Proč? 13x proto (TV seriál)

13 Reasons Why

Drama / Mysteriózní

USA, 2017–2020, 50 h 3 min (Minutáž: 49–72 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Eskmo

Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Ross Butler, Devin Druid, Amy Hargreaves, Steven Silver, Michele Selene Ang, Kate Walsh, Brian d'Arcy James, Derek Luke, Gary Perez, Steven Wiig, Vanessa Ross, Brandon Larracuente, Lisa Anne Morrison, Michael Sadler, Nina Cheek, Marissa Freeman, Jesus N. Jimenez, Megan Stack, Josh Hamilton, Ajiona Alexus, Bryan Box, Shadia Iman, Tommy Dorfman, Bryan Irwin Thompson, Steven Weber, Sosie Bacon, Robert Gant, Giorgia Whigham, Timothy Granaderos, Mark Pellegrino, Mario Perez, Gabrielle Haugh, Cindy Cheung, Karen Kahn, Wilson Cruz, Maria Dizzia, Ben Lawson, Samantha Logan, Allison Miller, Meredith Monroe, Joseph C. Phillips, Tom Everett Scott, Jake Weber, Anne Winters, Phil Austin, Andrea Roth, Sean Blakemore, Jeffrey Vincent Parise, Brenda Strong, Ainsley Bailey, David Kallaway, Matthew Alan, Jackie Geary, Irina Voronina, Emily Peachey, Spence Moore II, Keiko Agena, Makenzie Vega, Jeanette Pavini, Sally Pressman, Allison Miller, Christopher Michael Holley, Parminder Nagra, Anthony Rapp, Kelli O'Hara, Alex MacNicoll, Bryce Cass, Nican Robinson, Derek Crowe, Nick Ryan Jurewicz, David Douglas, Grace Saif, Chelsea Alden, RJ Brown, Austin Aaron, Jake Hanson, Alisha Mullally, Zach Tinker, Richard Gross, Brett Baker, Hart Denton, Benito Martinez, Brandon Scott, Tyler Barnhardt, Erik Braa, Mason Guccione, Keon Motakhaveri, Ron Roggé, Bex Taylor-Klaus, Nana Mensah, Brandon Black, Raymond J. Barry, Deaken Bluman, Marcus DeAnda, Reynaldo Gallegos, Maddison Bullock, Katherine Langford (a.z.), Chris Marroy, Hansel Ramírez, Blake Webb, Hank Greenspan, George Maguire

V záplavě jednodušších seriálů pro teens to nabízí ožehavé téma k diskuzi a zároveň jde o vztyčený prst pro většinovou společnost, která zatím šikanu nebere jako skutečný problém s možnými katastrofálními následky. Přehlídka mladých hereckých talentů, kteří jsou celou dobu ždímáni až na kost, s přehledem utáhne i občasné méně záživné a naivní pasáže. Po drtivém finiši první série je pokračování lehkým zklamáním. 1. série: 90%, 2. série: 75%, 3. série: 70%.(13.7.2019)

Já teda nevím jo, ale Hannah je děsná hysterka. Ale o tom potom. Seriál má slušně najeto. Spousta dobrých - až skvělých recenzí -, a je z toho skoro mánie. Kdo se nějak neztotožňuje s Hannah, jako by nebyl. Na špici to drží nápad, styl vyprávění, a právě Katherine, která je nesmírně krásná. Jenže jak jsem prvních 5 dílů shlédla hned, tak pak jsem se k tomu nutila. Vždyť vyváděla kvůli prkotinám. A Clay? Tomu bych jednu natáhla, aby se vzpamatoval. Dech to nabralo znovu někdy kolem 10. epizody, a spadlo to zase u 13.. Z Claye se stal formát, a jak mi Hanny bylo líto, tak 13. dílem to zabila. Neví, co chce, to je pak těžký. Stěžuje si, že jí nikdo nepomohl, přitom se jí každý ptal, zda je ok. Tak eh..? Ale konec vcelku dobrý, i přes ty kopance se těším na další sérii. Mimochodem, uniká mi smysl, proč si teď poslední měsíc všichni píšou na twitter: cítím se jak Hannah Baker, Jsem úplně jak Hannah Baker, Jsem broken jak Hannah Baker. Čekám, kdy bude in páchat sebevraždy, protože Hannah..(7.5.2017)

Ať se podívám na jakoukoliv sociální sít, vždy na mě vykoukne "13 Reasons Why" a já se ptám: "Why?". Nezbývá mi jiná možnost, než si seriál pustit. A tak začala třinácti hodinová nálož, kterou se mi podařilo vtěsnat do pouhých dvou dnů. Dvou dnů, během kterých bych se označila za totálně nepoužitelnou. Takový dopad na mě příběh Hannah měl. A i po zhlédnutí si o sobě netroufám tvrdit, že bych byla schopná sociální interakce. Ráda bych tu popsala, co přesně zapříčinilo to, že se takhle cítím. Taktéž bych ráda napsala jakési zhodnocení seriálu, jako takového...Jenomže to nedokážu. Člověk pochopí sám, až jej uvidí a vyslechne. Někomu se možná bude zdát rozvleklý. Já bych oproti tomu ještě jeden kratší díl potřebovala. Prostor na vydýchání. Vydýchání těch ran, které vyslechnutí kazet způsobilo. A přinejmenším toho dlouho očekávaného a nezvratitelného konce. Je i pravděpodobné, že na někoho bude působit až moc přehnaně. Já jej beru jako ukázku všeho zla, které může na dospívajícího člověka dopadnout. A znovu se ptám: "Why?". Mám i jisté obavy týkající reakce. Víme, jak to dopadlo s Goetheho Utrpení mladého Werthera...(13.4.2017)

• Hrabka

Boha jeho, kam jsme to dopracovali... To je tak debilní, až to bolí. Neříkám, že celá první série je sračka, najdou se dobré momenty, ale celý ten koncept a chování postav je tak naivní a blbé, že starším ročníkům nad tím musí zůstat rozum stát. Nicméně je asi potřeba se smířit s tím, že dnešní náctiletí takovéto seriály vyhledávají. Já jsem rád, že za našich mladých let frčelo úplně něco jiného. To, co tady ty postavy předváděly, v čele s věčně ublíženou hlavní nehrdinkou, bylo postupem času čím dál víc na přesdržku. Už jen ten nápad, že se holka rozhodne zabít a natočí o tom sérii kazet, je dost na palici. Jaký kontrast mezi symbolem 90. let - kazetami (walkmanem) a dnešní (zdegenerovanou americkou) mládeží odkojenou tablety. První série: 40% a ještě si hodně rozmyslím, jestli protrpím sérii další...(26.3.2018)

To, co se v 13 Reasons Why propírá, není zdaleka problémem jenom na školních pozemcích. Sebedestruktivní pocit méněcennosti neovlivňuje jen mladé lidi, a nelze jej ani škatulkovat v souvislosti k určitému prostředí. Tohle je mnohem plošnější a o to závažnější problém, možnosti k několika mnohým dalším sezónám jsou tudíž nekonečné. Seriál, který by nikdy neměl skončit, a kterým vlastně Netflix dělá světu ohromnou sociální službu.(20.5.2017)

• - Ve scéně, kde si Clay (Dylan Minnette) představuje, že je přítelem Hannah (Katherine Langford), hraje v pozadí píseň „A 1000 times“, kde text říká: „The 10th of November, the years almost over.“ Lidé, kteří ublížili Hannah, dostali své soudní obsílky na 10. listopadu 2017. (tynkaiscrazy)

• - Když Christian Navarro získal roli Tonyho, neuměl řídit, což byl problém vzhledem k tomu, že Tony v mnoha scénách řídí svůj Mustang. Producenti mu však zajistili lekce v autoškole a Christian tak získal řidičský průkaz. (filmovyfan)

• - Celých šest let trvalo, než producenti našli perfektní představitele pro role Hannah a Claye. (Natka875)