filmarsky dobre odvypravene, ale prvnich 8 dilu je zavadejici nuda diky ktere averze k dvema hlavnim protagonistum naroste do obludnych rozmeru. Dospet k dilu 9 chce bud hodne nudy, nebo silnou vuli, alespon ze to tahne dobry soundtrack. Btw Clayova neochota pustit si kazety najednou nedava smysl (krom toho, zeby to znicilo cely koncept) . Plus bod za Joy Division a Arakiho.(20.5.2017)

 • Viktooorka
  ****

  Existuje opravdu vůbec nějaký důvod, který ospravedlní sebevraždu? 13 reasons why se o to pokouší. Ze začátku tedy absolutně nechápete, proč to Hannah udělala. Vždyť podobné problémy má skoro každý puberťák a máte chuť seriál přestat sledovat, protože byste museli polovinu těch puberťáku profackovat, ale to tajemno, kdo další bude na kazetách Vám nedá.. Nedá Vám až spát, tak sedíte u pc a říkáte si, ještě jeden díl a jdete spát,.. Ale ve dvě ráno, kdy Vám zbývá poslední díl a kdy absolutně nechcete spát, protože se Vám honí milion otázek a střídají se Vám veškeré pocity, které existují, pouštíte další díl. Proč to nikdo neviděl, proč ji nikdo nepomohl, proč si neřekla o pomoc rodičů, proč to neřekla Clayovi? Mraky otázek, na které si ale dokáže i sami odpovědět. Silné téma, skvělé zpracování, výborný výběr herců, hlavně Clay. Kromě Hannah se mi dostal i on pod kůži. Jeho smutný oči Vás vtáhnout, jeho hlas chcete stále poslouchat a hlavně potřebujete vědět, proč on je na těch kazetách, stejně jako on!(3.6.2018)

 • Djoker
  ****

  V záplavě jednodušších seriálů pro teens to nabízí ožehavé téma k diskuzi a zároveň jde o vztyčený prst pro většinovou společnost, která zatím šikanu nebere jako skutečný problém s možnými katastrofálními následky. Přehlídka mladých hereckých talentů, kteří jsou celou dobu ždímáni až na kost, s přehledem utáhne i občasné méně záživné a naivní pasáže. Po drtivém finiši první série je pokračování lehkým zklamáním. 1. série: 90%, 2. série: 70%, 3. série: 60%, 4. série: 50%.(13.7.2019)

 • vercza
  *

  Hanička je už znuděná svým životem a tak se rozhodne zabít. Na kazety namluví svých 13 opravdu pádných důvodů proč spáchat sebevraždu. Tak třeba kluci ji nominovali na dívku ze školy s nejhezčím zadkem! No kdo by se kvůli tomu nepodřezal že? :D Seriál se bude určitě líbit náctiletým pipinkám, které si berou osobně i to co se jich netýká a mají z toho hned děsnou depresi, nejhorší život a vlastně je nikdo nemá rád.(17.11.2017)

 • - Zpráva publikovaná v časopise Americké akademie dítěte a adolescentní psychiatrie (Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry) přinesla zjištění, že v dubnu 2017, měsíc po uvedení seriálu, vzrostl počet sebevražd dětí ve věku 10 až 17 let o 28,9 %. To bylo nejvíc za sledované období posledních pěti let, jímž se výzkum zabýval. Naopak vědci z Pennsylvánské univerzity (University of Pennsylvania) zjistili, že mladí lidí ve věku 18 až 29 let, kteří viděli druhou sérii, myslí na sebevraždu méně, než ti, kteří ji neviděli. [Zdroj: Lidovky.cz] (Duoscop)

 • - Justin Prentice (Bryce Walker) si podobnou postavu zahrál i v seriálu Those Who Can't (od r. 2016). Shodou okolností se jeho postava v obou případech jmenovala Bryce. (Kacitr)

 • - Spoiler: Kate Walsh, která ztvárňuje roli matky Hannah Baker (Katherine Langford), se snažila trpící matku předvést co nejlépe. Mluvila se dvěma rodiči jejichž děti spáchaly sebevraždu, a mluvila s psychiatrem, který se specializuje na rodinné terapie, ale obzvlášť na rodiny, které ztratily někoho kvůli sebevraždě. (Natka875)