Proč? 13x proto

(seriál)
  • USA 13 Reasons Why
Trailer 2
Drama / Mysteriózní
USA, (2017–2020), 47 h 32 min (Minutáž: 49–99 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Ross Butler, Devin Druid, Amy Hargreaves (více)

VOD (1)

Série(4) / Epizody(49)

Tajemství. Lži. Pomsta. Na Liberty High mají všichni co skrývat… A pravda už má brzo vyjít na světlo. (Netflix)

Trailer 2

ivishka

Jeden z nejrealistějších seriálů své doby, které znám. Všichni lidé mají své problémy a svá tajemství. Každý má někdy chuť to zabalit a vzdát to. Velká spousta lidí kolem nás má nějaké psychické potíže, a ani bychom to do nich neřekli. Doslova můžu říct, že pokud jsme nezažili to, co druhý člověk, tak nemůžeme soudit. Každý má své důvody proč co a jak udělal a jak kterou věc vnímal. Většina z nás má střední školu trochu odlišnou, než jak ji známe z filmů a seriálů v americkém podání. Ale zpráva, kterou toto dílo seslalo byla jednoznačná. Někdy se ovšem až moc zacházelo do hloubky a jindy zase byly upozaděny postavy, které bych si třeba přála vidět víc. Herecké obsazení bylo geniální. Dokonce mi přirostl k srdci i ten Bryce Walker. Tento seriál určitě stojí za pozornost. ()

Mikah

Knižní předlohu jsem sice četla, ale nepamatuji si ji natolik, abych ji dokázala srovnat se seriálem, který na mě však v každém případě udělal daleko větší dojem. Je to temný příběh zobrazující, jak silný vliv může mít naše chování na druhé, ačkoli si toho nemusíme být vědomi, byť to jen zřídka vyústí v sebevraždu, pro niž se rozhodla hlavní ženská hrdinka. Tu k ní dohnaly jak činy, které se na první pohled nezdají tak významné a s nimiž se v nějaké míře setkáváme všichni, jako jsou pomluvy či ignorance, ale i závažné zločiny. Nebýt zanechaných vzkazů, mnozí by si nikdy neuvědomili, jaký dopad měly na dívku jejich činy, a dál by žili v nevědomosti – čili tak, jako my v běžném životě. Musím vyzdvihnout i zajímavé prolínání přítomnosti s minulostí a výbornou hudbu. ()

mrkt

mam z toho hrozně smíšený pocity. ukaž mi středoškoláky, co se takhle chovají. (a na školním plese si pouštějí Eagulls, jasný, ftw) snaží se to bejt hrozně trendy, ale nevěřim tomu skoro nic. jsou tam momenty, který jsou strašně lame a prvoplánový, že se jim spíš směju než se do nich snažim vcítit. nicméně si vážim toho, že někdo natočí seriál týkající se tohohle tématu (a nemyslim sebevraždu) a zaměří se na to, jak se s tim perou středoškoláci. jako celek to pro mě bohužel ale nefunguje a mam s tim spíš problém. (ALE dát do posledních minut Angel Olsen a Boba Moulda? za mě dobrý!) ()

keddy79

Ač jsem viděla celé první dvě série, tak nehodnotím. Seriál není vůbec špatný, má důležitý morální přesah i herci jsou výborní. Film s vážnější tematikou si pustím, ale u seriálu hledám spíš zábavu. Možná jsem v tomto povrchní, ale na seriál s ukňouranými postavami koukat nechci. Zajímalo by mne kolik lidí, kteří říkají jak je hrozné chování postav a co tím zpusobili, se ve skutečnosti chovají stejně necitlivě. A to třeba i vůči své rodině. Jak často slyší člověk a depresemi od svých nejbližších, že je jen slaboch a má zvednout zadek a jít na procházku? Nebo dítě, když se svěří, že není něco v pořádku? Bohužel často. ()

AppleCore

13 Reasons Why nestíhá nudit ani ve chvílích, ve kterých se nic moc neděje. PROČ? 1. Scénář je naprosto ukázkově vykonstruovanej 2. Obsazení je přesný a herecký výkony nikdy nejdou za hranice reálií 3. Obsahuje spoustu postav se kterými se divák může ztotožnit 4. Parádní soundtrack 5. Temná, smutná a bezvýchodná atmosféra 6. Chytrá režie, která si hraje s divákovou pozorností (kolikrát jste ztratili přehled v časových liniích?) 7. Silnej příběh o dospívání, ve kterém má jedna pomluva potenciál měnit celej život 8. Ve finále vyplyne vážný - ač trochu naivní - poselství 9. Ani na chvíli nemáte pocit, že sledujete hloupej teenage flák typu 90210 10. Všechno z toho lze ve skutečném životě zažít 11. V žádnym ohledu se nemůže divákovi znelíbit 12. Absence zbytečností 13. Jede pevně na jistotu! (to je zároveň největší mínus, nečekejte žánrové experimenty, nebo šokující zvraty.) ()

• Katherine Langford ani Dylan Minnette nečetli knihu „Thirteen Reasons Why“ předtím, než byly obsazeni do svých rolí. Katherine Langford se do čtení pustila na natáčení. Ale Dylan Minnette ji nečetl vůbec. Nechtěl, aby byl zmatený charakterem své postavy v knize. (Kacitr)

Související novinky

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

Rodičovská rada si stěžuje na studio Disney

12.03.2022

Těšili jste se coby fanoušci Daredevila nebo Punishera ze zprávy, že studio Disney ve spolupráci s Marvelem přidalo tyto netflixovské seriály na streamovací službu Disney+? Pak zjevně nejste součástí… (více)

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu

28.09.2021

Netflix zveřejnil kupu dat, díky kterým si teď celý svět může zase jednou udělat obrázek o tom, jak moc je vlastně streamovací služba úspěšná, a které seriály potažmo filmy patří k těm… (více)