Jsou stejně schopní a stejně posedlí. A stojí proti sobě... Lupič Neil McCauley se specializuje na akce, při kterých jde o velké peníze. Ať už připravuje přepadení pancéřového vozu nebo vyloupení banky, vždy se může opřít o spolehlivé spolupracovníky. Každý jeho zločin je pečlivě naplánovaný a provedený s dokonalou profesionalitou. Když McCauley připravuje svou poslední velkou loupež, po které se chystá na odpočinek, je mu už v patách policejní detektiv Vincent Hanna. Potíž je v tom, že Hanna je stejně schopný a stejně posedlý svou prací jako McCauley. Oba muži toho mají společného víc, než se na první pohled zdá: ani jednomu z nich to například v soukromí neklape. Vincentu Hannovi se hroutí už třetí manželství, McCauley pro jistotu nikdy s nikým nenavázal trvalý vztah. Oba by si vlastně mohli skvěle rozumět. Jenže stojí na opačných stranách zákona a jejich setkání nemůže skončit nijak jinak, než soubojem na život a na smrt… Režisér Michael Mann (Miami Vice, Lovec lidí, Poslední Mohykán) natočil strhující kriminální příběh, ve kterém se vedle akčních scén soustředil na podrobný popis toho, jak jeho hrdinové žijí v soukromí a jak své činy připravují. Při uvedení do kin se reklamní slogany zmiňovaly o tom, že se zde poprvé na plátně setkali dva z největších amerických herců Al Pacino a Robert De Niro. Pravda je, že oba předtím hráli ve filmu Kmotr II (1974), kde však neměli žádnou společnou scénu. (Česká televize)

Nethar

Jak už bylo napsáno, film patří mezi špičku žánru. Vynikající jsou nejenom De Niro a Al Pacino. Ani dlouhá stopáž není překážkou. Zvažuji pátou hvězdu. ()

Ollie235

Ve chvíli, kdy naběhly závěrečné titulky jsem začal přemýšlet, kdy jsem viděl lepší krimi o souboji dvou protilehlých světů. A po nějaké době jsem byl nucen to vzdát. Tady totiž platí, že se všechno sešlo tak, jak mělo. Od výborného scénáře, přes fenomenální ústřední dvojici, kde je takřka nemožné si vybrat, komu fandit, až po jeden z nejlepších filmových závěrů, co jsem měl zatím možnost vidět. Delší stopáž tvůrci dokonale zvládli využít k rozvíjení postav, díky čemuž je logické jejich chování i myšlenkové pochody. A to je v rámci žánru nesmírně důležité. Navíc tomu nechybí moment překvapení, výborně se stupňující napětí (ke konci jsem skoro nedýchal) ani silné scény, které se zaryjí do paměti (rozhovor v kavárně či městská přestřelka jsou naprostými vrcholy žánru). Těžko něco vytýkat, od začátku do konce je to fantastická kriminální jízda s atmosférou gangsterky, kdy ani jedna jediná minuta nenudí. Doporučuju! ,,Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner." ()

Santino7

Dámy a páni, takto nejak sa točí poctivá žánrovka. Vo svojich vodách patrí jednoznačne k špičke, o tom snáď niet ani najmenších pochýb. Al Pacino s Robertom De Nirom - obaja bravúrni - vôbec po prvýkrát v spoločnej snímke (ak samozrejme nerátame Krstného otca II, kde sa však z pochopiteľných dôvodov nestretli v žiadnej spoločnej scéne). A k tomu ešte mnoho ďalších, ktorí taktiež predviedli skvelé výkony (Kilmer, Judd, Voight...). Jedným slovom paráda, ktorá je i po zhruba dvadsiatich rokoch stále prudko pozerateľná. Nemám k tomu viac čo dodať, všetko podstatné tu už aj tak bolo omieľané nespočetne krát. Moja najobľúbenejšia "mannovka" vôbec. 90% ()

Movie Gourmet

Když to vidí člověk poprvé tak si řekne: "Konečně si to tihle dva skvělí herci mohli spolu "rozdat" v duelu na filmovém plátně. " A dodá: "Fakt dobrej a napínavej film". Verdikt: 5* a 85 %. ()

mira007

Gangsterka starších časů, ale má to drajf i při delší stopáži. Akční přestřelky jsou opravdu dokonalé, asi i proto, že poradcem pro tyhle věci byl jistý Andy McNab , což je pseudonym pro bývalého příslušníka SAS, který se proslavil zajetím v Iráku a napsal o tom knížku Poslední stanice Bagdád - později se tedy ukázalo, že občas tam jsou nepravdy, ale legenda byla zrozena ) ()

Mikino00

Fenomenálním způsobem natočený kriminální thriller z pohledu obou stran. Mannovi se podařilo natočit komplexní film, který i přes svou délku nedá ani na vteřinu vydechnout, povedlo se mu vtáhnout diváka do děje, perfektně představit postavy a jejich motivy. Film oplývá výbornou atmosférou i nápady (loupeže, zvraty), ale stojí hlavně na hercích. To co rozehráli proti sobě Al Pacino s De Nirem nemá v daném žánru obdoby. Spousta velkých či budoucích hvězd ve vedlejších rolích rozhodně potěšila. Musím uznat, že po celý film jsem držel palce Al Pacinovi. ()

ArthasKarfa

Skvělá dvojice záporák a policista Al Pacino a Robert De Niro. Rozehrají hru mezi dobrem a zlem, spravedlností a zločinem. Podívaná, která vás v táhne do světa organizovaného zločinu a do světa, kde platí jiná pravidla hry. Není to film, jako celá řada jiných, kde již po chvilce víte jak se celá věc bude ubírat, kdo vyhraje a jak to skončí. V téhle záležitosti jde o víc, než jen o hru na četníky a lupiče. Dvě charismata, které tu proti sobě stojí, dva rozdílné světy lidí, kteří jsou na opačné straně zákona, se zde střetnou a nechají vás sledovat fenomenálně se rozvíjející se děj tohoto akčního příběhu, kde nejde jen o černobílý boj policisty a zločince. Zde jde daleko o víc. Nechápu, že tento film nedosáhl na 100% v hodnocení, co víc už divák chce, než takovou do detailů promyšlenou záležitost plnou životního boje, pravdy a sociálního realismu. ()

Renfield

To, jak dokáže Michael Mann míchat nejen žánry, ale i celkové pojetí filmu, je fantastické. Máme tu z jedné strany akční krimi se vším, co k tomu patří a to včetně dokonale chladné atmosféry. Na straně druhé, je lehce dramatická část, s až překvapivě dobře budovanými vztahy, tady je chlad pryč, tedy alespoň v některých vhodných scénách. Atmosféra je příjemná, hřejivá, film je kompletně jiný a to včetně například jinde spíše reportážní kamery. Právě důraz na "rodinný život" hlavních hrdinů opravdu překvapil, že je tu navíc jsem nepředpokládal a také nebyl... byl dokonale uzavřen. Samozřejmě jde o výrazně menší část filmu, v té hlavní se rozehrává souboj dvou chlapů, kteří by si za jiných okolností snad i rozuměli. Jeho akční část vrcholí úchvatně natočenou scénou bankovního přepadení a ta osobní "přátelským" posezením nad kávou, má nejoblíbenější. Ač je obsazení skutečně hvězdné, Robert De Niro a Al Pacino z něj vyčnívají, stačí se podívat právě na scénu rozhovoru u kávy a je jasno. Když jsem v úvodu komentáře zmínil žánry a pojetí, není možné zapomenout na další zásadní. Kdo že tu byl tím hlavním kladným hrdinou? Odpověď bude různá a tak i konec vlastně pro každého vyzní jinak. Za mě se žádný "happy end" nekonal a je to vlastně dobře, i když tady jsem si ho snad i přál. 85% ()

Emo-haunter

Poctivá kriminálka s legendárními herci. Po slabším rozjezdu přišly moc pěkné scény a velký souboj na konci s podáním ruky z kterého mrazilo. Psychologické portréty dvou mužů, kteří stojí na opačné straně zákona. Nelítostný souboj je velmi dobrým snímkem, kterému k dokonalosti chybí ještě něco navíc, nějaký doopravdy velmi zapamatovatelný moment, to chlapské podání ruky nestačilo. I tak ale velmi dobrá podívaná! ()

TwoFace

— "I told you I'm never going back." – "Yeah…" — Jeden z nejlepších filmů, které jsem měl tu čest vidět. Absolutně brilantně natočený film, ve kterém se na plátně setkávají dvě herecké legendy Pacino a De Niro. Přestože se spolu v celém filmu setkají jen dvakrát, jednou uprostřed a jednou na konci, patří jejich scény k těm nejlepším, které kdy natočili. I když mají oba velmi mnoho společného a v jiném životě by nejspíše byli nejlepšími přáteli, stojí na opačných stranách zákona. K dokonalé napsanému a zahranému psychologickému koncertu dvou legend, přidává Heat i naprosto dokonale natočené realistické akční scény s korunním klenotem v podobě vykradení banky a následné pouliční přestřelky. Heat je zcela bez debat jeden z nejlepších a nejdůležitějších filmů nejen 90. let. ()

filipvrbik

Poctivá devadesátková střílečka, docela se divím, že jsem o filmu nikdy neslyšel (ale to je asi moje chyba). Robert De Niro a  Al Pacino jsou vynikající a hraje tu celá plejáda dalších hvězd (ano i čtrnáctiletá Natalie Portman). Stopáž je přece jenom trošku příliš přetažená, protože pak se většina věcí dala odtušit a konec je docela očekávatelný. I tak je film opravdu skvělý...90% ()

Klajnik

Heat jsem zprvu ve svých 17 nedocenil - přišel mi lehce utahaný, nedostatečně pestrý a nenahlédl jsem tu psychologii postav. Až později jsem nazřel jeho kvality a dnes ho považuji za jeden ze svých oblíbených filmů. Jeho vliv lze vidět/cítit třeba v jedné misi GTAV (což je ale jinak humoristicky pojatá městská akce) nebo v Nolanovo Dark Knight - oba filmy jsou zasazeny do velkých amerických měst plných betonu, železa a skla a stylově jsou pojaty velmi realisticky. Výsledný dojem je solidní, v některých pasážích vyloženě tvrdý a tato pociťovaná pevnost se snoubí i s tím, jak je ten film napínavý. Michael Mann tuto látku zpracoval už jednou dříve pro televizi v roce 1989 (Přepadení v L.A.), ale když si udělal jméno a měl lepší prostředky, tak věřil této látce dost na to, aby jí udělal znovu a lépe. Já jsem rád, že tak učinil. Osobně hodnotím příběh filmu jako silný, ale uznávám, že je to spíše chlapská záležitost, která funguje hlavně díky dvěma hlavním postavám, profesionálnímu bankovnímu lupič (De Niro) a detektivovi (Al Pacino), jenž po něm jde. Ač stojí na opačných stranách, tak jim v půlce filmu dojde, že jsou si vlastně velmi podobní (tentýž motiv známe již z Peckinpahových westernů, ale zde to na mě funguje snad nejlépe). Oba jsou dobří v tom, co dělají a nehodlají dělat nic jiného - zkrátka profesionálové. Lupič kvůli tomu nemůže aspirovat na žádný stabilní a upřímný osobní život, protože se prostě musí do třiceti vteřin sbalit, when he feels heat around the corner. Detektiv se o osobní život pokouší, ale zrovna se mu rozpadá třetí manželství. Líbí se mi, že film dává nahlížet do toho, jak se jejich profese podepisuje na jejich osobním životě a ač by divák mohl oběma hrdiny opovrhovat, protože jsou sobečtí a způsobují bolest svému okolí, tak může obdivovat jejich odhodlání, schopnosti a je prostě zvědav, jak se to mezi nimi rozsekne. Hodně to táhnou i oba herci. Zvlášť Pacinův herecký projev je poměrně intenzivní (méně než ve Scarface, ale přec) a mě ten týpek fakt baví v této poloze, kterou ztvárňoval v různých rolích kolem své pětapadesátky (Konkurenti, Ďáblův Advokát). De Niro se sice tváří furt stejně, působí trochu unaveně, ale v roli to funguje. Snad by jenom lépe fungovalo, kdyby se v dynamice s tou svou přítelkyní více zživelnil - bylo by tím více akcentováno, proč nějakou přítelkyni vůbec má, když je to proti jeho zásadám. Ukázalo by se, že ho ten život už toliko nenaplňuje, že chce udělat poslední banku a cítil by se jako hrdina, pokud by k tomu získal i tuhle ženskou, která mu rozproudí krev v žilách, aniž by k tomu byl přibalen známý pocit ohrožení. Tato romantická linka sice slouží dramatičnosti děje (navýší sázky), ale není příliš pamětihodná a řekl bych, že divák se na to moc nenaladí. To je ale nejspíš jeden z mála nedostatků, který výsledný dojem výrazně neshazuje. Val Kilmer zde sice hraje vedlejší postavu, ale rád bych i k němu utrousil nějakou vřelou připomínku. V devadesátkách vypadal skvěle a zajebal pár skvělých rolí - Heat je jednou z nich. () (méně) (více)

Yoss

Jeden z najlepších krimi filmov vôbec. Dvojica Al Pacino - De Niro na opačných stranách zákona funguje dokonale, uveriteľne so silným emóciami najmä v záverečnej časti filmu. Je to masterpiece M. Manna, ku ktorému sa už potom vo svojej tvorbe nevyrovnal. Možno ten čas ešte príde. Heat neublížila ani stopáž, 2 až trištvrte hodiny neuveriteľne rýchlo ubieha. ()

Kroupa

Excelentní žánrový kousek, který by si žádný milovník krimi-dramat neměl nechat ujít. Sem tohle děsný klišé fakt sedí, protože tenhle film má všechno, co má správná klasika mít. Je žánrově a stylově čistý, využívá celkem obvyklých stereotypů, ale způsob, jakým tak činí, je prostě přepychový a člověk se nemůže nudit, i když stopáž rozhodně není krátká. ()

Paul_cz

Skvělá atmosféra, herci, akce...jenže je to místy příliš dlouhé a občas se dostavovala nuda.Ale ten závěr....ten mi to stokrát vynahradil.Jedna z mých oblíbených filmových vzpomínek je závěr tohoto filmu.Nádhera. ()

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

Michael Mann plánuje remake korejského hitu