• Nový Zéland

• Austrálie

• Kanada

Sci-Fi / Thriller / Drama / Dobrodružný / Mysteriózní

USA / Brazílie, 2019, 123 min

Krásný film s ještě krásnějším poselstvím. Psychologické drama rozjímající nad poutem mezi rodiči a dětmi, odpuštěním, samotou. Brad Pitt mi zlomil srdce. Tichá emocionální bouře, kterou si Roy prochází a moment, kdy to ze sebe dostane ven a konečně se nadechne, je neskutečně katarzní sledovat. Film to není krásný jen po příběhové stránce, ale taky estetické. Každý záběr na Marsu mi bral dech. Zvláště ve spojení s nadpozemskou hudbou Maxe Richtera. Scénář není plný žádných velkých slov. Řekne právě to, co musí. Někdy ta nejjednodušší slova jsou ta nejdojemnější. Na poselství tohoto filmu budu myslet ještě dlouho. "You didn't fail. Now we know that we're all we've got."(24.9.2019)

Tohle nevím za jaký konec vzít. Ad Astra neboli Ke hvězdám, mě lákalo na smutnou podívanou a cestování mezi hvězdami. Vůbec to není špatný film, ale napadá mě pouze jednou srovnání. Interstellar z roku 2014 mi tehdy zanechal hodně silné pocity a zážitek byl ohromný. A i doma po několikáté projekci, byl zážitek naprosto úchvatný. Dodnes na to vzpomínám a stále mám čelist na zemi. Tak trošku jsem to očekával i od nového filmu s Bradem Pittem. Případně i loňský První člověk zanechal silné pocity. Tenhle Ad Astra je prostě nemá. Muž, který dokáže zvládnou jakoukoliv situaci hledá klid mezi hvězdami a tichem vesmíru. Ovšem hledání svého dávno ztraceného táty a záchrana světa není v tomto podání smutná, radostná nebo jakkoliv jiná. Ona prostě je. Emoce nejsou jinak výrazné a i když se o to pokouší krásný soundtrack nebo talentovaný Pitt. Já tam emoce prostě nevidím. Film je spíše one man show, kdy Pitt mluví k divákovi skrz své myšlenky. Střídá se to s prázdnotou vesmíru. Bohužel, ale film trvá seč dvě hodiny. Tak je to moc dlouho. Přistihl jsem se, že v kině moje nadšení opadává a že nejsem z toho nadšený nebo vyvedený z míry jako u zmiňovaných filmů. Jen jsem si zkontroloval čelist, abych zjistil, že je stále na tom stejném místě. Ad Astra nedokáže vtáhnout diváka, tak aby prožíval stejné pocity, jako ústřední postava. I když se snaží, tak jsou jako mnohdy citové projevy u Roye (Brad Pitt), prostě tam teď nejsou. Film jsem si dokázal v kině užít, ale bojím se, že za půl roku si na něj nevzpomenu a co hůř? Nebudu si moc pamatovat o čem to bylo. A vzhledem k tomu, že si vždy mohu pustit Interstellar, tak tady to na druhou projekci vůbec nevidím. [Dolby Atmos] (60 %)(29.9.2019)

Coppolova Apokalypsa ve sci-fi krustě. Stejná struktura i styčné body. Grayova pocta mistrovy. Stejně jako Conradova knižní předloha jde o příběh o lidské podstatě a naší roli v prostředí, ve kterém se pohybujeme. Vyznění není stejné, ale nevadí. Cesta k otci jako taková je mnohem důležitější než cíl. Nechybí silné akční scény a Hoyte van Hoytema se znovu překonává. Vizuálně jde o pastvu pro oči. Pittův voiceover jako průvodce psychickým stavem stoického kliďase, který nemá rád lidi funguje výborně. Stejně jako tajemstvím opředená otcovská figura ztvárněná Tommy Lee Jonesem. Univerzalita příběhu o samotě je umocněna vesmírnou prázdnotou. Fyzika zde není tak důležitá. Přes všechnu tu velkolepost je to strašně komorní. Meditativní majstrštyk, který není pro každého, ale málokdo odejde zcela nespokojen.(19.9.2019)

Obrazová a intelektuálně filosofická exhibice, která se těžce hodnotí. Přenádherně to vypadá (Hoyte van Hoytema na Oscara) a zní, ale to je koneckonců v podstatě všechno. První hodinu jsem byl doslova opájený dusnou atmosférou, ale s postupně přibývajícím odhalováním nekonečné vesmírné (a lidské) prázdnoty jsem začínal mít znepokojivé pocity, že tahle výprava vlastně nikam nevede. A ona někam nakonec vede… ke zcela emočně prázdnému finále, které se muselo na papíře nepochybně vyjímat, avšak s filmovou podobou ztratilo jakýkoliv expresivní dopad. Moc závidím těm, co si v Pittově vesmírné odyssee dokázali najít zalíbení a užít si ji, vskutku ano. Sám jsem byl překvapen, jak moc mě to minulo, ale je tomu bohužel tak. Přál bych si být na druhé straně barikády, ale mně vážně nepřišlo, že bych byl svědkem něčeho výjimečného... něčeho, na co si Ad Astra dozajista hraje. 6/10(22.9.2019)

I'm looking forward to the day my solitude ends. Tak tohle je přesně ten film, u kterýho by vůbec nevadilo, kdyby měl klidně i o hodinu stopáže navíc. Možná s míň voiceoverem, ale za to s víc vizuálním vyprávením, vždyť ty Hoytemovy obrazy se soundtrackem od Max Richtera a Nilse Frahma někdy dokážou ještě víc, než Pittův vnitřní monolog. Ale i tak, těším se na druhou projekci, protože se chci znovu vrátit do tohohle nádhernýho filmovýho světa, kde můžete letět na Mars, kde jsou na Měsíci piráti, a kde se musíte vydat až na kraj naší solární soustavy, abyste se vyrovnali s daddy issues a začli si vážit toho, co a koho máte kolem sebe. Nádherná a emotivní podívaná, Imax recommended.(18.9.2019)

• - Původně měl Brad Pitt hrát již ve snímku Ztracené město Z (2016) režíséra Jamese Graye. Kvůli vytíženosti se Pitt objevil pouze v roli producenta se svým studiem Plan B. (Kinofil)

• - Pro Liv Tyler je to po Armageddonu (1998) už druhý film, ve kterém její partner odletí do vesmíru. (FTP)

• - Většina scén ve stavu beztíže se točila téměř bez počítačových efektů. Tvůrci tedy museli být vynalézaví. Pro scény ve stavu beztíže připravili dva natáčecí ateliéry – jeden svislý a druhý vodorovný. Na svislém place byli herci upoutáni na kabelech, zatímco na tom vodorovném byli upevněni vzhůru nohama na pohybující se plošině. [Zdroj: Fandimefilmu.cz] (Kinofil)